Buraki o pe│nym aromacie
Piwo a miΩso pieczone
B│yszcz▒ca i z│ocista sk≤rka na pieczystym
Smakowite warzywa w zupach i sosach
Twarde miΩso - dwa sposoby na zamianΩ takiego miΩsa w miΩso miΩkkie
Sos do wszystkiego a raczej jego tzw. "baza", gΩsty a bez zasma┐ki
Sos beszamelowy
Czosnek
Pomidory
Prosty a wykwintny sos do sma┐onego miΩsa
Papryka
Makaron - magiczne "al dente"
Parmezan
Pieczarki, tudzie┐ boczniaki

Rozmiar: 9853 bajt≤w






Buraki o pe│nym aromacie

Warzywo to pospolite i tanie i najczΩ╢ciej.... bardzo ╝le robione.

A jak przyrz▒dzone odpowiednio, ujawniaj▒ ca│e bogactwo smaku. Sekret dobrego przyrz▒dzenia burak≤w polega nie na ich ugotowaniu [nawet uprzednio zawin▒wszy je w foliΩ aluminiow▒, jak to podaj▒ niekt≤rzy specjali╢ci] ale... w upieczeniu. Po prostu wk│adam umyte i osuszone buraki do piekarnika i piekΩ w temperaturze 200 stopni do ╢redniej miΩkko╢ci - ma to jedn▒ wadΩ - w zale┐no╢ci od wielko╢ci burak≤w trawa od godziny do nawet dw≤ch. Ale warto! Buraki bΩd▒ mia│y intensywny smak i aromat. Pokrojone w ma│e kawa│ki [przedtem obrane oczywi╢cie] doskona│e s▒ do chrzanu lub do sa│atek.

A najprostsza sa│atka i zarazem bardzo wykwintna to takie buraki pokrojone w bardzo cieniutkie plasterki, spryskane oliw▒, posolone i popieprzone. Sznytu temu daniu dodaj▒ orzechy w│oskie, pokruszone i u│o┐one fantazyjnie na burakach.

Do g≤ry



Piwo a miΩso pieczone

Pieczenie czy kurczaki zawsze na wszelkich zdjΩciach maj▒ tak▒ ╢liczn▒, z│ocist▒ sk≤rkΩ. Sekretem tych zdjΩµ jest... lakier do w│os≤w, kt≤ry fotografowie rozpryskuj▒ na potrawie. Spos≤b to prosty i szybki, ma tylko ta jedn▒ wadΩ, ┐e sprawia i┐ danie staje siΩ niejadalne.

Spos≤b jadalny to smarowanie miΩsa w czasie pieczenia kilka razy miodem. Natomiast spos≤b na kurczaka - to posmarowanie go ╢mietan▒ przed pieczeniem.

Do g≤ry





B│yszcz▒ca i z│ocista sk≤rka na pieczystym

Pieczenie czy kurczaki zawsze na wszelkich zdjΩciach maj▒ tak▒ ╢liczn▒, z│ocist▒ sk≤rkΩ. Sekretem tych zdjΩµ jest... lakier do w│os≤w, kt≤ry fotografowie rozpryskuj▒ na potrawie. Spos≤b to prosty i szybki, ma tylko ta jedn▒ wadΩ, ┐e sprawia i┐ danie staje siΩ niejadalne.

Spos≤b jadalny to smarowanie miΩsa w czasie pieczenia kilka razy miodem. Natomiast spos≤b na kurczaka - to posmarowanie go ╢mietan▒ przed pieczeniem.

Do g≤ry





Smakowite warzywa w zupach i sosach

Nie przepadam za zupami - je╢li ju┐ je robiΩ, zawsze wszystkie warzywa [no, mo┐e z wyj▒tkiem roso│u] zawsze podsma┐am na oliwie przez kr≤tk▒ chwilΩ ale na bardzo intensywnym ogniu. Spowoduje to, ┐e warzywa bΩd▒ chrupkie, zachowaj▒ sw≤j intensywny kolor a i wiΩcej witamin w nich bΩdzie. A tak w og≤le najlepsze warzywa s▒ lekko niedogotowane - prawie "surowe". Bo po to s▒ w zupie, czy gdzie tam indziej, by smak ich czuµ by│o, a nie tylko istnienie, czy┐ nie???

Do g≤ry





Twarde miΩso - dwa sposoby na zamianΩ takiego miΩsa w miΩso miΩkkie

Ka┐demu miΩsu przed pieczeniem czy grillowaniem dobrze zrobi pole┐akowanie w marynacie.

MarynatΩ robiΩ z r≤┐nych sk│adnik≤w, je╢li jednak miΩso nie jest pierwszej jako╢ci, do marynaty dodajΩ kieliszek lub dwa w≤dki. Alkohol powoduje, ze miΩso bΩdzie miΩkkie i soczyste. W og≤le dodatek odrobiny mocnego alkoholu do miΩsa w czasie jego przygotowywania ma bardzo dobry wp│yw na nie.

Drugim sposobem - kiedy mam do czynienia z naprawdΩ "podeszwowatym" kawa│kiem wo│owiny na przyk│ad jest s≤l zmiΩkczaj▒ca miΩso - polecam firmΩ Kotanyi - podstaw▒ mieszanki jest enzym papainowy, kt≤ry zmiΩkcza a zwyk│ej soli nie jest tam zbyt du┐o.

Do g≤ry





Sos do wszystkiego a raczej jego tzw. "baza", gΩsty a bez zasma┐ki

Moda teraz panuje na jedzenie "light". Osobi╢cie nie cierpiΩ tego okre╢lenia i wszystkiego jedzenia gotowego z t▒ etykiet▒.

Jednak z kaloriami nie nale┐y przesadzaµ. Dobry za╢ powinien byµ gΩsty - mo┐na takowy sos zrobiµ bez zasma┐ki. Baz▒ takiego sosu jest rozgotowana i zmiksowana cebula. Najpierw krojΩ na dowolne kawa│ki raczej du┐▒ ilo╢µ cebuli i sma┐Ω j▒ na oliwie - ca│y czas mieszam, cebula nie mo┐e z│apaµ z│otego koloru - kiedy jest szklista, zalewam wod▒ - tak by siΩ ca│a zakry│a, przykrywam i dusze na wolnym ogniu, do momentu a┐ bΩdzie zupe│nie miΩkka.
W trakcie duszenia ubywa wody, wiΩc czΩsto sprawdzam, i jak jest jej ma│o to dolewam.
Kiedy cebula roz│azi siΩ pod naciskiem widelca, okrywam patelniΩ i redukujΩ sos, ca│y czas znowu mieszaj▒c, studzΩ j▒ trochΩ i miksujΩ mikserem na jedwabist▒ masΩ.

Taka "baza" wy╢mienicie zastΩpuje zasma┐kΩ, a sos na niej zrobiony ma ciekawy, z lekka goryczkowaty posmak. W zale┐no╢ci od tego jaki chce zrobiµ sos, dodajΩ albo pomidory, albo ╢mietanΩ, sos z pieczenia, albo co innego.

Do g≤ry





Sos beszamelowy

Jak siΩ robi sos beszamelowy wszyscy wiedz▒: mas│o, m▒ka, mleko, s≤l, pieprz i ga│ka muszkata│owa.
Ale mo┐na nadaµ beszamelowi wielkiego wykwintnego smaku - ja robiΩ to tak: do zasma┐ki z m▒ki i mas│a dodaje mleko, z kt≤rym wcze╢niej wymiesza│em kwa╢n▒ ╢mietanΩ i ze dwa ┐≤│tka. Bardzo, ale to bardzo energicznie mieszam - je╢li jest za gΩste dodajΩ jeszcze zimnego mleka. DziΩki ╢mietanie sos ma bardziej zdecydowany smak, a dziΩki ┐≤│tka nadaj▒ mu ╢liczny, ┐o│ciasty kolor.

Do g≤ry





Czosnek

Obieranie jest ┐mudne - zw│aszcza jak wiele z▒bk≤w potrawa wymaga. Mo┐na zrobiµ to b│yskawicznie - nale┐y po│o┐yµ nie obrany z▒bek czosnku na desce do krojenia, przykryµ go szerokim no┐em trzymaj▒c ten n≤┐ w jednej rΩce, za╢ drug▒ rΩk▒ waln▒µ w ostrze no┐a [sprawa wymaga kr≤tkiego przeµwiczenia - by siΩ nie skaleczyµ, ale jest to naprawdΩ proste].
Taki "walniΩty czosnek" bΩdzie nie tylko pozbawiony sk≤ry, kt≤ra bΩdzie le┐a│a obok z▒bka, ale r≤wnie┐ ju┐ w zasadzie pokrojony do posiekania - je╢li si│a uderzenia bΩdzie odpowiednia - z▒bek siΩ rozwarstwi - i wystarczy go ju┐ bΩdzie tylko pokroiµ wszerz by uzyskaµ czosnek bardzo drobno posiekany.

Do g≤ry





Pomidory

Najlepsze s▒ bez sk≤ry, pestek i soku. úatwo je tego wszystkiego wbrew przekonaniu pozbawiµ. I nie trwa to d│ugo - trzeba takiego z takiego pomidora najpierw wyci▒µ ostrym no┐em z czubkiem miejsce, kt≤rym oryginalnie by│ przyczepiony do krzaka> NastΩpnie z drugiej strony zrobiµ p│ytkie naciΩcie na krzy┐. Tak spreparowanego pomidora nale┐y zalaµ wrz▒tkiem na 2 - 3 minuty - sk≤ra zejdzie praktycznie sama. Teraz wystarczy tylko pomidora pokroiµ na ≤semki i pozbawiµ go niepotrzebnych wewnΩtrznych sk│adnik≤w.

Do g≤ry




Prosty a wykwintny sos do sma┐onego miΩsa

Dwa sk│adniki - mas│o i sok z cytryny - zmieni▒ kawa│ek sma┐onego lub grillowanego miΩsa w niecodzienn▒ potrawΩ. Wystarczy tylko rozpu╢ciµ mas│o na patelni, doprowadziµ do spienienia i dodaµ ╢wie┐o wyci╢niΩtego soku z cytryny [proporcje s▒ na prawdΩ dowolne].
I... ju┐. Znaczy siΩ teraz sos trzeba wylaµ na wcze╢niej przygotowane miΩso.

Do g≤ry




Papryka

Bez sk≤ry jest lepsza, nieprawda┐.
Niestety pozbawienie papryki sk≤ry wymaga trochΩ czasu i cierpliwo╢ci, jednak efekt jest tego wart - papryk bowiem nabiera jeszcze intensywniejszego aromatu. PaprykΩ czerwon▒ lub ┐≤│ta [zielona siΩ do tego nie nadaje] nale┐y pozbawiµ nasion i przekroiµ na p≤│. U│o┐yµ sk≤r▒ do g≤ry, na blasze, rozp│aszczyµ naciskaj▒c d│oni▒ i skropiµ oliw▒. I do pieca - powinna siΩ piec w temperaturze oko│o 200 stopni do momentu a┐ sk≤ra bΩdzie prawie ca│a czarna.
Kiedy osi▒gnie taki stan trzeba wyj▒c paprykΩ z pieca i szybciutko umie╢ciµ w jakim╢ hermetycznym pojemniku, mo┐e to byµ r≤wnie┐ woreczek foliowy. Tam powinna pole┐eµ jakie╢ piΩµ minut - dziΩki temu ╢ci▒gniΩcie sk≤ry bΩdzie proste.

Do g≤ry






Makaron - magiczne "al dente"

Dobry makaron ma smak! Dobry makaron smakuje s│o±cem, powiewem wiatru, kt≤ry ko│ysa│ │anami pszenicy. »eby odkryµ ten smak nie wolno makaronu rozgotowaµ. Bowiem sw≤j smak odkrywa w ca│ej okaza│o╢ci, kiedy jest lekko twardawy. Jedyny sposobem, na stwierdzenie czy makaron jest ju┐ ugotowany jest po prostu jego spr≤bowanie [niekt≤rzy rzucaj▒ makaronem po kafelkach i patrz▒ jak siΩ zachowuje - podobno, jak powoli siΩ porusza po tych kafelkach to znaczy ┐e jest ju┐ ok., ale naprawdΩ spos≤b "organoleptyczny" jest najdoskonalszy].
Makaron nale┐y gotowaµ w du┐ej ilo╢ci wody, lekko posolonej. Mo┐na dodaµ odrobinΩ oliwy, ┐eby siΩ nie skleja│, ale dobry jako╢ciowo makaron tego nie wymaga. I co najwa┐niejsze, nie nale┐y go hartowaµ - dziΩki brakowi tego zabiegu [a kt≤ry bardzo czΩsto uskuteczniaj▒ nasze mamy i bacie] makaron po dodaniu sosu wiΩcej go wci▒gnie i siΩ "oblepi. Tu jeszcze jedna wa┐na uwaga - nale┐y dodawaµ makaron do sosu, a nie odwrotnie. Ja osobi╢cie takiemu zalanemu makaronowi sosem pozwalam jeszcze przez kilka chwil pole┐eµ w garnku, zanim go podam. Wtedy jest doskona│y!

Do g≤ry






Parmezan

Oczywi╢cie prawdziwy parmezan nie ma nic wsp≤lnego jego polskim erzatzem, kt≤ry mo┐na kupiµ teraz w sklepach. I tutaj namawiam mocno do zainwestowania w kawa│ek oryginalnego parmezanu - wystarczy go ma│y kawa│ek, by potrawa nabra│a wykwintnego smaku i silnego charakteru. Nie ma sensu kupowaµ tartego parmezanu - jest jeszcze gorszy ni┐ ten polski.
»eby parmezan ujawni│ sw≤j smak w ca│ej okaza│o╢ci najlepiej go pokroiµ na potrawΩ za pomoc▒ specjalnej tarki, ale r≤wnie┐ z doskona│ym powodzeniem mo┐na stosowaµ... obieraczkΩ do warzyw, jest nawet moim zdaniem lepsza, bo pozwala uzyskaµ cie±sze wi≤rki.

Do g≤ry




Pieczarki, tudzie┐ boczniaki

Nie s▒ to zbyt szlachetne grzyby. Maj▒ ma│o zdecydowany smak. Jednak ze wzglΩdu na powszechn▒ dostΩpno╢µ i akceptowana cenΩ czΩsto s▒ jedynymi grzybami, kt≤re mo┐na u┐yµ. Mam jednak spos≤b na poprawΩ ich smaku.
Pieczarek nie myjΩ - tylko dok│adnie obieram, z boczniak≤w za╢ odkrawam n≤┐ki.
KrojΩ je na dosyµ grube plastry - maja oko│o p≤│ centymetra grubo╢ci. Wrzucam na silnie rozgrzana oliwΩ z dodatkiem mas│a - sma┐Ω na silnym ogniu ca│y czas mieszaj▒c - chodzi mi o to, by jak najmniej dopu╢ciµ do tego by siΩ gotowa│y we w│asnym sosie - to bowiem powoduje utratΩ smaku. Kiedy ca│a woda wyparuje sma┐Ω jeszcze przez chwilΩ, w zasadzie do momentu, kiedy zaczynaj▒ siΩ lekko przypalaµ - wtedy zmniejszam ogie± i dodajΩ trochΩ mas│a. SolΩ i pieprzΩ i jeszcze przez kr≤ciutka chwileczkΩ trzymam na ogniu. Takie grzyby s▒ jΩdrne, maj▒ zdecydowany smak oraz pachn▒... grzybami.
Mo┐na z nich robiµ potem r≤┐ne rzeczy, albo dodaµ ╢mietany i zajadaµ z bu│k▒. [o natce pietruszki chyba nie trzeba wspominaµ].
Aha - je╢li dodajΩ ╢mietanΩ, to wpierw do niej dodajΩ kilka pieczarek z t│uszczu z patelni i energicznie mieszam - dziΩki temu ╢mietana po wlaniu do grzyb≤w nie zamienia siΩ w twar≤g

Do g≤ry







MyStat