PrzyjΩta niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy prawa autorskiego, od lat z niecierpliwo╢ci▒ oczekiwana przez ╢rodowiska tw≤rcze spotka│a siΩ z bardzo zr≤┐nicowanym przyjΩciem. Z jednej strony zadowoleniem z faktu, ┐e w ko±cu niekt≤re rozwi▒zania zosta│y zmienione lub zmodyfikowane. Z drugiej jednak strony nie brak g│os≤w, ┐e to o wiele za ma│o i tak naprawdΩ nowelizacja to jedynie kosmetyczne zmiany chorego prawa. Drugi argument krytyk≤w to fakt podzielenia nowelizacji na czΩ╢ci co nasuwa w▒tpliwo╢ci czy odsuniΩte na razie na przysz│o╢µ kolejne zmiany ustawy o prawie autorskim nie zgin▒ w komisjach na nastΩpnych parΩ lat.

Nowelizacja prawa autorskiego ma jakoby s│u┐yµ dostosowaniu do wymog≤w unijnych. Komitet Integracji Europejskiej uwa┐a, ze jest wrΩcz odwrotnie. Uchwalonej 4 lutego 1994 r. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych towarzyszy│a my╢l, ┐e s▒ to regulacje tymczasowe, kt≤re szybko ulegn▒ zmianie. Takim rozwi▒zaniem by│a na przyk│ad 50 – letnia ochrona wykona± powsta│ych po 1974 roku. W tym i podobnych przypadkach zak│adano, ┐e w niezbyt odleg│ym czasie nast▒pi wyr≤wnanie do poziomu obowi▒zuj▒cego w Unii Europejskiej.

Obok przepis≤w z za│o┐enia pomy╢lanych jako tymczasowe w prawie autorskim z 1994 roku znalaz│o siΩ tak┐e wiele zwyk│ych “bubli”. Przyk│adem mo┐e byµ art. 1 ust 2 pkt 9 gdzie do przyk│adowego wyliczenia utwor≤w podlegaj▒cych ochronie po utworach audiowizualnych dopisano: "w tym wizualnych i audialnych". Utwory audiowizualne maja w ustawie szczeg≤lny status, powstaje zatem w▒tpliwo╢µ, czy wizualne (nie wiadomo zreszt▒ co ten zwrot oznacza) oraz audialne (tu tak┐e brak jasno╢ci) tak┐e.

Rozwi▒zaniem pewnych kwestii by│ kompromis miedzy ujΩciami skrajnymi. Przyk│adem mo┐e byµ art. 21 ustawy dotycz▒cy nada±. W jego ust. 1 zawarta jest tzw. licencja prawna s│u┐▒ca nadawcom publicznym, polegaj▒ca na zredukowaniu praw tw≤rcy do prawa do wynagrodzenia. Od pocz▒tku by│o wiadomo, ┐e jest sprzeczna z prawem miΩdzynarodowym. Nadawcy (wtedy jeszcze pa±stwowi) ┐▒dali jednak kategorycznie utrzymania tej licencji na nadania opublikowanych utwor≤w. Podnosili, ze rezygnacja z licencji prawnej uniemo┐liwia prowadzenie dzia│alno╢ci nadawczej, bo niby jak przy ka┐dym z tysiΩcy nada± indywidualnie negocjowaµ zgodΩ. Ustalony kompromis polega│ na tym, ze utrzymano licencje prawne dla nadawc≤w publicznych, natomiast niepubliczni mieli uzyskiwaµ zezwolenia na nadania opublikowanych drobnych utwor≤w za po╢rednictwem w│a╢ciwej (a wiec licencjonowanej przez ministra kultury i pozostaj▒cej pod jego kontrola) organizacji zbiorowego zarz▒dzania prawami autorskimi lub pokrewnymi. Organizacja taka zosta│a umocowana ustawowo do zawarcia umowy, ustalenia i inkasowania wynagrodzenia co mia│o utr▒ciµ argument o komplikacjach, kt≤re rzekomo mia│o spowodowaµ zniesienie licencji przymusowej. Postawiono jednak w≤wczas zarzut, ze takie rozwi▒zanie ogranicza prawo tw≤rcy do swobodnego dysponowania w│asnym utworem. Uznanie tego zarzutu mo┐e zak│≤ciµ wykonywanie praw w sferze nada±. Wiadomo, ┐e na tw≤rcy │atwo wymusiµ rezygnacje z po╢rednictwa organizacji zbiorowego zarz▒dzania, choµby gro╝b▒ niewykonywania jego utwor≤w. R≤wnie │atwo zmusiµ tw≤rcΩ od zrzeczenia siΩ tantiem i poprzestania na jednorazowym wynagrodzeniu. Wynagrodzenie ma siΩ w≤wczas nijak do popularno╢ci utworu, a w szczeg≤lno╢ci liczby nada±. Taka sytuacja rodzi jeszcze jedno pytanie - co z tantiemami od innych nadawc≤w - czy maja nie byµ p│acone, czy powinny przypa╢µ pierwszemu nadawcy.

O tym wszystkim powinna rozstrzygaµ umowa. Tylko ┐e w w/w przyk│adzie chodzi o utwory, nad kt≤rymi nie ma jak sprawowaµ indywidualnie kontroli. W tej sytuacji w wyniku kompromisu w ustawie znalaz│ siΩ zatem przepis przewiduj▒cy mo┐liwo╢µ rezygnacji z po╢rednictwa organizacji. Praktyka pokaza│a, ze jest to przepis martwy, a wszystko to za spraw▒ bardzo przemy╢lanego okre╢lenia mechanizmu tego zrzeczenia.

Kwestia reprezentacji dotyka niezwykle wa┐nego w ustawie zagadnienia: roli organizacji zbiorowego zarz▒dzania. Uregulowanie ich statusu to nowo╢µ w ustawie. Zapis ten wywo│ywa│ olbrzymie kontrowersje poniewa┐ wszystkie grupy interes≤w mia│y ╢wiadomo╢µ, ┐e w│a╢nie od ustawowego ujΩcia tych organizacji zale┐y, jak wiele postanowie± bΩdzie mog│o liczyµ na egzekucje, a ile pozostanie martwymi, a tw≤rcy nie uzyskaj▒ nale┐nych im wynagrodze±, bo nie bΩd▒ w stanie samodzielnie ustaliµ, gdzie i kto rozpowszechnia ich utwory, ani przeprowadzaµ negocjacji, rozliczaµ i egzekwowaµ nale┐nych im wynagrodze±. Innym powodem przemawiaj▒cym za takim rozwi▒zaniem - autor tworz▒cy np. na potrzeby produkcji audiowizualnej, zawieraj▒cy umowΩ z nadawc▒ lub producentem fonograficznym, z regu│y podpisze najbardziej nawet dla siebie niekorzystna umowΩ wiedz▒c, ┐e kontrahent mo┐e na jego miejsce zatrudniµ paru innych producent≤w. W tej sytuacji rol▒ organizacji zbiorowego zarz▒dzania jest okre╢lenie zunifikowanych, racjonalnych zasad korzystania z utwor≤w, wraz z ustawowym ich zabezpieczeniem. Nale┐y tak┐e pamiΩtaµ, ┐e na rynku jest wiele utwor≤w, kt≤rych status z r≤┐nych powod≤w trudno jest ustaliµ, a kt≤re tak┐e powinny byµ chronione.

Sytuacje te pr≤bowa│ regulowaµ (z r≤┐nym skutkiem) kontrowersyjny art. 70 ust. 3 ustawy z 1994 r. Tw≤rcy przyznano w nim z mocy ustawy tantiemy. Wg. ustawy nale┐a│y siΩ one z tytu│u wy╢wietlania w kinach, odtwarzania z urz▒dze± mechanicznych, najmu oraz dzier┐awy. W literalnym brzmieniu tego przepisu do ich wyp│acania obowi▒zani s▒ producenci. Ustawa wyra╝nie odnosi wynagrodzenia do wp│yw≤w z rozpowszechniania, a nie uzyskiwanych przez producent≤w (co mo┐e stanowiµ dla tw≤rcy bardzo istotn▒ r≤┐nicΩ). Wskazuje to wyra╝nie, ze mo┐na ich dochodziµ od ka┐dego, kto korzysta z utworu audiowizualnego. “Nadmiar mo┐liwo╢ci” wywo│a│ sp≤r o to, kogo ten obowi▒zek praktycznie powinien obci▒┐aµ, kt≤ry trwa ju┐ od kilku lat. W jego konsekwencji tw≤rcy, kt≤rych mia│ ten przepis “chroniµ” od kilku lat nie otrzymuj▒ nale┐nych im wynagrodze±. Przepis ≤w mia│ jeszcze jeden istotny mankament, a mianowicie pomija│ najwa┐niejszy obszar eksploatacji - nadania w ich wszystkich postaciach. Rz▒dowy projekt przewidywa│ nowelizacjΩ art. 70 ustawy. Jest to niezbΩdne, wzi▒wszy pod uwagΩ, ┐e w dotychczasowym brzmieniu przepis ten, np. w odniesieniu do odtworze± w kinach, praktycznie nie funkcjonuje, a ┐e nie ma zastosowania do nada±, trudno tez dochodziµ tantiem od nadawc≤w. Do dnia dzisiejszego funkcjonuj▒ nadawcy, kt≤rzy nie respektuj▒ praw radiowo telewizyjnych tw≤rc≤w, artyst≤w i producent≤w fonogram≤w. Pozostawienie art. 70 bez zmian konserwowa│oby taki stan, kt≤ry mo┐na okre╢liµ bezprawiem. Nowelizacja powinna tak┐e rozstrzygn▒µ kwestie, kt≤re grupy tw≤rc≤w i artyst≤w wykonawc≤w powinny byµ uprawnione do wynagrodze± zastrze┐onych w ustawie.

Podstawowe znaczenie w podjΩtej nowelizacji ma problematyka organizacji zbiorowego zarz▒dzania, w tym kwestie zatwierdzania tabel oraz
zasady dzia│ania Komisji Prawa Autorskiego. Masowe korzystanie z utwor≤w, a wiec nadania, nagrania mechaniczne, korzystanie w tzw. ╢rodowisku informatycznym, a wiec reprografie, Internet, wykonania publiczne, odtworzenia mechaniczne, najem i dzier┐awa, mo┐e siΩ odbywaµ jedynie za po╢rednictwem organizacji zbiorowego zarz▒dzania. Kontrola, licencjonowanie, udzielenie u┐ytkownikom niezbΩdnych zezwole± , inkasowanie wynagrodze± i identyfikacja wykorzystywanych utwor≤w i przedmiot≤w praw pokrewnych wymaga zbudowania bardzo kosztownego systemu wymagaj▒cego wysoko wykwalifikowanej kadry. Jest to mo┐liwe do przeprowadzenia tylko w sytuacji gdy koszty roz│o┐y siΩ na wiele wykorzystywanych utwor≤w i przedmiot≤w praw pokrewnych. Dlatego sens ma istnienie kilku silnych organizacji obejmuj▒cych poszczeg≤lne lub zwi▒zane ze sob▒ pola eksploatacji, albo wielu mniejszych, jednak ╢ci╢le wsp≤│dzia│aj▒cych ze sob▒ w wykonywaniu funkcji kontrolnych i inkasowych. Przewiduje to rz▒dowy projekt nowelizacji. Obecna sytuacja jest fenomenem w skali ╢wiatowej – kilkana╢cie organizacji o krzy┐uj▒cych siΩ kompetencjach, konkuruj▒cych ze sob▒, a czΩsto tak┐e zaciekle siΩ zwalczaj▒cych co sprawia, ┐e prawo egzekwowane jest fragmentarycznie. Je╢li dodamy do tego niewydolny system s▒downiczy to wy│ania siΩ nam ma│o optymistyczny obraz. Zawarte w rz▒dowym projekcie postanowienia (art. 201, 70 i rozdziale 12 ustawy) maj▒ce zlikwidowaµ ten stan zosta│y jednak przesuniΩte do drugiego etapu nowelizacji, kt≤ry co prawda wg. zapewnie± ministra Ujazdowskiego zostanie przeprowadzony jak najszybciej, ale na ile jest to realne trudno orzec.

Wiele s│yszy siΩ o nieuzasadnionym obci▒┐aniu producenta dodatkowymi i nieokre╢lonymi p│atno╢ciami. System tantiemowy zak│ada, ze s▒ one pochodna wp│yw≤w z eksploatacji. Jest to wiec p│atno╢µ odroczona i preferuj▒ca sukces. PrzyjΩcie takiego systemu oznacza rezygnacje z modelu opartego na wykorzystywaniu przewagi producenta. Pozostawienie go oznacza os│abianie rodzimych ╢rodowisk tw≤rczych i artystycznych oraz przechwytywanie korzy╢ci z sukces≤w eksploatacyjnych, tyle ze w konsekwencji na ni┐szym poziomie coraz rzadszych, a┐ do pe│nego zastoju. Minister Zakrzewski w kr≤tkim czasie swojego urzΩdowania podj▒│ najwa┐niejsze zadania, o kt≤rych m≤wiono przez parΩ lat. W ci▒gu zaledwie kilku miesiΩcy doprowadzono do zako±czenia prac nad nowelizacja prawa autorskiego. Co niezwykle wa┐ne, by│a to nowelizacja kompleksowa, obejmuj▒ca wszystkie zagadnienia. We wrze╢niu ubieg│ego roku jej projekt zosta│ przyjΩty przez rz▒d i 20 pa╝dziernika odby│a siΩ pierwsza debata plenarna, w wyniku kt≤rej przekazano projekt Komisji Kultury w Sejmie. R≤wnolegle jednak uznano, ze nale┐y siΩ skoncentrowaµ na zmianach niezbΩdnych z punktu widzenia standard≤w unijnych, a zmianΩ rozdzia│u dotycz▒cego organizacji zbiorowego zarz▒dzania, │▒cznie z problematyka Komisji Prawa Autorskiego, wyodrΩbniµ i podj▒µ w drugim etapie nowelizacji.

Zaanga┐owani przy projekcie eksperci bardzo powa┐nie r≤┐ni▒ siΩ w widzeniu przepis≤w dotycz▒cych organizacji zbiorowego zarz▒dzania, o czym jednak wiadomo ju┐ od lat. Utrwalanie obecnego stanu oznacza dalsze wyrywkowe funkcjonowanie ustawy, a to dalsz▒ destrukcjΩ ca│ego systemu tworzenia i dystrybucji d≤br kultury. Sprawa ma tak┐e aspekt polityczny. Jest spraw▒ oczywist▒, ┐e r≤┐ne grupy interes≤w, kt≤rych przepisy te dotycz▒ mog▒ odegraµ istotn▒ rolΩ w zbli┐aj▒cych siΩ coraz wiΩkszymi krokami wyborach prezydenckich. Te obawy wydaj▒ siΩ mniej bezpodstawne gdy prze╢ledzi siΩ perypetie niekt≤rych proponowanych wcze╢niej zapis≤w. Ka┐dy u┐ytkownik Internetu mia│ okazje zapoznaµ siΩ z tekstem nowelizacji przed│o┐onym przez sejmowa Komisje Kultury i ªrodk≤w Przekazu do drugiego czytania (wydzielonym z projektu rz▒dowego) oraz z do│▒czonym do niego uzasadnieniem, i┐ motywem jest dostosowanie ustawy do wymog≤w unijnych. Wszystko by│oby w porz▒dku, gdyby nie to, ┐e wraz z tym drukiem opublikowana zosta│a w Internecie opinia o projekcie Komitetu Integracji Europejskiej. Stwierdzono w niej, ze projekt jest sprzeczny z wymogami unijnymi, po pierwsze - przez utrzymanie licencji prawnej w zakresie kabla, po drugie - przez zastrze┐enie zg│oszone do art. 70 ust. 3 ustawy (uzasadnione naruszeniem zasad wolnej konkurencji przy dochodzeniu wynagrodze±). A przecie┐ nie jest to ani w ustawie, ani w projekcie rz▒dowym jedyne ustawowe umocowanie organizacji zbiorowego zarz▒dzania do inkasowania na rzecz uprawnionych nale┐nych im wynagrodze±. WiΩcej, projekt nie wprowadza nowego umocowania, poniewa┐ ono ju┐ istnieje. Zosta│o jedynie poszerzone o nadania i reprodukowanie na no╢niku. Lista uprawnionych wyd│u┐y│a siΩ tylko o jeden punkt: dotychczas tantiemy przys│ugiwa│y artystom wykonawcom g│≤wnych r≤l, projekt za╢ obj▒│ wszystkich artyst≤w wykonawc≤w. Wedle nowej redakcji natomiast tw≤rca nie mo┐e ju┐ zrezygnowaµ z po╢rednictwa organizacji zbiorowego zarz▒dzania. Wbrew pozorom sprawa ta nie ma jednak istotnego znaczenia. Reprezentacja pomy╢lana jest przecie┐ jedynie w interesie tw≤rcy. Nie ma wiec powodu, ┐eby wi▒za│a tw≤rcΩ wbrew jego woli. Tyle tylko, ze rezygnacja ta powinna dotyczyµ wszystkich utwor≤w danego tw≤rcy (a nie poszczeg≤lnych) oraz powinna - tak jak dotychczas - byµ sk│adana na pi╢mie organizacji. Nie powinna tez obejmowaµ prawa do tantiem. Do tego wszystkiego dodaµ nale┐y kwestie listy os≤b uprawnionych do tantiem, o kt≤rych mowa w art. 70. W wyst▒pieniu sejmowym minister Zakrzewski zapowiedzia│ poszerzenie jej o operator≤w obrazu. Zobowi▒zanie to zosta│o powt≤rzone na spotkaniu zorganizowanym w Sejmie ze ╢rodowiskami tw≤rczymi i przedstawicielami u┐ytkownik≤w. Potem usuniΩto ten przepis z programu nowelizacji, t│umacz▒c to w ma│o przekonywuj▒cy spos≤b sprzeczno╢ci▒ z przepisami unijnymi. Mo┐na wiΩc przypuszczaµ, ┐e chodzi│o raczej o r≤┐nice interes≤w tw≤rc≤w i nadawc≤w. Wbrew wcze╢niejszemu stanowisku rz▒d na marcowym posiedzeniu Sejmu przychylnie zaopiniowa│ podzielenie projektu, jak na ironie w uzasadnieniu cytuj▒c stanowisko negocjacyjne Polski z Unia, z kt≤rego w rzeczywisto╢ci wynika│o co╢ dok│adnie przeciwnego, mianowicie niezbΩdno╢µ przyjΩcia kompleksowej nowelizacji, w tym zw│aszcza przepis≤w dotycz▒cych organizacji zbiorowego zarz▒dzania. 14 kwietnia odby│o siΩ trzecie czytanie projektu. Izba ogromn▒ wiΩkszo╢ci▒ g│os≤w uchwali│a mocno okrojon▒ nowele wraz z nowym brzmieniem art. 70. W dyskusji nad tym przepisem istotna role odegra│ minister kultury i dziedzictwa narodowego K. M. Ujazdowski. Zachowanie w tek╢cie nowelizacji art. 70 ustawy w brzmieniu projektu rz▒dowego odsunΩ│o obawΩ, ze tworzenie nowych warto╢ci zostanie zast▒pione zwiΩkszonym importem audiowizualnej tandety. Teraz przysz│o╢µ znowelizowanej ustawy zale┐y od Senatu i podpisu Prezydenta. Nale┐y tak┐e oczekiwaµ czy rzeczywi╢cie Komisja Kultury i ªrodk≤w Przekazu Sejmu niebawem podejmie prace kontynuuj▒ce nowelizacje prawa autorskiego i w jakim kierunku ona p≤jdzie.

Na podstawie: Jan Bleszy±ski “Zmian wiele, brakuje bardzo wa┐nych” Rzeczpospolita 27.04.2000
     
Krzysztof Grzybowski

Kolejne zmiany 
w prawie
 autorskim

Szko│y wracaj▒
na garnuszek pa±stwa.

Senat
poprawia
prawo autorskie

Na co mo┐e
liczyµ 
tw≤rca filmowy

Minister 
Ujazdowski
o swoich planach

Pan minister
krΩci

10 punkt≤w
ministra

Amerykanie
nam gro┐▒

Zmiany 
w prawie
autorskim

Prawo ci▒gle
chore

Wajda
o prawie 
autorskim

Prawo autorskie
w Niemczech

  


pliki do pobrania:
  

Prawo autorskie
(txt - 16kB)

 

 
 
                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl