ZAúOGA G. - Nr 3, LUTY 1999 r.

http://zalogag.valhalla.com.pl

VALHALLA  -  Gú╙WNY SPONSOR ZAúOGI G

.
WEJªCI╙WKI
- WstΩpniak
- Cool News

KONKURS
- Pierwszy Konkurs Za│ogi G dla Czytelnik≤w

KONTAKT z CZYTELNIKAMI
- Listy do Za│ogi
- Og│oszenia dla Czytelnik≤w

WIRUALNY KIOSK
- IO w Lutym

ZAPOWIEDZI
- Heroes3
- System Shock2

PIERWSZY DOTYK
- Resident Evil2
- CdProjekt o Baldur`s GatePl

RECENZJE
- Thief-The Dark Projekt
- Turok2-Seeds of Evil
- StarCraft-Brood War
- Global Domination
- Rage of Mages
- Knights & Merchants
- Mayday

CHEATY
- Fura cheat≤w

ARTYKUúY
- Asciiart
- Cookie
- Etyka Hackera
- Historia Internetu
- Internet dla mas
- Internetowe sp≤│ki w USA
- Komputerowe sterowanie my╢l▒
- Uzale┐nienie od Internetu
- Woda

OPOWIADANIE
- Dzieciak

KíCIKI TEMATYCZNE

Starocie
- Moonstone
- American Civil War
- War Inc

Rpg
- Poradnik Gracza i MG cz.2

Hq
- Wall Street Trader99
- Wojsko polskie
- PaintBall

R.K.T (Radioaktywny K▒cik Techniczny)
- Newsy
- Ciekawostki

Komix
- WstΩp
- Aktualno╢ci
- Vademecum

X-Files
- Zapowied╝

Star Wars
- Zapowied╝

Cyberpunk - ciemna strona SF
- M≤j pierwszy raz

FINISH
- Sk│ad Redakcji
- ZastΩpniak

INTERNET DLA MAS

Internet dla mas Chocia┐ ┐yjemy w "wieku informacji" w wiΩkszo╢ci mieszka± nie ma jeszcze komputer≤w, nie wspominaj▒c ju┐ o po│▒czeniu z sieci▒ Internet. Tradycyjne komputery biurkowe s▒ dla przeciΩtnego u┐ytkownika zbyt drogie i skomplikowane w obs│udze, aby siΩ staµ urz▒dzeniem, po kt≤re ka┐dy bΩdzie siΩga│ codziennie - w domu. Aby rzeczywi╢cie komputeryzacja i sieµ Internet trafi│a do ka┐dego, korzystanie z nich musi byµ r≤wnie proste, co prze│▒czanie kana│≤w w telewizorze.

St▒d pomys│ wykorzystania do tego celu przystawki do telewizora - set-top box. Od analogowych do cyfrowych Producenci sprzΩtu komputerowego doskonale zdaj▒ sobie sprawΩ z niedoskona│o╢ci swojej oferty. Popularne biurkowe i przeno╢ne maszyny, choµ coraz "inteligentniejsze", ci▒gle wymagaj▒ od u┐ytkownik≤w sporej wiedzy. Je┐eli kto╢ chce za╢ jedynie przegl▒daµ zawarto╢µ Internetu lub wys│aµ list elektroniczn▒ poczt▒, nie musi koniecznie wydawaµ pieniΩdzy na pe│nowarto╢ciowy komputer z modemem i oprogramowaniem, po czym godzinami studiowaµ instrukcje obs│ugi i podrΩczniki dostarczane z systemem operacyjnym.

Z drugiej strony, wszyscy maj▒ telewizory i potrafi▒ siΩ nimi pos│ugiwaµ - naciskanie guzik≤w na pilocie to ┐adna sztuka. W│a╢nie dlatego wiΩkszo╢µ producent≤w komputer≤w i domowego sprzΩtu elektronicznego stara siΩ opracowaµ urz▒dzenia │atwe w obs│udze, co zwyk│y telewizor, a jednocze╢nie zapewniaj▒ce czΩ╢µ funkcji komputera - szczeg≤lnie tych, zwi▒zanych z telekomunikacj▒. G│≤wn▒ grupΩ odbiorc≤w stanowili by ludzie, kt≤rzy nie chc▒ mieµ komputera, nie potrafi▒ siΩ nim obs│ugiwaµ lub nie chc▒ wydawaµ du┐ej sumy na co╢, co w gruncie rzeczy s│u┐y bardziej do rozrywki ni┐ do pracy.

W│a╢nie stosunkowo niska cena takich urz▒dze± - tzw. set-top boxes, czyli elektronicznych przystawek do telewizora, ma byµ najistotniejszym argumentem przemawiaj▒cym za ich rynkowym powodzeniem. Przystawki do telewizor≤w - set-top boxes pocz▒tkowo by│y jedynie urz▒dzeniami przystosowanymi do odbioru telewizji kablowej. Wprowadzone zosta│y w latach 50 i pozwala│y wtedy na ogl▒danie kilkudziesiΩciu program≤w telewizyjnych. Nieco p≤╝niej dodano do nich bezprzewodowe zdalne sterowanie oraz mo┐liwo╢µ odbioru program≤w kodowanych. Pod koniec lat 80 set-top box przystosowane zosta│y do realizowania funkcji pay-per-view, czyli op│at za ogl▒dany program. W dalszym ci▒gu jednak by│y to analogowe urz▒dzenia przeznaczone do obs│ugi sieci kablowych. Zwykle niewielkie skrzyneczki stawiane by│y stawiane na telewizorach - st▒d ich nazwa.

Wraz z rozwojem Internetu, a przede wszystkim z pojawieniem siΩ pomys│u przekazywania danych przez sieci kablowe, przystawki awansowa│y do roli urz▒dze±, kt≤re w domowych zastosowaniach mog▒ wyprzeµ zwyk│e komputery. Obecnie oferowane set-top boxes s▒ ju┐ urz▒dzeniami cyfrowymi, potrafi▒cymi obs│ugiwaµ telewizjΩ cyfrow▒ z jej setkami kana│≤w i wysokiej jako╢ci obrazem i d╝wiΩkiem. Przystawki mog▒ r≤wnie┐ s│u┐yµ jako "domowa wypo┐yczalnia wideo" - dziΩki systemom video-on-demand lub near-video-on-demand (filmy na ┐yczenie lub z nieznacznym op≤╝nieniem czasowym). Tajemnicze skrzyneczki zaczΩ│y s│u┐yµ r≤wnie┐ jako terminale umo┐liwiaj▒ce dostΩp do Internetu, obs│ugΩ transakcji finansowych i obs│uguj▒ce pocztΩ e-mail. Pojawiaj▒ siΩ r≤wnie┐ urz▒dzenia set-top box z konsol▒ gier telewizyjnych. DziΩki │atwemu po│▒czeniu z Internetem mo┐liwa jest gra w wiele os≤b - z prawdziwym, ┐ywym przeciwnikiem. Tanio i │atwo Dla zwyk│ego u┐ytkownika, kt≤ry o Internecie s│ysza│ wiele, natomiast "osobi╢cie nie mia│ przyjemno╢ci", przystawki set-top box maj▒ dwie zalety, kt≤re jak s▒dz▒ eksperci - mog▒ zdecydowaµ o ich popularno╢ci na rynku domowych urz▒dze± elektronicznych.

Po pierwsze - s▒ znacznie ta±sze od zwyczajnych komputer≤w. Set-top box zwykle sk│ada siΩ z kablowego modemu i jednostki centralnej pod│▒czonej do telewizora i klawiatury - najczΩ╢ciej dla wygody bezprzewodowej. Nie jest wiec konieczne inwestowanie w drogie elementy elektroniczne, sk│adaj▒ce siΩ na wsp≤│czesne domowe komputery. Sugerowane przez producent≤w ceny takich urz▒dze± maj▒ nie przekraczaµ 300 dolar≤w - s▒ wiΩc o ponad po│owΩ ta±sze od najta±szych i najprostszych komputer≤w PC. Oczywi╢cie nie mog▒ one s│u┐yµ do pracy, ale wystarczaj▒ np. do napisania listu e-mail. Z pewno╢ci▒ za╢ znacznie lepiej nadaj▒ siΩ do rozrywki i edukacji. Mo┐na do nich dokupiµ np. odtwarzacz CD-ROM. Drug▒ zalet▒ przystawek jest │atwo╢µ ich instalacji i obs│ugi.

W wiΩkszo╢ci wypadk≤w wystarczy jedynie po│▒czyµ do niej kabel telewizyjny i telewizor - pe│ni▒cy rolΩ monitora. Niekiedy - jak w przypadku urz▒dze± WebTV, trzeba r≤wnie┐ wpi▒µ kabel telefoniczny. Sterowanie odbywa siΩ za pomoc▒ pilota, dziΩki kt≤remu mo┐na przegl▒daµ strony internetowe, wybraµ kana│y telewizyjne lub pograµ. úatwo╢µ obs│ugi oprogramowania jest rzecz▒, do kt≤rej producenci set-top boxes przywi▒zuj▒ ogromn▒ wagΩ. Z bada± rynku wynika, ┐e nawet w tak rozwiniΩtym kraju jak Stany Zjednoczone, komputerami pos│uguje siΩ najlepiej wykszta│cona, aktywna zawodowo czΩ╢µ spo│ecze±stwa. W Polsce za╢ komputery znajduj▒ siΩ jedynie w oko│o 9% dom≤w. Inaczej sprawa wygl▒da z odbiornikami telewizyjnymi - w naszym kraju jest ich ponad 12 milion≤w.

To w│a╢nie dla "ogl▒daczy" przeznaczone s▒ przystawki, zamieniaj▒ce telewizor w interaktywne centrum rozrywki.

Zaq, zaq@post.pl

Projektowanie stron WWW

.