ARTYKUúY | |
ZFSS:
CzΩ╢µ 2
|
|
El┐bieta SZAFARYN
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Zak│adowy Fundusz ªwiadcze± Socjalnych - cz.2
Zakres opracowania:
ZwiΩkszenia ╢rodk≤w Funduszu
Zgodnie z ustaw▒ ╢rodki zak│adowego funduszu ╢wiadcze± socjalnych tworzonego
z odpisu podstawowego i odpis≤w dodatkowych zwiΩksza siΩ r≤wnie┐ z tytu│u:
Odsetek od ╢rodk≤w funduszu gromadzonych na wyodrΩbnionym rachunku bankowym.
Darowizn i zapis≤w os≤b fizycznych i prawnych.
Op│at pobieranych od os≤b i jednostek organizacyjnych korzystaj▒cych z dzia│alno╢ci socjalnej (np. wypo┐yczenie osobom i jednostkom obcym o╢rodka wypoczynkowego na dzia│alno╢µ socjaln▒ - dzia│alno╢µ sportowa, rekreacyjna i kulturalna).
Wp│yw≤w z oprocentowania po┐yczek mieszkaniowych (przepisy ustawy nie nak│adaj▒ obowi▒zku oprocentowania po┐yczek mieszkaniowych, je┐eli jednak pracodawca w porozumieniu ze zwi▒zkami zawodowymi podejmie tak▒ decyzjΩ, w≤wczas ╢rodki uzyskane z oprocentowania po┐yczek zwiΩkszaj▒ fundusz).
Przychody ze sprzeda┐y b▒d╝ likwidacji zak│adowych dom≤w i lokali mieszkalnych w czΩ╢ci nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie pozosta│ych zak│adowych zasob≤w mieszkaniowych.
Przychod≤w trwa│ych s│u┐▒cych dzia│alno╢ci socjalnej w czΩ╢ci nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zak│adowych obiekt≤w socjalnych.
Innych ╢rodk≤w, okre╢lonych w odrΩbnych przepisach.
ZwiΩkszenie funduszu o wy┐ej wymienione przychody nie dotyczy pracodawc≤w postawionych w stan upad│o╢ci lub likwidacji w celu prywatyzacji. Sp≤│dzielnie mog▒ dodatkowo zwiΩkszyµ ╢rodki funduszu z nadwy┐ki bilansowej. W przypadku przej╢cia zak│adu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy na pracodawcΩ zobowi▒zanego do tworzenia funduszu, fundusz pracodawcy przejmuj▒cego przejmuje ╢rodki pieniΩ┐ne, nale┐no╢ci i zobowi▒zania funduszu pracodawcy przejΩtego. Gdyby natomiast pracodawca nie by│ zobowi▒zany do utworzenia ZFªS w przypadku ww. (art. 231 k.p.) przejmuj▒cy zabiera ╢rodki pieniΩ┐ne, nale┐no╢ci i zobowi▒zania pracodawcy przejΩtego, z tym, ┐e gromadzi je na odrΩbnym rachunku bankowym lub wydzielonym subkoncie i wydatkuje na zasadach okre╢lonych ustaw▒. PrzejΩte ╢rodki nie stanowi▒ wtedy przychodu pracodawcy przejmuj▒cego.
Pracodawcy mog▒ prowadziµ wsp≤ln▒ dzia│alno╢µ socjaln▒ na warunkach okre╢lonych w ustawie. Umowa ta powinna okre╢laµ w szczeg≤lno╢ci przedmiot wsp≤lnej dzia│alno╢ci, zasady jej prowadzenia, spos≤b rozlicze± ora tryb wypowiedzenia i rozwi▒zania umowy. Umowa mo┐e tak┐e okre╢laµ warunki odst▒pienia od jej stosowania oraz odpowiedzialno╢ci stron z tego tytu│u.
ªrodkami funduszu administruje pracodawca zgodnie z zatwierdzonym zak│adowym regulaminem okre╢laj▒cym zasady przeznaczenia ╢rodk≤w funduszu. Pracodawca powinien tak gospodarowaµ posiadanymi ╢rodkami, aby w ka┐dym roku starczy│o ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb socjalnych os≤b uprawnionych, z rezerw▒ na przypadki dora╝ne, nieprzewidywalne. Wszystko to, co mo┐na przewidzieµ, zaplanowaµ, musi znale╝µ odzwierciedlenie w oficjalnym dokumencie bud┐etowym na dany rok.
Ka┐dy przych≤d i rozch≤d ╢rodk≤w funduszu musi byµ odnotowany w ksiΩgach rachunkowych jednostki. Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym ╢rodki funduszu przechodz▒ na rok nastΩpny i nie podlegaj▒ egzekucji, z wyj▒tkiem przypadk≤w, gdy egzekucja jest prowadzona w zwi▒zku ze zobowi▒zaniami funduszu. Pracodawca ma obowi▒zek gromadzenia ╢rodk≤w zak│adowego funduszu ╢wiadcze± socjalnych na odrΩbnym rachunku bankowym. Przepisy okre╢laj▒ terminy wp│at na rachunek funduszu. Do 31 maja pracodawcy maj▒ obowi▒zek przekazaµ 75% r≤wnowarto╢ci odpis≤w na fundusz, pozosta│e 25% do 30 wrze╢nia danego roku.
Pomoc na cele mieszkaniowe
Zgodnie z tre╢ci▒ rozporz▒dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 pa╝dziernika 1998r. w sprawie szczeg≤│owych zasad udzielania pomocy finansowej z zak│adowego funduszu ╢wiadcze± socjalnych na zmniejszenie wydatk≤w mieszkaniowych wolnej od podatku dochodowego od os≤b fizycznych (Dz.U. Nr 134, poz. 876) ustalone zosta│y zasady udzielania pomocy finansowej z zak│adowego funduszu ╢wiadcze± socjalnych na zmniejszenie niekt≤rych wydatk≤w mieszkaniowych okre╢lonych w art. 21 ust. 1 pkt. 23 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od os≤b fizycznych.
Pomoc finansowa mo┐e byµ udzielona osobie uprawnionej do korzystania z ZFªS, je┐eli w miesi▒cu poprzedzaj▒cym datΩ z│o┐enia wniosku o udzielenie tej pomocy doch≤d na osobΩ w gospodarstwie domowym nie przekroczy│ kwoty stanowi▒cej:
- w gospodarstwach jednoosobowych - 150%,
- w gospodarstwach dwuosobowych - 125%,
- w gospodarstwach trzyosobowych i wiΩkszych - 100% najni┐szego wynagrodzenia obowi▒zuj▒cego w tym miesi▒cu.
Dochodem gospodarstwa domowego s▒ wszelkie dochody os≤b wsp≤lnie zamieszkuj▒cych i gospodaruj▒cych podlegaj▒ce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od os≤b fizycznych pomniejszone o kwotΩ ╢wiadczonych na rzecz dzieci aliment≤w ustalonych wyrokiem lub ugod▒ s▒dow▒.
W dochodzie gospodarstwa domowego uwzglΩdnia siΩ kwotΩ aliment≤w ustalonych wyrokiem lub ugod▒ s▒dow▒.
Strona 1
Strona 2
|