MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

wrzesie±, 2001

ARTYKUúY
Internet:
 CzΩ╢µ 1
 CzΩ╢µ 2

Aleksander úAMEK
Redaktor Naczelny
BizReporter
alamek@reporter.pl


Praca w firmach internetowych


Zakres opracowania:
  1. Poszukiwania pracownik≤w
  2. Kwalifikacje
  3. Specjali╢ci od Internetu
  4. System szkolnictwa
  5. Liczba pracownik≤w
  6. Zarz▒dzanie

Liczba pracownik≤w

W wielu firmach internetowych poszukiwania nowych pracownik≤w trwaj▒ ca│y czas. Np. zatrudniaj▒ca blisko 100 os≤b firma IDS zak│ada wzrost liczby zatrudnionych o 30-40 proc. w ci▒gu tego roku. S▒ jednak i firmy, w kt≤rych dynamika przyrostu nowych pracownik≤w przekracza 100 proc. rocznie.

Jednak nie wszystkie firmy uzale┐niaj▒ sw≤j dalszy rozw≤j od zwiΩkszania liczby zatrudnionych os≤b. - Zatrudniamy ok. 40 pracownik≤w i tylu powinno byµ docelowo - wyja╢nia Jacek WyrΩbkiewicz. - Naszym zdaniem je┐eli przybywa problem≤w i pracy to powinny to robiµ komputery, a nie dodatkowe osoby. Je┐eli bΩdziemy zmuszeni zatrudniµ wiΩcej os≤b to trzeba bΩdzie przekalkulowaµ ca│▒ strategiΩ (wiΩcej sprzeda┐y i przychod≤w wcale nie musi generowaµ wiΩcej zysk≤w - patrz Amazon.com). Je┐eli jaka╢ firma zatrudnia z czasem coraz wiΩcej pracownik≤w, nieproporcjonalnie do uzyskiwanych efekt≤w to oznacza, i┐ nie tylko o nowej, ale tym bardziej o starej ekonomii nie ma zielonego pojΩcia.

Rozwi▒zaniem po╢rednim miΩdzy zatrudnianiem nowych pracownik≤w a utrzymaniem zatrudnienia na sta│ym poziomie jest opieranie siΩ przez firmy internetowe na wsp≤│pracownikach, a nie na pracownikach etatowych. Dotyczy to szczeg≤lnie takich zawod≤w jak graficy, dostawcy tre╢ci czy t│umacze.

Zarz▒dzanie

W╢r≤d pracownik≤w firm internetowych przewa┐aj▒ osoby z wykszta│ceniem ╢rednim i wy┐szym, z kt≤rych wiele to studenci ostatnich lat studi≤w. Internet przyci▒ga g│≤wnie ludzi m│odych, dlatego dominuj▒c▒ grupΩ w╢r≤d pracownik≤w firm internetowych stanowi▒ 20 i 30 latkowie. Np. w firmie QXL Poland s▒ to osoby bardzo m│ode, w wieku 20-25 lat. M│ody wiek pracownik≤w ma wyra╝ny wp│yw na spos≤b zarz▒dzania takimi firmami.

Praca w nich wi▒┐e siΩ czΩsto du┐▒ swobod▒ i luzem. Wed│ug Igora Kami±skiego z firmy Vectigal nie ma w nich tak wyra╝nego podzia│u na linii szef - pracownik, jak w firmach starej ekonomii. Podobnego zdania jest Jaros│aw Po│ukoszko - S▒dzΩ, ┐e to co odr≤┐nia wyra╝nie zrz▒dzenie w firmach internetowych, to mniejsze przywi▒zanie do formalnych struktur organizacyjnych i odej╢cie od hierarchii zarz▒dzania na rzecz kierownik≤w/moderator≤w grup zadaniowych (taks forces) tworzonych ad hoc w celu realizacji konkretnego zadania, projektu - czΩsto poziomo, w poprzek ca│ej firmy, r≤wnie┐ siΩganie w tym celu po specjalist≤w spoza firmy.

Zdaniem Romana Wojtaly zarz▒dzanie firm▒ internetow▒ wymaga innej filozofii my╢lenia, zbli┐onej do "Doliny Krzemowej", ale tego, jego zdaniem, w Polsce nie mo┐na siΩ nauczyµ.

Z kolei Micha│ Jakubowski uwa┐a, i┐ ca│a bran┐a IT charakteryzuje siΩ innym systemem pracy. Bardzo wa┐na jest w tej bran┐y szybko╢µ dzia│ania, gdy┐ takie s▒ wymagania rynku. Poza tym panuje ogromna konkurencja, zatem r≤wnie┐ zarz▒dzanie zespo│em ludzkim musi byµ inne. R≤wnie┐ Marcin Springer z firmy Videa zwraca uwagΩ na specyfikΩ rynku IT. Wed│ug niego na tym rynku konieczne jest po│o┐enie du┐ego nacisku na sta│e rozwijanie umiejΩtno╢ci i wiedzy, tak by nie pozostawaµ w tyle i byµ na bie┐▒co z postΩpem technologicznym.

Szefowie firm internetowych zgodnie twierdz▒, i┐ w bran┐y internetowej najwiΩksze znaczenie maj▒ ludzie i to oni stanowi▒ podstawΩ dzia│ania firm internetowych. Dlatego, jak zaznacza Bart│omiej Danek z WebService Internet, zarz▒dzanie w tych firmach powinno k│a╢µ g│≤wny nacisk na w│a╢ciwe stosunki interpersonalne.

W dotcomach godziny pracy s▒ bardzo czΩsto ustalane w spos≤b elastyczny i zale┐▒ od potrzeb. CzΩsto oznacza to pracΩ po nocach. - Nasi pracownicy wyznaj▒ zasadΩ, i┐ dzie± pracy ko±czy siΩ po wykonaniu zada± przeznaczonych na dany dzie± i niejednokrotnie zostaj▒ po godzinach. Nasz system pracy jest tak skonstruowany, i┐ zostawienie jakiej╢ pracy na dzie± nastΩpny spowodowa│oby lawinΩ op≤╝nie± u innych pracownik≤w (zintegrowany system logistyczny) wiΩc nikt nie chce siΩ op≤╝niaµ - informuje Jacek WyrΩbkiewicz.

Marta Guzek podkre╢la, i┐ cech▒ firm informatyczno-internetowych jest maksymalne wykorzystanie Internetu i intranetu do komunikacji miΩdzy pracownikami (listy zada±, logowanie czasu pracy, koordynacja projekt≤w, etc.). Dlatego cze╢µ firm internetowych wykorzystuje w mniejszym lub wiΩkszym stopniu system telepracy.
- Stosujemy system wsparcia zarz▒dzania oddzia│ami przez intranet, m.in. organizacjΩ czasu pracy, tematyczne (dzia│owe) grupy dyskusyjne, biuletyny wewnΩtrzne, planowany jest portal korporacyjny w intranecie - informuje Marcin Marsza│ek.

Z kolei AGS New Media wykorzystuje system telepracy kiedy realizacja projektu wymaga uczestnictwa w nim fachowca o unikalnej "egzotycznej" specjalno╢ci, kt≤rego umiejΩtno╢ci i do╢wiadczenie potrzebne s▒ tylko do tego konkretnego projektu. - Stosujemy czasami ten system r≤wnie┐ w przypadku nowych pracownik≤w spoza Warszawy, kt≤rzy pracuj▒ w ten spos≤b w czasie okresu pr≤bnego. Zazwyczaj jednak po jego pomy╢lnym przej╢ciu, przenosz▒ siΩ oni do Warszawy - wyja╢nia Jaros│aw Po│ukoszko.

c.d.n.

Strona 1 Strona 2 Strona 3

Artyku│ pochodzi z Magazynu INTERNET http://www.mi.com.pl.

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 7/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Raport o ╢wiadczeniach pozap│acowych

Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y: farmacja

Praca w firmach internetowych


TRENDY

Gdzie szukaµ pracy za granic▒?


MOTYWCJA

Motywacyjna rola lidera. Dwa umys│y w organizacji


PRAWO

Europejskie prawo pracy [3]


POJ╩CIA

Przegl▒dy wynagrodze±



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.