Historia zespołu Lady Pank

 

Stare zdjęcie Lady Panku Lady Pank to zespół założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego w 1981 roku. Lady Pank stał się jednym z największych zespołów jakie pojawiły się w historii polskiego rocka. Liderem zespołu został Jan Borysewicz, który jest według mnie najlepszym gitarzystom Polski. W skład zespołu wchodzili: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski, Jarosław Szlagowski.

Pierwszą płytą wydaną przez zespół była płyta pod tytułem LADY PANK.wydana w 1983 roku. Na płycie tej znalazły się takie wielkie przeboje jak: Kryzysowa narzeczona, Zamki na piasku, Vademecum skauta, Rysunkowa postać, Du du, i jeden z największych przebojów Mniej niż zero. Piosenki z tej płyty dochodziły do najwyższych pozycji list przebojów i były chóralnie odśpiewywane na licznie granych koncertach.

Drugą płytą zespołu była płyta Ohyda wydana w 1984 roku. Na płycie tej znalazło się parę ciekawych kawałków, lecz nie zrobiła ona tak wielkiej popularności jak pierwsza płyta zespołu.

W 1985 roku Lady Pank nagrał swoją trzecią płytę tym razem po angielsku Drop Everything. Właśnie w tym roku zespół koncertował. W Polsce rekord ilości widzów na koncercie to 34-tys osób, natomiast w Finlandii 300-tys osób. Grupa podczas trwania Tokio Music Festival w Japonii zdobyła główną nagrodę przyznaną Janowi Borysewiczowi "The Best Composer". W tym samym roku Lady Pank występował na Festiwalu Midem w Cannes.

Rok później grupa nagrała swoją następną płytę pod tytułem LP 3. Na płycie tej znalazły się takie utwory jak Ludzie z Marsa, Babilon Disco Najt, Nigdy nie za wiele rokendrola.

W 1986 roku nagrali oni muzykę do pełnometrażowego filmu rysunkowego O dwóch takich co ukradli księżyc. Na tej płycie znalazł się jeden z większych przebojów Marchewkowe pole. Piosenka ta była i jest chóralnie odśpiewywana na koncertach.

Okres świetności grupy Lady Pank przypadający na lata osiemdziesiąte skończył się po nagraniu płyty Tacy Sami wraz z wyjazdem zespołu do USA na tournee po klubach polonijnych. Tam grupa się rozproszyła, pozostawiając w Polsce tysiące zdruzgotanych fanów. Z USA powrócił jednak wokalista Janusz Panasewicz i gitarzysta Jan Borysewicz. Jan Borysewicz przez dwa lata próbował solowej kariery nagrywając Wojna w mieście i Moja wolność, oraz świąteczną płytę Królowa ciszy.

W 1990 wokalista Janusz Panasewicz i gitarzysta Jan Borysewicz wraz z nowymi kolegami nagrali płytę Zawsze tam gdzie ty na której znalazły się takie przeboje jak Jak igła i utwór tytułowy Zawsze gdzie Ty. Nowe zdjęcie zespołu Lady Pank

W 1991 roku Lady Pank zawiesiła swoją działalność.

Trzy lata później zespół Lady Pank powrócił w nowym składzie gitarzysta - Jan Borysewicz; wokalista - Janusz Panasewicz, perkusja-Kuba Jabłoński; gitara basowa-Krzysztof Kieliszkiewicz gitara promieniująca- Andrzej Łabędzki.

Przygotowana przez zespół Lady Pank w 1994 roku nowa płyta pod tytułem NANA przypomniała dawnym fanom o ich ulubionym zespole, a także wciągnęła następne pokolenie do słuchania muzyki granej przez zespół. Na płcie tej znalazły się takie utwory jak Na Na, Młode orły, które wysoko zaszły na listach przebojów. Dla mnie najlepszym utworem z tej płyty jest Zabić strach.

Na zaproszenie Radia Łódź zespół koncertował 17 grudnia 1994 roku z Studiu S-1 Radia Łódź SA. Na tym koncercie została nagrana płyta Akustycznie - mała wojna utwory ze starszych płyt ale również kilka utworów z płyta NANA.

Następną płytą zespołu była wydana w 1996 roku płyta Międzyzdroje. Płyta ta wprowadza nas w trochę inny klimat zespołu, trochę bardziej spokojny, może bardziej dojrzały, a może muzycy ulegli modzie lat dziewięćdziesiątych.

W roku 1996 zespół Lady Pank wydał płytę Zimowe Graffiti. Na płycie znajdują się utwory świąteczne, przebojem z tej płyty stała się w 1997 roku na święta piosenka Miejsce przy stole.

W roku 1997Lady Pank jest Lady Pank w Transie. Na płycie tej znajdują się stare utwory w nowych wersjach transowych, ale to już jest nie to co oryginalne utwory.

Najnowszą płytą zespołu jest płyta Łowcy głów. Całkiem niezły odlot.

Powrót do strony głównej