Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


Nieod│▒cznym elementem AmigaOS jest katalog C, sk│adaj▒cy siΩ z kilkudziesiΩciu komend-program≤w. Wykonywanie jakiegokolwiek skryptu dosowego wi▒┐e siΩ z wielokrotnym wczytywaniem komend z tego┐ katalogu. U┐ywaj▒c ZShella mo┐emy skasowaµ dziesi▒tki zalegaj▒cych w systemie programik≤w. Ten 35-kilobajtowy program zawiera w jednym pliku udoskonalone odpowiedniki standardowych komend dosowych, w tym wiele nowych rozwi▒za±. Ca│o╢µ oprawiona jest w najwygodniejszy ze znanych interfejs shellowy. Mo┐na wiΩc tak┐e wyrzuciµ wynalazki typu KingCon czy inne nak│adki, tu i ≤wdzie ulepszaj▒ce shella.

    Autorzy ZShella wzorowali siΩ na rozwi▒zaniach unixowych, gdzie bezpo╢rednie operacje na plikach oparte s▒ na wydawaniu polece± z poziomu klawiatury, a komendy przekazywane systemowi z wiersza polece± maj▒ tak funkcjonalny charakter, jak niejeden system bazuj▒cy na oknach i ikonach. Opracowany shell jest na tyle wygodny, ┐e mo┐na nim robiµ wszystkie mo┐liwe operacje na plikach i systemie. Nawet najwiΩkszy przeciwnik amigowego DOS-a przekona siΩ o wygodzie, jak▒ niesie ze sob▒ praca z shellem o niebo lepszym od systemowego interpretera polece±, po│atanego nak│adkami ╢ci▒gniΩtymi z Aminetu.

INSTALACJA

    Program wystarczy po prostu uruchomiµ. Do rzucaj▒cych siΩ na pierwszy rzut oka zmian nale┐y wy╢wietlanie ╢cie┐ki dostΩpu do aktualnego katalogu (np. "work1:Progs/mathX>" zamiast "1>"). Informacje pojawiaj▒ce siΩ w oknie nie s▒ ju┐ jednokolorowe, nazwy plik≤w i katalog≤w maj▒ odmienny kolor, podobnie jak komunikaty shellowe. Wbudowane liczne skr≤ty klawiaturowe pozwalaj▒ na modyfikowanie wprowadzanych sekwencji wzorem udogodnie± znanych z edytor≤w tekst≤w: skok kursora na pocz▒tek poprzedniego wyrazu, szybkie kasowanie zawarto╢ci okna, natychmiastowy dostΩpu do historii wprowadzanych wcze╢niej polece±, mo┐liwo╢µ przypisywania dowolnych sekwencji klawiszom funkcyjnym, wszystko w pe│ni konfigurowalnie. Obecno╢µ r≤┐norodnych separator≤w pozwala na wykonywanie z poziomu jednej linii wielu polece± oraz swobodne stosowanie parametr≤w, czy to w postaci liczb zapisanych w systemie szesnastkowym, czy zmiennych lub wyra┐e± matematyczno-logicznych (EVAL). Okazuje siΩ, ┐e nie tylko system Amigi jako taki mo┐na dopasowaµ do potrzeb jego u┐ytkownika, lecz tak┐e i odstraszaj▒cego wielu u┐ytkownik≤w shella.

WSPӣPRACA Z SYSTEMEM

    ZShell wsp≤│pracuje z systemem, daj▒c u┐ytkownikowi dostΩp do jego zasob≤w. W ka┐dej chwili mo┐na przerwaµ wskazany task (BREAK), sprawdziµ listΩ u┐ywanych bibliotek, wykorzystywanych przerwa± i uruchomionych program≤w (SHOW) lub w│▒czyµ programowe linki (MAKELINK) pozwalaj▒ce zastΩpowaµ, w zale┐no╢ci od potrzeb, jedne programy drugimi. Przejrzy╢cie wygl▒da przekierowywanie danych z lub do shella, na przyk│ad gdy chcemy, aby dany komunikat pojawia│ siΩ nie w okienku "output", lecz jako dokument PPMore czy dane systemowego SAY.

OPERACJE NA PLIKACH

    Ulepszone operacje na plikach to jedna z najwa┐niejszych cech ZShella. Nie do╢µ, ┐e znane wcze╢niej komendy zosta│y wzbogacone o sterowane parametrami nowe w│a╢ciwo╢ci, to dzia│aj▒ one o wiele szybciej. Do ciekawostek nale┐y przegl▒darka plik≤w tekstowych (MORE), posiadaj▒ca mo┐liwo╢µ przewijania tekstu we wszystkie strony gdy jest on wiΩkszy ni┐ otwarte okno shella, oraz SEARCH, przeszukuj▒cy wskazany plik w poszukiwaniu podanego ci▒gu bajt≤w. Sprawnie dzia│a dopisywanie ko±c≤wek nazw plik≤w i katalog≤w, co nastΩpuje po naci╢niΩciu klawisza TAB, a aliasy mo┐na wreszcie zapΩtlaµ oraz wi▒zaµ ze sob▒ parametrami i zmiennymi. LIST, odpowiednik komendy DIR, pokazuje ukryte pliki, ich komentarze i pozosta│e dane. Mo┐na do woli u┐ywaµ "*" zamiast "#?", co do tej pory by│o marzeniem posiadaczy system≤w ni┐szych ni┐ 3.1, teraz mo┐liwe nawet na A500 z systemem 1.3, choµ nale┐y zaznaczyµ, ┐e czΩ╢µ komend ZShella wymaga systemu w wersji co najmniej 2.0.

ZSHELL A WORKBENCH

    Autorzy programu nie zapomnieli o wsp≤│pracy z Workbenchem. Przy pomocy jednej komendy tworzymy dowolnego typu ikonΩ, zawarto╢µ tekstow▒ okna mo┐emy zaznaczyµ, skopiowaµ i wkleiµ do innego programu, a ikona przeci▒gniΩta do ZShella z dowolnego workbenchowego okna spowoduje pojawienie siΩ jej nazwy w wierszu polece±.

WYKONYWANIE SKRYPT╙W

    Poniewa┐ ZShell jest w pe│ni kompatybilny z systemowym shellem, wiΩc przy pomocy rozkazu EXECUTE mo┐e wykonywaµ dowolne skrypty dosowe. InstrukcjΩ t▒ mo┐emy tak┐e u┐ywaµ do uruchamiania skrypt≤w zshellowych, wykorzystuj▒cych zalety macierzystego programu. BΩd▒c w posiadaniu do╢wiadczalnie zdobytych dowod≤w, ╢wiadcz▒cych o du┐o wiΩkszej szybko╢ci dzia│ania komend ZShella od polece± systemowych, mo┐emy zrzuciµ wykonywanie wszystkich skrypt≤w na jego barki. Wykonuj▒c z jego pomoc▒ skrypt startowy Amigi skracamy czas wczytywania systemu o po│owΩ, w moim przypadku z piΩtnastu do siedmiu sekund, kiedy to przy ka┐dym wykonywanym wierszu sekwencji nie musi byµ uruchamiany coraz to nowy program z katalogu C. Nie tylko oszczΩdzamy w ten spos≤b czas, ale i nerwy, bowiem d╝wiΩki wydawane przez twardy dysk podczas wykonywania bardziej skomplikowanych skrypt≤w s▒ mniej s│yszalne.

PODSUMOWANIE

    Zaskakuj▒cy jest brak popularno╢ci tego programu w╢r≤d spo│eczno╢ci amigowej, kt≤ra │ata system dziesi▒tkami program≤w i programik≤w, maj▒c wszystko pod nosem zawarte w jednym niewielkim programie. Wrzucaj▒c ZShella do systemu mo┐emy pozbyµ siΩ ju┐ niepotrzebnych i zabieraj▒cych miejsce COPY, MAKEDIR czy AVAIL, a tworz▒c dyskietkΩ startow▒ nie musimy zak│adaµ na niej katalogu C, tylko nagraµ opisany program, co wystarczy do obs│u┐enia najbardziej wyszukanej sekwencji startowej.
    ZShell posiada dziesi▒tki innych komend i funkcji. Olbrzymi▒ zalet▒ jest obecno╢µ komendy HELP, dostarczaj▒cej informacji na temat wskazanego polecenia, za╢ MEMCLK wy╢wietlaj▒cy na belce okna ilo╢µ wolnej pamiΩci oraz aktualn▒ godzinΩ to tylko jedna z wielu niespodzianek, jakie panowie Paul Hayter i Martin Gierich zawarli w 35 kilobajtach maj▒cego ju┐ 10 lat programu.

    ZShell ma status freeware, mo┐na go znale╝µ w Aminecie w katalogu util/shell.

S│awomir Wilk

 Do g≤ry