Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


Dwa tygodnie przed zako±czeniem prac nad pierwszym numerem "Amiga Minus" zapytali╢my u┐ytkownik≤w o ich oczekiwania w stosunku do rynku Amigi i ludzi maj▒cych na niego wp│yw. Otrzymali╢my kilkadziesi▒t list≤w z pomys│ami, z kt≤rych wybrali╢my te najciekawsze i naprawdΩ realne. Byµ mo┐e bΩd▒ one ╝r≤d│em inspiracji dla programist≤w, wydawc≤w i ludzi maj▒cych wp│yw na rozw≤j Amigi w naszym kraju. 

Jest kilkana╢cie polskich stron WWW o Amidze, w tym kilka serwis≤w informacyjnych. Mo┐e ich autorzy spr≤bowaliby po│▒czyµ swoje si│y, tworz▒c jeden wielki portal? Polskie strony nie s▒ zbyt czΩsto uaktualniane, a ich autorom bardzo szybko nudzi siΩ ich udoskonalanie. To rozwi▒zanie mog│oby zmobilizowaµ ich do pracy.

Wiele amigowych czasopism nie ukazuje siΩ od lat. Mo┐na zebraµ publikowane w nich materia│y i wydaµ je w formie ksi▒┐ki b▒d╝ p│yty CD. Autorzy artyku│≤w mogliby mieµ udzia│ w sprzeda┐y tego produktu, podczas gdy obecnie ich prace nie przynosz▒ nikomu ┐adnego dochodu.

Przyda│by siΩ edytor tekstu z mo┐liwo╢ci▒ korekty wyraz≤w, wykorzystuj▒c▒ bazΩ s│≤w z pecetowego Worda. 

Na rynku jest ju┐ ponad setka "multimedialnych" encyklopedii tematycznych. Dobrym pomys│em by│oby opracowanie do nich amigowych port≤w. Na przyk│ad "Multimedialna Encyklopedia PWN 1998" ma w jednym pliku (12 MB) zapisane wszystkie has│a wraz z obja╢nieniami, w dodatku sformatowane prostymi komendami HTML-a. Dobremu programi╢cie nie sprawi│oby k│opotu napisanie programu przeszukuj▒cego ten zbi≤r. Odtwarzanie animacji, d╝wiΩk≤w i wy╢wietlanie obrazk≤w mo┐na od│o┐yµ na p≤╝niej.

Nadszed│ ju┐ czas na nowy standard graficznej dokumentacji amigowych program≤w, │▒cz▒cy funkcjonalno╢µ amigaguide z mo┐liwo╢ci▒ wstawiania rysunk≤w, tabelek i formatowania tekstu znanych z HTML. 

Mo┐na zebraµ w jednym miejscu, np. stronie WWW, wszystkie datatypy, biblioteki, skrypty, sterowniki i u┐yteczne programy niezbΩdne do sprawnej pracy AmigaOS. Obecnie wszystkie te pozycje trzeba wyszukiwaµ w kilkunastu katalogach Aminetu i wielu innych miejscach.

Jest du┐o starych gier i program≤w, kt≤rych prawa autorskie albo wygas│y, albo produkty te nie s▒ ju┐ sprzedawane. Chyba warto spr≤bowaµ dotrzeµ do ich wydawc≤w i uzgodniµ warunki udostΩpnienia jako freeware.

Zamiast narzekaµ na piractwo, lepiej wymagaµ od wydawc≤w p│yt shareware umieszczania na ich kompaktach komercyjnych program≤w. Zasada jest prosta - autorzy maj▒ udzia│ w zyskach ze sprzeda┐y p│yty b▒d╝ uprzednio wykupywana jest od nich licencja. Dzieje siΩ tak w przypadku co drugiej p│yty z serii "Aminet", jednak u┐ytkownicy nie maj▒ wp│ywu na dob≤r tych program≤w. Z kolei na kompaktach do│▒czanych do czasopism w og≤le nie pojawiaj▒ siΩ ┐adne wykupione programy. A jest przecie┐ tyle dobrego oprogramowania shareware polskiego pochodzenia.

Czekam na kolejn▒ amigow▒ konferencjΩ, po│▒czon▒ z ma│ymi targami sprzΩtu i oprogramowania, chocia┐by shareware. Wystarczy kilka stoisk, na kt≤rych bΩdzie mo┐na przetestowaµ to, co dzi╢ trzeba kupowaµ wysy│kowo "w ciemno".

Wraz z pojawianiem siΩ nowych wersji komercyjnych program≤w, stare wersje zmieniaj▒ status na freeware, tak jest w przypadku Directory Opusa. ProponujΩ nak│oniµ do tego samego producent≤w amigowych przegl▒darek internetowych i autora Miami.

Nie ka┐dego staµ na systematyczne przegl▒danie zawarto╢ci kilkunastu najciekawszych internetowych serwis≤w o Amidze, czΩsto aktualizowanych codziennie. By│oby dobrze, gdyby znalaz│a siΩ osoba ╢ci▒gaj▒ca kilka razy w tygodniu ca│e strony b▒d╝ ich g│≤wn▒ zawarto╢µ, a nastΩpnie wrzucaj▒ca je hurtem do archiwum lha i udostepniaj▒ca w sta│ym miejscu.

 Do g≤ry