Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


Z Marcelem Beckiem, tw≤rc▒ programu pocztowego YAM, rozmawia S│awomir Wilk:

YAM jest najpopularniejszym amigowym programem pocztowym. Jak d│ugo zamierzasz prowadziµ prace nad jego rozwojem i czy nie uwa┐asz, ┐e jest on ju┐ wystarczaj▒co dobry?

- Z mojego punktu widzenia YAM jest raczej kompletny. Kilka rzeczy warto by│oby w nim jednak zmieniµ, wiΩc mam przed sob▒ jeszcze sporo pracy.

Wielu u┐ytkownik≤w narzeka na brak wewnΩtrznej wielozadaniowo╢ci YAM-a oraz zbyt d│ugi czas zatrzymywania procesu ╢ci▒gania poczty, na przyk│ad z nieczynnego chwilowo konta. Czy zamierzasz co╢ z tym zrobiµ?

- Byµ mo┐e u┐ywam YAM-a w inny spos≤b ni┐ pozostali u┐ytkownicy i nie uwa┐am tych niedogodno╢ci za prawdziwe b│Ωdy. Naprawienie tych "b│Ωd≤w" nie jest czym╢, co mo┐na zrobiµ w ci▒gu kilku godzin, a poszerzanie programu o nowe i u┐yteczne funkcje jest o wiele ciekawszym i bardziej potrzebnym zajΩciem ni┐ szukanie i naprawa drobnych b│Ωd≤w.

Ka┐da nowa wersja YAMa, w tym najnowsza 2.1, ukazuje siΩ jako pakiet program≤w do pracy z r≤┐nymi procesorami. Jakie efekty daje optymalizacja kodu pod dany procesor?

- Skompilowa│em wersje pod procesor 040 i 060 nie dlatego, by YAM chodzi│ szybciej, lecz na ┐yczenie jego u┐ytkownik≤w. Jedyn▒ rzecz▒ wynikaj▒c▒ bezpo╢rednio z optymalizacji jest szybsze kodowanie i dekodowanie du┐ych za│▒cznik≤w.

YAM ma status freeware. Czy zarabiasz w jaki╢ spos≤b na tworzeniu tego programu, czy te┐ tworzysz go dla satysfakcji? Testowanie programu, kontakt z u┐ytkownikami i po╢wiΩcany na to czas kosztuje.

- To nie jest kwestia pieniΩdzy, a wy│▒cznie du┐ej ilo╢ci po╢wiΩcanego czasu. Nie zarabiam i nie zamierzam zarabiaµ jako autor YAM-a. Samo tworzenie takiego programu jest fascynuj▒cym zajΩciem i wystarczaj▒ mi s│owa uznania zadowolonych u┐ytkownik≤w z ca│ego ╢wiata.

Co ciΩ sk│oni│o do napisania tego programu?

- Szuka│em funkcjonalnego mailera z mi│ym interfejsem graficznym, jednak nie znalaz│em ┐adnego. Istniej▒cym programom pocztowym brakowa│o wielu potrzebnych funkcji, a stare dobre mailery unixowe posiada│y jedynie interfejs tekstowy.

Jak wed│ug Ciebie wypada YAM na tle mailer≤w z innych system≤w operacyjnych?

- Trudno mi powiedzieµ. Nigdy nie mia│em kontaktu z Linuxem, a w pracy u┐ywam MS Outlooka. Outlook ma kilka ciekawych rozwi▒za± kt≤rych nie ma w YAM-ie, na przyk│ad podgl▒d za│▒cznik≤w, i vice versa.

Czy u┐ytkownicy dziel▒ siΩ z Tob▒ uwagami na temat dzia│ania programu?

- OtrzymujΩ oko│o 5-10 list≤w dzienie odno╢nie YAM-a. 20 procent z nich dotyczy b│Ωd≤w zauwa┐onych podczas u┐ytkowania programu, 30 procent zawiera pomys│y do zaimplementowania w przysz│ych wersjach, 40 procent to pytania, a 10 procent komplementy.

Maj▒ w tym udzia│ polscy amigowcy?

- Tak, Polacy s▒ bardzo aktywnymi u┐ytkownikami mojego programu. Co najmniej dw≤ch jest sta│ymi beta-testerami YAM-a.

Obecny w│a│ciciel Amigi wyda│ na p│ycie system AmigaOS 3.5. Zawarte jest w nim raczej ubogie oprogramowanie do obs│ugi Internetu, w tym prosty program pocztowy. Czy nikt z Amiga Inc. nie kontaktowa│ siΩ z Tob▒ celem w│▒czenia YAM-a do pakietu OS 3.5 b▒d╝ z pro╢b▒ o pomoc przy tworzeniu internetowych sk│adnik≤w systemu?

- Zapytano mnie raz, ale da│em odpowied╝ negatywn▒. Nie by│em zainteresowany wsp≤│prac▒ z jednego banalnego powodu: braku czasu na jak▒kolwiek pomoc i anga┐owanie siΩ w tworzenie komercyjnego oprogramowania.

Jak oceniasz og≤│ amigowych program≤w, s│u┐▒cych do obs│ugi Internetu?

- Jestem zadowolony z ilo╢ci i jako╢ci tego typu program≤w. Mimo ┐e ╢rodowisko amigowe nie jest du┐e, mamy do dyspozycji trzy przegl▒darki, bezp│atnego mailera i klienta FTP, do tego dwa niezawodne pakiety do obs│ugi protoko│u TCP/IP.

Za wiΩkszo╢µ tego typu program≤w, w tym przegl▒darki, protoko│y TCP/IP, a nawet proste narzΩdzia do ╢ci▒gania plik≤w z Internetu trzeba s│ono zap│aciµ. Czy nie uwa┐asz tego za przesadΩ?

- Bynajmniej. Cena systemu 3.5 i amigowych program≤w do Internetu jest praktycznie taka sama, jak koszt pecetowego Windowsa. Je╢li jeste╢ wymagaj▒cym u┐ytkownikiem i potrzebujesz lepszego mened┐era plik≤w ni┐ Workbench lub szybszego systemu obs│ugi plik≤w ni┐ FFS, musisz oczywi╢cie zap│aciµ. Z kolei je╢li nie chcesz wydawaµ zbyt du┐o pieniΩdzy, s▒ bardzo tanie, a nawet bezp│atne odpowiedniki tych program≤w. Przyk│adowo ja u┐ywam DOpusa 4.14 zamiast Magellana. Poza tym darmowy AmiTradeCenter jest lepszy od jakiegokolwiek freewarowego klienta FTP pod Windows, a przetestowa│em ich wiele.

Mamy wiΩc bezp│atnego klienta FTP i program pocztowy, jednak najdro┐sze na naszym rynku s▒ przegl▒darki WWW, kt≤rych dzia│anie pozostawia wiele do ┐yczenia. Czy nie wydaje Ci siΩ, ┐e nadszed│ ju┐ czas na now▒ przegl▒darkΩ, kt≤ra zast▒pi│aby jej komercyjne odpowiedniki, a do tego pracowa│a stabilnie?

- U┐ywam zarejestrowanych wersji IBrowse'a i Voyagera z kt≤rych jestem zadowolony. My╢lΩ, ┐e nie jest nam potrzebna kolejna przegl▒darka.

Nie zmienia to faktu, ┐e jest to bardzo drogie oprogramowanie jak na rynek, sk│adaj▒cy siΩ z indywidualnych odbiorc≤w.

- Nie mo┐na dostaµ wszystkiego za darmo. Autorzy IBrowse'a, AWeba i Voyagera odwalaj▒ kawa│ dobrej roboty, wiΩc powinni╢my ich wspieraµ, kupuj▒c ich produkty. S▒ ludzie podaj▒cy za jeden z argument≤w to, ┐e pod Windowsa istniej▒ darmowe przegl▒darki. Nie jest to problemem dla firmy, kt≤ry sprzedaje sto milion≤w kopii procesora tekstu po 400 dolar≤w od sztuki.

Nowy AmigaOS, przygotowywany przez Amiga Inc., jest ju┐ prawie gotowy, a pakiety deweloperskie s▒ w sprzeda┐y. Wiele os≤b zabra│o siΩ za tworzenie oprogramowania pod nowy system, kt≤ry ze starym bΩdzie mia│ niewiele wsp≤lnego. Czy planujesz przerzuciµ siΩ na nowy AmigaOS, czy te┐ pozostaniesz przy starym systemie?

- Na razie zostanΩ przy klasycznym AmigaOS. Ale cieszΩ siΩ, ┐e nowy system bΩdzie pracowa│ na standardowym sprzΩcie, tak wiΩc m≤j nastΩpny komputer bΩdzie prawdopodobnie zawiera│ trzy r≤┐ne systemy operacyjne: nowy AmiagOS, stary OS uruchomiony pod UAE i Linux.

Wywiad przeprowadzono w 2000 roku. Z pocz▒tkiem roku bie┐▒cego Marcel Beck udostΩpni│ ╝r≤d│a swojego programu, zostawiaj▒c prace nad kolejnymi wersjami YAMa jego u┐ytkownikom.

 Do g≤ry