POWR╙T
STRONA Gú╙WNA


ARDBEG
BALVENIE
BRUICHLADDICH
CARDHU
CLYNELISH
CRAGGANMORE
DALMORE
DALWHINNIE
EDRADOUR
GLENFARCLAS
GLENFIDDICH
GLENGOYNE
GLENKINCHIE
THE GLENLIVET
Glenmorangie
GLENTURRET
HIGHLAND PARK
ISLE OF JURA
LAGAVULIN
LAPHROAIG
THE MACALLAN
OBAN
SCAPA
TALISKER
TAMDHU


E-MAIL


Gdyby£ planowa│ odwiedzenie
kt≤rej£ ze szkockich destylarni,
te organizacje pomog╣ Ci
zaplanowaµ wyjazd:

Schroniska turystyczne

SYHA - logo
Scottish Youth
Hostel Association

Independent Hostels
Independent Backpackers
Hostels

Scottish CityLink
szkockie linie autobusowe

National Express
brytyjskie linie autobusowe

Scottish Tourist Board
Scottish Tourist Board

Haggis - logo
zorganizowane wycieczki
po Szkocj
i


 

         
Glenfarclas - logo   Glenfarclas Distillery
(J&G Grant)
Ballindalloch
Banffshire AB37 6DB

tel. (01807) 500245
fax (01807) 500234

Glenfarclas 10YOGlenfarclas to kolejna whisky s│odowa ze Speyside prezentowana na tych stronach. I kolejna wielka marka, kt≤rej nie mo┐na pomin╣µ w swoich przygodach z whisky. Glenfarclas przez wielu uznawana jest za jedn╣ z klasycznych single malts, zawieraj╣cych w swym smaku i aromacie wszystkie te elementy, kt≤re sk│adaj╣ siΩ na prawdziw╣ whisky. Tak wiΩc, najpopularniejsza wersja, Glenfarclas 10YO, jest whisky wyraƒnie s│odow╣ w smaku, lekk╣ jak na Speyside przysta│o, o s│odkim i d│ugo pozostaj╣cym w ustach posmaku. Jak na klasyczn╣ whisky przysta│o, czΩ£µ destylatu le┐akuje w beczkach po sherry, tak wiΩc i te akcenty da siΩ w niej zauwa┐yµ. Zreszt╣, dojrzewanie destylatu w beczkach po sherry jest specjalno£ci╣ Glenfarclas, Destylarnia Glenfarclastak wiΩc mo┐emy byµ pewni, ┐e maj╣ tam wystarczaj╣ce do£wiadczenie by dobraµ odpowiednie beczki, po w│a£ciwym rodzaju sherry, oraz ┐e stosunkowo du┐a czΩ£µ destylatu le┐akuje w taki w│a£nie, u£wiΩcony tradycj╣ spos≤b.

Oferta handlowa Glenfarclas jest niezwykle bogata, tak wiΩc jest w czym wybieraµ. Opr≤cz podstawowej, 10. letniej single malt, wytw≤rnia w Ballindalloch produkuje single malts w wersji 12., 15., 21., 25., i 30. letniej. Nie mo┐na nie wspomnieµ o absolutnym przeboju rynkowym rodem z Glenfarclas, a mianowicie Glenfarclas 105 Cask Strength o mocy 60% vol., niezwykle │agodnej mimo swej mocy i du┐ym stopniu zatorfowienia. Poszczeg≤lne wersje r≤┐ni╣ siΩ miΩdzy sob╣ nie tylko wiekiem. R≤┐na jest zawarto£µ alkoholu - od 40% do 46 - a tak┐e mnogo£ci╣ akcent≤w smakowych i aromatycznych. W wersji 12. letniej wyczujemy s│odkie akcenty owocowe, wersja 15. letnia uderzy nas zwiΩkszon╣ torfowo£ci╣, s│odycz╣ rodem z hiszpa±skiej sherry, podczas gdy rozkoszuj╣c siΩ wersj╣ Destylarnia Glenfarclas21. letni╣ poczujemy r≤wnie┐ nuty wanilii. Starsze wersje Glenfarclas oferuj╣ najbogatsze doznania smakowe - 25. letnia oferuje dodatkowo akcenty miodu, kawy, sherry i orzech≤w, a 30. letnia Glenfarclas ma pe│ny kompleks smakowy ciasta owocowego i orzechowej czekolady.

Destylarnia Glenfarclas zosta│a za│o┐ona w roku 1836, jednak jej prawdziwy rozkwit zacz╣│ siΩ dopiero w roku 1865, kiedy to nowym w│a£cicielem farmy Rechlerich, po│o┐onej u st≤p potΩ┐nej g≤ry Benrinnes, w dolinie rzeki Spey, zosta│ niejaki John Grant. CzΩsto cytuje siΩ jego niezwykle trafne s│owa odnosz╣ce siΩ do produkcji whisky, "whisky s│odowej siΩ nie udoskonala, j╣ siΩ pielΩgnuje". Glenfarclas - "dolina zielonych │╣k" - pozosta│a w rΩkach Johna Granta i jego spadkobierc≤w do dnia dzisiejszego, co jest ewenementem w szkockim przemy£le gorzelnianym, a filozofia tw≤rcy potΩgi tej marki stosowana jest w niej w odniesieniu do ka┐dej porcji zacieru nalewanej do alembik≤w.Alembiki w Glenfarclas

Mimo swego po│o┐enia niemal nad samym brzegiem Spey, woda do produkcji whisky w Glenfarclas pobierana jest nie z samej rzeki (co zreszt╣ zdarza siΩ ju┐ coraz rzadziej), lecz ze strumienia bior╣cego sw≤j pocz╣tek w g≤rnej czΩ£ci szczytu Benrinnes. Po drodze ze ƒr≤de│ do ujΩcia, wody tego strumienia przep│ywaj╣ przez wrzosy i torf, kt≤rymi pokryte s╣ zbocza Benrinnes, by wreszcie trafiµ do kadzi zaciernych w destylarni. Wyposa┐enie destylarni by│o niejednokrotnie modernizowane, wymieniane i rozbudowywane, jednak zawsze dok│adano wszelkich stara± by zachowaµ ich oryginalny kszta│t i wygl╣d. Alembiki stosowane w Glenfarclas - w przeciwie±stwie do tych stosowanych w np. le┐╣cym nieopodal Macallan - nale┐╣ do najwiΩkszych w Speyside.

Glenfarclas Cask StrengthGlenfarclas 12YOGlenfarclas 15YO

Glenfarclas by│a jedn╣ z pierwszych destylarni otwartych dla zwiedzaj╣cych. W trakcie zwiedzania mamy mo┐liwo£µ przyjrzenia siΩ niemal ca│emu procesowi produkcji (pod waruniem, ┐e nie pojawimy siΩ w Rekomendacja Scottish Tourist BoardBallindalloch w sezonie martwym). Zwiedzanie, kt≤re obejmuje r≤wnie┐ farmΩ hodowli byd│a Angus, ko±czy siΩ w niezwykle efektownej sali degustacyjnej, w kt≤rej zachowano i odrestaurowano dΩbow╣ boazeriΩ pochodz╣c╣ ze statku liniowego Cesarzowa Australii. Tam w│a£nie otrzymamy szklaneczkΩ Glenfarclas do degustacji. O niezwyk│ej atrakcyjno£ci Visitor Centre w Glenfarclas niech £wiadczy fakt, i┐ jest to jedna z destylarni le┐╣cych na Szlaku Whisky S│odowej,The Malt Whisky Trail a jej wysoka warto£µ turystyczna zosta│a potwierdzona uzyskaniem przez Glenfarclas rekomendacji Scottish Tourist Board.

WstΩp do destylarni Glenfarclas kosztuje, niestety, 3,50 funta, ale istnieje mo┐liwo£µ pewnych oszczΩdno£ci. Wystarczy wej£µ na strony internetowe Glenfarclas (www.glenfarclas.co.uk) i wydrukowaµ formularz specjalnej oferty na rok 2000. NastΩpnie z t╣ ofert╣ zg│osiµ siΩ do destylarni, a otrzymamy dwa bilety wstΩpu w cenie jednego. Co oznacza, ┐e do Glenfarclas trzeba jechaµ co najmniej we dwoje.Glenfarclas - mapa Mapka Speyside obok powinna pom≤c trafiµ do Glenfarclas wszystkim tym, kt≤rzy chcieliby osobi£cie przekonaµ siΩ jak wygl╣da produkcja klasycznej single malt w Glenfarclas. Visitor Centre otwarte jest od kwietnia do wrze£nia w│╣cznie, od poniedzia│ku do pi╣tku w godzinach od 9.30 do 17.00, a od czerwca do wrze£nia, dodatkowo w soboty od 9.30 do 16.30. Natomiast w pozosta│ych miesi╣cach - od poniedzia│ku do pi╣tku w godzinach 10.00-16.00.

 

 

 


       
Do g≤ry

Whisky szkocka - rodzaje, gatunki, historia, proces produkcji