MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

wrzesie±, 2001

ARTYKUúY
 Continental Air.
 Konkurencja
 Lider

Teorie:
 Podstawy
 Taylor
 Maslow
 Herzberg
 Alderfer
 McGregor
 Osi▒gniΩµ
 Oczekiwa±
 Sprawiedliwo╢ci
 PopΩdu
 Wzmocnienia

Bogus│aw J. FEDER
Dyrektor
CENTRUM KREOWANIA LIDER╙W S.A.


Motywacyjna rola lidera.
Dwa umys│y w organizacji


   Je╢li chcesz wiedzieµ czy jeste╢ liderem,
   odwr≤µ siΩ i zobacz czy kto╢ pod▒┐a za Tob▒.

Dla sprawnego i dynamicznego funkcjonowania organizacji potrzebne s▒ dwa rodzaje umys│owo╢ci. Umys│ mened┐era dla opracowania norm, procedur i narzΩdzi do pracy oraz umys│ przyw≤dcy - dla zainspirowania i zmotywowania ludzi.

Ju┐ jako dzieci, nie zdaj▒c sobie z tego sprawy, byli╢my motywowani i inspirowani przez rodzic≤w, rodze±stwo, r≤wie╢nik≤w lub nauczycieli. Od momentu narodzin, a┐ do uzyskania pe│nej ╢wiadomo╢ci obserwowali╢my i na╢ladowali╢my tych, kt≤rzy byli najbli┐ej nas. W ten spos≤b stopniowo poznawali╢my ╢wiat. To oni inspirowali nas do dzia│ania, byli naszymi przewodnikami w przysz│o╢µ i stawali siΩ pierwszymi liderami, jakich poznali╢my. Dorastali╢my w krΩgu ich emocji i uczuµ. Przygl▒dali╢my siΩ, jak rozmawiali z innymi i dzi╢ w doros│ym ┐yciu powielamy, bardziej lub mniej ╢wiadomie, zaobserwowane wcze╢niej sposoby nawi▒zywania kontaktu z innymi (umiejΩtno╢ci porozumiewania siΩ). To najbli┐si m≤wili nam, co jest w│a╢ciwe i dobre, pomagaj▒c nam zbudowaµ w│asny system warto╢ci. Przypomnijmy sobie, jak z godn▒ podziwu cierpliwo╢ci▒ t│umaczyli nam r≤┐ne zjawiska, kt≤rych do╢wiadczali╢my, a kt≤rych nie rozumieli╢my. PamiΩtamy tych, kt≤rzy m≤wili o naszych s│abo╢ciach, lecz czΩ╢ciej wspominamy tych, kt≤rzy du┐o mocniej podkre╢lali nasze zas│ugi, buduj▒c w nas poczucie pewno╢ci siebie i wiary we w│asne mo┐liwo╢ci.

Tak, jak nauczyli╢my siΩ pod▒┐aµ za nimi bΩd▒c dzieµmi lub nastolatkami, tak, jako ludzie doro╢li wybieramy innych przewodnik≤w, kt≤rych na╢ladujemy. To nasi kolejni liderzy, inspiratorzy naszych my╢li, za kt≤rymi chcemy pod▒┐aµ. Spos≤b, w jaki byli╢my kiedy╢ inspirowani do dzia│ania bΩdzie zapewne tym, w jaki bΩdziemy inspirowaµ innych i nadal sami bΩdziemy najskuteczniej motywowani do dzia│ania. Je╢li mieli╢my szczΩ╢cie i naszymi pierwszymi liderami by│y osoby o wyj▒tkowej komunikatywno╢ci, ci▒gle motywuj▒ce nas do podejmowania ryzyka i odkrywania nowych mo┐liwo╢ci, to prawdopodobnie, gdy zostan▒ stworzone warunki, mo┐emy staµ siΩ tw≤rczymi i niekonwencjonalnymi przyw≤dcami dla innych.

Z moich wieloletnich rozm≤w z r≤┐nymi osobami, kt≤rych temat dotyczy│ ich dzieci±stwa uda│o mi siΩ wy│oniµ kilka wsp≤lnych cech, w│a╢ciwych liderowi. Moi rozm≤wcy opisywali inspiruj▒cych ich w m│odo╢ci ludzi, jako osoby wiarygodne, dotrzymuj▒ce danego s│owa. Nazywali ich swoimi pierwszymi i najlepszymi nauczycielami, kt≤rzy wierzyli w ich mo┐liwo╢ci i wspierali ich w dzia│aniu. Czuj▒c siΩ bezpiecznie, chΩtnie pod▒┐ali w wytyczonym przez nich kierunku. Na swoje w▒tpliwo╢ci uzyskiwali odpowiedzi, kt≤re utwierdza│y ich w przekonaniu, ┐e kierunek, w jakim zmierzaj▒ jest zgodny z ich systemem warto╢ci i przekonaniami.

Przyw≤dztwo nie jest zapisane w genach. Bycia liderem, podobnie jak bycia lekarzem czy artyst▒, r≤wnie┐ mo┐na siΩ nauczyµ. Trzeba jednak pamiΩtaµ, ┐e poza pewnymi wsp≤lnymi cechami, ka┐dy cz│owiek ma w│asn▒, niepowtarzaln▒ osobowo╢µ, i ┐e r≤┐ni▒ nas emocje, zachowania i spos≤b odbierania wra┐e±. Dlatego lepiej dok│adnie przyjrzeµ siΩ i zrozumieµ r≤┐nice miΩdzy, dobrze nam znan▒ z pracy postaci▒ mened┐era a s│abiej, jak dotychczas, poznan▒ w organizacjach osob▒ przyw≤dcy. To, ┐e mened┐er dzia│a wed│ug innych regu│ ni┐ lider, wiemy od niedawna. Dzi╢ znamy ╝r≤d│o tych r≤┐nic - ludzki umys│. Jego z│o┐ono╢µ i plastyczno╢µ umo┐liwia cz│owiekowi realizacjΩ niezwyk│ych zada±. DziΩki niemu potrafimy marzyµ, rozwi▒zywaµ problemy i my╢leµ koncepcyjnie. W bardzo du┐ym uproszczeniu sprawy przedstawiaj▒ siΩ nastΩpuj▒co: wszystko zale┐ne jest od tego, kt≤re funkcje naszego m≤zgu dominuj▒. Je╢li lubimy planowaµ, porz▒dkowaµ, uk│adaµ procedury, harmonogramy, my╢limy logicznie, a sprawy rozpatrujemy od szczeg≤│u do og≤│u, mamy zadatki na mened┐era - to stanowisko wymarzone dla nas. Wtedy najprawdopodobniej dominuj▒ w nas typy ╢wiadomo╢ci w│a╢ciwe dla naszej lewej p≤│kuli, m.in.: logiczno╢µ, linearno╢µ, symboliczno╢µ, werbalno╢µ, a pisanie, czytanie, recytowanie, umiejscowienie szczeg≤│≤w i fakt≤w oraz stosowanie siΩ do wskaz≤wek - to umiejΩtno╢ci, kt≤re z │atwo╢ci▒ zdobΩdziemy. Z kolei, je╢li spogl▒damy w dalek▒ przysz│o╢µ i mamy rozwiniΩt▒ wyobra╝niΩ przestrzenn▒, jest du┐a szansa, ┐e w przysz│o╢ci zostaniemy liderem. Je╢li doceniamy znaczenie wizualizacji i barw, przemawiaj▒ do nas kszta│ty, to nadszed│ w│a╢ciwy moment, aby sprawdziµ, czy mo┐emy siΩ nim staµ.

Strona 1 Strona 2

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 7/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Raport o ╢wiadczeniach pozap│acowych

Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y: farmacja

Praca w firmach internetowych


TRENDY

Gdzie szukaµ pracy za granic▒?


MOTYWCJA

Motywacyjna rola lidera. Dwa umys│y w organizacji


PRAWO

Europejskie prawo pracy [3]


POJ╩CIA

Przegl▒dy wynagrodze±



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.