Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


Martin Blom, autor AHI:

Co stoi na przeszkodzie w opracowaniu AHI w wersji na PowerPC?

- Problem w tym, ┐e sterowniki d╝wiΩku musz▒ siΩ odwo│ywaµ do AHI na poziomie systemowych przerwa±. Jest to jedyne rozwi▒zanie gwarantuj▒ce wyeliminowanie zak│≤ce± podczas odtwarzania d╝wiΩku. Niestety, ┐aden z kerneli PPC nie pozwala na systemowe odwo│ywanie siΩ do przerwa± PPC (nie zosta│o to zawarte w dokumentacji albo nie potrafi│em tego znale╝µ w ci▒gu ostatniego roku). Bez tego bΩdziemy widzieµ guru tak d│ugo, jak d│ugo w tle bΩdzie uruchomiony inny program wykorzystuj▒cy PPC. Kernel systemu PowerUp nie zostanie zmieniony, wiΩc wersja AHIPPC pod niego siΩ nie uka┐e. Pozostaje czekaµ na MorphOSa, w kt≤rym mo┐liwe bΩdzie swobodne prze│▒czanie miΩdzy emulowanym kodem Motoroli a rozkazami procesora PPC.

Paul Burkey, autor Foundation:

Rozwijasz swoj▒ grΩ od kilku dobrych lat. Czy nie my╢la│e╢ o tym, by wydaµ now▒ grΩ, korzystaj▒c z do╢wiadczenia nabytego przy tworzeniu Foundation i byµ mo┐e opart▒ na jej rozwi▒zaniach?

- Foundation DC by│o ostatni▒ wersj▒ gry bazuj▒c▒ na tym projekcie. W miΩdzyczasie wiele os≤b prosi│o nas o nowe misje do niej, wiΩc nie mogli╢my nie wydaµ pakietu nowych misji ("Undiscovered Lands"). Ale zamknΩli╢my w ten spos≤b definitywnie liniΩ Foundation. NastΩpna gra, Foundations Edge, bΩdzie zupe│nie nowym projektem, napisanym z naprawdΩ du┐ym rozmachem. U┐yty w jej tytule wyraz "Foundation" mo┐e sugerowaµ, ┐e bΩdzie to kontynuacja starej gry, ale zapewniam, ┐e tak nie bΩdzie. PracujΩ jednocze╢nie nad innymi projektami. Razem z koleg▒ mamy zamiar przeportowaµ kilka gier z peceta na AmigΩ i maka. Tyle pozycji czeka na amigowe konwersje, ┐e spokojnie mo┐emy wydawaµ dwie lub trzy gry rocznie zamiast jednej.

Sebastian JΩdruszkiewicz, autor Froggera:

Dlaczego s▒ tak du┐e problemy z odtwarzeniem MPG-≤w na Amidze, np. z synchronizacj▒ d╝wiΩkiem z obrazem? Przecie┐ mamy Amigi z procesorami taktowanymi setkami megaherc≤w.

- Akurat setki megaherc≤w maj▒ tu niewielkie znaczenie. Naj│atwiej to zrozumieµ ogl▒daj▒c profil kodu Froggera. Na pierwszym miejscu (prawie 40 procent ca│ego procesu dekodowania obrazu) jest funkcja, kt≤ra zajmuje siΩ kopiowaniem dekodowanego obrazu do pamiΩci wideo karty graficznej. Na kolejnych miejsach s▒ funkcje, kt≤rych zadaniem jest rekonstrukcja klatek, a to oznacza przerzucanie sporych ilo╢ci danych z jednego miejsca pamiΩci w drugie. Funkcje, wydawa│o by siΩ najbardziej kosztowne obliczeniowo, znajduj▒ siΩ na bardzo odleg│ych miejscach, st▒d wniosek, i┐ CPU jest wydajne. W▒skie gard│a to wolna pamiΩµ (zar≤wno wideo jak i zwyk│e RAM). Cache drugiego poziomu te┐ by siΩ przyda│.

Marcin Soko│owski, cz│onek AIRI:

Oryginalny PFS3 kosztuje blisko 400 z│otych. DziΩki AIRI cena dla Polak≤w jest trzykrotnie ni┐sza. Czy trudno jest wynegocjowaµ u zagranicznych autor≤w przystΩpn▒ cenΩ dla polskiego u┐ytkownika?

- Cena oprogramowania zale┐y w du┐ej mierze od negocjacji, od tego jak siΩ przedstawisz, jak zarysujesz sytuacjΩ oprogramowania na rynku polskim oraz obowi▒zuj▒ce ceny, no i co zaproponujesz autorowi w zamian. CzΩsto jest tak, ┐e cena jest ni┐sza, ale kosztem minimalnego limitu pakiet≤w jaki nale┐y zakupiµ. Np. w przypadku PFS-a cena by│a rzeczywi╢cie niska, ale ilo╢µ chΩtnych jaka musia│a siΩ jednorazowo zg│osiµ wynosi│a 10 os≤b. Niekt≤rzy autorzy stosuj▒ dalsze upusty, dziΩki kt≤rym w przypadku zg│oszenia siΩ wiΩkszej ilo╢ci chΩtnych cena oprogramowania spada o kolejne punkty.

Dietmar Eilert, autor GoldEDa:

Dlaczego nie rozprowadzasz swojego programu na terenie Polski?

- Z powodu znikomej sprzeda┐y w waszym kraju, jedna rejestracja w ci▒gu trzech lat.

S│awomir Wilk

 Do g≤ry