Dwie zesz│oroczne polskie superprodukcje filmowe obejrza│o w kinach │▒cznie oko│o 13 mln widz≤w. “Ogniem i mieczem” oraz “Pan Tadeusz” okaza│y siΩ najbardziej kasowymi polskimi tytu│ami lat 90 – tych. Trwaj▒ prace nad kolejn▒ superprodukcj▒ “Quo Vadis”, a coraz g│o╢niej m≤wi siΩ o ekranizacjach “Przedwio╢nia” i “Krzy┐ak≤w”. Mo┐na powiedzieµ – polskie kino triumfuje – sukcesy frekwencyjne i kasowe, kosztowne produkcje, dziesi▒tki kopii, potΩ┐ne kampanie reklamowe, jeszcze ambitniejsze zamierzenia w planach. Je╢li jednak przywo│aµ film “D│ug”, kt≤ry wszed│ do kin “bokiem” pozbawiony jakiejkolwiek sensownej promocji, w kilku zaledwie kopiach to obraz polskiego kina przestaje byµ taki r≤┐owy. Okazuje siΩ ┐e sukces jest przypisany tylko do rozrywkowych superprodukcji, bΩd▒cych zreszt▒ adaptacj▒ “narodowej literatury”, kt≤re po prostu trzeba lub wypada obejrzeµ. Tw≤rcom krΩc▒cym “zwyk│e” filmy trudno jest na swoje projekty zebraµ fundusze, a gotowe obrazy, nawet najlepsze (“D│ug”) wchodz▒ do kin w niewielkiej ilo╢ci kopii (zwyciΩzca festiwalu gdy±skiego “Historia kina w Popielawach” wszed│ w piΩciu kopiach !), bez ┐adnej promocji. Tym samym filmy te ju┐ na starcie stoj▒ na przegranej pozycji, nie s▒ w stanie dotrzeµ do szerokiej publiczno╢ci i w konsekwencji przepadaj▒ z kretesem w walce z rodzimymi superprodukcjami i ameryka±skimi hitami. Je╢li doda siΩ do tego jeszcze brak interesuj▒cych tytu│≤w to obraz polskiego kina staje siΩ coraz czarniejszy.

Jak wygl▒da polski krajobraz filmowy po wej╢ciu zasad wolnorynkowych i za│amaniu pa±stwowego monopolu ?

Obecnie polski rynek filmowy jest podzielony pomiΩdzy producent≤w prywatnych i studia pa±stwowe. Tych ostatnich jest obecnie piΩµ: “Tor” Krzysztofa Zanussiego, “Perspektywa” Janusza Morgensterna, “Zebra” Juliusza Machulskiego, “Oko” Tadeusza Chmielewskiego, “Dom” Filipa Bajona. Dwa pozosta│e, czyli “Profil” Bohdana PorΩby i “Zodiak” Jerzego Hoffmana zosta│y postawione w stan likwidacji.

Poza studiami pa±stwowymi w ostatnim dziesiΩcioleciu rozwin▒│ siΩ rynek producent≤w niezale┐nych. Do marca 2000 roku odpowiednie upowa┐nienia o dzia│alno╢ci producenckiej podpisa│o z Komitetem Kinematografii 1639 podmiot≤w. Wed│ug danych Stowarzyszenia Niezale┐nych Producent≤w Filmowych i Telewizyjnych w rzeczywisto╢ci czynnie dzia│aj▒cych firm producenckich jest w Polsce 317.

Spo╢r≤d 317 firm wiΩkszo╢µ produkuje reklam≤wki, filmiki okoliczno╢ciowe, czasem programy telewizyjne. 54 firmy to du┐e przedsiΩbiorstwa, zatrudniaj▒ce ponad 10 os≤b i osi▒gaj▒ce roczny obr≤t powy┐ej 10 mln z│. Filmami fabularnymi zajmuje siΩ 20, mo┐e 25 firm z czego na rynku liczy siΩ oko│o 10 – 12. Do najwa┐niejszych nale┐▒ m.in. “Heritage Films” Lwa Rywina, “Akson Studio” Micha│a Kwieci±skiego, “Apple Film Production” Dariusza Jab│o±skiego, “Skorpion” Paw│a Rakowskiego, “Filmcontract” Henryka Romanowskiego, “Figaro” Kazimierza Rozwa│ki, “Pleograf” Waldemara Dzikiego, “MTL Max Film” Tadeusza Lampki. TrochΩ inny charakter maj▒ sp≤│ki tworzone z my╢l▒ o produkcji tylko jednego konkretnego tytu│u – przyk│adem mo┐e byµ “Zodiak” Jerzego Hoffmana, w kt≤rym powsta│o “Ogniem i mieczem”.

Pierwszym i najwa┐niejszym problemem dla producenta filmu s▒ oczywi╢cie pieni▒dze, a ma│o kt≤ry jest w stanie na film wy│o┐yµ ╢rodki w│asne. Pierwszym adresem pod kt≤ry nale┐y zapukaµ jest Agencja Produkcji Filmowej. Od 1991 r. dziΩki jej dotacjom powsta│o 141 film≤w fabularnych. Problem jednak w tym, ┐e bud┐et pa±stwa coraz mniej chΩtnie │o┐y na jej dzia│alno╢µ – w 1999 roku by│o to 13 910 730 z│. Obecnie Agencja przeznacza na projekt wcze╢niej pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Kinematografii oko│o 650 tys. z│, co stanowi przeciΩtnie ¼ koszt≤w produkcji filmu (koszt polskiego filmu to oko│o 2,2 mln z│, z czego oko│o 50% to koszty osobowe, czyli honoraria aktor≤w i tw≤rc≤w) Trzeba jednak pamiΩtaµ, ┐e sama dzia│alno╢µ jak i forma wsp≤│finansowania produkcji filmowej przez AgencjΩ jest przez czΩ╢µ ╢rodowiska filmowego mocno krytykowana.

Po pozosta│e ¾ potrzebnej sumy producenci najchΩtniej pukaj▒ do drzwi stacji telewizyjnych, spo╢r≤d kt≤rych najchΩtniej pieni▒dze wyk│ada Telewizja Polska S.A. W tym roku powo│ana specjalnie przy TVP Agencja Filmowa ma bud┐et w wysoko╢ci 70 mln z│. Za te pieni▒dze produkuje siΩ seriale, przedstawienia Teatru Telewizji i filmy fabularne. Na zesz│orocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni spo╢r≤d 24 prezentowanych film≤w a┐ 18 by│o produkcj▒ lub wsp≤│produkcj▒ TVP. Jeszcze inn▒ form▒ wspierania polskiego kina jest pomys│ powo│ania specjalnego funduszu, kt≤ry bΩdzie zajmowa│ siΩ tylko produkcj▒ debiut≤w m│odych filmowc≤w. Wed│ug za│o┐e± w ci▒gu roku ma powstawaµ oko│o 6 – 8 godzinnych film≤w fabularnych.

R≤wnie┐ inne stacje telewizyjne, czΩ╢ciowo zobligowane przez warunki licencji, wspieraj▒ polsk▒ produkcjΩ filmow▒. Na drugim miejscu, po TVP, plasuje siΩ Canal Plus, kt≤ry w zesz│ym roku przeznaczy│ na ten cel 18 mln z│. Coraz prΩ┐niej na tym polu poczyna sobie tak┐e HBO, kt≤rego udzia│ w polskim kinie ma do ko±ca tego roku wynie╢µ 3,5 mln dolar≤w, a do ko±ca 2003 roku ma wzrosn▒µ do 10 mln dolar≤w. Do tego grona w szybkim tempie do│▒cza Wizja TV. W ubieg│ym roku stacja ta uczestniczy│a w produkcji “Pana Tadeusza”, a w tym roku do kin trafi│y ju┐ lub trafi▒ kolejne filmy w kt≤re zainwestowa│a stacja: “Zakochani”, “Ostatnia misja”, “Prymas” i “Sezon na leszcza”.

Opr≤cz stacji telewizyjnych w produkcji filmowej coraz czΩ╢ciej uczestnicz▒ dystrybutorzy – g│ownie Vision, Syrena, ITI i co ciekawe Wytw≤rnia Film≤w Dokumentalnych i Fabularnych. Nowo╢ci▒ jest tak┐e wsp≤│praca z bankami. Pierwszym by│ Kredyt Bank, kt≤ry zaryzykowa│ spore pieni▒dze przy produkcji “Ogniem i mieczem”. Olbrzymi sukces komercyjny filmu sprawi│, ┐e inne banki te┐ przychylnie zaczΩ│y spogl▒daµ na tak▒ dzia│alno╢µ i wsparcie przez banki nikogo ju┐ nie dziwi.

Brakuje w Polsce natomiast ca│y czas prywatnych inwestor≤w, kt≤rzy chcieliby przeznaczaµ swoje pieni▒dze na produkcjΩ filmow▒. Na taki stan z│o┐y│y siΩ g│≤wnie dwie rzeczy – brak ulg podatkowych, kt≤rym sprzeciwi│o siΩ Ministerstwo Finans≤w oraz bardzo z│e do╢wiadczenia nielicznych odwa┐nych, kt≤rzy na taki krok siΩ zdecydowali i nie wyszli na tym najlepiej.

Krzysztof Grzybowski

   

Kolejne zmiany 
w prawie
 autorskim

Szko│y wracaj▒
na garnuszek pa±stwa.

Senat
poprawia
prawo autorskie

Na co mo┐e
liczyµ 
tw≤rca filmowy

Minister 
Ujazdowski
o swoich planach

Pan minister
krΩci

10 punkt≤w
ministra

Amerykanie
nam gro┐▒

Zmiany 
w prawie
autorskim

Prawo ci▒gle
chore

Wajda
o prawie 
autorskim

Prawo autorskie
w Niemczech

  


pliki do pobrania:
  

Prawo autorskie
(txt - 16kB)

 

 
 

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl