Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


Od dnia bankructwa firmy Commodore komputer Amiga zmienia│ w│a╢ciciela wielokrotnie. Za ka┐dym razem wydarzenia te elektryzowa│y spo│eczno╢µ amigow▒. "Mo┐e co╢ siΩ zmieni" my╢la│ niejeden z nas, czekaj▒c na posuniΩcie firmy zwi▒zane z rozwojem Amigi. Za pierwszym razem mia│a to byµ promocja w ╢wiecie zdominowanym przez pecety, innym razem nowy model komputera. Niestety, kolejni w│a╢ciciele praw do patent≤w Commodore nie robili nic poza produkcj▒ b▒d╝ udzielaniem licencji na produkcjΩ Amig innym firmom. Dzi╢ nasz komputer jest w rΩkach kolejnej firmy - Amiga Inc.

    PamiΩtamy szumne zapowiedzi Gateway'a o nowym systemie Amigi opartym na Linuxie. System ten ju┐ wtedy mia│ mieµ niewiele wsp≤lnego z dotychczasowym systemem Amigi. Znamy te┐ firmΩ Phase5, kt≤ra wobec bezczynno╢ci Gateway'a rozpoczΩ│a pracΩ nad w│asnym systemem we wsp≤│pracy z QNX. Ludzie z Phase5 mieli do tego podstawy - to w│a╢nie oni opracowali karty z procesorami PowerPC, zrobili wiΩc dla Amigi wiΩcej ni┐ wszyscy kolejni jej w│a╢ciciele razem wziΩci. Dodaµ nale┐y, ┐e Phase5 by│o firm▒ niezale┐n▒.
    Wkr≤tce w tajemniczych okoliczno╢ciach przedstawiciele Phase5 og│osili upad│o╢µ firmy. - To wynik jakiego╢ uk│adu - komentuje wydarzenie jej by│y pracownik. - W│a╢ciciele Amigi nigdy nie byli skorzy do wsp≤│pracy - dodaje. T│umaczy nam r≤wnie┐, ┐e szefostwu Amigi nie zale┐a│o na rozwoju komputera. - Nic w tym dziwnego - konkluduje - nie mieli przecie┐ o Amidze zielonego pojΩcia, byli zwyk│ymi biznesmenami, kt≤rzy nabyli prawa do jakiego╢ urz▒dzenia chc▒c z niego wycisn▒µ maksymaln▒ ilo╢µ pieniΩdzy.
    "Gateway nie musia│ dbaµ o losy Amigi", czytali╢my w jednym z internetowych magazyn≤w o Amidze, "dla tego koncernu by│a to inwestycja dziwnie odbiegaj▒ca od bran┐owych za│o┐e± firmy, tani zakup, z kt≤rego pozbyciem nie bΩdzie wiΩkszych problem≤w, o czym siΩ niedawno przekonali╢my".
    Pracownicy Phase5 opracowali PowerUp - system do obs│ugi kart PowerPC oparty na bibliotece ppc.library. To rozwi▒zanie nie spodoba│o siΩ w│a╢cicielowi Amigi. Gateway dogada│ siΩ z firm▒ Haage&Partner, kt≤ra stworzy│a w│asny system o nazwie WarpOS. System ten przybra│ charakter oficjalnego mimo sprzeciwu wielu u┐ytkownik≤w i zabieg≤w Phase5. Paradoksalnie popularniejszy by│ i nadal jest PowerUp, a oficjalny WarpOS jest w│▒czany przez u┐ytkownik≤w tylko w razie potrzeby. Ma on co prawda emulacjΩ PowerUpa, jednak nie zawsze dzia│a ona tak, jak powinna.
    - To tylko jeden z ewidentnych przyk│ad≤w braku wsp≤│pracy i jakiejkolwiek troski o rozw≤j Amigi ze strony jej w│a╢ciciela - m≤wi nasz rozm≤wca.

PREZENT NA PO»EGNANIE

    Gateway oficjalnie og│osi│ wstrzymanie wsparcia klasycznej linii Amigi, skupiaj▒c siΩ na tworzeniu nowego modelu opartego na nowatorskim i konkurencyjnym systemie. Po┐egnalnym produktem firmy mia│ byµ system 3.5 "podarowany" u┐ytkownikom - jak wszystkim oznajmiono - w formie prezentu.
    Nak│ad pracy w│o┐ony w przygotowanie systemu by│ niewielki. Sk│ada│ siΩ on g│≤wnie z program≤w i programik≤w, kt≤re ka┐dy z nas ju┐ posiada│ albo m≤g│ ╢ci▒gn▒µ z Internetu. Jedyn▒ zalet▒ produktu by│o to, ┐e wreszcie zebrano wszystkie programy na jednej p│ycie, wyposa┐ono w instalator i oprogramowanie do obs│ugi sieci.
    Mimo deklarowanej sprzeda┐y "po kosztach" inkasowano za jeden egzemplarz ponad 40 dolar≤w, a zestaw≤w sprzedano kilkadziesi▒t tysiΩcy. Nie tylko my pokusili╢my siΩ o policzenie zysku ze sprzeda┐y OS 3.5 i nie tylko nam wysz│o, ┐e uzyskane t▒ drog▒ kilka milion≤w dolar≤w je┐eli nie ca│kowicie, to na pewno w du┐ej czΩ╢ci zwr≤ci│o koszt zakupu patent≤w Commodore, a tym samym praw do Amigi.

AMIGA INC., AMIGA SDK I NOWY AMIGAOS

    Wed│ug kr▒┐▒cej opinii, z ko±cem ubieg│ego roku kilku pracownik≤w firmy Gateway zosta│o wyrzuconych z pracy. Nie wiadomo dok│adnie co by│o powodem tego posuniΩcia, nie ulega│o jednak w▒tpliwo╢ci, ┐e Gateway zarzuci│ wszelkie wydumane projekty zwi▒zane z rozwojem Amigi.
    Pracownicy o kt≤rych mowa, z Billem McEwanem na czele, wykupili prawa do patent≤w Commodore pod przykrywk▒ firmy Amino, a nastΩpie - ju┐ oficjalnie - za│o┐yli Amiga Inc. Media okrzyknΩ│y ich amigowymi fanatykami, a obr≤t spraw faktycznie sugerowa│, ┐e co╢ zacznie siΩ dziaµ. "Wreszcie po sze╢ciu latach Amiga trafi│a w dobre rΩce", "Szansa na rozw≤j Amigi" - tego typu nag│≤wki zdobi│y wiΩkszo╢µ serwis≤w informacyjnych.
    Tymczasem Bill McEwan postanowi│ kontynuowaµ dzie│o Gatewaya. Zapowiedziano, ┐e nowy system ma dzia│aµ niezale┐nie od rodzaju posiadanego komputera, a programy przenoszone z jednej platformy sprzΩtowej na drug▒ nie bΩd▒ wymaga│y rekompilacji. Szybko ustalono, ┐e tzw. maszyn▒ dewelopersk▒ ma byµ pecet z procesorem AMD i rozpoczΩto sprzeda┐ Amiga SDK - "software developer kit", czyli zestawu bibliotek i program≤w narzΩdziowych dla programist≤w, decyduj▒cych siΩ na wspieranie powstaj▒cego systemu. Pakiet Amiga SDK wydano w linuxowej wersji na peceta, co wywo│a│o falΩ krytyki pod adresem Amiga Inc. Wed│ug u┐ytkownik≤w firma zabiera Amidze programist≤w, kt≤rzy porzucaj▒ obecny AmigaOS na korzy╢µ nowego. Na domiar z│ego nowy system opr≤cz nazwy nie ma nic wsp≤lnego z obecnym OS-em, o kompatybilno╢ci nie wspominaj▒c.

AMIGOWCY O NOWYM SYSTEMIE

    Zdania amigowc≤w o nowym AmigaOS s▒ podzielone. Opr≤cz tych kt≤rzy ju┐ wyrzekli siΩ aktualnego AmigaOS i kupili SDK, wielu powa┐nie siΩ zastanawia nad zmian▒ systemu. S▒ i tacy, kt≤rzy deklaruj▒ pozostaµ przy sprawdzonym OS-ie, jednak tylko niewielu jest pewnych swojego wyboru.
    - Nie podoba mi siΩ ten projekt - m≤wi Harry Sintonen, tw≤rca cnetdevice. - Wed│ug mnie nie powinien nosiµ nazwy "Amiga" - dodaje. Sintonen nie zamierza porzucaµ obecnego systemu. - PozostanΩ raczej przy klasycznej Amidze i Linuxie - deklaruje.
    Podobnego zdania jest tw≤rca Diskmastera. - Wygl▒da na to, ┐e poza nazw▒ "Amiga" nowy system nie ma nic wsp≤lnego z obecnym komputerem - twierdzi Rudolph Riedel. Wyczuwa zagro┐enie w postaci odchodz▒cych programist≤w, jednak zaznacza, ┐e Amiga SDK nie sprzedaje siΩ zbyt dobrze. - Trudno powiedzieµ, czy zostanΩ u┐ytkownikiem nowego systemu - m≤wi Riedel. - Czy zostanΩ przy klasycznej Amidze, czy nie, oka┐e siΩ gdy bΩdΩ m≤g│ zobaczyµ system w akcji i go oceniµ.
    To samo m≤wi Jacob Laursen. Obecnie nie planuje zmiany systemu, gdy┐ nie posiada szybkiego peceta. - Ale je╢li nowy OS mi siΩ spodoba, przerzucΩ siΩ na niego - zaznacza tw≤rca Amstera, amigowego odpowiednika programu firmy Napster. Wed│ug niego klasyczna Amiga jest ju┐ martwa od kilku lat, jednak nie uwa┐a, by ludzie nagle przestali jej u┐ywaµ tylko dlatego, ┐e pojawi│ siΩ nowy system. - Obawiam siΩ, ┐e bΩdziemy zawiedzeni tym nowym systemem - m≤wi Laursen - a to dlatego, ┐e z powodu braku oprogramowania bΩdzie on o krok do ty│u w por≤wnaniu z obecnym OS-em, przynajmniej na samym pocz▒tku.
    Massimo Tantignone, autor VisualPrefs, jest pozytywnie nastawiony do projektu Amiga Inc. - Wybra│em AmigΩ w 1986 roku dlatego, ┐e by│a lepsza od innych komputer≤w - opowiada Tantignone - i je╢li to samo bΩdzie mo┐na powiedzieµ o nowym systemie, z przyjemno╢ci▒ stanΩ siΩ jego u┐ytkownikiem.
    Tantignone ma obawy, ┐e brak do╢wiadczenia pracownik≤w Amiga Inc. spowoduje, i┐ firma podzieli los swoich poprzednik≤w i strzeli samob≤jcz▒ bramkΩ. Woli jednak daµ jej szansΩ i ma nadziejΩ, ┐e uda jej siΩ zrealizowaµ swoje plany. - Zamierzam nabyµ SDK tak szybko jak to mo┐liwe, a za kilka miesiΩcy kupujΩ maszynΩ dewelopersk▒ by rozpocz▒µ praktykΩ z nowym systemem - informuje programista.
    Do projektu sceptycznie podchodzi tw≤rca FBlita. - Patrz▒c na dorobek dotychczasowych w│a╢cicieli praw do Amigi nie darzΩ zaufaniem ┐adnej firmy, kt≤ra ma w nazwie wyraz "Amiga" - m≤wi Stephen Brookes. Podobaj▒ mu siΩ jednak cechy nowego AmigaOS, do kt≤rych nale┐y koncepcja wirtualnego procesora i niezale┐no╢µ systemu od posiadanej platformy sprzΩtowej. - Wypuszczenie nowego AmigaOS przypuszczalnie "zabije" klasyczn▒ AmigΩ - twierdzi - jednak wiele rzeczy "zabija│o" AmigΩ od lat i ┐adnej jeszcze siΩ to nie uda│o - dodaje.
    Amiga Inc. nie pr≤┐nuje. W USA rozpoczΩto kampaniΩ demonstruj▒c▒ zalety nowego systemu. Akcja nie jest prowadzona wy│▒cznie w mediach, przedstawiciele firmy staraj▒ siΩ bowiem dotrzeµ bezpo╢rednio do posiadaczy Amig. - W ubieg│ym tygodniu dw≤ch pracownik≤w Amiga Inc. odwiedzi│o grupΩ u┐ytkownik≤w do kt≤rej nale┐Ω - oznajmia Philip Vedovatti, wsp≤│autor Newicons. Kr≤tka prezentacja systemu podobno nape│ni│a wszystkich optymizmem co do przysz│o╢ci Amigi. - Obecna Amiga ma ju┐ sw≤j wiek - m≤wi Vedovatti - i nie widzΩ ┐adnych rozwi▒za± gwarantuj▒cych jej rozw≤j w obecnej formie.
    Vedovatti tak jak inni nasi rozm≤wcy deklaruje, ┐e ceni sobie obecny amigowy system i pozostanie mu wierny "tak d│ugo, jak to tylko bΩdzie mo┐liwe". - Mam nadziejΩ, ┐e praca z now▒ Amig▒ bΩdzie r≤wnie ekscytuj▒ca jak by│o to w przypadku tej, kt≤r▒ obecnie u┐ywam - m≤wi na zako±czenie rozmowy.

NOWY SYSTEM I PPC

    Zgodnie z zapowiedziami Amiga Inc., nowy wieloplatformowy AmigaOS bΩdzie mo┐na zainstalowaµ na klasycznej Amidze z procesorem PPC. Niestety, pakiet deweloperski ukaza│ siΩ tylko w wersji na peceta. Dlaczego nie w wersji amigowej - nie wiadomo. Nie wiadomo r≤wnie┐ kiedy taka wersja siΩ uka┐e, a sam AmigaOS ma byµ dostΩpny w pierwszej kolejno╢ci na peceta.
    Kilka os≤b uspokaja│o nas, ┐e by│o ju┐ wiele system≤w zabieraj▒cych nam programist≤w i nic wielkiego z tego nie wyniknΩ│o. PosuniΩcie Amiga Inc. napawa jednak szczeg≤lnym niepokojem, gdy┐ wydanie SDK w wersji pecetowej powoduje to, ┐e amigowi programi╢ci nie eksperymentuj▒ ju┐ z nowym systemem jako r≤wnoleg│ym odpowiednikiem aktualnie posiadanego, ale najnormalniej w ╢wiecie sprzedaj▒ Amigi.
    - Co chwilΩ s│yszymy, ┐e kto╢ z naszych znajomych pozby│ siΩ Amigi decyduj▒c siΩ na zakup peceta - czytamy wypowied╝ subskrybenta jednej z list dyskusyjnych - dotychczas mia│o to negatywny wyd╝wiΩk, teraz jednak przechodzi siΩ na peceta w imiΩ rozwoju Amigi - dodaje, rozpoczynaj▒c dyskusjΩ skupion▒ wok≤│ spostrze┐onego paradoksu. - Trudno poj▒µ tak┐e to - uzupe│nia go inny u┐ytkownik - ┐e s▒ to decyzje firmy nosz▒cej nazwΩ Amiga Inc., projektuj▒cej system nazwany AmigaOS i rozpoczynaj▒cej swoj▒ dzia│alno╢µ w╢r≤d posiadaczy komputer≤w marki Amiga.
    Niekt≤rzy z obserwator≤w powoli zaczynaj▒ w▒tpiµ, czy system w og≤le siΩ uka┐e w wersji dla Amig z procesorami PPC. - Nowy AmigaOS tworz▒ ludzie, kt≤rzy z klasyczn▒ Amig▒ nie maj▒ nic wsp≤lnego - donosi ameryka±ski dziennikarz. - Stworzenie kompletu sterownik≤w do obs│ugi wszystkich amigowych kart mo┐e byµ dla nich problemem nie do przeskoczenia, a w najlepszym wypadku znacznie op≤╝ni wydanie systemu na AmigΩ.

MEDIA I MARKETING

    Zgubn▒ cech▒ ╢rodowiska amigowego jest to, ┐e sk│ada siΩ ono z os≤b traktuj▒cych sw≤j komputer jako co╢ wiΩcej ni┐ zwyk│e narzΩdzie do pracy. Niejednokrotnie masowy entuzjazm przechodzi w skrajny fanatyzm. Szefostwo Amiga Inc. doskonale zdaje sobie sprawΩ, ┐e nabywaj▒c prawa do Amigi zdoby│o rzeszΩ jej u┐ytkownik≤w, kt≤rzy za niebagatelne sumy kupi▒ wszystko, co tylko opatrzone jest etykiet▒ z napisem "Amiga". Amiga sta│a siΩ wiΩc mark▒, na nieszczΩ╢cie dostrzegan▒ tylko w w▒skim gronie fan≤w tego komputera.
    - Jeste╢my bardzo wygodnym rynkiem, kt≤ry │atwo mo┐na omamiµ bajkami o lepszym jutrze - komentuje jeden z u┐ytkownik≤w. - Niejedna firma chcia│aby mieµ tak wiernych klient≤w, kt≤rzy nie tylko nie odwr≤c▒ siΩ od niej w razie jakichkolwiek problem≤w, ale i bΩd▒ jej przyklaskiwaµ.
    Amigowcom trudno jest uwierzyµ, ┐e kolejni posiadacze praw do Amigi nie dbaj▒ o kontynuowanie dzie│a Commodore, lecz zajmuj▒ siΩ liczeniem pieniΩdzy jakie mo┐na z posiadanego fanta wycisn▒µ. Ta tendencja charakteryzuje r≤wnie┐ Amiga Inc. Proponowany system operacyjny opr≤cz nazwy nie ma nic wsp≤lnego z dotychczasowym AmigaOS. Ka┐da inna firma projektuj▒c nowy system mia│aby k│opot ze zdobyciem jego u┐ytkownik≤w. Nie ma tego problemu obecny w│a╢ciciel Amigi. Z │atwo╢ci▒ zdoby│ klient≤w, kt≤rzy machnΩli rΩk▒ na ulubiony OS i piΩtnastoletni dorobek jego u┐ytkownik≤w, w tym w│asny. Bo niby w jakim celu wykupiono amigowe patenty, skoro ich siΩ nie wykorzystuje?
    - WidzΩ tutaj dziwniejsz▒ rzecz - dowiadujemy siΩ od szefa znanego serwisu informacyjnego. - Dlaczego Amiga Inc. nie udostΩpni kodu do starego systemu, kt≤ry jest jej niepotrzebny i od kt≤rego siΩ odcina? Mo┐e jest jednak trochΩ prawdy w plotkach, kt≤re m≤wi▒ o zaginiΩciu dokumentacji do systemu podczas jednej ze zmian szefostwa Amigi?
    Skrajne postawy prezentuj▒ amigowe media. Og≤│ czasopism i serwis≤w informacyjnych z olbrzymim entuzjazmem podchodzi do kolejnych niedotrzymywanych obietnic i nierealizowanych projekt≤w. W sytuacjach kryzysowych nie ma nawet czasu na s│owa krytyki, gdy┐ Amiga przechodzi w rΩce nowych ludzi. Kolejne obietnice, ponowna szansa na rozw≤j i wgryzienie siΩ w zmonopolizowany rynek system≤w. A mo┐e po prostu nie wypada martwiµ czytelnik≤w tym, ┐e jest ╝le? Tym bardziej ┐e z do╢wiadczenia wiemy, i┐ amigowcy nie lubi▒ byµ martwieni i wol▒ czytaµ o tym, ┐e wszystko jest na dobrej drodze. Nie ma siΩ te┐ czemu dziwiµ - od czasu do czasu dostaniemy plakat z logo Amigi, ami-zapa│ki, ami-kolΩ i p│ytΩ z hymnem Amigi "ku pokrzepieniu serc".
    - Wydaje nam siΩ, ┐e kto╢ o nas jednak pamiΩta - s│yszymy z ust jednego z programist≤w - a to zwyk│y ruch marketingowy, maj▒cy nas utrzymywaµ w b│ogim stanie tak, jak ogrodnik podtrzymuje przy ┐yciu warzywa.

ALTERNATYWNY MORPHOS

    Istnieje jednak szansa na to, ┐e pojawi siΩ alternatywa dla projektu Amiga Inc. Konkurencyjny system nazywa siΩ MorphOS, a jego najwa┐niejsz▒ zalet▒ jest to, ┐e wspiera klasyczn▒ liniΩ Amigi. MorphOS ma byµ dotychczasowym OS-em przepisanym na procesory PPC, czyli tym, na co wszyscy od lat czekaj▒.
    Mimo ┐e autorzy MorphOSa robi▒ wszystko praktycznie od podstaw, ukaza│a siΩ ju┐ wersja beta tego systemu. Jego autorami s▒ znane w amigowym ╢rodowisku osoby, odpowiedzialne za powstanie takich projekt≤w, jak MUI, Cybergraphics, RTG czy karty z procesorami PPC. MorphOS ma byµ w pe│ni kompatybilny z dotychczasowym oprogramowaniem, a fakt i┐ pracuj▒ nad nim eksperci od obecnego systemu i sprzΩtowej struktury komputera brzmi obiecuj▒co.
    MorphOS zdobywa jednak uznanie bardzo powoli. Bardziej przekonani do niego s▒ programi╢ci ni┐ zwykli u┐ytkownicy. - Je┐eli nikt mnie nie uprzedzi, zamierzam zrobiµ wersjΩ cnetdevice pod MorphOSa - m≤wi Harry Sintonen, jednocze╢nie nie zgadzaj▒c siΩ z tez▒, ┐e projekt Amiga Inc. zabierze nam programist≤w. - Wielu ludzi czeka na MorphOSa, wielu osobom nie podoba siΩ idea nowego systemu autorstwa Amiga Inc., a ja jestem jedn▒ z nich - dodaje. Uzupe│nia go stoj▒cy za MorphOSem Ralph Schmidt. - To co Amiga Inc. zamierza zrobiµ nie ma nic wsp≤lnego z dotychczasow▒ Amig▒ - twierdzi. - Znam wielu przeciwnik≤w ich projektu, ale czy MorphOS bΩdzie stanowi│ konkurencjΩ dowiemy siΩ gdy zostanie wydany.
    - Pojawienie siΩ MorphOSa wywo│a niez│e zamieszanie - m≤wi Sintonen. - Wreszcie pojawi siΩ prawdziwy OS dla PPC, kt≤ry w przeciwie±stwie do nowej "Amigi" bΩdzie kompatybilny z obecnym oprogramowaniem.

PODSUMOWANIE

    G│≤wni przedstawiciele Amiga Inc. to Bill McEwan i Petro Tyschtschenko. Wielu naszych rozm≤wc≤w dziwi│ fakt, ┐e wymienione osoby s▒ kreowane na zagorza│ych fan≤w Amigi. Co jaki╢ czas przeczytamy list otwarty lub wypowied╝ ich autorstwa, z kt≤rej jak zwykle wynika, ┐e sprawy maj▒ siΩ dobrze i o nic nie trzeba siΩ martwiµ. Nikt jednak nie zwraca uwagi na to, ┐e Tyschtschenko nawet nie posiada Amigi, a o amigowym systemie wie tylko tyle, ┐e jest funkcjonalny. Podobnie McEwan, okre╢laj▒cy g│≤wn▒ zaletΩ Amigi jako "look&feel", daj▒c pocz▒tek obecnie najpopularniejszemu sloganowi. S│ysz▒c po raz kolejny "look&feel" automatycznie zapominamy o tym, ┐e McEwan jest zwyk│ym ex pracownikiem i udzia│owcem firmy Gateway, nie maj▒cej z Amig▒ nic wsp≤lnego - cz│owiekiem, kt≤ry nigdy wcze╢niej nie widzia│ Amigi na oczy, a co wiΩcej - nie posiada i nie korzysta z niej nawet dzi╢.
    Od os≤b kt≤re go╢ci│y w siedzibie Amiga Inc. dowiedzieli╢my siΩ, ┐e nie ma tam ani jednej Amigi. Z firm▒ wsp≤│pracuje co prawda kilku amigowc≤w, ale wykonuj▒ oni zlecone im zadania we w│asnych domach. - Gdy potrzebna jest Amiga do prezentacji na przyk│ad podczas targ≤w, po┐yczana jest od jednego ze wsp≤│pracownik≤w - dowiadujemy siΩ od anonimowego rozm≤wcy.
    - Mam nadziejΩ, ┐e Amiga Inc. upadnie i przeka┐e prawa do patent≤w innej firmie - s│yszymy z ust amigowca, dziel▒cego siΩ swoj▒ opini▒ na jednej z grup newsowych. - Tak, spokojnie mo┐e przej▒µ je kto╢ inny, gdy┐ gorzej ju┐ byµ nie mo┐e - wt≤ruje mu kolega.
    Mimo zapewnie± niekt≤rych programist≤w, nowy system ju┐ zacz▒│ dzieliµ u┐ytkownik≤w Amigi. Sprzeda┐ wielu tysiΩcy pakiet≤w deweloperskich nie oznacza nic innego jak ubytek kilku tysiΩcy potencjalnych programist≤w - autor≤w tak bardzo potrzebnego na naszej platformie oprogramowania. Potwierdza nasze zdanie Dietmar Eilert. - Amiga SDK na pewno jest atrakcj▒ tylko dla programist≤w, a nie zwyk│ych u┐ytkownik≤w - m≤wi autor GoldEDa.
    "Tak jak kolejni w│a╢ciciele Amigi robili dla naszego komputera coraz mniej, tak Amiga Inc. nie tylko przesta│o robiµ cokolwiek, ale zaczΩ│o szkodziµ" - czytamy na polskiej li╢cie dyskusyjnej.
    Amiga Inc. omija szerokim │ukiem producent≤w sprzΩtu wspieraj▒cego klasyczn▒ AmigΩ, podpisuj▒c umowy z firmami nie maj▒cymi z Amig▒ nic wsp≤lnego. Wielu zaczyna w▒tpiµ, czy nowy AmigaOS kiedykolwiek ujrzy ╢wiat│o dzienne. Brak kompatybilno╢ci ze starym oprogramowaniem powoli zaczyna byµ tematem dyskusji coraz wiΩkszych grup u┐ytkownik≤w. Nikomu nie podoba siΩ, ┐e emulacja "starego" systemu ma siΩ ewentualnie odbywaµ na odpowiedniku UAE, kt≤ry ju┐ teraz mo┐na uruchomiµ pod Windowsem z nienajlepszym skutkiem, a co nie jest nawet gwarantowane przez tw≤rc≤w nowego systemu.
    - Amiga Inc. nie╝le ju┐ zarobi│a na sprzeda┐y SDK, zabezpieczy│a siΩ wiΩc podobnie jak my zrobili╢my to z systemem OS 3.5 - m≤wi pracownik firmy Gateway, jednocze╢nie prosz▒c o anonimowo╢µ. - Sam system r≤wnie┐ bΩdzie drogi, wiΩc nawet gdy zainteresowanie nim bΩdzie znikome i trzeba bΩdzie zwin▒µ interes, firma i tak wyjdzie na swoje.
    W lipcu ubieg│ego roku firma Amiga Inc. rozpoczΩ│a sprzeda┐ gotowych maszyn deweloperskich. S▒ to pecety z zainstalowanym pakietem SDK, a ca│o╢µ zestawu nosi nazwΩ d'Amiga. Mo┐na je dostaµ w wielu punktach sprzeda┐y, kt≤rych w│a╢ciciele podpisali z firm▒ stosowne umowy. - By│o pewne, ┐e tak siΩ stanie - informuje pracownik Gateway'a. - Teraz maj▒ dodatkowe ╝r≤d│o dochodu i mog▒ z czystym sumieniem sprzedawaµ pecety z logo "Amiga".
     Zwyk│ym u┐ytkownikom pozostaje jedynie czekaµ na rozw≤j wydarze± i dopingowaµ tw≤rc≤w MorphOSa, bo z pewno╢ci▒ jego pe│na wersja uka┐e siΩ wcze╢niej ni┐ Amiga Inc. przeportuje swoje dzie│o na procesor PPC. Sama Amiga Inc. trochΩ zm▒drza│a, decyduj▒c siΩ na wydanie kolejnego rozwiniΩcia obecnego systemu o numerze 3.9, bΩd▒cego poszerzon▒ zbieranin▒ program≤w i programik≤w. Postawi│a jednak warunek - wesprze klasyczn▒ liniΩ Amigi w postaci AmigaOS przepisanego na PPC je╢li OS3.9 sprzeda siΩ w trzykrotnie wiΩkszej liczbie egzemplarzy ni┐ OS3.5, co wed│ug obserwator≤w jest po prostu niemo┐liwe.

S│awomir Wilk

 Do g≤ry