Jeszcze nie wesz│a w ┐ycie ostatnia nowelizacja prawa autorskiego - stanie to siΩ 22 lipca - a pos│owie przyst▒pili do pracy nad kolejnymi zmianami, kt≤re mo┐na nazwaµ drugim etapem reformy. Mo┐na siΩ tak┐e spodziewaµ za jaki╢ czas rozpoczΩcia prac nad etapem trzecim

Jednym z najwa┐niejszych problem≤w z jakim musz▒ uporaµ siΩ tw≤rcy nowelizacji prawa autorskiego jest dopasowanie polskich rozwi▒za± do przepis≤w wsp≤lnotowych. Rozpatrywany przez sejmow▒ KomisjΩ Kultury i ªrodk≤w Przekazu projekt uzyska│ co prawda pozytywn▒ opiniΩ Biura Studi≤w i Ekspertyz w sprawie zgodno╢ci z prawem europejskim, jednak dalej otwart▒ pozostaje kwestia na ile nowelizacje realizuj▒ wym≤g dostosowania naszego prawa do norm Unii Europejskiej.

Z piΩciu dyrektyw dotycz▒cych zagadnie± prawa autorskiego pe│nej implementacji doczeka│y siΩ tylko dwie. Nie spe│nione wymogi okre╢lone w dyrektywach: w sprawie koordynacji okre╢lonych przepis≤w prawa autorskiego oraz praw pokrewnych w odniesieniu do przekazu satelitarnego i rozpowszechniania kablowego; w sprawie ujednolicenia czasu ochrony prawa autorskiego i niekt≤rych praw pokrewnych. W ca│o╢ci nie jest uwzglΩdniona dyrektywa o prawnej ochronie baz danych.

Bior▒c to pod uwagΩ mo┐na zadaµ pytanie czy nie by│oby wiΩc celowe dopracowanie projektu poselskiego (chyba, ┐e pos│owie po raz kolejny wychodz▒ z za│o┐enie, ┐e ich niedor≤bki zostan▒ poprawione w Senacie wiΩc nie ma siΩ co martwiµ), a byµ mo┐e nawet z│o┐enie nowego projektu rz▒dowego, uwzglΩdniaj▒cego w pe│ni standardy prawa europejskiego ? Pytanie to jest dodatkowo uzasadnione, gdy┐ dobiegaj▒ ko±ca prace nad dyrektyw▒ dotycz▒c▒ niekt≤rych zagadnie± prawa autorskiego w spo│ecze±stwie informacyjnym. Jej uchwalenie spowoduje konieczno╢µ wprowadzenia nowej regulacji przepis≤w dotycz▒cych tre╢ci prawa autorskiego i dozwolonego u┐ytku. PominiΩcie w tej chwili tych zmian zmusi w najbli┐szym czasie do przeprowadzenia kolejnej, trzeciej nowelizacji prawa autorskiego.

Zasadnicz▒ zmian▒ przewidzian▒ w drugim etapie nowelizacji jest nowe ujΩcie tworzenia i funkcjonowania organizacji zbiorowego zarz▒dzania prawami autorskimi lub pokrewnymi oraz Komisji Prawa Autorskiego, kt≤re wywo│ywa│y w ╢rodowisku tw≤rczym wiele kontrowersji.

Podstawowy zarzut stawiany nowym proponowanym rozwi▒zaniom sprowadza siΩ do stwierdzenia, ┐e nowelizacja wzmacnia - i tak silniejsz▒ ni┐ za granic▒ - pozycjΩ polskich organizacji zbiorowego zarz▒dzania. Umo┐liwiono im w praktyce nieskrΩpowane narzucanie stawek za korzystanie (np. przez radio, telewizjΩ, organizator≤w imprez) z repertuaru bΩd▒cego w zarz▒dzie organizacji. Trudno przy tym wyja╢niµ, dlaczego zrezygnowano z powszechnego standardu kontroli tabel wynagrodze± za korzystanie z repertuaru w zakresie objΩtym zbiorowym zarz▒dzaniem i poprzestano na stwierdzeniu, i┐ organizacje s▒ "uprawnione" do przed│o┐enia tabel do zatwierdzenia ministrowi w│a╢ciwemu do spraw kultury. Kontrowersyjne jest tak┐e os│abienie pozycji Komisji Prawa Autorskiego przez nadanie jej wy│▒cznie opiniodawczego charakteru. Takie rozwi▒zanie w po│▒czeniu z monopolistyczn▒ pozycjΩ organizacji zbiorowego zarz▒dzania oraz zrozumia│e sprzyjanie przez ministra tw≤rcom i artystom wykonawcom mo┐e doprowadziµ do nieprzewidzianych sytuacji. Byµ mo┐e dobrym rozwi▒zaniem by│oby zrezygnowanie w og≤le z systemu zatwierdzania wspomnianych tabel i funkcjonowania Komisji, i poddanie spor≤w dotycz▒cych tabel (w tym zawartych w nich stawek) oraz zawierania um≤w w sferze zbiorowego zarz▒dzania niezale┐nemu organowi, jakim jest S▒d Antymonopolowy. PrzyjΩcie takiego rozwi▒zania z jednej strony zapewnia│oby faktyczny brak administracyjnego skrΩpowania organizacji w realizowaniu zbiorowego zarz▒du, z drugiej za╢ s│u┐y│oby ograniczeniu nadu┐ywania przez nie monopolistycznej pozycji.

Obserwacja prac nad pierwszym etapem nowelizacji prowadzi jednak do wniosku, ┐e i w tej sferze zostanie utrzymany proponowany kszta│t przepis≤w, a g│≤wnym przedmiotem dyskusji bΩdzie jedynie bardzo kontrowersyjne (tak┐e w p│aszczy╝nie ochrony praw nabytych) postanowienie, przewiduj▒ce wyga╢niΩcie wszystkich wydanych od 1994 r. zezwole± (koncesji) na wykonywanie zbiorowego zarz▒du prawami autorskimi i pokrewnymi, a tak┐e wszystkich wydanych orzecze± (decyzji) Komisji. Mo┐na przypuszczaµ, ┐e przepis ten jest skierowany przeciwko tym organizacjom, kt≤re nie rozpoczΩ│y dotychczas dzia│alno╢ci, a tak┐e tym, kt≤re nie dokonuj▒ repartycji uzyskanych ╢rodk≤w bezpo╢rednio na rzecz tw≤rc≤w. Skutk≤w opisanego postanowienia mog▒ obawiaµ siΩ tak┐e organizacje, kt≤re nie maj▒ monopolu na danym polu eksploatacji. Wreszcie, z ca│▒ pewno╢ci▒, uchwalenie tego przepisu uniemo┐liwi wydanie ponownego zezwolenia na dzia│alno╢µ w dotychczasowym kszta│cie Stowarzyszeniu Filmowc≤w Polskich, a to ze wzglΩdu na przewidziany w projekcie zakaz zrzeszania w jednej organizacji tw≤rc≤w i producent≤w (a tak▒ mo┐liwo╢µ przewiduje jego statut).

W polu zainteresowania charakteryzowanej nowelizacji pozostaj▒ nie tylko autorzy, ale tak┐e arty╢ci wykonawcy. Tym ostatnim przyznane maj▒ byµ - tak jak tw≤rcom - nie tylko prawa maj▒tkowe, ale i osobiste. BΩd▒ mogli domagaµ siΩ: wymienienia nazwiska przy prezentacji wykonania (z wy│▒czeniem sytuacji, gdy pominiΩcie jest zwyczajowo przyjΩte), decydowania o sposobie oznaczenia wykonawcy (w tym zachowania anonimowo╢ci lub pos│u┐enia siΩ pseudonimem), zachowania integralno╢ci wykonania (wstrzymania siΩ od jakichkolwiek zmian, przeinacze± w wykonaniu, kt≤re mog│oby naruszaµ dobre imiΩ artysty). Wyliczenie to ma charakter przyk│adowy, tote┐ od s▒d≤w zale┐eµ bΩdzie ewentualne rozszerzenie zakresu pozamaj▒tkowych interes≤w poddanych ochronie.

W nowelizacji - zgodnie z dyrektywami Unii - przewidziano nadto uzupe│nienie tre╢ci praw maj▒tkowych, jakie s│u┐▒ nadawcom oraz artystom wykonawcom. W gestii wykonawc≤w (analogicznie jak autor≤w) pozostawaµ ma decyzja o "zapewnieniu dostΩpu publiczno╢ci do artystycznych wykona± w miejscu i czasie indywidualnie wybranym". Chodzi tu o wykorzystywanie nagra± w sieciach komputerowych. Zauwa┐my, ┐e dla uzyskania zgodno╢ci prawa polskiego z traktatem WIPO o artystycznych wykonaniach i fonogramach (do kt≤rego Polska chce przyst▒piµ) niezbΩdne jest jeszcze przyznanie identycznego uprawnienia producentom fonogram≤w.

Pozornie nowelizacja utrzymuje system ochrony praw autorskich i praw pokrewnych w kszta│cie ustalonym przez ustawΩ z 1994 r. oraz jej nowelizacjΩ z 9 czerwca 2000 r. Poziom ochrony mo┐na w niekt≤rych punktach uznaµ za zbyt wysoki. Dotyczy to w szczeg≤lno╢ci zasad odpowiedzialno╢ci wobec naruszenia prawa autorskiego dokonanego bez winy lub z winy nieumy╢lnej. Obecnie, je┐eli dojdzie do ingerencji w cudze prawa autorskie przez osobΩ, kt≤ra nawet w najmniejszym stopniu nie ponosi winy za to naruszenie (np. zosta│a wprowadzana w b│▒d, a przed dokonaniem zarzucanego czynu dokona│a wszystkich mo┐liwych czynno╢ci sprawdzaj▒cych), to i tak zobowi▒zana bΩdzie m.in. zap│aciµ: - w podw≤jnej wysoko╢ci stosowne wynagrodzenie, a nadto - w razie ┐▒dania podmiotu prawa autorskiego - - na rzecz Funduszu Promocji Tw≤rczo╢ci kwotΩ nie ni┐sz▒ ni┐ dwukrotna wysoko╢µ uprawdopodobnionych korzy╢ci odniesionych przez sprawcΩ z dokonanego naruszenia. Projekt nowelizacji, zamiast ograniczyµ odpowiedzialno╢µ w wypadku narusze± prawa autorskiego dokonanych z winy nieumy╢lnej lub dokonanych bez winy sprawcy, rozci▒ga opisane niezwykle surowe zasady na dochodzenie prawa do wynagrodzenia, a wiΩc na sytuacje, gdy nie dosz│o do wkroczenia w bezwzglΩdne autorskie prawa maj▒tkowe, np. w razie korzystania z utworu w granicach licencji ustawowej.

W nowelizacji postuluje siΩ dokonanie istotnych zmian w przepisach dotycz▒cych um≤w autorskich. W wiΩkszo╢ci polegaj▒ one na uwzglΩdnieniu sugestii zg│aszanych w doktrynie prawniczej i orzecznictwie. Dotyczy to np. bardziej przemy╢lanej regulacji w sprawie mo┐liwo╢ci odst▒pienia przez tw≤rcΩ od umowy ze wzglΩdu na jego interesy tw≤rcze czy te┐ nowego okre╢lenia p≤l eksploatacji utworu. Racjonalne wydaje siΩ r≤wnie┐ wzmocnienie pozycji tw≤rcy przez rozci▒gniΩcie zasady konieczno╢ci uzyskania jego zgody na przeniesienie przez licencjobiorcΩ uzyskanych praw na osobΩ trzeci▒. Nadto przewiduje siΩ w odniesieniu do dzie│ muzycznych odstΩpstwo od zakazu zawierania um≤w dotycz▒cych wszystkich utwor≤w tego samego tw≤rcy maj▒cych powstaµ w przysz│o╢ci. Warunek, by w takich sytuacjach zosta│ zagwarantowany w umowie udzia│ tw≤rcy na poziomie "co najmniej po│owy wp│yw≤w", przes▒dzi jednak zapewne o ma│ym znaczeniu tej modernizacji przepisu.

Rozwa┐enia wymaga wprowadzenie nowej redakcji art. 41, kt≤ry obecnie stanowi, i┐ umowa licencyjna lub o przeniesienie praw autorskich "obejmuje pola eksploatacyjne wyra╝nie w niej wymienione". Przepis ten, w za│o┐eniu chroni▒cy interesy tw≤rcy z regu│y mniej do╢wiadczonego od kontrahenta w zawieraniu um≤w, niekiedy obraca siΩ przeciw niemu. Chodzi o to, ┐e brak wyra╝nego wymienienia p≤l eksploatacji mo┐e prowadziµ do uznania umowy za niewa┐n▒ lub nieskuteczn▒ nawet w≤wczas, gdy zakres udzielonego upowa┐nienia jest miedzy stronami bezsporny, gdy┐ wynika w spos≤b oczywisty z kontekstu umowy lub okoliczno╢ci, w kt≤rych zosta│a zawarta. W praktyce powstaje wtedy konieczno╢µ zawarcia nowej lub dokonania konwersji obci▒┐onej wad▒ umowy na wa┐n▒ umowΩ licencyjn▒ niewy│▒czn▒, zawart▒ w formie ustnej (przy za│o┐eniu, ┐e w uprzednich ustnych ustaleniach pola eksploatacji zosta│y "wyra╝nie wymienione).

Do ustawy z 1994 r. wprowadzona zosta│a instytucja tzw. domaine public payant (art. 40). Mamy tu do czynienia w istocie ze swoistym podatkiem pobieranym od producent≤w lub wydawc≤w egzemplarzy takich utwor≤w, kt≤re nie korzystaj▒ ju┐ z ochrony autorskiej. Ten quasi-podatek przeznaczony jest na cele popierania tw≤rczo╢ci i kultury. Wspomniany przepis ma byµ przeredagowany w ten spos≤b, aby obejmowa│ wszystkie utwory, niezale┐nie od tego, czy kiedykolwiek podlega│y ochronie z tytu│u prawa autorskiego (chodzi tu - nieco upraszczaj▒c - o ca│▒ tw≤rczo╢µ, od zarania dziej≤w do XIX w.). Dojdzie w ten spos≤b do znacznego poszerzenia zakresu stosowania tego przepisu, a zatem zwiΩkszenia obci▒┐e± wydawc≤w, chyba ┐e zdecyduj▒ siΩ na publikacjΩ poza terytorium Polski. Wydaje siΩ bowiem (choµ ustawa tego wyra╝nie nie przes▒dza), i┐ hipotez▒ omawianej normy nie s▒ objΩte sytuacje (a wiΩc nie mamy do czynienia z publikacj▒ na terenie Polski), gdy zwielokrotnienie utworu nastΩpuje za granic▒, a w Polsce ma miejsce tylko udostΩpnienie (sprzeda┐) egzemplarzy. Co do samej idei domaine public payant powstaje generalna w▒tpliwo╢µ, czy celowe jest utrzymywanie jej w systemie prawnym. Zastrze┐enia oparte s▒ na r≤┐nych argumentach. Pierwszy to przed│u┐enie czasu trwania ochrony autorskiej w Polsce (za jedn▒ z g│≤wnych racji przemawiaj▒cych na rzecz dyskutowanej instytucji uznawano przez lata niedostateczny czas ochrony praw autorskich w naszym kraju). Po drugie - brak analogicznych rozwi▒za± w innych krajach, co - poza wszystkim - mo┐e spowodowaµ "emigracjΩ" polskich wydawc≤w w celu unikniΩcia tego rodzaju p│atno╢ci. Wreszcie - jak wspomnieli╢my - regulacja ta mo┐e sk│aniaµ do przenoszenia samego procesu druku za granicΩ.

Na podstawie: J. Barta, R. Markiewicz “Do trzech razy sztuka” Rzeczpospolita 18 lipca 2000

Krzysztof Grzybowski
   

  

Kolejne zmiany 
w prawie
 autorskim

Szko│y wracaj▒
na garnuszek pa±stwa.

Senat
poprawia
prawo autorskie

Na co mo┐e
liczyµ 
tw≤rca filmowy

Minister 
Ujazdowski
o swoich planach

Pan minister
krΩci

10 punkt≤w
ministra

Amerykanie
nam gro┐▒

Zmiany 
w prawie
autorskim

Prawo ci▒gle
chore

Wajda
o prawie 
autorskim

Prawo autorskie
w Niemczech

  


pliki do pobrania:
  

Prawo autorskie
(txt - 16kB)

 

  
 
                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl