Amiga Minus 1/2001 - Niekomercyjny Magazyn U┐ytkownik≤w Komputer≤w Amiga
  Wydanie internetowe Nr 1, Marzec 2001  

 Ok│adka
 Prze│amuj▒c schematy
 Prawa autorskie
 Stopka redakcyjna

 Amiga Inc. zabija AmigΩ?
 Amiga Inc. w ocenie Polak≤w

 Jay Miner, ojciec Amigi
 Amiga w Gazecie Wyborczej
 Opinie
 Zamiast narzekaµ na piractwo

 Lato, lato...
 Amiga-fiction

 Urban Mueller
 Marcel Beck

 Pirackie oprogramowanie
 Ile za oryginalny program?
 Jakie programy do Internetu?
 Zdania o firmie Elbox

 Gw≤╝d╝ do trumny
 Dobra robota
 Najlepsi na scenie

 ZShell - z Unixa na AmigΩ

 ªwiat gier tekstowych
 Wojny rdzeniowe
 HArbiter


"Gazeta Wyborcza" od lat wiedzie prym w╢r≤d og≤lnopolskich dziennik≤w. Ilo╢µ wk│adek, lokalnych i okoliczno╢ciowych wyda± jest por≤wnywalna z najwiΩkszymi tytu│ami prasy zagranicznej. W╢r≤d dodatk≤w Wyborczej ukazuj▒ siΩ takie pozycje, jak "Komputer" czy "Biuro". Niejednokrotnie pada tam s│owo Amiga.

    Pierwszy artyku│ dotycz▒cy Amigi ukaza│ siΩ w Wyborczej w marcu 1993 roku. Tekst zatytu│owany "Commodore - nie tylko komputery domowe" opisywa│ historiΩ firmy Commodore oraz jej plany na najbli┐sz▒ przysz│o╢µ. Pisano m.in. o tym, ┐e "od pa╝dziernika 1991 firma ma przedstawicielstwo w Polsce, na razie jedyne w krajach postkomunistycznych". Przedstawiono tak┐e fragment listy referencyjnej, wed│ug kt≤rej komputery Amiga u┐ywane s▒ w stacji NBC, firmie Lucasfilms Grafic, Disney World oraz ponad o╢miuset stacjach telewizji kablowej. "Commodore produkuje tak┐e komputery mulimedialne", czytamy dalej. "Jednym z nich jest Amiga CDTV".
    Artyku│ rozpocz▒│ seriΩ cotygodniowych informacji o planach Commodore. Dok│adnie tydzie± p≤╝niej opublikowano dosyµ szczeg≤│owy opis konstrukcyjny Amigi 1200 oraz charakterystykΩ mo┐liwo╢ci tego modelu. Spo╢r≤d dodatkowego osprzΩtu zapowiedziano kartΩ muzyczn▒ do Amigi, kt≤ra "jest ju┐ gotowa, popularnie zwana 16/16, czyli wyposa┐ona w 16 niezale┐nych kana│≤w 16-bitowych, jednak trwaj▒ prace nad jej optymalizacj▒". Kolejny tydzie± przyni≤s│ artyku│ o tworzeniu muzyki na Amidze, wzbogacony o listΩ oprogramowania potrzebnego dla muzyk≤w, w tym Music-X, Protrackera i Audiomastera.
    Miesi▒c p≤╝niej Wyborcza wydrukowa│a obszerny artyku│ Marka Pampucha, zatytu│owany "To nie wizja... to digitizer i genlocki". Tekst w do╢µ umiejΩtny spos≤b opisywa│ rolΩ komputer≤w w stacjach telewizyjnych, umieszczaj▒c w ╢cis│ej czo│≤wce komputer Amiga. "W studiu na Woronicza pracuje, jako komputery uzupe│niaj▒ce, oko│o 15 Amig", pisze Pampuch, "telewizje prywatne i kablowe tak┐e w zdecydowanej wiΩkszo╢ci korzystaj▒ z Amig - g│≤wnie 500 i 2000". O ile dominacjΩ komputer≤w w przemy╢le telewizyjnym opisano zno╢nie, same zalety Amigi potraktowano z lekk▒ przesad▒ i brakiem umiejΩtno╢ci ich zamaskowania. "Dysponuj▒c wy│▒cznie Amig▒ 500 z 1 MB pamiΩci i programem CineMorph mo┐esz sam przekszta│ciµ np. znajomych w dowoln▒ postaµ". Z kolei w innym miejscu dowiadujemy siΩ, ┐e praktycznie wszystkie komputerowe efekty telewizyjne "mo┐na uzyskaµ na Amidze 500 wyposa┐onej w 2 MB pamiΩci, genlock, digitizer i sampler". Oczywi╢cie mo┐na i na pececie, ale "bΩdzie to masochizm, zw│aszcza przy animacji".
    NastΩpnie Amiga przewija│a siΩ na │amach Wyborczej w r≤┐nych formach, czy to cennik≤w z gie│d komputerowych, czy ankiet przeprowadzanych w╢r≤d posiadaczy komputer≤w. Pojawi│y siΩ kr≤tkie opisy program≤w typu "English Teacher" czy "MiAmigaFile", ukrytych pod p│aszczykiem wczesnych multimedi≤w i prowadzenia profesjonalnego biura. W miΩdzyczasie opisano historiΩ pewnej pani z Warszawy, kt≤rej firma Plus nie chcia│a w ramach rΩkojmi naprawiµ zepsutej Amigi 500. "Anna G. zwr≤ci│a siΩ do Pa±stwowej Inspekcji Handlowej. Po wizycie inspektor≤w w sklepie, jego kierownik o╢wiadczy│, ┐e naprawa zostanie dokonana bezp│atnie i zaprosi│ klientkΩ do odebrania sprzΩtu".
    Rok 1994 otworzy│ w Wyborczej dyskusjΩ na temat przydatno╢ci komputera dla dziecka. Pozytywnie oceniano cechy Amigi oraz walory dostΩpnego w≤wczas oprogramowania edukacyjnego. "Zalet▒ Amig w por≤wnaniu z komputerami klasy PC jest to, ┐e s▒ przeciΩtnie o kilkana╢cie milion≤w ta±sze od tych ostatnich. Maj▒ wystarczaj▒ce - jak na potrzeby domowe - mo┐liwo╢ci graficzne i wydaj▒ dobrej jako╢ci d╝wiΩk", czytamy w jednym z wakacyjnych numer≤w. "Program do peceta bΩdzie nas kosztowa│ wielokrotnie wiΩcej ni┐ w przypadku Amigi. To wydatek od kilkuset tysiΩcy do kilku milion≤w z│otych."
    Scenowych entuzjast≤w zainteresuje pewnie wzmianka o party w Poznaniu "dla u┐ytkownik≤w Commodore i PC" (Gazeta Wielkopolska, 7 lipca 1994 roku). "AwanturΩ wywo│ali ura┐eni u┐ytkownicy Amigi, kt≤rych nie zaproszono na party". Wiadomo╢µ ko±czy relacja kierownika lokalu w kt≤rym odbywa│a siΩ impreza. "Na miejscu zobaczy│em zdewastowane pianino i setki pot│uczonych butelek po alkoholu. Poniewa┐ organizatorzy nie byli w stanie zapewniµ bezpiecze±stwa i porz▒dku podczas spotkania, zdecydowa│em siΩ zamkn▒µ imprezΩ".
    Poza tematyk▒ scenow▒ opisywano nowinki komputerowe zwi▒zane z Amig▒, pochodz▒ce z zagranicznych serwis≤w informacyjnych. Przyk│adem niech bΩdzie artyku│ "Wirtualna Amiga" z 26 wrze╢nia 1994, w kt≤rym czytamy o tym, ┐e "za jedyne 3500 dolar≤w firma Megagem chce zaoferowaµ posiadaczom dw≤ch Amig komplet sprzΩtu umo┐liwiaj▒cego przeniesienie siΩ do ╢wiata wirtualnej rzeczywisto╢ci". Zestaw mia│ sk│adaµ siΩ z interfejsu, oprogramowania i kasku. "Dwa komputery s▒ niezbΩdne do osi▒gniΩcia efektu tr≤jwymiarowej przestrzeni. Ka┐da z maszyn odpowiada za obraz tworzony dla jednego oka". Wed│ug autor≤w informacji, mo┐na na tym uruchomiµ wszystkie gry, jednak "pe│en efekt otrzymamy dopiero wtedy, gdy powstan▒ specjalne programy virtual reality".
    W 1995 roku dziennikarze Wyborczej opisywali AmigΩ pod k▒tem kolejnych zmian w│a╢ciciela komputera. O firmie Escom pisano, i┐ jej celem jest "integracja technologii PC z Amig▒, produkcja kart PC z procesorem Pentium rozszerzaj▒cych mo┐liwo╢ci Amigi oraz kart pozwalaj▒cych na wykorzystywanie oprogramowanie Amigi na pecetach". Z innego artyku│u dowiadujemy siΩ, ┐e "Escom z dostawcy komputer≤w przemienia siΩ w koncern multimedialny", kt≤rego zamiarem jest dostarczenie spo│ecze±stwu interaktywnej telewizji, domowej bankowo╢ci oraz zakup≤w przez komputer. "Do tych zastosowa± doskonale nadaje siΩ Amiga, przewy┐szaj▒ca pecety oparte o technologiΩ Intela", m≤wi Manfred Schmitt z zarz▒du Escomu.
    W 1998 roku Wojciech Orli±ski przybli┐y│ czytelnikom dzia│anie kart PPC oraz BVision, a w 1999 zapowiedziano nowy model Amigi, kt≤rego system mia│ opieraµ siΩ na Linuxie.
    W pierwszej po│owie roku 2000 pojawi│o siΩ kilka informacji odno╢nie los≤w Amigi i plan≤w jej obecnego w│a╢ciciela, firmy Amiga Inc. Ostatnia wzmianka, zatytu│owana "Kolejna zapowied╝ odm│odzenia Amigi", przytacza s│owa Fleccy Mossa, jednego z szef≤w firmy. Odpowiada on na pytanie "czym jest Amiga". "Amiga to wygl▒d i subiektywne odczucie u┐ytkownika" - czytamy wypowied╝ ko±cz▒c▒ artyku│ o wyrzuconych z Gatewaya "fanatykach", kt≤rzy odkupili prawa do Amigi zak│adaj▒c Amiga Inc.
    Do dzi╢ Wyborcza opublikowa│a ponad sto opracowa± skupionych wok≤│ tematyki amigowej. Obok czasopism amigowych jest to dosyµ miarodajne ╝r≤d│o aktualno╢ci zwi▒zanych z naszym komputerem. I chocia┐ czasem tr▒ca lekkim fanatyzmem, mi│o jest wiedzieµ, ┐e najwiΩkszy polski dziennik potrafi usatysfakcjonowaµ nawet najwΩ┐sz▒ grupΩ odbiorc≤w, od czego od┐egnuj▒ siΩ dziesi▒tki polskich miesiΩcznik≤w o tematyce typowo komputerowej.

S│awomir Wilk

 Do g≤ry