HERALDYKA

Temat miesi▒ca
Spis artyku│≤w
Archiwum
Kontakty
Informacje
Strona g│≤wna
Poczta do redakcji

Geneza herbu

Elementy sk│adowe herbu (1)

Elementy sk│adowe herbu (2)

Elementy sk│adowe herbu (3)

Polskie rody heraldyczne (herbowe)

Prawo do herbu

Herb - jako znak osobisty dziedziczony przewa┐nie po ojcu, czyli po mieczu - wykszta│ci│ siΩ w Polsce oko│o XIII w. Wraz z ukszta│towaniem siΩ herbu zaczΩ│o tworzyµ siΩ w wieku XIII i XIV prawo heraldyczne. Tw≤rcami tego prawa byli urzΩdnicy kr≤lewscy, tak zwani heroldowie, do zada± kt≤rych nale┐a│o m.in. czuwanie nad poprawno╢ci▒ (zgodnie z zasadami heraldyki) wizerunk≤w herb≤w oraz ewentualna ich korekta. Herb coraz czΩ╢ciej zacz▒│ oznaczaµ przynale┐no╢µ do rodziny szlacheckiej.

W symbolice herbu zaczynaj▒ pojawiaµ siΩ symbole i elementy odr≤┐niaj▒ce herb wasala od herbu suzerena, co w konsekwencji prowadzi do powstania coraz liczniejszej ilo╢ci znak≤w herbowych. Pomimo zamykania siΩ stanu szlacheckiego oraz zastrze┐enia, i┐ herb przys│uguje jedynie stanowi szlacheckiemu, kr▒g uprawnionych do u┐ywania herbu stale siΩ powiΩksza. Herbu u┐ywaj▒ biskupi nie bΩd▒cy szlachcicami (ale jako panowie lenni maj▒cy do tego prawo), urzΩdnicy kr≤lewscy, korporacje ko╢cielne (kapitu│y, opactwa, zakony rycerskie) itd. W po│owie XIV w. pojawia siΩ pojΩcie nobilitacji, czyli nadawania szlachectwa przez kr≤la za wybitne zas│ugi. NastΩpuje ingerencja w│adz pa±stwowych roztaczaj▒cych opiekΩ nad starymi znakami herbowymi, kt≤re s▒ potwierdzane i rejestrowane, ale takze przy ich udziale tworzone s▒ nowe herby, nadawane nowo uprawnionym.

Proces taki, bardzo charakterystyczny w Europie Zachodniej, w Polsce mia│ nieco inny przebieg. Zamykanie siΩ stanu szlacheckiego odbywa siΩ tu na zasadzie przynale┐no╢ci do rodu. W Polsce dzier┐awienie ziemi nie wynika│o z prawa lennego, co by│o tak charakterystyczne dla szlachty zachodnioeuropejskiej, ale z przynale┐no╢ci do rodu. Cech▒ charakterystyczn▒ heraldyki polskiej jest to, i┐ herbem pos│uguje siΩ r≤d (klan), a nie tylko rodzina (tak jak to jest na Zachodzie). Dlatego te┐ w heraldyce polskiej wiek≤w ╢rednich istnia│o oko│o 200 wizerunk≤w herb≤w, podczas gdy np. w Niemczech w tym czasie by│o ich przesz│o 200 000.

System rodowy (klanowy) prowadzi│ do tworzenia siΩ rod≤w genealogicznych, opartych na wiΩzach krwi, ale tak┐e do tworzenia siΩ rod≤w heraldycznych (herbowych), opartych tylko na wsp≤lnocie herbowej. O powstawaniu rod≤w herbowych decydowa│y m.in. wsp≤lnoty etniczne, np:

  • herbem SAS pieczΩtowa│o siΩ rycerstwo (szlachta) pochodzenia saskiego, kt≤re przyby│o do nas z teren≤w S│owacji i Siedmiogrodu.

  • herbem PRUS pieczΩtowa│a siΩ szlachta, kt≤ra w XIII i XIV w. zbieg│a z teren≤w krzy┐ackich do Rzeczpospolitej i mimo braku zwi▒zk≤w genealogicznych przyjΩ│a wsp≤lny herb.

Innym przyk│adem tworzenia siΩ rod≤w herbowych jest zwi▒zek s│u┐ebny drobnego rycerstwa w stosunku do mo┐now│adcy. W tym wypadku drobne rycerstwo przyjmowa│o za w│asny herb swego pana, rezygnuj▒c z herbu, kt≤rym dotychczas siΩ pos│ugiwa│o. Efektem tych proces≤w by│o to, i┐ jednym herbem pieczΩtowa│o siΩ niejednokrotnie nawet kilkaset rodzin o r≤┐nych nazwiskach, zwi▒zanych wiΩzami krwi lub wsp≤lnym pochodzeniem etnicznym. System taki jest bodaj┐e najbardziej charakterystyczn▒ cech▒ heraldyki polskiej i jest unikalny w ca│ej Europie.

W Polsce herb ojca w nie zmienionej postaci dziedzicz▒ wszyscy synowie, nastΩpnie wnukowie i prawnukowie. Inaczej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie herb ojca dziedziczy tylko najstarszy syn, czyli pierworodny, a je┐eli nie ma mΩskiego potomka - herb dziedziczy c≤rka. Pozostali synowie wprowadziµ musz▒ do herbu drobne zmiany, a tak zmieniony herb przechodzi na nastΩpne pokolenie i - o ile jest to konieczne - znowu ulega modyfikacji.

Regu│▒ jest, by dwie ┐yj▒ce osoby nie mia│y jednakowego herbu. Czuwa nad tym specjalnie do tego powo│ana instytucja - HEROLDIA.

ZasadΩ powy┐sz▒ doskonale ilustruje poni┐szy schemat:

Aleksander M. Ku╝min


DALEJ

Historia | Pogl▒dyWywiady | Heraldyka | Religia i polityka | Polska daleka i bliska
Cz│owiek i cywilizacja | »ycie codzienne | Clintonland story | Podr≤┐e | Poradnik

 

 Data publikacji
2000-02-11

 

 

 

Hit Counter