ZAúOGA G. - Nr 3, LUTY 1999 r.

http://zalogag.valhalla.com.pl

VALHALLA  -  Gú╙WNY SPONSOR ZAúOGI G

.
WEJªCI╙WKI
- WstΩpniak
- Cool News

KONKURS
- Pierwszy Konkurs Za│ogi G dla Czytelnik≤w

KONTAKT z CZYTELNIKAMI
- Listy do Za│ogi
- Og│oszenia dla Czytelnik≤w

WIRUALNY KIOSK
- IO w Lutym

ZAPOWIEDZI
- Heroes3
- System Shock2

PIERWSZY DOTYK
- Resident Evil2
- CdProjekt o Baldur`s GatePl

RECENZJE
- Thief-The Dark Projekt
- Turok2-Seeds of Evil
- StarCraft-Brood War
- Global Domination
- Rage of Mages
- Knights & Merchants
- Mayday

CHEATY
- Fura cheat≤w

ARTYKUúY
- Asciiart
- Cookie
- Etyka Hackera
- Historia Internetu
- Internet dla mas
- Internetowe sp≤│ki w USA
- Komputerowe sterowanie my╢l▒
- Uzale┐nienie od Internetu
- Woda

OPOWIADANIE
- Dzieciak

KíCIKI TEMATYCZNE

Starocie
- Moonstone
- American Civil War
- War Inc

Rpg
- Poradnik Gracza i MG cz.2

Hq
- Wall Street Trader99
- Wojsko polskie
- PaintBall

R.K.T (Radioaktywny K▒cik Techniczny)
- Newsy
- Ciekawostki

Komix
- WstΩp
- Aktualno╢ci
- Vademecum

X-Files
- Zapowied╝

Star Wars
- Zapowied╝

Cyberpunk - ciemna strona SF
- M≤j pierwszy raz

FINISH
- Sk│ad Redakcji
- ZastΩpniak

HISTORIA INTERNETU

Kr≤tka historia Internetu Najwa┐niejsze daty i wydarzenia z historii Internetu, ludzie, kt≤rzy go tworzyli - z pewnymi polskimi akcentami.

1945

W czerwcu Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artyku│ As We May Think, gdzie przedstawione zostaj▒ idee le┐▒ce u podstaw hypertekstu.

1957

W odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Zwi▒zek Radziecki Stany Zjednoczone powo│uj▒ agencjΩ ARPA, kt≤ra p≤╝niej walnie przyczynia siΩ do powstania Internetu i jego pocz▒tkowego rozwoju.

1964

 Paul Baran z RAND Corporation publikuje raport On Distributed Communications Networks z propozycj▒ zdecentralizowanej sieci komputerowej, kt≤ra mo┐e dzia│aµ nawet w przypadku awarii wielu wΩz│≤w. Propozycja ta le┐y u podstaw utworzenia kilka lat p≤╝niej ARPANET.

1969

 Powstaje ARPANET, sieµ czterech komputer≤w stworzona przez ameryka±sk▒ agencjΩ rz▒dow▒ ARPA. W 1971 sieµ ta liczy│a sobie 13 wΩz│≤w, a w 1973 roku - ju┐ 35. Sieµ ta z miejsca zostaje wykorzystywana do komunikacji miΩdzy naukowcami, przesy│ania list≤w elektronicznych i wsp≤lnej pracy nad projektami. Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.

1970

Uruchomiona zosta│a pierwsza wersja FTP, File Transfer Protocol, dzieki kt≤remu powstan▒ w Internecie biblioteki program≤w, a tak┐e sterownik≤w do sprzΩtu, dokumentacji.

1971

Pocz▒tki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysy│a pierwsz▒ wiadomo╢µ elektroniczn▒. Inna teoria g│osi, ┐e pocztΩ elektroniczn▒ opracowano w r≤┐nych miejscach pod koniec lat sze╢µdziesi▒tych. Dzi╢ przewiduje siΩ, ┐e do 2000 roku liczba wysy│anych wiadomo╢ci e-mail dotrze do 6 trylion≤w rocznie.

1971

Powstaje Telnet, aplikacja pozwalaj▒ca na zdaln▒ pracΩ na odleg│ych komputerach - po│▒czenie siΩ z nimi i uruchamianie program≤w.

1973

Do ARPANETu w│▒czone zostaj▒ pierwsze instytucje spoza Stan≤w Zjednoczonych: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii.

1974

Po raz pierwszy pojawia siΩ s│owo Internet, w opracowaniu badawczym dotycz▒cym protoko│u TCP, napisanym przez Vintona Cerfa o Boba Kahna A Protocol for Packet Intercommunication. W uznaniu za t▒ i inne zas│ugi Vinton Cerf jest znany jako "ojciec Internetu".

1976

Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protok≤│ UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, u┐ywany w pocz▒tkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet.

1977

TheoryNet │▒czy 100 naukowc≤w przy poczty elektronicznej: powstaje lista dyskusyjna (mailing list). Opracowane zostaja protoko│y TCP i IP.

1978

W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawΩdki, gry, dyskusje, biblioteki program≤w i pocztΩ elektroniczn▒.

1979

Powstaje Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne - stworzony przez student≤w Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina. Dzi╢ Usenet to ponad 50 tysiΩcy grup i miliony u┐ytkownik≤w, czytaj▒cych i bior▒cych udzia│ w dyskusjach.

1980

H&R Block kupuje system, kt≤ry zostaje przekszta│cony w Compuserve, jedn▒ z najwiΩkszych us│ug on-line. Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje sprzedana jej w 1997 roku.

1981

Ted Nelson proponuje Xanadu - hipertekstow▒ bazΩ danych zawieraj▒c▒ informacje wszelakiego rodzaju, z p│atnym dostΩpem. Koncepcja ta nigdy nie zostaje zrealizowana, za jej dalekiego potomka mo┐na by zapewne uznaµ World Wide Web.

1982

W sieci komputerowej pojawiaj▒ siΩ u╢mieszki (smileys), tekstowe znaczki wyra┐aj▒ce emocje, dzi▒ powszechnie u┐ywane w poczcie i grupach dyskusyjnych.

1983

Od ARPANET od│▒czona zostaje jej czΩ╢µ wojskowa, tworz▒c MILNET. W ARPANET hosty i i sieci zaczynaj▒ u┐ywaµ protoko│u TCP/IP. Powstaje w│a╢ciwy Internet.

1984

Do rozwoju Internetu w│▒cza siΩ National Science Fundation, tworz▒c NSFNET, sieµ coraz szybszych superkomputer≤w wykorzystywanych do cel≤w naukowych. Zostaje opublikowana specyfikacja DNS, Domain Name System; jej tw≤rc▒ jest Paul Mockapetris. Zaprojektowano NNTP (Network News Transfer Protocol), protok≤│ u┐ywany do wymiany grup dyskusyjnych. Powstaje us│uga on-line Prodigy, pomy╢lana jako us│uga pozwalaj▒ca na zakupy, dostΩp do informacji i rozrywki dla zwyk│ych ludzi. Pordigy rozpoczyna pracΩ dopiero w 1988 roku.

1985

William Gibson pisze sw▒ najs│ynniejsz▒ powie╢µ fantastycznonaukow▒ - Neuromancer, gdzie u┐ywa s│owa cyberspace. Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com dla firmy tworz▒cej programy i sprzΩt dla jΩzyka programowania Lisp. Powstaje America Online, s│ynna us│uga on-line.

1986

Grupy dyskusyjne Usenet zostaj▒ zorganizowane w hierarchie takie jak comp.*, news.* i misc.*. W rok p≤╝niej John Gilmore i Brian Reid, niezadowoleni z istniej▒cych hierarchii, tworz▒ hierarchiΩ alt.* - dzi╢ skupiaj▒c▒ najwiΩcej grup dyskusyjnych. W Polsce W│adys│aw Majewski, Tadeusz Wilczek, Tomasz Zieli±ski i Jan Sto┐ek prowadz▒ wΩze│ Fidnet w redakcji pisma "Komputer".

1988

W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiaj▒ siΩ grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawΩdek.

1989

Formalnie przestaje istnieµ ARPANET. Internet mimo to czuje siΩ ca│kiem nie╝le i rozwija siΩ dalej. W Polsce powstaje elektroniczne pismo Donosy, za│o┐one przez Ksawerego StojdΩ; pierwszy numer nosi datΩ 2 sierpnia 1989. Pismo to jest wysy│ane poczt▒ elektroniczn▒ i istnieje do dzi╢. W lutym 1993 mia│o 3500 abonent≤w.

1990

Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalaj▒cy autorom na po│▒czenie s│≤w, zdjΩµ i d╝wiΩku, pocz▒tkowo pomy╢lany dla wsparcia naukowc≤w zajmuj▒cych siΩ fizyk▒ w CERN. Projekt World WIde Web powstaje na komputerze NeXT, w pierwszej ods│onie umo┐liwia jednocze╢nie przegl▒danie i edycjΩ hipertekstowych dokument≤w. W rok p≤╝niej zostaje zainstalowany na serwerach CERN, a z nich rozpowszechnia siΩ na ca│y ╢wiat. W maju Polska zostaje przyjΩta do EARN, czΩ╢ci sieci BITNET. 17 lipca nnastΩpuje po│▒czenie krajowego wΩz│a PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z wΩz│em DKEARN w Kopenhadze. 28 listopada po│▒czenie sieci z Wroc│awiem, pierwszym miastem poza Warszaw▒. W ci▒gu pierwszego roku od powstania wΩz│a z poczty skorzysta│o 10 tysiΩcy os≤b, jak podaje jego administrator Tadeusz WΩgrzynowski.

1991

Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie, us│uga wyszukiwawcza. 23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowied╝ na pocztΩ elektroniczn▒ wys│an▒ z Polski. W styczniu liczba u┐ytkownik≤w sieci w Polsce przekracza 2000. 11 kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W ko±cu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze po│▒czenie intenretowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafa│a Pietraka i dr Krzysztofa Helera. W akcji uruchomienia po│▒czenia bierze udzia│ r≤wnie┐ Marcin Gromisz. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystaj▒c z przemyconego przez COCOM routera CISCO.

1992

W artykule o Internecie Jean Armour Polly u┐ywa frazy surfing the Net. Pojawia siΩ r≤wniez termin cybersex. Powstaje Internet Society, organizacja koordynuj▒ca rozw≤j i dzia│anie Internetu. W Polsce oddano do u┐ytku sieµ pakietow▒ TP SA pod nazw▒ Polpak.

1993

Pojawia siΩ Mosaic, pierwsza graficzna przegl▒darka World Wide Web. Tworzy j▒ zesp≤│: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularno╢µ Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, ┐e "wiΩkszo╢µ ludzi nigdy nie bΩdzie potrzebowaµ modem≤w szybszych ni┐ 2400 bps". W Internecie pojawia siΩ Bia│y Dom. W Polsce powstaje Naukowa i Akademicka Sieµ Komputerowa - NASK, jako jednostka badawczo-rozwojowa KBN. Przejmuje ona zadania Zespo│u Koordynacyjnego NASK przy Uniwersytecie Warszawskim, uworzonego w roku 1991. W Polsce na Wydziale Fizyki UW zostaje uruchomiony pierwszy serwer World Wide Web, prowadzony przez zesp≤│: Maricn Gromisz, Wojtek Bogusz, Kacper Nowicki, Micha│ Jankowski.

1994

David Filo i Jerry Yang tworz▒ Yahoo! jako spis interesuj▒cych ich miejsc w Internecie; z czasem serwis ten rozwija siΩ w najs│ynniejszy katalog zasob≤w internetowych na ╢wiecie, a jego tw≤rcy zostaj▒ milionerami. 12 kwietnia firma prawnicza Canter & Siegel wysy│a do sieci, na sze╢µ tysiΩcy grup dyskusyjnych, spam - posting promuj▒cy jej us│ugi w loterii pozwole± na pracΩ w Stanach; oburzenie u┐ytkownicy wysy│aj▒ autorom tego pomys│u tyle list≤w, ┐e dostawca us│ug internetowych likwiduje im konto. W Polsce rusza program pod│▒czania szk≤│ ╢rednich do Internetu - Internet dla Szk≤│ - w kt≤rym dzia│a miΩdzy innymi Jacek Gajewski. W marcu 1996 Compuserve pr≤buje pobieraµ op│aty za wykorzystanie przez programist≤w formatu GIF, najbardziej popularnego formatu graficznego na stronach internetowych.

1995

Marc Andreessen tworzy Netscape Navigator, w swoim czasie najpopularniejsz▒ przegl▒darkΩ internetow▒, zdobywaj▒c▒ w swoim czasie do 80 procent rynku. W lipcu Microsoft og│asza wprowadzenie Microsoft Network, MSN, us│ugi online z oprogramowaniem dostΩpnym w ka┐dej kopii Windows 95. W sierpniu Netscape wchodzi na gie│dΩ. Rozpoczyna siΩ "wojna przegl▒darek", wtenczas jeszcze pomiΩdzy Netscape a innymi programami, a wkr≤tce - w│a╢ciwie tylko miΩdzy Netscape Navigator a Internet Explorer. Pojawia siΩ RealAudio, technologia przesy│ania ci▒g│ej transmisji d╝wiΩkowej przez Internet. W pa╝dzierniku Sun og│asza jΩzyk programowania Java, do dzi╢ jedno z najbardziej popularnych narzΩdzi internetowych programist≤w. W listopadzie Bill Gates zwraca siΩ ku Internetowi: "naszym celem jest stanie siΩ najwiΩksz▒ firm▒ internetow▒ na ╢wiecie", m≤wi. W grudniu pojawia siΩ Netscape 2.0, z ramkami, Jav▒ i edytorem w wersji Gold. W Polsce w maju powstaje Polska Spo│eczno╢µ Internetu, organizacja, kt≤rej celem jest propagowanie rozwoju polskiego Internetu. R≤wnie┐ w maju NASK i POLPAK podpisuj▒ umowΩ o wprowadzeniu us│ugi Internetu dla abonetn≤w sieci POLPAK.

1996

Pojawia siΩ system WebTV, brakuj▒ce ogniwo pomiΩdzy Internetem a telewizj▒. W maju Procter & Gamble staje siΩ pierwszym du┐ym reklamodawc▒ internetowym, kt≤ry zamierza p│aciµ nie za "spojrzenia" (eyeballs), ale za "klikniΩcia" (click-throughs) na banner reklamowy. W lipcu rozpoczyna dzia│alno╢µ MSNBC, wsp≤lny projekt Microsoft i telewizji NBC. W wrze╢niu Microsoft i Netscape wypuszczaj▒ wersje 3.0 swoich przegl▒darek. W sierpniu David Bovie wypuszcza sw≤j nowy singiel - Telling Lies - tylko w Internecie. W grudniu pojawia siΩ wersja beta Netscape Communicator 4.0.

1997

Wielka chwila dla ameryka±skich internaut≤w: prezydent Clinton po raz pierwszy wspomina Internet w swej odezwie do narodu. Jak donosz▒ ┐yczliwi - w tym czasie jeszcze nawet nie zajrza│ do sieci. Komputer Big Blue pokonuje arcymistrza szachowego Garry Kasparowa w rozgrywce szeroko rozg│aszanej przez Internet. Pierwsze sp≤│ki internetowe na gie│dzie NASDAQ. Mi│e pocz▒tki mp3, muzyka na szerok▒ skalΩ wlewa siΩ na Internet. W Polsce Internet rozprzestrzenia siΩ, tak┐e dzieki postΩpowi programowu Internet dla Szk≤│.

1998

Wg danych Network Wizards na stycze± 1998 roku w sieci znajduje siΩ ponad 29,6 mln komputer≤w. W Polsce mamy ponad 102 tys. stacji (kwiecie± 1998), tj. ponad 0,3 procent og≤lnej liczby host≤w. NajwiΩksz▒ domen▒ na ╢wiecie jest .com - ponad 8,2 miliona stacji. Wszystko wskazuje na to, ┐e najwiΩksze niespodzianki i "z│ota era" Internetu jeszcze przed nami. Prognozowane szacunki m≤wi▒ o 100 milionach komputer≤w po roku 2000. Oznacza to, ┐e sieµ bΩdzie tak powszechn▒ jak radio czy TV, ale pozwoli na wiΩcej - na interakcjΩ us│ugodawcy z klientem. Na naszych oczach powstaje nowa niewidoczna rzeczywisto╢µ, ukryta w milionach km kabli, wirtualna spo│eczno╢µ, na przyj╢cie kt≤rej warto byµ przygotowanym..

1999

Czytasz ten artyku│ i uczestniczysz w najwiΩkszej rewolucji technologicznej, gospodarczej i my╢lowej - Internet. To s│owo sta│o siΩ wytrychem...

Pozna│e╢ historie Internetu dziΩki Za│odze G.
ZAQ na podstawie:

- A Brief History of the Net z Yahoo Internet Life.
- A Little History of the World Wide Web z W3 Consortium
- Historia Internetu z serwera firmy Getin.
- Geneza i rozw≤j Internetu Marka Kuchciaka

Projektowanie stron WWW

.