Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


    Na dworze zrobi│o siΩ ╢licznie, wysz│o s│o±ce, a temperatura przekroczy│a 20 stopni. W tak cudowny dzie± przeciΩtny u┐ytkownik Amigi, tudzie┐ innego komputera, marzy sobie o gor▒cej morskiej wodzie, palmach, kokosach i drinkach z parasolkami. Oczywi╢cie nie ka┐dy mo┐e sobie sprawiµ prezentu w postaci wycieczki do ciep│ych kraj≤w. Pozostaje wiΩc napu╢ciµ sobie wody do wanny, uruchomiµ jaki╢ modu│ z motywem latynoameryka±skim, nalaµ oran┐ady do szklanki i pod│o┐yµ pod Workbencha podk│ad (zwany niekiedy tapet▒) przedstawiaj▒cy palmy (oczywi╢cie z kokosami). Kolejno╢µ wy┐ej wymienionych czynno╢ci pozostawiam do wyboru czytelnika.
    Z lata trzeba korzystaµ, p≤ki mo┐na, gdy┐ jak wiadomo w Polsce mamy 4 pory roku - zimΩ, zimΩ, zimΩ i wiosnΩ, kt≤ra niekiedy potrafi siΩ zamieniµ w lato (na kilka dni). Mieszkam w Tr≤jmie╢cie, wiΩc czΩsto mogΩ je╝dziµ na pla┐Ω. Na pla┐Ω mo┐na dojechaµ tramwajem, autobusem lub poci▒giem. Wbijaj▒ce siΩ w bok │okcie wsp≤│pasa┐er≤w dobitnie u╢wiadamiaj▒ mi, ┐e osoby m≤wi▒ce o ni┐u demograficznym dawno nie je╝dzi│y ╢rodkami komunikacji.
    Na AmigΩ, co dziwi wielu u┐ytkownik≤w innych komputer≤w, ci▒gle wychodz▒ nowe programy. Ostatnio moim ulubionym jest program FastCopy. S│u┐y on, jak sama nazwa wskazuje, do szybkiego kopiowania plik≤w. Je┐eli komu╢ wydaje siΩ, ┐e procedury w Opusie lub w innym FileMasterze s▒ zbyt wolne, niech skorzysta z FastCopy! Skopiowanie dowolnego pliku tym programem jest dziecinnie proste. Po uruchomieniu programu widzimy rozbudowane menu, w kt≤rym przy pomocy requester≤w wybieramy pliki do skopiowania, nastΩpnie okre╢lamy katalog docelowy, dokonujemy kilku ustawie± w konfiguracji programu, po czym naciskaj▒c JEDEN przycisk w│▒czamy opcjΩ szybkiego kopiowania. Nie pamiΩtam ju┐, czy skopiowa│em jaki╢ plik i czy operacja zako±czy│a siΩ sukcesem. W ka┐dym b▒d╝ razie proponujΩ w przysz│ej wersji programu zrobiµ mo┐liwo╢µ ustawienia modu│u, kt≤ry bΩdzie odtwarzany podczas kopiowania. Animacja przyda│aby siΩ r≤wnie┐. Albo jeszcze ciekawiej - mo┐na do│o┐yµ g│os stylizowany na g│os Lindy, kt≤ry bΩdzie informowa│: "skopiujΩ wszystko na literΩ P...", a na zako±czenie powie "co ty, k..., wiesz o kopiowaniu!". W wersji finalnej proponujΩ zrobiµ co╢, czego nie ma ┐aden inny program do kopiowania - niech przy ka┐dym bajcie wyskakuje requester informuj▒cy o warto╢ci tego bajtu z opcjami: TAK, NIE, ZMIE╤, PRZESU╤, DOKONAJ KONWERSJI, PODRAP SI╩ ZA UCHEM. Faaast copy rulez!
    Innym ciekawym programem, jaki widzia│em, jest kalkulator. Nie wiem ju┐ jak siΩ ≤w kalkulator nazywa│, wiem natomiast, ┐e dostarczy│ mi wiele rado╢ci. Opr≤cz tego, ┐e chodzi│ przypuszczalnie pod MUI czy te┐ nawet pod PPC i w og≤le by│ super system friendly, mia│ masΩ innych zalet. Jedyn▒ drobn▒ wad▒ owego programu by│o to, ┐e nie liczy│. W og≤le - nawet 2+2 nie policzy│. Ale by│a to wersja beta, wiΩc mo┐na autorowi wybaczyµ drobne niedoci▒gniΩcie.
    Je┐eli to nam nie wystarczy, to mo┐emy zainstalowaµ sobie system 3.5. System instaluje siΩ tak cudownie prosto, ┐e ju┐ po godzinie wydaje nam siΩ, ┐e byµ mo┐e siΩ zainstalowa│. Po czym metodycznie, z zaparciem i zaanga┐owaniem godnym lepszej sprawy, krok po kroku przez ca│y dzie± odzyskujemy nasz stary, nΩdzny, pe│en b│Ωd≤w system 3.0, ┐eby tylko komputer raczy│ dzia│aµ.
    Autor PFS-a, gdyby umar│, w grobie by siΩ przewraca│, jakby zobaczy│, do czego s│u┐y jego filesystem. Ot≤┐ ten najlepszy z filesystem≤w s│u┐y naszym kochanym amigowcom do testowania i pisania recenzji w magazynach. Po kilkunastu latach od wymy╢lenia kulawego filesystemu amigowskiego ludzie nadal u┐ywaj▒ FFS-a, po czym naprawi▒j▒c co 2 dni sw≤j boski filesystem atakuj▒ PFS-a m≤wi▒c, i┐ s│yszeli, ┐e komu╢ tam (koledze, kole┐ance, kotu s▒siadki) pad│ po roku. Podobno. Na pytanie, co zrobiµ z dyskiem 17 GB (kt≤ry w ko±cu uda│o mi siΩ sformatowaµ pod FastAta), u┐ytkownicy Amigi doradzali mi kupno dysku 4 GB. Pracownicy firmy sprzedaj▒cej FastAta sugerowali mi nie zak│adanie partycji wiΩkszej ni┐ 4 GB, nawet pod PFS-em. Nie za bardzo wiedzieli dlaczego, ale podobno jak padnie, to o je┐u, straszne rzeczy.
    Poniewa┐ mamy rok 2000, a nie rok 1990, i mamy dyski 17 GB za nieca│e 700 z│otych, postanowi│em wymieniµ swojego wys│u┐onego AFS-a, kt≤rego u┐ywa│em przez kilka lat na dysku 2.5 GB, na PFS3. Zrobi│em sobie jedn▒ z partycji 11 GB i dzia│a. Dziwne, prawda? Uparcie, jak gdyby nigdy nic, dzia│a. Tak z parΩ razy szybciej od FFS-a w dodatku. Ale jakby co, to ja nic nie m≤wi│em. W og≤le to polecam OFS-a i podzielenie dysku na 20 partycji po 200 MB. Albo zapisywanie danych na kartce. W ko±cu XXI wiek zobowi▒zuje. Niech g│upi pecetowcy robi▒ sobie wielkie partycje pod FAT32 - my bΩdziemy u┐ywaµ OFS-a! Jak kto╢ wymy╢li wolniejszy i g│upszy system ni┐ FFS to zarobi wielkie pieni▒dze. ProponujΩ jako opcjΩ do│o┐yµ automatyczn▒ utratΩ walidacji co 2 godziny. Rulez!
    Jest lato (czy te┐ wiosna; niewa┐ne, w ka┐dym b▒d╝ razie jest ciep│o) i zamiast siΩ denerwowaµ, lepiej wybraµ siΩ nad morze. Serdecznie zapraszam. Woda jest mokra i p│ywa w niej wiele interesuj▒cych rzeczy. Potem mo┐na siΩ poopalaµ i dostaµ raka. Albo ╢limaka - ja polecam ╢limaka, gor▒co i serdecznie!

Tomasz Lubaczewski

 Do g≤ry