|
Piotr SIEROCI╤SKI
Senior manager
Piotr ZIMOWSKI
Manager
Dzia│ Human Capital
Arthur Andersen
Zarz▒dzanie Zasobami Ludzkimi - wyzwanie dla polskich przedsiΩbiorstw
Zakres opracowania:
Trendy
Na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat mamy do czynienia ze swoist▒ rewolucj▒ w zakresie Zarz▒dzania Zasobami Ludzkimi zar≤wno na ªwiecie, jak i w Polsce.
Na ªwiecie jest to zwi▒zane z "rewolucj▒ informacyjn▒", kt≤rej efektem s▒ zmiany modelu wsp≤│czesnego przedsiΩbiorstwa, a nawet ca│ej ekonomii. W tzw. "Nowej Ekonomii" o warto╢ci rynkowej firmy decyduje w wiΩkszym stopniu wycena jej warto╢ci niematerialnych, ni┐ materialnych. A wiΩc nie maj▒tek trwa│y, czy zasoby finansowe, a takie rzeczy jak: marka firmy, zgromadzone know-how, potencja│ rozwojowy, relacje z klientami, czy te┐ potencja│ pracownik≤w s▒ tu decyduj▒ce. Nic dziwnego, ┐e Zarz▒dy firm, przy szerokim poparciu akcjonariuszy chΩtnie ponosz▒ coraz wiΩksze koszty naboru i rozwoju personelu, skoro inwestuj▒c 1$ w rozw≤j pracownika mog▒ uzyskaµ 2$, czy nawet 5$ zwrotu z tej inwestycji. Nic te┐ dziwnego, ┐e kadrowcy zasiadaj▒ w Zarz▒dach, a opracowanie strategii personalnych jest kluczem do skutecznego wdro┐enia strategii biznesowych.
W Polsce skutecznie gonimy dystans cywilizacyjny jaki dzieli nasz▒ gospodarkΩ od Zachodu, a to oznacza, ┐e musimy robiµ wiΩcej, lepiej, a przede wszystkim szybciej ni┐ inni. Zaczynali╢my skromnie - od importu wiedzy w postaci szkole±, konferencji po tzw. "ekspat≤w". Zmiany w│asno╢ciowe oraz demonopolizacja bran┐ poci▒gnΩ│y za sob▒ konieczno╢µ zwiΩkszenia produktywno╢ci i konkurencyjno╢ci polskich firm. A to zaskutkowa│o zmianami w strategiach biznesowych, licznymi reorganizacjami, a tak┐e zmianami w stylu pracy, zapotrzebowaniu na coraz to nowe kompetencje i umiejΩtno╢ci. W skali makroekonomicznej widaµ pozytywne rezultaty innego podej╢cia do zarz▒dzania kadrami. RolΩ i wagΩ inwestowania w ludzi zaczyna siΩ dostrzegaµ i doceniaµ. Nie oznacza to, ┐e specjali╢ci od ZZL mog▒ zako±czyµ swoj▒ misjΩ...
W najbli┐szych latach w polskiej gospodarce obserwowaµ bΩdziemy moim zdaniem dwa g│≤wne trendy:
"praca u podstaw" - usuwanie dysproporcji w zakresie inwestowania w ZL pomiΩdzy liderami gospodarki, a np. "bud┐et≤wk▒", firmami pa±stwowymi, przedsiΩbiorstwami w regionach rolniczych i o du┐ym wsp≤│czynniku bezrobocia; przeciwdzia│anie rosn▒cemu bezrobociu poprzez szkolenia i nowy system edukacji zawodowej, dzia│ania dostosowuj▒ce przedsiΩbiorstwa do standard≤w pracy w UE;
"profesjonalizacja" dzia│≤w ZZL - polegaj▒ca na wyposa┐eniu kadrowc≤w w niezbΩdne kompetencje (przygotowanie ekonomiczne, prawnicze, psychologiczne), uprawnienia (udzia│ w pracach zarz▒d≤w, aktywne kszta│towanie polityki personalnej firmy, ╢rodki na wsp≤│pracΩ z firmami konsultingowymi, szkoleniowymi, rekrutacyjnymi i badawczymi) oraz narzΩdzia (systemy informatyczne, mierniki efektywno╢ci stosowanej polityki kadrowej, dostΩp do gotowych procedur kadrowo-p│acowych).
Jak zwiΩkszyµ warto╢µ rynkow▒ przedsiΩbiorstwa poprzez politykΩ kadrow▒?
Watson Wyatt w wydanym w ubieg│ym roku "The Human Capital IndexTM - European Survey Report 2000" przedstawia wyniki bada± powi▒zania kapita│u ludzkiego z warto╢ci▒ rynkow▒ przedsiΩbiorstw. Opracowany przez WW Wska╝nik Kapita│u Ludzkiego - WKL (Human Capital IndexTM) wskazuje na relacjΩ pomiΩdzy efektywno╢ci▒ zasob≤w ludzkich i tworzeniem warto╢ci dla akcjonariuszy. WKL to zbi≤r miernik≤w, kt≤re pozwalaj▒ na powi▒zanie konkretnych praktyk zarz▒dzania kapita│em ludzkim z ich wp│ywem na wzrost lub spadek warto╢ci rynkowej przedsiΩbiorstwa. Rezultaty badania wskaza│y na siln▒ korelacjΩ wysoko╢ci WKL i wzrostu warto╢ci akcji. Po roku od przeprowadzania badania w Ameryce P≤│nocnej por≤wnano wyniki finansowe badanych sp≤│ek o niskim, ╢rednimi i wysokim WKL. Rezultaty takiego por≤wnania s▒ jednoznaczne - lepsze praktyki kadrowe prowadz▒ do lepszych rezultat≤w finansowych.
Strona 1
Strona 2
|