Rz▒d planowa│ generaln▒ nowelizacjΩ ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, kt≤ra obowi▒zuje od 1994 roku. Jednak czΩ╢µ proponowanych zmian wywo│ywa│a bardzo silne kontrowersje w╢r≤d zainteresowanych, jak i samych pos│≤w. Ostatecznie Sejm przeg│osowa│ tylko czΩ╢µ spo╢r≤d proponowanych wcze╢niej zmian, tzw. ma│▒ nowelizacjΩ. W Komisji Kultury i ªrodk≤w Masowego Przekazu trwaj▒ prace nad zmianami pozosta│ej czΩ╢ci ustawy.

Aby przeg│osowana przez Sejm nowelizacja wesz│a w ┐ycie musi byµ jeszcze rozpatrzona przez Senat a nastΩpnie podpisana przez Prezydenta.

Nowelizacja ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych zr≤wna│a w prawach nadawc≤w publicznych i prywatnych. Zniesiono przywilej medi≤w publicznych polegaj▒cy na tzw. licencji ustawowej na nadawanie opublikowanych utwor≤w (przepis ten nie dotyczy│ nie dotyczy│ film≤w fabularnych oraz seriali). 

PrzyjΩto, ┐e wszystkim nadawcom wolno nadawaµ opublikowane utwory muzyczne oraz drobne utwory s│owne i s│owno- muzyczne wy│▒cznie na podstawie umowy zawartej z w│a╢ciw▒ organizacj▒ zarz▒dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, chyba ┐e prawa do pierwszego nadania utwor≤w zam≤wionych przez nadawcΩ przys│uguj▒ mu na podstawie innej umowy. Zniesiono tak┐e upowa┐nienie dla operator≤w sieci kablowych na reemitowanie utwor≤w nadawanych w programach radiowych i telewizyjnych. W my╢l przeg│osowanych przepis≤w wolno im to bΩdzie robiµ wy│▒cznie na podstawie umowy zawartej z organizacj▒ zbiorowego zarz▒dzania prawami autorskimi i pokrewnymi.

Druga wa┐na zmiana to przed│u┐enie czasu ochronnego utwor≤w do 70 lat po ╢mierci tw≤rcy. Dziedziczno╢µ i przedawnienie
Prawo autorskie wygasa 70 lat po ╢mierci najd│u┐ej ┐yj▒cego wsp≤│autora (paragraf 64, 65). Termin liczony jest od zako±czenia roku kalendarzowego, w kt≤rym zmar│ wsp≤│autor. Wk│ad poszczeg≤lnych wsp≤│autor≤w w tworzenie dzie│a nie gra ┐adnej roli.
Prawo autorskie mo┐e byµ dziedziczne (paragraf 28, ustΩp 1). Autor mo┐e wykorzystanie praw autorskich przekazaµ wykonawcy testamentu. Kodeks cywilny nie zawiera klauzuli, kt≤ra mog│aby temu zaprzeczyµ. Ale prawo to nie mo┐e byµ przekazane lub powierzone osobom drugim w ┐adnym razie.
Dla utwor≤w audiowizualnych (w tym film≤w) czas ten liczy siΩ od ╢mierci ostatniej z uprawnionych os≤b: g│≤wnego re┐ysera, autora scenariusza, operatora obrazu, autora dialog≤w, kompozytora muzyki. Je┐eli bieg terminu rozpoczyna siΩ od rozpowszechnienia utworu, a utw≤r ≤w rozpowszechniony jest w czΩ╢ciach lub fragmentach bieg terminu liczy siΩ oddzielnie od daty rozpowszechnienia ka┐dej z tych czΩ╢ci. Zrezygnowano z przepisu, na podstawie kt≤rego czas trwania autorskich praw maj▒tkowych do utworu opublikowanego pierwszy raz w ci▒gu ostatnich dziesiΩciu lat jego ochrony przed│u┐a siΩ o dalsze dziesiΩµ lat.

Wa┐na zmiana dotyczy wsp≤│tw≤rc≤w filmu. Za wsp≤│tw≤rcΩ utworu audiowizualnego (filmu) uznano tak┐e operatora obrazu. PrzyjΩto domniemanie, ┐e autorskie prawa maj▒tkowe do eksploatacji tego typu utwor≤w nabywa producent na podstawie umowy o stworzenie utworu albo o wykorzystanie ju┐ istniej▒cego. G│≤wny re┐yser oraz tw≤rcy utworu literackiego lub muzycznego do filmu (lub w filmie wykorzystanego) oraz arty╢ci wykonawcy s▒ uprawnieni do wynagrodzenia "proporcjonalnego" do wp│yw≤w z tytu│u wy╢wietlania w kinach oraz "stosownych" wynagrodze± z tytu│u najmu egzemplarzy film≤w i ich publicznego odtwarzania, nadawania w telewizji lub przez inne media oraz z tytu│u dystrybucji na kasecie przeznaczonej do w│asnego u┐ytku. Wynagrodzenia te wyp│aca siΩ za po╢rednictwem w│a╢ciwej organizacji zbiorowego zarz▒dzania prawami autorskimi lub pokrewnymi. Rycza│towo mo┐e byµ ustalane wynagrodzenie za wy╢wietlanie polskiego filmu za granic▒ oraz zagranicznego w Polsce.

Tw≤rca mo┐e ┐▒daµ od osoby, kt≤ra naruszy│a jego autorskie prawa maj▒tkowe przez usuwanie lub obchodzenie zabezpiecze± technicznych przed udostΩpnianiem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem (je┐eli dzia│ania te maj▒ na celu bezprawne korzystanie z utworu) zaniechania tego naruszenia, wydania korzy╢ci, a nawet zap│acenia wynagrodzenia w podw≤jnej, a w okre╢lonych sytuacjach nawet potr≤jnej wysoko╢ci. Takie samo prawo ma tw≤rca w razie usuniΩcia lub zmiany bez upowa┐nienia jakiejkolwiek informacji identyfikuj▒cej dzie│o, autora, podmiot praw autorskich do dzie│a lub informacji o warunkach eksploatacji dzie│a. Pod warunkiem jednak i┐ zosta│y one do│▒czone do egzemplarza dzie│a lub s▒ przekazywane w zwi▒zku z jego rozpowszechnianiem. Identyczne roszczenia przys│uguj▒ tw≤rcy wobec winnego rozpowszechniania dzie│ z bezprawnie usuniΩtymi lub zmodyfikowanymi ww. informacjami.

Zmianie uleg│y tak┐e przepisy dotycz▒ce sankcji prawnych. Do trzech lat pozbawienia wolno╢ci podwy┐szono karΩ za przyw│aszczenie sobie autorstwa albo wprowadzenie w b│▒d co do autorstwa ca│o╢ci lub czΩ╢ci cudzego utworu. Kar▒ wiΩzienia do dw≤ch lat jest zagro┐one utrwalanie cudzego utworu bez uprawnie± albo wbrew jego warunkom - ale tylko w celu rozpowszechnienia. Do piΩciu lat wiΩzienia, podwy┐szono g≤rn▒ granicΩ kary dla tego, kto bez uprawnienia i w celu korzy╢ci maj▒tkowej kupuje, pomaga w sprzeda┐y, przyjmuje lub pomaga w ukryciu przedmiotu bΩd▒cego no╢nikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu. Trzy lata wiΩzienia grozi za wytwarzanie przedmiot≤w przeznaczonych do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpiecze± przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworu, b▒d╝ te┐ s│u┐▒cych do nielegalnego odbioru nadawanych program≤w przeznaczonych dla zamkniΩtego grona odbiorc≤w, uzyskuj▒cych do nich dostΩp po zap│aceniu wynagrodzenia us│ugodawcy. Taka sama kara grozi temu, kto takie urz▒dzenia kupuje lub sprzedaje, natomiast rok wiΩzienia temu, kto je przechowuje lub wykorzystuje. Do ╢cigania tych przestΩpstw potrzebny jest wniosek pokrzywdzonego, kt≤rym mo┐e byµ r≤wnie┐ organizacja zbiorowego zarz▒dzania prawami autorskimi lub pokrewnymi.

Istotne ze wzglΩdu na obecnie obowi▒zuj▒ce prawo s▒ przepisy miΩdzyczasowe. Pozwalaj▒ one tym, kt≤rzy przed wej╢ciem w ┐ycie noweli mieli prawo korzystaµ z artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub programu radiowego albo telewizyjnego, a po tym terminie musz▒ na to mieµ zezwolenie, doko±czyµ eksploatowaµ je, jednak pod warunkiem, ┐e uprawniony otrzyma za to wynagrodzenie. Tzw. doko±czenie korzystania z fonogramu lub wideogramu odnosi siΩ tak┐e do sprzeda┐y (do dwunastu miesiΩcy, je╢li zostanie to zg│oszone ministrowi kultury). Wprowadzone zmiany nie naruszaj▒ w│asno╢ci egzemplarzy utwor≤w rozpowszechnionych przed dniem wej╢cia w ┐ycie noweli i egzemplarzy fonogramu lub wideogramu, na kt≤rych utrwalono artystyczne wykonanie przed dniem wej╢cia jej w ┐ycie.

Nowelizacja reguluje tak┐e prawa do rozpowszechniania tre╢ci w celach informacyjnych w mediach, dotycz▒ce ochrony program≤w komputerowych oraz dodano przepisy dotycz▒ce “prawa do pierwszych wyda± i wyda± naukowych”.

Krzysztof Grzybowski
   

  

Kolejne zmiany 
w prawie
 autorskim

Szko│y wracaj▒
na garnuszek pa±stwa.

Senat
poprawia
prawo autorskie

Na co mo┐e
liczyµ 
tw≤rca filmowy

Minister 
Ujazdowski
o swoich planach

Pan minister
krΩci

10 punkt≤w
ministra

Amerykanie
nam gro┐▒

Zmiany 
w prawie
autorskim

Prawo ci▒gle
chore

Wajda
o prawie 
autorskim

Prawo autorskie
w Niemczech

  


pliki do pobrania:
  

Prawo autorskie
(txt - 16kB)

 

 
 
                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl