Realizacja filmu dla niewtajemniczonego postronnego obserwatora przypomina raczej po┐ar w burdelu ni┐ funkcjonowanie sprawnej ekipy. Ludzie biegaj▒ z papierami, kablami, rekwizytami i innymi niewyobra┐alnymi wrΩcz rzeczami. 
Wszyscy maj▒ ob│Ωd w oczach a w ╢rodku oka cyklonu siedzi facet na sk│adanym krze╢le, kt≤ry nic nie robi /re┐yser/. Realizacja filmu dla niewtajemniczonego postronnego obserwatora przypomina raczej po┐ar w burdelu ni┐ funkcjonowanie sprawnej ekipy. 
   
Ot≤┐ nic bardziej mylnego. W│a╢nie tak powinien wygl▒daµ plan filmowy. Tak w│a╢nie krΩci siΩ filmy. Wbrew pozorom ludzie nie biegaj▒ po planie w poszukiwaniu jakich╢ zagubionych przedmiot≤w. Tu wszystko zaplanowane jest w najdrobniejszych szczeg≤│ach. 
   
»eby zrozumieµ o co w tym wszystkim chodzi najpierw trzeba wiedzieµ, kto ka┐dy z ludzi na planie robi i jakie s▒ jego kompetencje. Poniewa┐ to podstawa. Nikt nie bΩdzie bowiem robi│ za kogo╢ jego roboty.

A wiΩc kr≤tkie streszczenie zawod≤w filmowych.

Zanim jednak wymieniΩ po kolei wszystkich pracuj▒cych na planie filmowym ludzi kilka podstawowych zasad:

- Ekipa realizuj▒ca film to GRUPA ZDJ╩CIOWA, powo│ywana przez producenta na czas trwania realizacji filmu. Jej sk│ad zale┐ny jest od rodzaju filmu, ilo╢ci obiekt≤w zdjΩciowych, scen masowych i w ko±cu od etapu produkcji. Na jej czele stoi tzw. TR╙JKA REALIZACYJNA, czyli re┐yser – odpowiedzialny za artystyczn▒ stronΩ przedsiΩwziΩcia, kierownik produkcji – zajmuj▒cy siΩ organizacj▒ planu oraz strona ekonomiczno finansow▒ oraz operator – jego dzia│k▒ jest techniczna strona obrazu. Czasami w sk│ad tr≤jki realizacyjnej wchodzi r≤wnie┐ scenograf.

PION RE»YSERA

RE»YSER
kreator ca│o╢ci dzie│a audiowizualnego nosz▒cego charakter artystyczny i z tego tytu│u odpowiada za ostateczny artystyczny kszta│t dzie│a.

PIERWSZY I DRUGI RE»YSER
zastΩpuj▒ re┐ysera podczas realizacji, realizuj▒ tzw. Przebitki i inne mniej wa┐ne ujΩcia. ZastΩpuj▒ go r≤wnie┐ podczas niekt≤rych etap≤w postprodukcji.

SEKRETARKA PLANU
podlega drugiemu re┐yserowi. Potrzebna od okresu przygotowawczego do monta┐u. Uczestniczy w przygotowaniu szczeg≤│owego planu filmu. Przygotowuje scenopis filmu (z operatorem i re┐yserem). W oparciu o scenopis sporz▒dza dokumenty dla aktor≤w, bierze udzia│ w zdjΩciach pr≤bnych. Dokumentuje decyzjΩ. W okresie zdjΩciowym ca│y czas przebywa na planie i prowadzi ksi▒┐kΩ zdjΩµ, gdzie rejestruje wszystkie wydarzenia istotne dla realizacji filmu (jak ubrani s▒ aktorzy – szczeg≤│y, jak ucharakteryzowani, rekwizyty, jak aktorzy ustawieni s▒ na planie etc.) Sprawdza zgodno╢µ dialogu ze scenopisem, pilnuje zgodno╢ci dekoracji, notuje elementy techniczne np. ogniskowa obiektywu, ustawienie kamery, szczeg≤│y o╢wietlenia. Stoperuje czas trwania dialogu, notuje kt≤re z dubli re┐yser zakwalifikowa│ do kopiowania. Sporz▒dza dokumenty: raport monta┐owy (dokument, kt≤ry trzeba przekazaµ do laboratorium razem z ta╢m▒) i raport z planu. Uczestniczy w okresie monta┐u i ud╝wiΩkowienia, prowadzi szczeg≤│owe notatki z postsynchronami.

KLAPSER
numeracja poszczeg≤lnych ujΩµ obrazowych i d╝wiΩkowych

Klaps – synchronizacja obrazu i d╝wiΩku.

FOTOSISTA
autor fotos≤w filmu.

KONSULTANT MUZYCZNY
w porozumieniu z re┐yserem ustala oprawΩ muzyczna filmu.
   


PION KIEROWNIKA PRODUKCJI

KIEROWNIK PRODUKCJI
kieruje w porozumieniu z re┐yserem pracami organizacyjno produkcyjnymi grupy zdjΩciowej oraz dysponuje przydzielonymi ╢rodkami finansowymi. Stwarza re┐yserowi produkcyjne i gospodarcze mo┐liwo╢ci realizowania filmu w optymalnych warunkach, zapewniaj▒c osi▒gniΩcie mo┐liwie najwy┐szej jako╢ci artystycznej i technicznej.

KIEROWNIK PLANU
odpowiada za sprawny przebieg zdjΩµ w ka┐dym z kolejnych dni zdjΩciowych. Przygotowuje obiekty i plan zdjΩciowy przed rozpoczΩciem zdjΩµ. Odpowiada za np. prawid│owe wykorzystanie statyst≤w, porz▒dek na planie, organizacje pracy w dniu zdjΩµ, organizuje przerzuty /zmiana obiektu zdjΩciowego/. Nadzoruje prace likwidacyjne wykorzystanych obiekt≤w. Sporz▒dza te┐ protoko│y zniszcze± /rekwizyty , kostiumy etc./. Organizuje wyp│aty na planie np. dla statyst≤w. Prowadzi ca│▒ dokumentacjΩ operacji gospodarczych na planie. Zatrudniany jest na okres przed zdjΩciami i w trakcie, nie uczestniczy w post produkcji.

ADMINISTRATOR FILMU
wsp≤│pracownik kierownika produkcji w zakresie ca│ej obs│ugi finansowej grupy zdjΩciowej /odpowiednik ksiΩgowego/. Otwiera rachunek bankowy grupy zdjΩciowej. Organizuje kasjera, weryfikuje dokumenty ksiΩgowe, ma kontrolΩ nad operacjami gospodarczymi poci▒gaj▒cymi za sob▒ zobowi▒zania finansowe. Na bie┐▒co reguluje p│atno╢ci. Sporz▒dza listy wyp│at. Prowadzi ewidencjΩ wszystkich ╢rodk≤w filmu. Kontroluje wydatki. Prowadzi zestawienia obrot≤w bankowych.

SEKRETARKA GRUPY ZDJ╩CIOWEJ
bezpo╢redni wsp≤│pracownik kierownika produkcji. Zak│ada i prowadzi kancelariΩ grupy zdjΩciowej /korespondencja etc./. Prowadzi sekretariat, organizuje spotkania, narady, protoko│y z zebra±, za│atwia bilety kolejowe etc. Prowadzi typowe funkcje sekretarskie.
    


PION OPERATORA OBRAZU

OPERATOR OBRAZU
Autor zdjΩµ do filmu, kt≤ry ustala wesp≤│ z re┐yserem artystyczn▒ wizjΩ obrazu. Zajmuje siΩ kompozycja kadru i ╢wiat│em.

DRUGI OPERATOR/ OPERATOR KAMERY/ SZWENKIER
faktycznie realizuje zdjΩcia, biega z kamer▒.

ASYSTENT TECHNICZNY operatora obrazu
odpowiedzialny za obs│ugΩ sprzΩtu i za jego sprawno╢µ, prawid│ow▒ gospodarkΩ negatywem. Rejestruje ile codziennie zu┐yto ta╢my, czasami tworzy protoko│y zniszczenia ta╢my.

OPERATOR KRANU KAMEROWEGO
operator kamery zawieszonej na wysiΩgniku /kran/.

OPERATOR STEADYCAM
kamera zawieszona na konstrukcji przypiΩtej do operatora. Pozwala na krΩcenie zdjΩµ z perspektywy id▒cego cz│owieka. Operator Steadycam-u mo┐e pracowaµ zaledwie dwie godziny dziennie – konstrukcja bardzo ciΩ┐ka.

OPERATOR W╙ZKA /w≤zkarz/
Sztuka polega na ruszaniu i zatrzymywaniu w≤zka, na kt≤rym umieszczona jest kamera wraz z operatorem.

MISTRZ OªWIETLENIA
odpowiada za sprawne dzia│anie wytypowanego przez operatora sprzΩtu o╢wietleniowego oraz za bezpiecze±stwo pracy z elektryk▒.

TECHNIK OªWIETLENIA /rzemie╢lnik/
instaluje zespo│y o╢wietleniowe wed│ug dyspozycji operatora obrazu.

DY»URNY ELEKTRYK
OBSúUGA AGREGATU
technicy odpowiedzialni za prawid│owe funkcjonowanie agregatu pr▒dotw≤rczego.
    


PION SCENOGRAFA

SCENOGRAF
kreator plastycznej formy planu zdjΩciowego. Udziela konsultacji re┐yserowi w zakresie inscenizacji scenografii. Tworzy szkice dekoracji. Ma decyduj▒cy g│os przy wyborze miejsca zdjΩµ, adaptuje obiekty zdjΩciowe, sporz▒dza og≤lne zestawienie niezbΩdnych rekwizyt≤w, dokonuje weryfikacji koszt≤w, nadzoruje budowΩ dekoracji. Wycenia warto╢ciowe rekwizyty. Zatrudniony na umowΩ o dzie│o.

KOSTIUMOLOG
przygotowuje projekty kostium≤w dostosowuj▒c je do koncepcji plastycznej scenografa. Zatwierdza kosztorys, nadzoruje wykonanie kostium≤w. Zatrudniony na podstawie umowy o dzie│o.

DEKORATOR WN╩TRZ
Pod okiem scenografa przygotowuje dekoracje wnΩtrz i charakteryzacje obiektu zdjΩciowego.

CHARAKTERYZATOR
okre╢la niezbΩdne metody i ╢rodki charakteryzacji aktor≤w i odtw≤rc≤w. Zatrudniony na podstawie umowy o dzie│o.

KIEROWNIK BUDOWY DEKORACJI
Kieruje budow▒ dekoracji. NajczΩ╢ciej etatowy pracownik Wytw≤rni Filmowej.

REKWIZYTORZY
Odpowiedzialni za rekwizyty wskazane przez dekoratora wnΩtrz. Podpisuj▒ o╢wiadczenie o odpowiedzialno╢ci materialnej.

GARDEROBIANA

PIROTECHNICY
    


PION OPERATORA D¼WI╩KU I MONTA»YSTY

RE»YSER MONTA»U
nie siada za sto│em monta┐owym odpowiedzialny za opracowanie ca│o╢ci koncepcji monta┐u i d╝wiΩku na podstawie zrealizowanego materia│u zdjΩciowego /Plan Monta┐owy/.

OPERATOR MONTA»U /monta┐ysta/
techniczne wykonanie planu monta┐owego wed│ug dyspozycji re┐ysera monta┐u z zachowaniem regu│ realizacyjnych.

REALIZATOR ZGRANIA D¼WI╩KOWEGO
ko±cowa realizacja d╝wiΩku wed│ug zmontowanych ╢cie┐ek d╝wiΩkowych. Zaw≤d w zaniku – ╢cie┐ka d╝wiΩkowa powstaje po za sfer▒ monta┐u.

KIEROWNIK PLANU
dostarczenie na plan zdjΩciowy wszystkich uczestnik≤w realizacji, a tak┐e urz▒dze± i materia│≤w niezbΩdnych do realizacji w danym dniu zdjΩciowym.

ILUSTRATOR MUZYCZNY
kreator opracowania muzycznego dzie│a audiowizualnego w oparciu o posiadan▒ ta╢motekΩ muzyczn▒.

ILUSTRATOR D¼WI╩KOWY
kreacja akustyczna ╢cie┐ki d╝wiΩkowej w oparciu o posiadane archiwum efekt≤w d╝wiΩkowych.

IMITATOR D¼WIEKU
generowanie efekt≤w akustycznych metod▒ naturaln▒ lub syntetyczn▒.

szko│a ameryka±ska – ┐adnych efekt≤w naturalnych.

szko│a francuska – ilustracja akustyczna, dopuszcza naturalne efekty.
     


AKTORZY I INNI ODTW╙RCY

KASKADERZY
odtwarzaj▒ role aktorskie zwi▒zane ze szczeg≤lnym ryzykiem.

STATYªCI
u┐ywani do scen masowych lub gwaru /podk│ad d╝wiΩku/.

EPIZODYªCI
“ma│e r≤lki”.

DUBLERZY
zastΩpuj▒ aktor≤w w czasie ustawiania ╢wiat│a na planie oraz podczas scen erotycznych.

PRACOWNIK DORA¼NY
r≤┐ne zawody w zale┐no╢ci od potrzeb filmu np.: ochrona planu, karetka, kierowanie ruchem drogowym.

KONSULTANCI
doradztwo.

  

LITERATURA

LEKTURY

PLANOWANIE
FILMU

»ARGON
CZYLI SúOWNIK

TROCH╩
PO ANGIELSKU

DOBRE SúOWO

CZYM KR╩CI╞

ZDJ╩CIA

FX

WHO IS WHO

POSTPRODUKCJA

GOTOWY FILM
I CO DALEJ

 

  
 
                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl