Historia zespo│u Lady Pank

 

Stare zdjΩcie Lady Panku Lady Pank to zesp≤│ za│o┐ony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego w 1981 roku. Lady Pank sta│ siΩ jednym z najwiΩkszych zespo│≤w jakie pojawi│y siΩ w historii polskiego rocka. Liderem zespo│u zosta│ Jan Borysewicz, kt≤ry jest wed│ug mnie najlepszym gitarzystom Polski. W sk│ad zespo│u wchodzili: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Pawe│ M╢cis│awski, Jaros│aw Szlagowski.

Pierwsz▒ p│yt▒ wydan▒ przez zesp≤│ by│a p│yta pod tytu│em LADY PANK.wydana w 1983 roku. Na p│ycie tej znalaz│y siΩ takie wielkie przeboje jak: Kryzysowa narzeczona, Zamki na piasku, Vademecum skauta, Rysunkowa postaµ, Du du, i jeden z najwiΩkszych przeboj≤w Mniej ni┐ zero. Piosenki z tej p│yty dochodzi│y do najwy┐szych pozycji list przeboj≤w i by│y ch≤ralnie od╢piewywane na licznie granych koncertach.

Drug▒ p│yt▒ zespo│u by│a p│yta Ohyda wydana w 1984 roku. Na p│ycie tej znalaz│o siΩ parΩ ciekawych kawa│k≤w, lecz nie zrobi│a ona tak wielkiej popularno╢ci jak pierwsza p│yta zespo│u.

W 1985 roku Lady Pank nagra│ swoj▒ trzeci▒ p│ytΩ tym razem po angielsku Drop Everything. W│a╢nie w tym roku zesp≤│ koncertowa│. W Polsce rekord ilo╢ci widz≤w na koncercie to 34-tys os≤b, natomiast w Finlandii 300-tys os≤b. Grupa podczas trwania Tokio Music Festival w Japonii zdoby│a g│≤wn▒ nagrodΩ przyznan▒ Janowi Borysewiczowi "The Best Composer". W tym samym roku Lady Pank wystΩpowa│ na Festiwalu Midem w Cannes.

Rok p≤╝niej grupa nagra│a swoj▒ nastΩpn▒ p│ytΩ pod tytu│em LP 3. Na p│ycie tej znalaz│y siΩ takie utwory jak Ludzie z Marsa, Babilon Disco Najt, Nigdy nie za wiele rokendrola.

W 1986 roku nagrali oni muzykΩ do pe│nometra┐owego filmu rysunkowego O dw≤ch takich co ukradli ksiΩ┐yc. Na tej p│ycie znalaz│ siΩ jeden z wiΩkszych przeboj≤w Marchewkowe pole. Piosenka ta by│a i jest ch≤ralnie od╢piewywana na koncertach.

Okres ╢wietno╢ci grupy Lady Pank przypadaj▒cy na lata osiemdziesi▒te sko±czy│ siΩ po nagraniu p│yty Tacy Sami wraz z wyjazdem zespo│u do USA na tournee po klubach polonijnych. Tam grupa siΩ rozproszy│a, pozostawiaj▒c w Polsce tysi▒ce zdruzgotanych fan≤w. Z USA powr≤ci│ jednak wokalista Janusz Panasewicz i gitarzysta Jan Borysewicz. Jan Borysewicz przez dwa lata pr≤bowa│ solowej kariery nagrywaj▒c Wojna w mie╢cie i Moja wolno╢µ, oraz ╢wi▒teczn▒ p│ytΩ Kr≤lowa ciszy.

W 1990 wokalista Janusz Panasewicz i gitarzysta Jan Borysewicz wraz z nowymi kolegami nagrali p│ytΩ Zawsze tam gdzie ty na kt≤rej znalaz│y siΩ takie przeboje jak Jak ig│a i utw≤r tytu│owy Zawsze gdzie Ty. Nowe zdjΩcie zespo│u Lady Pank

W 1991 roku Lady Pank zawiesi│a swoj▒ dzia│alno╢µ.

Trzy lata p≤╝niej zesp≤│ Lady Pank powr≤ci│ w nowym sk│adzie gitarzysta - Jan Borysewicz; wokalista - Janusz Panasewicz, perkusja-Kuba Jab│o±ski; gitara basowa-Krzysztof Kieliszkiewicz gitara promieniuj▒ca- Andrzej úabΩdzki.

Przygotowana przez zesp≤│ Lady Pank w 1994 roku nowa p│yta pod tytu│em NANA przypomnia│a dawnym fanom o ich ulubionym zespole, a tak┐e wci▒gnΩ│a nastΩpne pokolenie do s│uchania muzyki granej przez zesp≤│. Na p│cie tej znalaz│y siΩ takie utwory jak Na Na, M│ode or│y, kt≤re wysoko zasz│y na listach przeboj≤w. Dla mnie najlepszym utworem z tej p│yty jest Zabiµ strach.

Na zaproszenie Radia ú≤d╝ zesp≤│ koncertowa│ 17 grudnia 1994 roku z Studiu S-1 Radia ú≤d╝ SA. Na tym koncercie zosta│a nagrana p│yta Akustycznie - ma│a wojna utwory ze starszych p│yt ale r≤wnie┐ kilka utwor≤w z p│yta NANA.

NastΩpn▒ p│yt▒ zespo│u by│a wydana w 1996 roku p│yta MiΩdzyzdroje. P│yta ta wprowadza nas w trochΩ inny klimat zespo│u, trochΩ bardziej spokojny, mo┐e bardziej dojrza│y, a mo┐e muzycy ulegli modzie lat dziewiΩµdziesi▒tych.

W roku 1996 zesp≤│ Lady Pank wyda│ p│ytΩ Zimowe Graffiti. Na p│ycie znajduj▒ siΩ utwory ╢wi▒teczne, przebojem z tej p│yty sta│a siΩ w 1997 roku na ╢wiΩta piosenka Miejsce przy stole.

W roku 1997Lady Pank jest Lady Pank w Transie. Na p│ycie tej znajduj▒ siΩ stare utwory w nowych wersjach transowych, ale to ju┐ jest nie to co oryginalne utwory.

Najnowsz▒ p│yt▒ zespo│u jest p│yta úowcy g│≤w. Ca│kiem niez│y odlot.

Powr≤t do strony g│≤wnej