ARTYKUúY | |
Europejskie prawo pracy:
CzΩ╢µ 4
|
|
Krzysztof WALCZAK
Szef dzia│u Beck Info Biznes
WYDAWNICTWO CH BECK
Wyk│adowca Wy┐szej Szko│y PrzedsiΩbiorczo╢ci i Zarz▒dzania im. L. Ko╝mi±skiego w Warszawie
Wyk│adowca Wy┐szej Szko│y Handlu i Prawa im. R. úazarskiego w Warszawie
krzysztof.walczak@beck.pl
Europejskie prawo pracy - cz.4
Dokument przewiduje szczeg≤│ow▒ procedurΩ odno╢nie utworzenia rady. Po pierwsze przedstawiciele pracownik≤w w ka┐dym przedsiΩbiorstwie lub grupie przedsiΩbiorstw musz▒ utworzyµ tzw. specjalne cia│o negocjacyjne sk│adaj▒ce siΩ z przedstawicieli z ka┐dego Pa±stwa Cz│onkowskiego w kt≤rym przedsiΩbiorstwo wielonarodowe zatrudnia co najmniej 100 pracownik≤w. NastΩpnie europejska rada zak│adowa jest tworzona na podstawie pisemnej umowy miΩdzy kierownictwem przedsiΩbiorstwa og≤lnoeuropejskiego lub przez organ kontroluj▒cy grupΩ a specjalnym cia│em negocjacyjnym reprezentuj▒cym pracownik≤w. Europejska Rada Zak│adowa musi byµ informowana i konsultowana raz do roku w generalnych aspektach dzia│alno╢ci i polityki przedsiΩbiorstwa. Je┐eli podejmowane s▒ dzia│ania maj▒ce powa┐ny i negatywny wp│yw na pracownik≤w, wymagane s▒ dodatkowe informacje i konsultacje przed podjΩciem ostatecznych decyzji. Rada ma tak┐e prawo spotkania z g│≤wnym zarz▒dem i ma mo┐liwo╢µ korzystania z pomocy ekspert≤w. Wszystkie koszty pokrywa centralne kierownictwo.
Bior▒c pod uwagΩ projekt Statutu Sp≤│ki Europejskiej, dyrektywΩ o utworzeniu Europejskiej Rady Zak│adowej, WKPPSP, Protok≤│ i Porozumienie w sprawie polityki spo│ecznej z Maastrichtu a tak┐e inne dokumenty mo┐na pokusiµ siΩ o ustalenie europejskiego wzorca partycypacji pracowniczej. W radzie nadzorczej podejmuj▒cej strategiczne decyzje i pe│ni▒cej funkcje kontrolne w stosunku do zarz▒du powinna byµ reprezentowana za│oga na poziomie 1/3 sk│adu. Przedstawiciele pracownik≤w powinni byµ wybierani przez og≤│ pracownik≤w danej sp≤│ki w wyborach powszechnych, r≤wnych, tajnych oraz bezpo╢rednich. NajczΩ╢ciej spotykan▒ form▒ przedstawicielstwa pracownik≤w jest rada zak│adowa (na poziomie przedsiΩbiorstwa a tak┐e europejska), z tym ┐e przybieraj▒ one formu│Ω albo tylko reprezentacji pracowniczej (Niemcy, Holandia, W│ochy), ale r≤wnie┐ mo┐na spotkaµ reprezentacje mieszane sk│adaj▒ce siΩ z przedstawicieli pracownik≤w i kierownictwa (Belgia, Dania).(szerzej patrz K. Walczak "Zbiorowe stosunki pracy w krajach Unii Europejskiej" Serwis Prawno-Pracowniczy 8/97).
Wzorcowa rada zak│adowa jest cia│em konsultacyjno - doradczym dysponuj▒cym stosunkowo szerokimi uprawnieniami w tym prawem do informacji, konsultacji a niekiedy nawet do wsp≤│decydowania. Kierownictwo jest zobowi▒zane do informowania rady o wynikach produkcyjnych przedsiΩbiorstwa (koszty, inwestycje, poziom p│ac), planowanych zmianach w strukturze produkcji, zmianach technologicznych i ich konsekwencjach dla rozmiar≤w zatrudnienia oraz warunk≤w pracy.
Pomin▒│em w swoich rozwa┐aniach problematykΩ bezpiecze±stwa i higieny pracy, kt≤ra jest co prawda szeroko uregulowana w dyrektywach Unii Europejskiej, tym niemniej s▒ to g│ownie normy o charakterze technicznym. (patrz K. Walczak "Regulacje Unii Europejskiej dotycz▒ce ochrony pracy" (w) "Prawo PrzedsiΩbiorcy" 22/95).
Strona 1
Strona 2
Strona 3
|