Peace for Ireland

UWAGA WST╩PNA

Niniejsza strona ma za zadanie przedstawiµ historiΩ IRA i przybli┐yµ istotΩ konfliktu w Irlandii P≤│nocnej. W ┐adnym wzglΩdzie nie identyfikujΩ siΩ z metodami stosowanymi przez zwalczaj▒ce siΩ strony. Jedynym celem kt≤ry sobie postawi│em jest jasne przedstawienie ╝r≤de│ obecnej tragedii, stanu w kt≤rym jeden nar≤d zosta│ podzielony na dwa wrogie sobie obozy. My╢lΩ, ┐e strona pomo┐e w wyja╢nieniu wielu nieporozumie± powsta│ych ze sk▒pych doniesie± dostarczanych do Polski przez nasz▒ telewizjΩ i inne ╢rodki masowego przekazu.


I. R. A.

Pocz▒tki

punkcik Pocz▒tk≤w irlandzkiego ruchu oporu doszukiwaµ siΩ mo┐na w ruchu Zjednoczonych Irlandczyk≤w (United Irishmen) Wolfa Toona. Zainspirowani wojn▒ o niepodleg│o╢µ Stan≤w Zjednoczonych i ideami Rewolucji Francuskiej z 1790 roku, starali siΩ poderwaµ nar≤d irlandzki do walki z angielskim panowaniem. Zbrojne powstania wybucha│y w latach 1798, 1803, 1848 i 1867.

Sunday, Bloody Sunday


Piosenka pod tym w│a╢nie tytu│em, upamiΩtniaj▒ca ofiary brutalnej akcji ulsterskiej policji, nagrana przez irlandzki zesp≤│ rockowy U2 sta│ siΩ nieoficjalnym hymnem IRA i ludzi do niej zbli┐onych pogl▒dami. Wersji midi (bardzo dobrej jako╢ci mo┐ecie pos│uchaµ tutaj
W po│owie XIX wieku wy│oni│ siΩ ruch Fenian, z kt≤rego p≤╝niej mia│a wy│oniµ siΩ IRA. Propagowa│ on ideΩ zbrojnej walki o niepodleg│o╢µ, zdobywaj▒c du┐▒ popularno╢µ w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych. Ukoronowaniem i jednocze╢nie ko±cem ruchu by│o nieudane powstanie w 1867 roku. (W tym samym czasie w Ameryce wielu Irlandczyk≤w walczy│o w wojnie domowej po stronie unionist≤w, przeciwko Anglikom aktywnie wspieraj▒cych konfederat≤w, wi▒┐e siΩ z tym ciekawa historia, do przeczytania tutaj).

Walka o niepodleg│o╢µ

punkcik W po│owie 1913 roku, jako forma protestu wobec planowanego wprowadzenia w Irlandii tzw. Home Rules, czyli Rz▒d≤w Domowych zawi▒za│a siΩ organizacja Ulster Volunteer Force, Ulsterskich Ochotnik≤w, w istocie paramilitarna, chc▒ca zbrojnie utrzymaµ Ulster w obrΩbie Imperium Brytyjskiego. W odpowiedzi w listopadzie 1913 roku powo│ana zosta│a organizacja Irish Volunteers, (Oglaigh na hEireann) - Ochotnik≤w Irlandzkich. W momencie wybuchu Wielkiej Wojny przyw≤dcy IV postanowili wzi▒µ udzia│ w walkach po stronie angielskiej, choµ czΩ╢µ oddzia│≤w pozosta│a w kraju przygotowuj▒c siΩ do powstania.

punkcik Powstanie Wielkanocne (Easter Rising) by│o punktem zwrotnym. Wiele os≤b uwa┐a DeklaracjΩ Niepodleg│o╢ci za dokument za│o┐ycielski IRA. Powstanie, kt≤re trwa│o nieca│y tydzie± w zamy╢le mia│o obj▒µ ca│y kraj, jednak jedyne walki zbrojne mia│y miejsce w stolicy - Dublinie. Wskutek z│ego rozplanowania dzia│a± i k│≤tni w szeregach dow≤dztwa, powstanie zosta│o szybko rozbite przez wojska angielskie. Na p│aszczy╝nie militarnej ponios│o ca│kowit▒ klΩskΩ, pokaza│o jednak, ┐e Irlandczycy sa w stanie walczyµ o niepodleg│o╢µ swojego kraju, bez wzglΩdu na niesprzyjaj▒ce warunki. Szczeg≤lnie rozstrzelanie przyw≤dc≤w zrywu wstrz▒snΩ│o mieszka±cami wyspy i znacznie o┐ywi│o nurt niepodleg│o╢ciowy. Tymczasem tysi▒ce Irlandczyk≤w ginΩ│o na polach bitewnych we Francji, maj▒c nadziejΩ, ┐e okazuj▒c mΩstwo w walce przyczyni▒ siΩ do powstania niezale┐nej Irlandii, tysi▒com m│odych Ulsterczyk≤w rz▒d brytyjski obiecywa│ co╢ dok│adnie odwrotnego. W obliczu powszechnego poboru w Irlandii, w wyborach powszechnych w 1918 roku ludno╢µ wyspy masowo popar│a Sinn Fein. W tym samym czasie Ochotnicy Irlandzcy zdobyli sobie powszechne uznanie.

punkcik W styczniu 1919 roku pos│owie Sinn Fein og│osili powstanie niezale┐nego parlamentu Irlandii - Dßil Eireann, og│aszaj▒c r≤wnocze╢nie IrlandiΩ republik▒. Powsta│y wtedy niezale┐ne instytucje, w tym rz▒d centralny, ministerstwa i niezawis│y s▒d. Ochotnicy Irlandzcy zostali przemianowani na Irlandzk▒ ArmiΩ Republika±sk▒ (Irish Republican Army) pod dow≤dztwem ministerstwa obrony i podleg│▒ parlamentowi. W odpowiedzi rz▒d brytyjski og│osi│ niewa┐no╢µ wszystkich wydanych decyzji i wypowiedzia│ wojnΩ m│odej irlandzkiej demokracji. IRA, nie posiadaj▒c przewagi militarnej rozpoczΩ│a wojnΩ partyzanck▒, pierwsz▒ na tak▒ skalΩ w XX wieku na ╢wiecie (taktyka u┐ywana przez IRA, a zw│aszcza przez oddzia│ Toma Barry'ego by│a p≤╝niej u┐ywana jako sztandarowy przyk│ad wojny partyzanckiej i wz≤r dla wielu p≤╝niejszych oddzia│≤w, tak┐e polskiej partyzantki z czas≤w II wojny ╢wiatowej). Spo│ecze±stwo irlandzkie sta│o siΩ ╢wiadkiem niezwyk│ych zbrodni dokonywanych przez wojska Korony. Zosta│ wprowadzony stan wojenny, trzech wysokich urzΩdnik≤w miejskich, cz│onk≤w IRA zosta│o rozstrzelanych, ca│e ulice, sklepy i fabryki by│y niszczone i palone do go│ej ziemi. IRA odpowiedzia│a wzmo┐eniem dzia│a± partyzanckich, co wiΩcej skutecznych, zw│aszcza przeciwko tzw „Oddzia│om Pomocniczym”, i „Black And Tans” (dos│ownie „podpalani” - nazwa wziΩta od koloru umundurowania), w kt≤rych s│u┐yli g│≤wnie miejscowi przeciwnicy niepodleg│o╢ci. Stan ten okre╢lany by│ przez w│adze w Londynie jako „zamieszki”; nastΩpne dwa lata obfitowa│y w krwawe zaj╢cia, w│▒czaj▒c w to „Krwaw▒ NiedzielΩ”, kiedy w zamachu zginΩ│o 23 os≤b cywilnych i wojskowych, po┐ar w mie╢cie Cork i zniszczenie Custom House w Dublinie.

Wolna Irlandia

punkcik Walki zosta│y przerwane dopiero po podpisaniu uk│adu (Londyn, 6.12 1921 r.), na mocy kt≤rego nast▒pi│ podzia│ wyspy, na czΩ╢µ po│udniow▒, niezale┐n▒, z w│asnym rz▒dem (aczkolwiek g│ow▒ kraju mia│ pozostaµ monarcha angielski) oraz czΩ╢µ p≤│nocn▒, pod bezpo╢rednimi rz▒dami Londynu. Wielu irlandzkich nacjonalist≤w nie przyjΩ│o traktatu do wiadomo╢ci, wywo│uj▒c wojnΩ domow▒, trwaj▒c▒ przesz│o rok i poch│aniaj▒c▒ wiele ofiar po obydwu stronach, zgin▒│ wtedy Michael Collins, kt≤ry stanowi│ fundament dzisiejszej Armii Republika±skiej. IRA, podobnie jak Dßil Eireann podzieli│a siΩ na dwie czΩ╢ci. Ostatecznie wojna domowa sko±czy│a siΩ po przesz│o roku, po wezwaniu IRA do z│o┐enia broni przez swych ochotnik≤w. Po zrezygnowaniu z walki zbrojnej, IRA ponownie przyci▒gnΩ│a do siebie wielu sympatyk≤w, odgrywaj▒c kluczow▒ rolΩ w wyborze pierwszego premiera z Fianna Fail, partii kt≤ra wy│oni│a siΩ w│a╢nie z IRA, Eamonna de Valery w 1932 roku. Przez ca│e lata 30 IRA nie mog│a znale╝µ sobie miejsca na scenie politycznej Irlandii, wchodz▒c w koalicje z partiami lewicowymi i prawicowymi. W╢r≤d przyw≤dc≤w IRA w tym czasie by│ Sean McBride, p≤╝niej wybitny dzia│acz na rzecz praw cz│owieka, laureat pokojowej nagrody Nobla. W 1939 roku rozpoczΩ│a siΩ seria atak≤w bombowych w angielskich miastach, lecz szybko za spraw▒ przymusowego internowania cz│onk≤w IRA - zar≤wno w Irlandii P≤│nocnej jak i na po│udniu, akcja wygas│a a sama IRA zaczΩ│a chyliµ siΩ ku upadkowi. W 1949 roku IRA wyda│a o╢wiadczenie o niepodejmowaniu ┐adnych akcji wymierzonych w 26 niepodleg│ych hrabstw Irlandii. W tym samym czasie rz▒d brytyjski wymusi│ podzia│ wszystkich partii dzia│aj▒cych na terenie ca│ej wyspy, co dotknΩ│o przede wszystkim partie opowiadaj▒ce siΩ za zjednoczeniem wyspy, maj▒ce du┐e poparcie w Ulsterze. W latach 50 rz▒d irlandzki przy poparciu wszystkich partii prowadzi│ pokojow▒ agitacjΩ na rzecz zjednoczenia, op≤r Londynu sprawi│, ┐e IRA zn≤w sta│a siΩ popularna w swoim kraju. W po│owie lat 50 podjΩ│a ona szereg atak≤w na brytyjskie instalacje wojskowe, maj▒ce na celu zdobycie broni i bΩd▒ce przygotowaniem do przysz│ych akcji wymierzonych w Wielk▒ BrytaniΩ. Zaczyna│ siΩ czas wielkich niepokoj≤w.

Troubles

punkcik Zamieszki uliczne w Belfa╢cie Troubles, czyli „k│opoty” zaczΩ│y siΩ pod koniec lat 60 i trwaj▒ praktycznie a┐ do dzi╢. Dopiero niedawno zarysowa│y siΩ szanse na pokojowe zako±czenie konfliktu, kt≤ry kosztowa│ ┐ycie setek niewinnych ludzi. Dopiero w ostatnich latach pojawi│ siΩ cie± szansy na pokojowe rozwi▒zanie tego krwawego konfliktu. Rozmowy wci▒┐ trwaj▒, sukcesem jest ju┐ to, ┐e wszystkie strony powstrzyma│y siΩ od akt≤w terroru. Poni┐ej przedstawiam chronologiczny zapis najwa┐niejszych wydarze± z najnowszej historii Irlandii:

1968
05.10

Dwudniowe zamieszki mieszka±c≤w Derry z policj▒ po zakazaniu przez w│adze miejskie marszu w obronie praw obywatelskich. Ostatecznie st│umione przez RUC. Powszechnie uznaje siΩ te wydarzenia z pocz▒tek „K│opot≤w” w Irlandii P≤│nocnej.

09.10

Po gwa│townych demonstracjach studenckich w Belfa╢cie, zawi▒zuje siΩ Demokracja Ludowa, People's Democracy (PD), radykalnie lewicowa grupa studencka

30.10

Jack Lynch, Taoiseach wzywa do zjednoczenia Irlandii, celem zapobie┐enia dalszym konfliktom

04.11

Premier Irlandii P≤│nocnej, Terence O'Neill stwierdza, ┐e nie mo┐e byµ mowy o w│▒czeniu Irlandii P≤│nocnej do Republiki bez zgody parlamentu.

22.11

O'Neill og│asza piΩciopunktowy plan.05▒cy na celu zmniejszenie poczucia krzywdy odczuwanej przez katolik≤w w Irlandii P≤│nocnej, plan obejmuje m. in. sprawy przydzia│u mieszka± i wybor≤w lokalnych

09.12

Przemowa O'Neilla w parlamencie, „Ulster na rozdro┐u”

1969
04.01

Czterodniowy marsz PD z Belfastu do Derry zosta│ zaatakowany przez zgromadzenie lojalist≤w na mo╢cie w Burntollet, ko│o Derry. Dalsze zamieszki wybuch│y, gdy marsz dotar│ do miasta.

16.07

Samuel Devenny, taks≤wkarz z Derry umiera na skutek pobicia przez ulstersk▒ policjΩ w kwietniu tego samego roku. Uznawany jest przez wielu za pierwsz▒ ofiarΩ „troubles”, inni uwa┐aj▒, ┐e by│ ni▒ Francis McCloskey, znaleziony 13 lipca na ulicy Derry, prawdopodobnie r≤wnie┐ pobity przez policjΩ.

12.08

W nastΩpstwie powa┐nych zamieszek po paradzie Apprentice Boy, Lynch organizuje polowe szpitale w pobli┐u granicy z Irlandi▒ P≤│nocn▒

08

Wprowadzenie brytyjskich oddzia│≤w wojskowych

10.09

Armia brytyjska ko±czy budowΩ „linii pokoju” w Belfa╢cie

1970
11.01

Sinn FΘin dzieli siΩ na czΩ╢ci: Oficjaln▒ (Official) i Tymczasow▒ (Provisional), odzwierciedlaj▒c podobny roz│am w IRA w 1969 roku

07

Zamieszki na Falls Road w Belfa╢cie

1971
06.02

Strzelec Robert Curtis sta│ siΩ pierwszym ┐o│nierzem, kt≤ry zgin▒│ w Irlandii P≤│nocnej

09.08

Wprowadzenie prewencyjnych internowa±, objΩ│y one ponad 300 os≤b

04.12

Bomba pod│o┐ona przez UVF w barze McGurka przy North Queen Street w Belfa╢cie zabija 15 ludzi

1972
30.01

Krwawa Niedziela. 13 os≤b zosta│o zastrzelonych przez oddzia│ spadochroniarzy armii brytyjskiej podczas marszu protestacyjnego w Derry. 14 ofiara zmar│a wkr≤tce w szpitalu.

02.02

P│onie ambasada brytyjska w Dublinie

22.02

Odwetowy atak IRA, siedmiu ludzi zostaje zastrzelonych w koszarach w Aldershot, siedzibie 16 brygady spadochronowej (tej samej, kt≤ra strzela│a do demonstrant≤w).

24.03

Rz▒d brytyjski rozwi▒zuje Stormont i og│asza wprowadzenie rz▒d≤w bezpo╢rednich, zaraz po tym jak rz▒d p≤│nocnoirlandzki odmawia przekazanie czΩ╢ci uprawnie± Westminsterowi.

21.07

Krwawy Pi▒tek: DziewiΩciu ludzi ginie, 130 zostaje rannych od wybuch≤w 22 bomb pod│o┐onych przez IRA w r≤┐nych miejscach w Belfa╢cie. UDA odpowiada zabijaj▒c dziewiΩciu katolik≤w

1973
31.07

Pierwsze obrady zgromadzenia Irlandii P≤│nocnej

21.11

Osi▒gniΩcie porozumienia co do podzia│u w│adzy w Irlandii P≤│nocnej

1974
14.05

Zgromadzenie P≤│nocnoirlandzkie przeg│osowa│o porozumienie zawarte w Sunningdale

15.05

Ulsterska Rada Robotnik≤w (Ulster Workers' Council) og│osi│a strajk generalny w prote╢cie przeciw porozumieniu, wiele fabryk oraz stocznia w Belfa╢cie zosta│y unieruchomione

17.05

W zamachach bombowych w Dublinie i Monaghan gin▒ 33 osoby. Zar≤wno UDA jak i UVF nie przyznaj▒ siΩ do odpowiedzialno╢ci

28.05

Zako±czenie rz▒d≤w bezpo╢rednich, upadek egzekutywy, UWC og│asza koniec strajku

05.12

Ustawa o zapobieganiu terroryzmowi zostaje rozszerzona na IrlandiΩ P≤│nocn▒

1975
31.07

Trzej cz│onkowie zespo│u Miami Showband zostaj▒ zastrzeleni przez UVF

1976
01

Zastrzelenie 10 robotnik≤w w Kingsmills

12.08

Marsz kobiet, czΩ╢µ wielkiego zgromadzenia Ludzi Pokoju (Peace People) w Belfa╢cie po zabiciu dw≤ch dzieci Maguire

01.09

Rz▒d Republiki og│asza stan wyj▒tkowy

1977
05.10

Seamus Costello, lider IRSP zostaje zastrzelony w Dublinie

1978
17.02

Dwunastu ludzi ginie w zamachu bombowym zorganizowanym przez IRA w hotelu La Mon House w hrabstwie Down

1978

Pocz▒tek „brudnego protestu„ republikan≤w w wiΩzieniu w Maze

1979
20.02

Jedenastu protestant≤w, znanych jako „rze╝nik≤w z Shankill” zastaje skazanych na do┐ywocie za wiele zbrodni, wliczaj▒c w to dziewiΩtna╢cie morderstw

30.03

W zamachu zorganizowanym przez INLA ginie konserwatywny m≤wca p≤│nocnoirlandzki, Airey Neave

27.08

IRA zabija 18 ┐o│nierzy w pobli┐u Warrenpoint. Tego samego dnia od wybuchu na w│asnej │odzi ginie lord Mountbatten, do zamachu przyznaje siΩ Tymczasowa IRA (PIRA)

1980
02.07

Rz▒d brytyjski og│asza propozycjΩ przekazania czΩ╢ci w│adzy Irlandii P≤│nocnej, jednak prak zgody pomiΩdzy stronami, odsuwa tΩ mo┐liwo╢µ na dalszy plan

1981
05.05

Tommy Sands, jako pierwszy z wielu wiΩ╝ni≤w politycznych umiera w 66 dniu g│od≤wki. Zamieszki w Belfa╢cie, Derry i Dublinie

1982
06.12

W wyniku bomby pod│o┐onej przez INLA w dyskotece w Ballykelly ginie 17 os≤b

1983
30.05

Pierwsze spotkanie Nowego Forum Irlandii (New Ireland Forum) w Dublinie

21.11

Trzech ksiΩ┐y zostaje zastrzelonych podczas mszy w Darkley Pentecostal Church, w hrabstwie Armagh. Do zamachu przyzna│a siΩ CRF (Catholic Reaction Force)

1984
12.10

Czterech ludzi zabitych w ataku bombowym IRA w Grand Hotel w Brighton podczas konferencji Partii Konserwatywnej. Celem zamachu by│a Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii.

1985
23.02

Lider SDLP, John Hume, spotyka siΩ w nieznanym miejscu z kierownictwem IRA

15.11

Margaret Thacher i premier Irlandii, Garret FitzGerlad podpisuj▒ Porozumienia Angielsko-Irlandzkie, Anglo-Irish Agreement (AIA) w Hillsborough w Irlandii P≤│nocnej

1986
03.03

Unioni╢ci przeprowadzaj▒ Dzie± Akcji (Day of Action) w prote╢cie przeciwko porozumieniu

23.06

Rozwi▒zanie Zgromadzenia P≤│nocnoirlandzkiego. Policja si│▒ wyprowadza 200 lojalist≤w ze Stormontu

1987
08.05

O╢miu cz│onk≤w IRA zostaje zastrzelonych przez wywiad angielski (SAS) w Loughall.

08.11

Jedenastu ludzi ginie w zamachu bombowym IRA w Dniu PamiΩci (Remembrance Day) w Enniskillen

1988
11.01

John Hume i Gerry Adams spotykaj▒ siΩ na rozmowach, obydwoje zaprzeczaj▒, ┐e sprawa zawieszenia ognia przez IRA jest ich tematem

06.03

Na Gibraltarze agenci SAS zabijaj▒ trzech nieuzbrojonych cz│onk≤w IRA

16.03

Michael Stone atakuje ludzi zgromadzonych na pogrzebie zastrzelonych na Gibraltarze. Trzy ofiary ╢miertelne

19.03

Dw≤ch oficer≤w armii ginie zabitych przez t│um na pogrzebie ofiar Stone'a w zachodnim Belfa╢cie

20.08

O╢miu brytyjskich ┐o│nierzy ginie w wyniku wybuchu bomby w s│u┐bowym samochodzie w Ballygawley

19.10

Rz▒d brytyjski og│asza zakaz pokazywania, b▒d╝ og│aszania w mediach cz│onk≤w Sinn Fein

1989
22.09

DziesiΩµ ofiar zamachu IRA na Kr≤lewsk▒ Szko│Ω Muzyki w Deal, hrabstwo Kent w Anglii

1990
31.10

Sekretarz Stanu Irlandii P≤│nocnej, Peter Brooke og│asza, ┐e pr≤by rozpoczΩcia rozm≤w z IRA, po wielu miesi▒cach zosta│y wstrzymane.

09.11

Brooke og│asza, ┐e Wielka Brytania nie posiada istotnych interes≤w ekonomicznych i strategicznych w Irlandii P≤│nocnej i akceptuje jej przy│▒czenie do Republiki za zgod▒ mieszka±c≤w

1991
31.01

W kolejnym wyst▒pieniu Brooke m≤wi, ┐e rozmowy pokojowe s▒ „mo┐liwe, a nie prawdopodobne”

07.02

IRA ostrzeliwuje budynek rz▒du brytyjskiego z mo╝dzierzy podczas obrad gabinetu

25.03

DUP, UUP, AP i SDLP zgadzaj▒ siΩ na now▒ formu│Ω rozm≤w

22.04

UVF i UFF og│aszaj▒ przy│▒czenie siΩ do zawieszenia ognia na czas rozm≤w pokojowych

30.04

Dwustronne spotkanie partii politycznych z Peterem Brooke'm nie potrafi rozwi▒zaµ problemu ???

25.05

UUF │amie zawieszenie ognia zabijaj▒c kanclerza Eddiego Fullertona w hrabstwie Donegal

09.11

Trzej ┐o│nierze UDR zostaj▒ zabici w wyniku bomby pod│o┐onej w ciΩ┐ar≤wce przez IRA w Glenanne, hr. Armagh

14.06

Dyplomata australijski, Ninian Stephen zostaje mianowany przewodnicz▒cym North-South strand of talks

17.06

RozpoczΩcie rozm≤w w zamku Stormont, zako±czone 3 lipca

05.07

Po│▒czone Dow≤dztwo Si│ Zbrojnych Lojalist≤w (Combined Loyalist Military Command) og│asza przerwanie rozejmu

16.09

Brooke spotyka siΩ z przyw≤dcami lokalnych partii, w celu wznowienia rozm≤w pokojowych, jednak w obliczu majowych wybor≤w parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, wszystkie pr≤by ko±cz▒ siΩ niepowodzeniem

1992
17.01

O╢miu protestanckich robotnik≤w ginie po pod│o┐eniu przez IRA bomby w minibusie przy Teebane, hr. Tyrone.

04.02

Troje ludzi zastrzeleni w biurze Sinn Fein na Falls Road, przez oficera RUC, kt≤ry nastΩpnie pope│ni│ samob≤jstwo

05.02

Lojalistyczni snajperzy zastrzelili piΩciu katolik≤w w biurze bukmacherskim na Lower Ormeau Road w Belfa╢cie

09.03

Delegaci z czterech najwiΩkszych partii Ulsteru spotkali siΩ w Stormoncie na pierwszych obradach nowej tury rozm≤w pokojowych

12.06

Impas w rozmowach, (kwestia wewnΩtrznego rz▒du Irlandii P≤│nocnej), rozpoczΩcie dyskusji na inne tematy. Nie ustalono daty kolejnej tury rozm≤w

10.08

Uznanie za Ulsterskiego Stowarzyszenia Obrony, (Ulster Defence Association, UDA) za organizacjΩ nielegaln▒

02.09

RozpoczΩcie drugiej tury rozm≤w, liderzy DUP, pastor Ian Paisley i Peter Robinson wycofuj▒ siΩ z negocjacji, lecz powracaj▒ do nich po trzech tygodniach

23.09

1000 kilogramowa bomba IRA niszczy wojskowe laboratoria naukowe w po│udniowym Belfa╢cie

10.11

Unioni╢ci wycofuj▒ siΩ z rozm≤w, Ninian Stephan oznajmia, ┐e s▒ obarczeni odpowiedzialno╢ci▒ za rozwi▒zanie najistotniejszych problem≤w w Irlandii P≤│nocnej

1993
20.03

Wybuch bomby zabija dwoje dzieci w Warrington i staje siΩ pocz▒tkiem Inicjatywy Pokojowej (Peace Initiative)

10.04

Hume i Adams spotykaj▒ siΩ z inicjatywy ksiΩdza Alexa Reida, wydaj▒ wsp≤lne o╢wiadczenie wy│▒czaj▒ce wewnΩtrzne osadnictwo do prawa narodowego samostanowienia Irlandczyk≤w jako ca│o╢ci

07.10

Hume wydaje dokument zawieraj▒cy g│≤wne pryncypia porozumienia z Adamsem dla Tanaiste'a, Dicka Springa i Taoiseach'a, Alberta Reynoldsa

23.10

Trzej ludzie gin▒ od wybuchu bomby IRA pod│o┐onej w sklepie rybnym na Shankill Road w Belfa╢cie. Gerry Adams niesie trumnΩ ofiar zamachu

30.10

W Greysteel, hr Derry ginie siedmiu ludzi ostrzelanych przez UFF

28.11

Gazeta angielska, „The Observer”, ujawnia, ┐e kontakty IRA z rz▒dem brytyjskim istnia│y ju┐ od wielu lat

15.12

Dokument opublikowany przez premiera Wielkiej Brytanii, Johna.05ora stwierdza, ┐e mieszka±cy Irlandii P≤│nocnej sami zadecyduj▒ o swej przysz│o╢ci i ┐▒da od IRA natychmiastowego przerwania stosowania przemocy

1994
19.01

Rz▒d irlandzki zawiesza zakaz pokazywania w mediach cz│onk≤w niekt≤rych ugrupowa±

18.06

Sze╢ciu katolik≤w zostaje zastrzelonych przez paramilitarne oddzia│y lojalist≤w w pubie w Loughinisland, hr. Derry

07

Gwa│towne zamieszki podczas marsz≤w Oran┐yst≤w w Drumcree w Portadown

31.08

IRA og│asza ca│kowite zawieszenie ognia

06.09

Reynolds, Hume i Adams ╢ciskaj▒ d│onie na schodach budynk≤w rz▒du

13.10

CLMC og│asza zawieszenie ognia

09.12

Pierwsze oficjalne spotkanie cz│onk≤w rz▒du z Sinn Fein. Kwestia rozbrojenia powoduje powa┐ne op≤╝nienia w rozmowach

1995
12.01

Armia brytyjska zaprzestaje dziennego patrolowania Belfastu

30.11

Prezydent Bill Clinton ╢ciska rΩkΩ Garry'ego Adamsa w kawiarni na Falls Road podczas pobytu w Belfa╢cie

05.12

Przyw≤dca MiΩdzynarodowej Komisji ds. Rozbrojenia, by│y senator ameryka±ski George Mitchell, zaprasza do rozm≤w rozbrojeniowych przedstawicieli wszystkich partii.

1996
26.01

Zostaje opublikowany raport Michella, okre╢la on sze╢µ warunk≤w, jakie musz▒ spe│niµ ugrupowania kt≤re chc▒ rozpocz▒µ rozmowy pokojowe.

09.02

IRA po 16 miesi▒cach zrywa zawieszenie broni. W centrum handlowym w Londynie wybucha 1 tonowa bomba, zabijaj▒c dwie osoby

30.05

W wyborach do Forum P≤│nocnoirlandzkiego Sinn Fein zdobywa rekordow▒ ilo╢µ g│os≤w

07.06

Oficer policji Irlandzkiej, Jerry McCabe zostaje zastrzelony w Adare, hrabstwo Limerick

10.06

Sinn Fein zostaje wykluczona z rozpoczynaj▒cych siΩ rozm≤w pokojowych

15.06

1,5 tonowa bomba wybucha w centrum Manchesteru

07.07

Taks≤wkarz-katolik, Michael McGoldrick zostaje zastrzelony przez boj≤wkarzy UVF pod Lurgan w hrabstwie Armagh

13.07

Ponad p≤│tonowy │adunek wybuchowy w samochodzie-pu│apce eksploduje pod hotelem Killyhevlin w Enniskillen, w hrabstwie Fermanagh rani▒c 40 os≤b. Wybuch poprzedzony by│ tygodniowymi zamieszkami, wywo│anymi dorocznym marszem Oran┐yst≤w przez Garvachy Road w Portadown. Policja ulsterska, RUC, za pomoc▒ si│y umo┐liwi│a przemarsz protestant≤w.

07.10

Wybuch dw≤ch bomb pod│o┐onych przez IRA w kwaterze g│≤wnej Armii Brytyjskiej w Irlandii P≤│nocnej w koszarach Thiepval w Lisburn. Ginie jeden ┐o│nierz

1997
05.04

Zagro┐enie bombowe ze strony IRA spowodowa│o odroczenie Aintree Grand National (prawdopodobnie jakie╢ zawody sportowe). Narasta panika w ca│ej Wielkiej Brytanii

01.05

Wybory do Izby Gmin powoduj▒, ┐e premierem zostaje socjalista Tony Blair, Gerry Adams i Martin McGuiness mog▒ ponownie zasi▒╢µ w parlamencie

16.05

Blair odwiedza IrlandiΩ P≤│nocn▒ i zapowiada prze│om w rozmowach z Sinn Fein

16.06

Blair wstrzymuje rozmowy z oficjelami Sinn Fein, po zastrzeleniu przez IRA dw≤ch oficer≤w RUC w Lurgan

06.07

Wybuchaj▒ zamieszki po tym jak RUC blokuje ulicΩ Garvachy Road w Portadown by umo┐liwiµ przemarsz Oran┐yst≤w

20.07

Na pro╢bΩ Gerry'ego Adams IRA wznawia zawieszenie broni

26.08

MiΩdzynarodowa Komisja Rozbrojeniowa zaczyna rozmowy na temat ustalenia warunk≤w rozbrojenia, najbli┐sze miesi▒ce nie przynosz▒ ┐adnych postΩp≤w

29.08

Sekretarz Stanu ds. Irlandii P≤│nocnej, Mo Mawlan, og│asza, ┐e IRA mo┐e przyst▒piµ do oficjalnych rozm≤w pokojowych

09.09

Sinn Fein podpisuje regu│y Michella i rozpoczyna wielostronne rokowania, rozmowy pokojowe nabieraj▒ nowego rytmu

17.09

Do rozm≤w przystΩpuj▒ Ulsterscy Unioni╢ci (UU), DUP nadal trzyma siΩ z boku

13.10

Adams i McGuiness po raz pierwszy spotykaj▒ siΩ z Tonym Blairem w zamku Stormont w Belfa╢cie

1998
29.03

Zostaje podpisane Porozumienie Wielkiego Pi▒tku, kt≤re reguluje status Irlandii P≤│nocnej, daj▒c szansΩ na pokojowe rozwi▒zanie konfliktu, pod traktatem podpisuj▒ siΩ wszystkie licz▒ce siΩ strony konfliktu

23.08

Zamach RIRA na centrum handlowego Omagh, ginie 28 os≤b

27.08

RIRA i pozosta│e republika±skie oddzia│y paramilitarne sk│adaj▒ bro±, wed│ug o╢wiadcze± polityk≤w, nie spowoduje to zaprzestania ╢cigania sprawc≤w tragedii sprzed paru dni

Ostatnia aktualizacja:
Strona kodowa: ISO-8859-2

© 1998-2000 by Grzegorz Iwaniuk
e-mail: irlandia@webcom.pl