POWR╙T
STRONA Gú╙WNA


ARDBEG
BALVENIE
BRUICHLADDICH
CARDHU
CLYNELISH
CRAGGANMORE
DALMORE
DALWHINNIE
EDRADOUR
GLENFARCLAS
GLENFIDDICH
GLENGOYNE
GLENKINCHIE
THE GLENLIVET
Glenmorangie
GLENTURRET
HIGHLAND PARK
ISLE OF JURA
LAGAVULIN
LAPHROAIG
THE MACALLAN
OBAN
SCAPA
TALISKER
TAMDHU


E-MAIL


Gdyby£ planowa│ odwiedzenie
kt≤rej£ ze szkockich destylarni,
te organizacje pomog╣ Ci
zaplanowaµ wyjazd:

Schroniska turystyczne

SYHA - logo
Scottish Youth
Hostel Association

Independent Hostels
Independent Backpackers
Hostels

Scottish CityLink
szkockie linie autobusowe

National Express
brytyjskie linie autobusowe

Scottish Tourist Board
Scottish Tourist Board

Haggis - logo
zorganizowane wycieczki
po Szkocj
i


The Macallan


         
The Macallan logo  

The Macallan Distillery
(Highland Distillers)

Easter Elchies, Craigellachie
Banffshire AB38 9RX

tel. 01340 871471
fax 01340 871212

The Macallan 12YOChyba nie ma drugiej whisky, o kt≤rej powiedziano by i napisano tyle, ile o The Macallan. Jest to jedna z tych whisky, kt≤re wymykaj╣ siΩ ocenie, gdy┐ stanowi╣ klasΩ same dla siebie. A nie ma takich wiele. Stosowany w nazwie przedimek "the" ma tutaj swoje pe│ne uzasadnienie. Oznacza on "ta konkretna", "ta jedyna" (raczej nie stosowaµ w odniesieniu do kobiet). The Macallan pochodzi ze Speyside, a destylarnia znajduje siΩ w miejscowo£ci Craigellachie, nieopodal Dufftown. W Craigellachie znajduje siΩ jeszcze jedna destylarnia - w│a£nie Craigellachie. Niedaleko st╣d r≤wnie┐ do Aberlour, Cardhu i wielu innych destylarni, z kt≤rych s│ynie Speyside. Ta okolica to prawdziwy raj dla amator≤w whisky.

Sk╣d bierze siΩ uznanie w£r≤d koneser≤w, pozycja i popularno£µ whisky The Macallan? Przyczyn jest kilka, spo£r≤d kt≤rych najwa┐niejsza - moim zdaniem - to rygorystyczne (i kosztowne) trzymanie siΩ tradycji dojrzewania desylatu w beczkach po sherry. Ma│o kto wie, ┐e The Macallan jest jedyn╣ whisky szkock╣, kt≤rej destylat od pocz╣tku do ko±ca okresu dojrzewania le┐akuje tylko i wy│╣cznie w beczkach po sherry. W przypadku innych whisky, na etykiecie kt≤rych pojawia siΩ okre£lenie "sherried" lub "matured in sherry casks", albo tylko czΩ£µ destylatu dojrzewa w beczkach po sherry (i p≤ƒniej mieszana jest z destylatem le┐akowanym i innego rodzaju beczkach), albo le┐akowanie w beczkach po sherry odbywa siΩ tylko przez pewien okres pod koniec dojrzewania. Macallan dok│ada wszelkich stara± aby zdobyµ cenne beczki do tego stopnia, ┐e specjalnie w tym celu zamawiana jest okre£lona ilo£µ sherry w Hiszpanii, dob≤r beczek i spos≤b jej wytwarzania nadzorowany jest na miejscu przez specjalist≤w ze Speyside, nastΩpnie - po 2-4 latach le┐akowania - beczki te s╣ opr≤┐niane, sherry sprzedawana, aThe Macallan puste beczki trafiaj╣ do Craigellachie, gdzie nastΩpnie nape│niane s╣ destylatem. Tak wiΩc, mo┐na byµ pewnym, ┐e proces produkcji najpopularniejszej wersji - The Macallan 12YO - rozpocz╣│ siΩ co najmniej 15 lat zanim konkretna butelka trafi│a do naszych r╣k. W efekcie otrzymujemy whisky niezwykle │agodn╣, o s│odkim posmaku sherry, lekko torfow╣, z nutami migda│≤w, wrzos≤w, imbiru, a nawet toffee. Kolor The Macallan to g│Ωboki, ciemny bursztyn o z│otawym odcieniu.

Kolejnym wa┐nym elementem wp│ywaj╣cym na klasΩ i pozycjΩ The Macallan jest niezwykle staranny dob≤r jΩczmienia wykorzystywanego do produkcji tej konkretnej whisky. Uprawiaj╣cy go farmerzy stosuj╣ coraz to nowe, bardziej wydajne odmiany. Jednak nie zawsze bardziej wydajna odmiana tego zbo┐a bardziej nadaje siΩ do produkcji whisky. Od wielu ju┐ lat w destylarni Macallan do produkcji whisky stosuje siΩ odmianΩ zwan╣ Golden Promise. Odmiana ta sta│a siΩ nieop│acalna w produkcji ju┐ pod koniec lat siedemdziesi╣tych, jednak jako£ciowo to w│a£nie ona najbardziej odpowiada wymogom produkcji whisky. W chwili obecnej, w ca│ej Szkocji produkuje siΩ rocznie tylko oko│o 5 tysiΩcy ton tego jΩczmienia, z czego 4,5 tysi╣ca ton zu┐ywane jest w destylarni Macallan.

Podczas produkcji The Macallan stosowanych jest jeszcze wiele zabieg≤w maj╣cych na celu podniesienie jako£ci produktu ko±cowego. Na przyk│ad, podczas drugiej destylacji tylko 15% zdecydowanie najlepszego destylatu zbierane jest do produkcji whisky. Inni zbieraj╣ nawet do 24%, przez co zwiΩksza siΩ niebezpiecze±stwo dostania siΩ do whisky mniej warto£ciowych element≤w. Do produkcji wspominanych ju┐ beczek stosuje siΩ drewno dΩbowe z drzew co najmniej 80. letnich, i nawet wtedy tylko oko│o 20% drewna nadaje siΩ do le┐akowania w nim whisky - reszta wykorzystywana jest na meble, parkiety itp. W efekcie, wyprodukowanie beczki do przechowywania destylatu The Macallan kosztuje oko│o 350 funt≤w, podczas gdy beczka po ameryka±skim bourbonie kosztuje tylko oko│o 30 funt≤w. Podczas mieszania whisky przed butelkowaniem (single malt whisky te┐ jest mieszana - tyle, ┐e w obrΩbie jednej destylarni i jednego gatunku; nie ma mowy o domieszkach whisky zbo┐owej) wybiera siΩ oko│o 100 beczek o odpowiednim wieku, spo£r≤d kt≤rych wybiera siΩ tylko 50 i dopiero teraz przystΩpuje do ich mieszania. Chodzi tu o to, ┐eby uzyskaµ smak, kolor i aromat dok│adnie ten sam co rok temu i dwa lata temu bez konieczno£ci dodawania karmelu (kt≤ry mia│by za zadanie osi╣gniΩcie odpowiedniej barwy whisky). Po zmieszaniu zawarto£ci wybranych beczek, destylat ponownie przelewany jest do beczek i pozostawiany na 3 do 12 miesiΩcy po to, by poszczeg≤lne sk│adniki (destylat pochodz╣cy z r≤┐nych beczek) osi╣gnΩ│y doskona│╣ harmoniΩ.

Destylarnia Macallan jest jedn╣ ze starszych wytw≤rni whisky. Oficjalnie zosta│a zarejestrowana w roku 1824, ale ju┐ du┐o wcze£niej istnia│a nielegalna wytw≤rnia uisge beatha w miejscu dzisiejszej destylarni - na wzg≤rzu nad sam╣ rzek╣ Spey, w pobli┐u brodu wykorzystywanego ju┐ w £redniowieczu do przeprawy przez rzekΩ. Podr≤┐nicy przeprawiaj╣cy siΩ tutaj przez Spey czΩsto zatrzymywali siΩ tutaj na odpoczynek i posi│ek zakrapiany lokalnym produktem. PamiΩtny rok 1823 przyni≤s│ liberalizacjΩ przepis≤w podatkowych dotycz╣cych produkcji whisky, co w wielu przypadkach r≤wna│o siΩ z jej legalizacj╣. Tak te┐ by│o w przypadku wytw≤rni The Macallan. Oficjalnie destylarniΩ za│o┐y│ niejaki Alexander Reid, jednak ani on ani jego potomkowie nie zapisali siΩ w szczeg≤lny spos≤b w historii destylarni. Od chwili jej rejestracji do roku 1892, destylarnia przechodzi│a r≤┐ne koleje losu, zmieniaj╣c do£µ czΩsto w│a£cicieli. Easter ElchiesJedynym niezmiennym - do dnia dzisiejszego - elementem by│a siedziba firmy w dworku Easter Elchies, kt≤rego rysunek do dzi£ znajduje siΩ na kartonikach, w kt≤re pakowane s╣ butelki The Macallan. Sytuacja ustabilizowa│a siΩ na dobre dopiero w│a£nie w 1892, kiedy to nowym w│a£cicielem destylarni zosta│ niejaki Roderick Kemp. Pewne do£wiadczenie w bran┐y gorzelniczej zyska│ on ju┐ wcze£niej jako wsp≤│w│a£ciciel destylarni Talisker na wyspie Skye. Zaowocowa│o ono w przypadku nowego nabytku - najs│ynniejszej obecnie destylarni w Speyside. Kempowie byli przez d│ugie lata w│a£cicielami destylarni Macallan. Do dnia dzisiejszego spadkobiercy Rodericka Kempa posiadaj╣ znaczne udzia│y w wytw≤rni, choµ jako ca│o£µ jest ona obecnie czΩ£ci╣ koncernu Highland Distillers (podobnie jak Glenturret, Highland Park i Bunnahabhain).

Podobnie jak w przypadku wiΩkszo£ci pozosta│ych destylarni, zanim na £wiecie popularne sta│y siΩ single malts, destylat z Macallan wykorzystywany by│ niemal wy│╣cznie jako sk│adnik blend≤w. Butelkowanie Macallana jako single malt whisky rozpoczΩto dopiero pod koniec lat sze£µdziesi╣tych XX wieku. Wtedy te┐ w destylarni poczyniono du┐e inwestycje, zmodernizowano zak│ad i zwiΩkszono jego moce produkcyjne. Przyk│adano jednak olbrzymi╣ wagΩ do zachowania tradycyjnego sposobu produkcji, a przy wykonywaniu nowych alembik≤w starano siΩ by by│y one dok│adnymi kopiami starych, dzia│aj╣cych tu od lat. S╣ to najmniejsze alembiki stosowane do produkcji whisky w ca│ym regionie Speyside. Nie tak ma│e, jak w przypadku Edradour, jednak nad rzek╣ Spey trudno o mniejsze. Pocz╣tkowo - jak w przypadku wielu innych single malts - obok nazwy Macallan (jeszcze wtedy bez charakterystycznego "the") umieszczano drugi cz│on - Glenlivet, kt≤ry swego czasu stanowi│ swoisty wyznacznik jako£ciowy (patrz The Glenlivet). Jednak na pocz╣tku lat osiemdziesi╣tych marka zaczΩ│a skutecznie broniµ siΩ sama, a Michael Jacksonnawet zdecydowano siΩ - dla wyr≤┐nienia jej spo£r≤d wielu innych - na dodanie owego przedrostka "the". Od tej pory mamy do czynienia z whisky The Macallan.

Nie kwestionuj╣c wielko£ci ani pozycji The Macallan, muszΩ jednak podzieliµ siΩ kilkoma osobistymi uwagami. Po pierwsze, nie zawsze i nie ka┐demu odpowiada s│odki posmak sherry w whisky. The Macallan jest nabardziej nim przesycony ze wszystkich whisky, jakie znam. Osoby gustuj╣ce w mocnych, zdecydowanych smakach z wysp (szczeg≤lnie z Islay) mog╣ odzuµ pewne rozczarowanie nadmiarem s│odyczy The Macallan. Druga sprawa to do£µ powszechnie dostΩpny we W│oszech The Macallan w wersji 7. letniej. Sk│ama│bym, gdybym powiedzia│, ┐e jest to whisky niesmaczna, jednak siedem lat le┐akowania do zdecydowanie za ma│o. Absolutnie polecam natomiast wersjΩ 12 i 18 letni╣.

DestylarniΩ Macallan zwiedza siΩ bezp│atnie, warto jednak um≤wiµ siΩ wcze£niej telefonicznie na konkretny dzie± i godzinΩ. Mo┐e okazaµ siΩ - szczeg≤lnie w sezonie - ┐e ze wzglΩdu na du┐╣ ilo£µ zwiedzaj╣cych odejdziemy z kwitkiem spod bramy destylarni. A szkoda by by│o.

       





Do g≤ry

Whisky szkocka - rodzaje, gatunki, historia, proces produkcji