POWR╙T
STRONA Gú╙WNA


ARDBEG
BALVENIE
BRUICHLADDICH
CARDHU
CLYNELISH
CRAGGANMORE
DALMORE
DALWHINNIE
EDRADOUR
GLENFARCLAS
GLENFIDDICH
GLENGOYNE
GLENKINCHIE
THE GLENLIVET
Glenmorangie
GLENTURRET
HIGHLAND PARK
ISLE OF JURA
LAGAVULIN
LAPHROAIG
THE MACALLAN
OBAN
SCAPA
TALISKER
TAMDHU



E-MAIL


Gdyby£ planowa│ odwiedzenie
kt≤rej£ ze szkockich destylarni,
te organizacje pomog╣ Ci
zaplanowaµ wyjazd:

Schroniska turystyczne

SYHA - logo
Scottish Youth
Hostel Association

Independent Hostels
Independent Backpackers
Hostels

Scottish CityLink
szkockie linie autobusowe

National Express
brytyjskie linie autobusowe

Scottish Tourist Board
Scottish Tourist Board

Haggis - logo
zorganizowane wycieczki
po Szkocj
i


         
Glenmorangie - logo   Glenmorangie Distillery
(Glenmorangie plc)
Tain, Ross-shire IV19 1PZ

tel. 01862 892477

SGlenmorangie 10YOpo£r≤d co najmniej sze£ciu wersji whisky s│odowej nosz╣cej miano Glenmorangie, najczΩ£ciej kupowan╣ jest 10 letnia Glenmorangie Single Highland Malt. Oferowana na rynku gama Glenmorangie jest rzeczywi£cie niezwykle szeroka - od wspomnianej 10 letniej single malt, poprzez wersje 15 i 18 letnie do trzech r≤┐nych wersji smakowych. Te trzy ostatnie to whisky le┐akowana w ostatniej fazie dojrzewania w beczkach po sherry, porto lub maderze. Wiek nie jest podany.

Najbardziej popularna, Glenmorangie w wersji 10 letniej, to trunek niezwykle wywa┐ony, o subtelnie przydymionym kwiatowym zapachu i £wie┐ym, aromatycznym smaku, w kt≤rym wyczuwa siΩ elementy wanilii i cytrus≤w.

W Glenmorangie niezwykle du┐y nacisk k│adzie siΩ na rodzaj beczek, w kt≤rych dojrzewa destylat. S╣ to przede wszystkim - co najmniej w pierwszej fazie le┐akowania - beczki po ameryka±skim bourbonie, specjalnie sprowadzane do destylarni. W przypadku czΩ£ci destylatu stosuje siΩ le┐akowanie dwufazowe - Glenmorangie 18YOokres podstawowy w standardowych beczkach po bourbonie, po kt≤rym nastΩpuje jeszcze kilka lat w beczkach po sherry, maderze lub porto. Rezultatem s╣ single malts oznaczone jako Port Wood Finish, Sherry Wood Finish oraz Madeira Port Finish. W zale┐no£ci od wybranego rodzaju beczek, otrzymujemy nowe kompozycje smakowe bΩd╣ce wynikiem zetkniΩcia destylatu z dΩbowym drewnem nas╣czonym poszczeg≤lnymi trunkami, a wiΩc Sherry Wood Finish bΩdzie pe│na, wrΩcz kremowa z akcentami sherry a nawet orzech≤w. W smaku Madeira Wood Finish znajdziemy mniej s│odyczy, jest ona bardziej wytrawna na finiszu, z efektem pikantno£ci na jΩzyku w pierwszej fazie smakowania. Port Wood Finish to whisky o aromacie gorzkiej czekolady z nutami miΩtowymi. W smaku charakteryzuje siΩ │agodno£ci╣ i r≤wnowag╣ pomiΩdzy elementami s│odyczy i wytrawno£ci.


Historia Glenmorangie

Posiad│o£µ Morangie za│o┐ona zosta│a w roku 1468 jako nale┐╣ca do ko£cio│a St. Duthac's Church w Tain. Nie mia│a ona w≤wczas najprawdopodobniej nic wsp≤lnego z produkcj╣ whisky. Nawet je┐eli tak by│o, nic o tym nie wiemy. Na pierwsz╣ wzmiankΩ o whisky - jak wiadomo z Historii whisky - trzeba by│o czekaµ do roku 1494. Nieca│e sto lat po za│o┐eniu posiadlo£ci Morangie, w roku 1567, opatem w St. Duthac's Church zostaje Thomas Ross i przejmuje na w│asno£µ ziemie w Morangie. Morangie pozostanie w rΩkach rodziny Ross do oko│o 1818 roku. Pierwsza wzmianka o destylacji whisky w okolicach Tain pochodzi z roku 1640, a wiΩc te┐ do£µ wcze£nie.

Kroniki podaj╣, ┐e zapotrzebowanie na aquavitae w okolicach Tain by│o tak du┐e ju┐ w XVII wieku, ┐e lokalni wytw≤rcy nie mogli mu sprostaµ. A wszystko to pomimo drako±skich podatk≤w zaaplikowanych szkockim g≤ralom pod rz╣dami Cromwella w roku 1644. Ciekawostk╣ niech bΩdzie zapis z 1698 roku, gdzie rozliczenie koszt≤w organizacji pogrzebu mieszka±ca Tain, niejakiego Thomasa Simsona, obejmuje zakup czterech galon≤w piwa i p≤│ galona whisky (jeden galon to 4,5 litra). Nie zapisk≤w dotycz╣cych nielegalnej produkcji uisge beatha, a ta przecie┐ stanowi│a zdecydowan╣ wiΩkszo£µ. Wiele os≤b prowadzi│o destylacjΩ na niewielk╣ skalΩ, tylko na w│asne potrzeby.

Tak te┐ musia│o byµ z rodzin╣ Ross≤w, w│a£cicieli Morangie. George Ross, prawnuk opata Thomasa, do swojego testamentu do│╣czy│ listΩ posiadanych przez siebie d≤br. Na li£cie tej znajdowa│ siΩ, ni mniej ni wiΩcej, tylko... alembik do produkcji aquavitae z wyposa┐eniem. Testament ≤w spisany zosta│ w roku 1703. Inne ƒr≤d│o, list z roku 1754 zawiera zapis dotycz╣cy wysy│ki m.in. alembiku typu pot still wykonanego przez rzemie£lnika z Inverness, Johna Granta, statkiem do Alexandra Rossa zamieszka│ego w Pitcalnie. Wszystko to na d│ugo przed zalegalizowaniem produkcji szkockiej whisky w roku 1823. Oficjalnie zarejestrowane by│y w owym czasie tylko trzy destylarnie w okolicach Tain. Nie by│o w£r≤d nich wytw≤rni z Morangie.

Na pocz╣tku XIX wieku, posiad│o£µ Morangie przesz│a w rΩce Davida Rossa, handlowca osiad│ego na sta│e w Kalkucie, kt≤ry zainteresowany by│ jedynie ci╣gniΩciem zysk≤w z posiadanych ziem. Wtedy to Morangie zostaje podzielona i wydzier┐awiona. Na terenie posiad│o£ci dzia│a ju┐ wtedy browar zaopatrywany w wodΩ ze strumienia Morangie Burn. Oko│o 1840 roku jednym z dzier┐awc≤w Morangie Farm zostaje niejaki William Matheson, jeden ze wsp≤│w│a£cicieli destylarni Balblair w Edderton. Natychmiast ubiega siΩ o licencjΩ na destylacjΩ whisky w Morangie i otrzymuje go w roku 1843. Rok ten traktowany jest jako rok za│o┐enia destylarni Glenmorangie, ale produkcja whisky rozpoczyna siΩ dopiero w listopadzie 1849r.

MPracownicy Glenmorangieatheson zaadaptowa│ budynki starego browaru, kt≤re stanowi│y trzon destylarni a┐ do ko±ca XIX wieku, kiedy to zosta│y zast╣pione przez nowe budynki, w du┐ej czΩ£ci s│u┐╣ce do produkcji whisky do dnia dzisiejszego. Opis budynk≤w starego browaru znajdujemy w relacji z pobytu niejakiego Aldreda Barnarda na farmie Morangie oko│o roku 1880. Wed│ug jego relacji budynki te powsta│y w roku 1738 i ci╣gle by│y w u┐yciu w czasie jego wizyty (prawie 150 lat p≤ƒniej!), mimo swego stanu zdecydowanie kwalifkuj╣cego je jako ruinΩ. Z relacji Barnarda wynika, ┐e mimo wykorzystania w Morangie przestarza│ych alembik≤w, destylarnia produkowa│a oko│o 20 tysiΩcy galon≤w (ponad 90 tysiΩcy litr≤w) whisky rocznie.

Problemem Mathesona (przecie┐ nie tylko jego!) by│ chroniczny brak got≤wki na inwestycje w destylarni. Dopiero gdy jego najstarsza c≤rka po£lubi│a Duncana Camerona, miejscowego agenta Commercial Bank, znalaz│y siΩ pieni╣dze na modernizacjΩ wytw≤rni whisky, kt≤ra ju┐ zd╣┐y│a zas│u┐yµ sobie na wysok╣ reputacjΩ w okolicy. W ten spos≤b, w roku 1887 za│o┐ona zosta│a sp≤│ka pod nazw╣ The Glenmorangie Distillery Company, kt≤rej jednym z udzia│owc≤w by│ ziΩµ Mathesona, Cameron. Wkr≤tce rozpoczΩ│y siΩ prace remontowe i za nied│ugo Glenmorangie zyska│a zupe│nie nowe oblicze. W tym samym czasie zatrudnienie w Glenmorangie ustali│o siΩ na poziomie 12-16 os≤b, w tym 7 pracownik≤w, kt≤rzy zatrudnieni byli r≤wnie┐ w lecie, podczas tzw. silent season, kiedy destylarnia nie wytwarza whisky. Stali pracownicy Glenmorangie, opr≤cz wyp│aty otrzymywali r≤wnie┐ wiele dodatkowych £wiadcze±, jak na przyk│ad darmowe mieszkanie z niewielkim ogr≤dkiem na terenie zak│adu, zaopatrzenie w ziemniaki z p≤l nale┐╣cych do destylarni, wΩgiel oraz darmow╣ energiΩ po uruchomieniu w│asnego generatora pr╣du.

Jednym z takich pracownik≤w by│ kolejny potomek rodu Ross, George, kt≤ry zatrudniony zosta│ w dawnej posiad│o£ci swoich przodk≤w pocz╣tkowo jako ch│opiec do wszystkiego, a g│≤wnie do karmienia £wi± na farmie w Glenmorangie. Zatrudniony zosta│ w wieku trzynastu lat, w roku 1886 - a wiΩc na rok przed rejestracj╣ firmy w nowej formie. W wieku 22 lat, George zd╣┐y│ ju┐ awansowaµ do rangi jednego z dw≤ch stillmen - pracownik≤w obs│uguj╣cych alembiki. George Ross mieszka│ na terenie destylarnie, tu┐ obok magazyn≤w celnych, do £mierci w roku 1958. Jego ┐ona dorabia│a przyjmuj╣c go£ci odwiedzaj╣cych destylarniΩ, w tym pracownik≤w reperuj╣cych alembiki i innych rzemie£lnik≤w zatrudnionych tymczasowo w Glenmorangie.

W czasie I wojny £wiatowej, podobnie jak w przypadku innych destylarni, Glenmorangie musia│a przerwaµ produkcjΩ ze wzglΩdu na brak surowca a tak┐e ze wzglΩdu na ofickalny zakaz sprzeda┐y napoj≤w alkoholowych. By│a r≤wnie┐ inna, bardziej prozaiczna przyczyna - pod koniec 1915 roku ponad 75% mΩ┐czyzn z okolicy w wieku 15-35 lat by│o w wojsku. Zabrak│o r╣k do produkcji whisky. Ponadto, budynki destylarni zosta│y przerobione na baraki dla stacjonuj╣cych w okolicy m│odych rekrut≤w, kt≤rzy byli tu szkoleni przed wyjazdem na front.

Sytuacja w Glenmorangie zaczΩ│a wracaµ do normy na pocz╣tku roku 1917. Ju┐ w styczniu uda│o siΩ zwerbowaµ do pracy 10 mΩ┐czyzn. Nie trwa│o to jednak d│ugo, kilku z nich - w tym Gordon Smart, jeden ze wsp≤│w│a£cicieli - zosta│o ponownie wcielonych do wojska i produkcjΩ przerwano na kolejne dwa lata. W tym czasie jednak dzia│a│ magazyn celny, w kt≤rym przechowywano zapasy destylatu z lat przed wojn╣ i zapasy te dostarczane by│y do sta│ych klient≤w. W roku 1920 w Glenmorangie znowu pracowa│o 16 pracownik≤w. Tak jest zreszt╣ do dzi£ - na etykietkach maltu z Tain znajdziemy dumny napis "Handcrafted by the Sixteen Men of Tain" (rΩczna robota szesnastu facet≤w z Tain).

Glenmorangie uda│o siΩ w miarΩ │agodnie przetrwaµ potΩ┐ne uderzenie, jakie przysz│o zza Atlantyku, w postaci og│oszonej tam prohibicji. ZwiΩkszy│o siΩ zapotrzebowanie na whisky w Wielkiej Brytanii, zaczΩto rozgl╣daµ siΩ za innymi rynkami. Przej£ciowe problemy zwi╣zane z wyczerpaniem lokalnych zasob≤w torfu rozwi╣zano przez import tego surowca z Orkad≤w. Przez jaki£ czas w po│owie lat dwudziestych pr≤bowano odej£µ od og│aszania tradycyjnego przestoju letniego i produkowaµ bez przerwy. To okaza│o siΩ zbyt trudne do wykonania i wkr≤tce Glenmorangie znowu zasypia│a na lato by budziµ siΩ zaraz po ┐niwach do nowej produkcji.

Druga wojna £wiatowa to kolejna przerwa w produkcji. I znowu sytuacja by│ podobna jak w przypadku pierwszej wojny - czΩ£µ pracownik≤w zwyczajnie posz│a do wojska, dostawy jΩczmienia zosta│y ograniczone. Glenmorangie nie pracowa│a od 1941 do 1944 roku. I znowu budynki destylarni przerobiono na tymczasowe baraki dla wojska, znowu dzia│y tylko magazyny celne. Dopiero w roku 1948 uda│o siΩ osi╣gn╣µ przedwojenny poziom produkcji w Glenmorangie. Wielu pracownik≤w wr≤ci│o do pracy.


Madeira finishPort finishSherry finish

Dzie± dzisiejszy w Glenmorangie

W chwili obecnej destylarnia Glenmorangie, jak zawsze w swej historii, zaopatruje siΩ w wodΩ ze ƒr≤de│ strumienia Tarlogie. Rossowie uzyskali do niego prawa ju┐ 1843 roku i - mio r≤┐nych zakus≤w na wykorzystanie go na potrzeby publiczne - woda w Tarlogie prawnie nale┐y ci╣gle do Glenmorangie plc. Woda ta, zanim trafi do kadzi fermentacyjnych, przep│ywa przez obszary wapienne i piaskowe, co czyni j╣ niezwykle tward╣ i bogat╣ w minera│y.

Szklaneczki GlenmorangieJak wiΩkszo£µ innych destylarni whisky s│odowej, Glenmorangie jest niewielkim zak│adem. Bezpo£rednio przy produkcji whisky zatrudnionych jest 16 os≤b. W dalszym ci╣gu whisky produkowana jest tutaj w oparciu o tradycyjny re┐im produkcyjny. Do produkcji whisky wykorzystywany jest w wiΩkszo£ci jΩczmie± produkowany lokalnie w Ross-shire. Charakterystyczne s╣ alembiki wykorzystywane do destylacji najs│ynniejszej whisky w okrΩgu - s╣ to alembiki o bardzo charaktersytycznym kszta│cie, jaki nadaj╣ im niespotykanie d│ugie szyjki - najd│u┐sze w Szkocji. "Faceci z Tain" twierdz╣, ┐e dziΩki temu tylko najl┐ejsze i najczystsze opary dostaj╣ siΩ na ich szczyt, gdzie ulegaj╣ kondensacji.

Jak ju┐ wspomnia│em na wstΩpie, w Glenmorangie po│o┐ony du┐y nacisk na rodzaj beczek, w kt≤rych dojrzewa destylat. W przypadku niemal ca│ej produkcji s╣ to przede wszystkim beczki po bourbonie (kt≤ry, jak wiadomo, musi le┐akowaµ w beczkach ze £wie┐ego drewna dΩbowego). Stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu, specjali£ci od marketingu w Glenmorangie stwierdzili, ┐e stosunkowo prostym i efektownym zabiegiem pozwalaj╣cym na zwiΩkszenie sprzeda┐y whisky bΩdzie wyselekcjonowanie czΩ£ci odle┐akowanego ju┐ destylatu i przechowanie go przez pewien czas (oko│o roku) w kilku innych rodzajach beczek. W ten spos≤b wkr≤tce na rynku pojawi│a siΩ ca│a gama Glenmorangie wood finish - whisky, kt≤ra przez ostatni okres dojrzewania le┐akowa│a w beczkach po sherry, maderze lub porto, przez co uzyska│a nowe, ciekawe odcienie smakowe. Osobi£cie polecam degustacjΩ por≤wnawcz╣ - pr≤bowanie jednocze£nie kilku rodzaj≤w "wyko±czeniowych" po to, by w pe│ni doceniµ subtelne r≤┐nice w smaku i aromacie poszczeg≤lnych rodzaj≤w Glenmorangie.

       
Do g≤ry

Whisky szkocka - rodzaje, gatunki, historia, proces produkcji