Fabularne RPG
 

"Jest ciep│y, wilgotny wiecz≤r. Jeste╢cie zmΩczeni, tak bardzo zmΩczeni. Rzeczywisto╢µ, kt≤ra Was otacza ju┐ nie jest Wasz▒. »aden z Was nie wie, gdzie jeste╢cie. Otaczaj▒cy ╢wiat zmienia siΩ z minuty na minutΩ, a Wy coraz bardziej pragniecie snu. Jednak nie mo┐ecie zasn▒µ, wiecie, czym sko±czy│by siΩ Wasz sen. Koszmar... nierealny koszmar..."

   Zapewne ka┐dy z m│odych ludzi czyta│ kiedy╢ w swoim ┐yciu ksi▒┐kΩ o ╢wiecie, w kt≤rym magia, smoki i inne stworzenia chaosu by│y na porz▒dku dziennym. Magia by│a normaln▒ rzecz▒ tak▒, jak▒ teraz jest samoch≤d czy komputer, a smoki panowa│y w przestworzach. Ksi▒┐ki o tematyce fantasy, bo o nich mowa, │▒czy│y w sobie ╢redniowieczne realia z elementami czysto fantastycznymi, kt≤re oczywi╢cie w naszym ╢wiecie nigdy nie istnia│y. W│a╢nie te ksi▒┐ki sta│y siΩ powodem do stworzenia gier rozgrywaj▒cych siΩ w fantastycznych ╢wiatach. Oczywi╢cie w czasach, w kt≤rych o komputerach s│yszeli tylko panowie z NASA czy te┐ wysoko postawieni wojskowi, nikomu nie przysz│o do g│owy, aby robiµ gry fantasy na komputery. Nikt przecie┐ wtedy nie mia│ komputera w domu, wiΩc...

   Dlatego te┐ postanowiono, i┐ rozgrywki bΩd▒ prowadzone na papierze i w ten spos≤b powsta│y planszowe gry fantasy. W nich gracz wciela│ siΩ w rolΩ pionka poruszaj▒cego siΩ na planszy z rozrysowanymi lokacjami. Zasady polega│y na nieustannym rzucaniu kostkami, z kt≤rych to rzut≤w gracz wnioskowa│, co te┐ w danym momencie dzieje siΩ z jego bohaterem. Jednak┐e w nied│ugim czasie zauwa┐ono, ┐e rozgrywki planszowe nie s▒ w stanie oddaµ reali≤w ╢wiata, wiΩc postanowiono uatrakcyjniµ rozgrywkΩ, wprowadzaj▒c podzia│ na role, kt≤re to mieli odgrywaµ gracze. St▒d te┐ nazwa tego typu gier - "Role Playing Games", czyli dos│ownie t│umacz▒c "gry z podzia│em na role". Jednak stworzenie takiej gry wymaga│o tak┐e stworzenia odrΩbnych zasad, kt≤rymi by siΩ one rz▒dzi│y. Nie mo┐liwe by│o, aby gracze nadal czytali z kartek, co te┐ w danej chwili napotykaj▒, co widz▒, jak siΩ czuj▒. Nale┐a│o stworzyµ co╢ nowego.

   Tym czym╢ nowym sta│o siΩ fabularne RPG. Jak wszystkim wiadomo, w sztuce teatralnej lub w filmie aktorzy odgrywaj▒ narzucone im role, graj▒ bohater≤w, postΩpuj▒ ╢ci╢le wed│ug ustalonego scenariusza i wskaz≤wek re┐ysera. W RPG ka┐dy gracz r≤wnie┐ kreuje swego w│asnego bohatera, przyjmuje pewn▒ fikcyjn▒ osobowo╢µ, kt≤ra mo┐e siΩ bardzo r≤┐niµ od jego w│asnej. Jednak w przeciwie±stwie do filmu czy sztuki teatralnej, gra Role Playing nie ma ustalonej fabu│y. Gracze sami decyduj▒ o tym, jak zachowaj▒ siΩ w danej sytuacji, jak post▒pi▒ odgrywani przez nich bohaterowie.

   Podobnie jak do zrobienia filmu potrzebny jest re┐yser, tak i tutaj musi byµ kto╢, kto wprowadzi kreowane przez graczy postaci w sceneriΩ ╢wiata gry, zapozna z prawami rz▒dz▒cymi tym ╢wiatem i pokieruje poczynaniami. Ten kto╢ nazywany jest Mistrzem Gry ( MG ).

   Kieruj▒c siΩ regu│ami gry, w│asn▒ logik▒ i w│asnymi pomys│ami oraz wyobra╝ni▒, MG informuje graczy o wszystkim, co dotyczy odgrywanych przez nich bohater≤w. To on kontroluje ╢wiat, przez kt≤ry gracze, wcieleni w fikcyjne osobowo╢ci, wΩdruj▒ i w kt≤rym prze┐ywaj▒ przygody. Opisuje rzeczywisto╢µ, w kt≤rej ┐yj▒ i dzia│aj▒ prowadzone przez graczy postacie. Podaje wszystkie wymagane informacje na temat sytuacji, w kt≤rej akurat siΩ znajduj▒ oraz okre╢la skutki ich dzia│a±. MG jest ostatecznym sΩdzi▒, od kt≤rego decyzji nie ma odwo│ania. Musi on zadbaµ o to by przygody wygl▒da│y realnie i prawdopodobnie. Dlatego te┐ MG powinien siΩ kierowaµ przede wszystkim zdrowym rozs▒dkiem, a nie zawsze bezgranicznie kierowaµ siΩ regu│ami zapisanymi w podrΩczniku danej gry. Czasami zdarzy siΩ tak, ┐e regu│y gry bΩd▒ ca│kowicie sprzeczne z dzia│aniami graczy i nie bΩdzie mo┐na ich dok│adnie zastosowaµ.

   Do gry w systemy fabularne wymagane s▒ minimum dwie osoby - MG i Gracz. Jednak┐e o wiele lepiej jest gdy dru┐yna sk│ada siΩ z 4 do 6 os≤b nie licz▒c MG. Szybko dojdziecie do wniosku, ┐e w│a╢nie cztero-, sze╢cioosobowa dru┐yna jest najbardziej sensownym rozwi▒zaniem. Jednak┐e maj▒c na uwadze to, jak trudno jest znale╝µ chΩtnych do zarywania wielu godzin na sesjach mogΩ powiedzieµ, i┐ grupa trzech graczy i MG w zupe│no╢ci wystarcza i zapewnia du┐o zabawy.

   W sprawie samego wygl▒du gry muszΩ powiedzieµ, i┐ ci kt≤rzy uwielbiaj▒ barwne mapki, plansze do gry tutaj bΩd▒ czuli siΩ zawiedzeni. W przeciwie±stwie do wiΩkszo╢ci zwyk│ych gier, tutaj nie u┐ywa siΩ planszy.

   Wszystkie potrzebne informacje gracze zapisuj▒ na kartce papieru lub na specjalnych Kartach Bohater≤w. Jedynym niezbΩdnym rekwizytem s▒ kostki. W RPG u┐ywa siΩ r≤┐nych kostek o na prawdΩ rozmaitych kszta│tach i te kostki nale┐y przed rozpoczΩciem gry zakupiµ.

   Gracze, kt≤rzy zapragn▒ wcieliµ siΩ w bohatera gry powinni jak najbardziej wczuµ siΩ w odgrywanie tej┐e postaci. Ka┐dy gracz decyduje, co robi jego bohater i choµ wielu twierdzi, ┐e nie jest to trudne to ja uwa┐am, i┐ jest na odwr≤t. Odgrywanie postaci jest bowiem niezmiernie trudnym wyzwaniem stawianym przed graczami. Gracz powinien, pos│uguj▒c siΩ wyobra╝ni▒, postΩpowaµ dok│adnie tak, jakby post▒pi│ w rzeczywistym ╢wiecie. Jednak┐e powinien zachowywaµ siΩ jak odgrywana przez niego postaµ. Tak wiΩc, je╢li decyduje siΩ graµ postaci▒ marynarza, to niech zachowuje siΩ jak marynarz - narzeka na "szczury l▒dowe", swoich przyjaci≤│ nazywa "marynarsk▒ braci▒", a do prze│o┐onych zwraca siΩ per "kapitanie". A jak co chwila rzuci jeszcze sakralne " Aye, Aye, Captain" to bΩdzie na prawdΩ nie╝le. Z kolei gracz prowadz▒cy postaµ np. hackera komputerowego powinien zachowywaµ siΩ jak bohaterowie onegdaj bardzo s│ynnego filmu Matrix.

   Wiedza jak▒ powinni posiadaµ na pocz▒tku grania w fabularne RPG powinna siΩ skupiaµ przede wszystkim na zasadach gry, jednak nie jest wymagana znajomo╢µ wszystkich jej tajnik≤w. Tajniki gry musi mieµ opanowane MG, gdy┐ to on bΩdzie odgrywa│ rolΩ boga w ╢wiecie, w kt≤rym ┐yµ bΩd▒ postaci kierowane przez graczy.

   Ka┐da sesja jest prowadzona wed│ug jakiego╢ scenariusza, kt≤ry uk│ada MG. Scenariusz jest jednak tylko pocz▒tkowym motorem dzia│a± bohater≤w, gdy┐ jak sami zauwa┐ycie graj▒c w RPG rzadko kiedy gracze postΩpuj▒ tak, jakby tego chcia│ MG, a wiΩc r≤wnie rzadko ko±cz▒ zaplanowan▒ przez niego przygodΩ. W│a╢nie dlatego MG powinien posiadaµ umiejΩtno╢µ improwizacji, kt≤ra to umiejΩtno╢µ bΩdzie na prawdΩ nie oceniona w przypadku zetkniΩcia siΩ z przebieg│▒ dru┐yn▒.

   W odr≤┐nieniu od innych rodzaj≤w gier w grach fabularnych nie istnieje pojΩcie wygranej i przegranej. Dru┐yna nie mo┐e bowiem przegraµ, ani wygraµ przygody. Mo┐e j▒ jedynie uko±czyµ b▒d╝ te┐ nie. Tak czy inaczej tylko zespo│owe dzia│ania zezwol▒ dru┐ynie na uko±czenie przygody na danej sesji, czyli pozwoli na wyj╢cie ca│o z opresji w jakie wpΩdzi j▒ MG.

   Ka┐da gra ma swoje w│asne regu│y i zasady, kt≤rymi siΩ rz▒dzi. Tak samo ka┐da gra posiada r≤┐ne karty postaci, na kt≤rych gracze zapisuj▒ cechy fizyczne, psychiczne bohatera oraz posiadane przez niego przedmioty, umiejΩtno╢ci. Karta postaci staje siΩ odzwierciedlaniem postaci prowadzonej przez gracza. Na niej w│a╢nie zapisywane bΩd▒ wszystkie zmiany jakim zosta│a poddana postaµ - jej rozw≤j psychiczny, fizyczny, jej maj▒tek itd.

   Na koniec chcia│bym wspomnieµ, i┐ na rynku jest dostΩpnych naprawdΩ mn≤stwo gier fabularnych. Wszystkie r≤┐ni▒ siΩ od siebie ╢wiatem gry, zasadami, stopniem trudno╢ci i trudno jest wybraµ na pocz▒tek t▒ grΩ, kt≤ra wprowadzi│aby m│odych graczy w ╢wiat fabularnego RPG. Dlatego te┐ ka┐demu m│odemu graczowi poleca│bym grΩ Warhammer FRP. System ten jest na pewno wart grania, a jego prostota zasad nie powinna sprawiaµ problemu nikomu. Jednak┐e wspomniana prostota jest jedynie zalet▒ gry, gdy┐ sam system jest jednym z najbardziej rozbudowanych z wszystkich dotychczas zrobionych. Na rynku istnieje mn≤stwo dodatk≤w stworzonych specjalnie z my╢l▒ o Warhammerze FRP. Nale┐y tak┐e pochwaliµ go za ca│kowicie spolszczony podrΩcznik, gdy┐ nawet dzi╢ istnieje ma│o gier, kt≤rych podrΩczniki by│y dostΩpne w jΩzyku polskim. A sam system jest na tyle ciekawy i emocjonuj▒cy, i┐ ja zaczynaj▒c zabawΩ z Warhammerem FRP do teraz gram g│≤wnie w niego i chocia┐ gra│em w wiele innych gier fabularnych to ta najbardziej przypad│a mi do gustu. Jednak┐e graczy bardziej lubi▒cych klimaty cyberpunkowe, gustuj▒cych w tematyce cyber-fantasy, uwielbiaj▒cych ksi▒┐ki pe│ne bionicznych implant≤w, wojen korporacji zachΩca│bym bardziej do spr≤bowania si│ w grze Cyberpunk 2020. Po│▒czeniem dw≤ch wymienionych wy┐ej gier jest natomiast system Shadowrun, kt≤ry │▒czy w sobie elementy magii i cech ╢wiata przysz│o╢ci.

   Tak wiΩc gor▒co zachΩcam do gry w fabularne RPG i pamiΩtajcie, ┐e na pocz▒tku sesje mog▒ nie wygl▒daµ zbyt ciekawie, jednak gdy tylko nabierzecie odpowiedniego do╢wiadczenia, wtedy sesje stan▒ siΩ doskona│▒ form▒ rozrywki.

Lisek
Lisuu1@wp.pl


 

REDAKCJA

WstΩp
Co w numerze
My
Prenumerata
FAQ
MagaZINier

O WSZYSTKIM

Overclocking
Symulatory kosmiczne
Windows - z│o wcielone?
Where and What
Ja te┐ studiujΩ informatykΩ
Informatyka - kontra
Nie tylko gramy - kontra

KSIí»KI

Franky Furbo
Tam, gdzie spotykaj▒ siΩ wszystkie ╢wiaty
Stado
Przerwana lekcja muzyki

RPG

Fabularne RPG
Jak stworzyµ klimat na sesji
Jak uprzykrzyµ graczom ┐ycie
Pomagajmy mistrzowi
Zr≤b to sam

FILMY

Blair Witch Project 2
Przedwio╢nie

MUZYKA

Metallica - historia zespo│u
Blank & Jones "DJ Culture"
Guano Apes "Don't Give Me Names"
D┐em - Wehiku│ Czasu na gitarze

STAúE KíTY

Replay
TurboPascal - kursu cz.2