Co siΩ mo┐e przydaµ ?

Co siΩ mo┐e przydaµ? W zasadzie wszystko co znajdziesz w domu, gara┐u, przydomowym warsztacie, drogerii, sklepie spo┐ywczym itd. Nie ma rzeczy, kt≤ra nie znalaz│aby zastosowania przy zabawie w efekty specjalne. »eby by│o ╢mieszniej, najczΩ╢ciej w innym celu ni┐ planowana przez producenta.
W tym miejscu zawsze znajdziesz spis r≤┐nych, mniej lub bardziej przydatnych drobiazg≤w, kt≤re mog▒ u│atwiµ pracΩ.

Lista bΩdzie siΩ powiΩkszaµ nieustannie, liczΩ te┐ na Twoje pomys│y i propozycje.

NarzΩdzia:

1. Pistolet do klejenia na gor▒co - m≤j hit nr 1! Nie kupuj jakiego╢ super modelu za ciΩ┐kie pieni▒dze. W zupe│no╢ci wystarczy ‘made in Taiwan’, byle nie za ma│ej mocy. Idealnie nadaje siΩ do klejenia dekoracji, modeli, przyklejania kabli, uszczelniania itd. Na upartego mo┐na te┐ pr≤bowaµ robiµ odlewy z masy plastycznej u┐ywanej na wk│ady klej▒ce. Kosztuje oko│o 20 do 60 z│.

2. Zszywacz tapicerski (rΩczny, sprΩ┐ynowy!). Tu radzΩ od┐a│owaµ 10 z│otych wiΩcej i kupiµ porz▒dny, metalowy, np. niemiecki. Od czasu kupna tej zabawki nie u┐ywam gwo╝dzi do drobnych, tymczasowych konstrukcji. Gdy trzeba szybko cos obiµ tkanin▒ albo zrobiµ model z listewek - znacznie przyspiesza i u│atwia pracΩ. Kosztuje od 20 do 70 z│, w zale┐no╢ci od jako╢ci wykonania.

3. Wiertarka modelarska. Mo┐na j▒ kupiµ w sklepach modelarskich albo (znacznie │atwiej) w sklepach z czΩ╢ciami elektronicznymi. Wtedy trzeba pytaµ o wiertarkΩ do wiercenia p│ytek drukowanych. Jest wspania│ym narzΩdziem do wszelkiego rodzaju prac modelarskich. Niestety - jest droga (od 50 z│ w g≤rΩ), do tego trzeba postaraµ o dobry, silny zasilacz. Ca│kiem nie╝le spisuj▒ siΩ stare zasilacze od kolejki.

4. Samochodowe lakiery w aerozolu. Kupujcie najta±sze z mo┐liwych, nawet rosyjskie, kamera i tak nie zauwa┐y r≤┐nicy. Bardziej przydatne s▒ matowe.

5. ªwietl≤wka UV. Pod wp│ywem promieniowania ultrafioletowego mn≤stwo rzeczy ╢wieci, daj▒c na filmie niesamowite efekty. Do drobnych rzeczy ╢wietnie nadaj▒ siΩ testery banknot≤w. ªwietl≤wka UV filmowana kamer▒ wideo jest bia│a z niebiesk▒ otoczk▒ (gdy patrzymy jest fioletowoniebieska). DziΩki temu mo┐na uzyskaµ efekt pracuj▒cych slilnik≤w statku kosmicznego bez stosowania silnych ┐ar≤wek. Mo┐na te┐ dodatkowo o╢wietliµ plan ╢wiat│em ultrafioletowym (chroniµ oczy i sk≤rΩ!), przy odpowiednio silnym ╝r≤dle da to lekk▒ niebiesk▒ po╢wiatΩ i rozja╢nienie niekt≤rych obiekt≤w. ªwietl≤wka (czy inna lampa) UV sprawdza siΩ najlepiej przy r≤┐nych scenach tocz▒cych siΩ w kosmosie. Ma dwie wady - cenΩ, no i nie jest zbyt przyjazne (czytaj: bardzo szkodliwe...) dla wzroku i sk≤ry, mo┐e powodowaµ raka...

6. Laser. Bardzo przyjemna zabawka, pod warunkiem, ┐e odpowiednio zadymisz plan zdjΩciowy (jak nie masz wytwornicy dymu, to w zamkniΩtym pomieszczeniu doskonale sprawdza siΩ ko╢cielne kadzid│o...). Zastosowanie? Jako celownik laserowy karabinu Twojego bohatera, ‘bariera ╢wietlna’ itd. Najtaniej jest kupiµ breloczek w sklepie z czΩ╢ciami samochodowymi. Wady - mo┐na uszkodziµ sobie wzrok (nieodwracalnie!) i cena: od 30 do 60 z│ za breloczek, wska╝niki laserowe do prezentacji od 120 do 350 z│ (efekt taki sam jak w breloczku...), lasery wiΩkszej mocy - duuuu┐o, trzeba popytaµ na sieci, ale nie s▒ to zabawki mieszcz▒ce siΩ w bud┐ecie filmu amatorskiego. Na zdjΩciu widaµ w│a╢nie breloczek.

Materia│y:

1. Tektura falista. Jeden z najlepszych materia│≤w do naszych zabaw. Idealna na modele statk≤w kosmicznych, wszelkiego rodzaju zastawki, nawet dekoracje. Najlepsza jest z katon≤w po telewizorach i sprzΩtu komputerowego (cienka i twarda). Na drobiazgi ca│kiem niez│a jest tektura z karton≤w po tonerach do drukarek laserowych i ksero.

2. Tapeta (okleina) samoprzylepna. Doskonale nadaje siΩ do wszelkiego rodzaju dekoracji. Mimo wysokiej ceny (oko│o 10-15 z│ za mb) i tak wychodzi taniej ni┐ np. marmur czy granit. Kamera oraz widz i tak nie rozr≤┐ni▒, czy ogl▒daj▒ kawa│ek obklejonej dykty, czy marmurowy parapet za ciΩ┐kie pieni▒dze.

3. Wata bawe│niana. Produkt o wielu zastosowaniach. Mo┐na jej u┐ywaµ do charakteryzacji (np. postarzania aktora), budowie przer≤┐nych stwor≤w (jako wype│nienie i ‘sk≤ra’), dekoracjΩ (chmury!) czy do produkcji materia│≤w wybuchowych (nitroceluloza).

4. Lateks do tapet. Mo┐na go bardzo tanio dostaµ w sklepach z farbami. Ja go u┐ywam do pokrywania modeli stworze± - w po│▒czeniu z wat▒ daje ca│kiem niez│▒ ‘sk≤rΩ’.

5. Szprychy rowerowe. Przeb≤j od czas≤w Adama S│odowego. Na szkielety konstrukcji, poruszanie lalkami itd. 1000 i jedno zastosowa±.

6. Zestawy hamulcowe do rower≤w - d╝wignia, linka, szczΩki. Do sterowania lalkami i innymi modelami.

7. Pompki do lewatywy, pompki do nosa dla dzieci, strzykawki jednorazowe - doskona│e do r≤┐nego rodzaju rzeczy sterowanych pneumatycznie i hydraulicznie. 1001 zastosowa±.

8. Rivanol. Do kupienia w aptece. Zmieszany z wod▒ ╢wieci pod wp│ywem UV piΩknym ┐≤│tozielonym ╢wiat│em. ªwieci te┐ myd│o (mokre), niekt≤re smary i mn≤stwo innych rzeczy. Zastosowania? Zale┐y od wyobra╝ni. Wady - strasznie farbuje. Jak poplamisz sobie rzeczy to ju┐ nie zmyjesz. »≤│te zabarwienie z r▒k schodzi dopiero po d│u┐szym czasie.

9. M▒ka ziemniaczana. Niezast▒piony ╢rodek do produkcji np. sztucznej krwi, wszelkiego rodzaju ╢luz≤w i innych obrzydliwo╢ci.

11. »elatyna. Odpowiednio spreparowana doskonale nadaje siΩ do produkcji realistycznych czΩ╢ci cia│a i podobnie ja krochmal r≤┐nych paskudztw a’la “Obcy". Bardzo dobrze wychodz▒ te┐ rany i blizny.

12. Cream of tartar. Wodorowinian potasu. U┐ywany przy produkcji sztucznego szk│a (fake glass) i krwi. Jeszcze go nie pr≤bowa│em wiΩc nie potrafiΩ powiedzieµ jak▒ pe│ni rolΩ.

13. Nadmanganian potasu - pirotechnika. W roztworze KMnO4 mo┐na te┐ ‘podrasowaµ’ drewno. Np. z sosny robi siΩ piΩkny orzech.

14. Lustra i szyby. NiezbΩdne do niekt≤rych trik≤w. Staraj siΩ znale╝µ takie kt≤re nie zniekszta│caj▒ obrazu i nie maj▒ ┐adnych rys czy zadrapa±. Podobnie jak szprychy - 1001 zastosowa±.

15. Pepsi albo Coca-cola. Bez b▒belk≤w bardzo dobrze na╢laduje kawΩ (wygl▒da lepiej ni┐ prawdziwa kawa), bardzo czΩsto u┐ywana przy krΩceniu reklam.

16. Gliceryna. Kupisz j▒ w aptece. Rozsmarowuj▒c j▒ np. na czole aktore uzyskujemy bardzo │adny, 'filmowy' pot.

17. Wazelina. Bardzo przydatna przy zabieganiu o ewentualne dotacje do naszego filmu. Potrzebna te┐ podczas robienia odlew≤w twarzy aktora, charakteryzacji itp. rzeczach. U┐ywaj tylko wazeliny kosmetycznej!

18. Talk. Do charakteryzacji i jako kurz na zawo│anie.

19. Puder. Puder oraz inne kosmetyki jak tusze do powiek, szminki o co tam jeszcze nasza ┐ona czy siostra ma w toaletce bardzo przyda siΩ do charakteryzacji.

20. S≤l. Zwyk│a s≤l kuchenna doskonale udaje ╢nieg podczas fotografowania miniatur. Dodana do gipsu wydatnie przyspiesza jego twardnienie.

21. Preparaty dla technik≤w dentystycznych.; Wszelkiego rodzaju masy do modelowania u┐ywany przez technik≤w dentystycznych. Idealne na formy takich drobiazg≤w jak np. palec czy 'gumowate' czΩ╢ci modeli. Tak na marginesie - sklepy ze sprzΩtem dla medykow i dentyst≤w s▒ niezg│Ωbion▒ skarbnic▒ narzΩdzi i materia│≤w dla majsterkowicza. Szczeg≤lnie polecam narzΩdzia chirurgiczne i diamentowe wiert│a. Drogie, ale ╢wietne.

R≤┐ne rzeczy kt≤re przydaj▒ siΩ podczas krΩcenia filmu.

1. Statyw. Praktycznie bez niego nie da siΩ obej╢µ, je╢li chcesz nakrΩciµ materia│ dobrej jako╢ci. Oczywi╢cie mo┐na krΩciµ 'z rΩki' i czΩsto nie bΩdziesz mia│ wyj╢cia, jednak wtedy gdy to jest mo┐liwe - u┐ywaj go. W tym miejscu nie popieram pana S│odowego i radzΩ kupiµ w miarΩ ciΩ┐ki, stabilny statyw. Kosztuje oko│o od 130-250 z│otych. Oczywicie nowy. Na gie│dach mo┐e byµ du┐o ta±szy. Dobrze by by│o, gdyby by│ od razu z g│owic▒ panoramiczn▒ - to taki przegubowy uchwyt z r▒czk▒, pozwalaj▒cy ustawiµ kamerΩ pod r≤┐nymi k▒tami.

2. Klaps. Generalnie klaps s│u┐y(│) do synchronizacji d╝wiΩku z obrazem. Gdy krΩcisz na wideo nie ma to wiΩkszego znaczenia, ale stosowaniu klapsu bardzo u│atwia utrzymania porz▒dku na ta╢mie. DziΩki klapsowi niejako zmuszamy siΩ do trzymania siΩ scenopisu (czyli jego wykonania w og≤le...). Mo┐esz wykonaµ go z dw≤ch deseczek po│▒czonych paskiem sk≤ry i kawa│ka dykty. Zwykle jest to czarna deska na kt≤rej wpisujesz tytu│ filmu, numer sceny, numer ujΩcia i co Ci tam jeszcze bΩdzie potrzebne. Ja jednak proponujΩ obkleiµ deskΩ bia│▒, ╢lisk▒ foli▒ samoprzylepn▒ i u┐ywaµ pisak≤w do tablic sucho╢cieralnych (whiteboard≤w). Znacznie wygodniejsze i nie brudzi r▒k.

3. Os│ona przeciws│oneczna na obiektyw. Rzecz przydatna nie tylko podczas filmowania w s│o±cu. Zabezpiecza przed niepo┐▒danymi odblaskami w obiektywie. Mo┐na oczywi╢cie kupiµ, proponujΩ jednak zrobiµ samemu z tektury. Trzeba tylko pamiΩtaµ, by wnΩtrze pomalowaµ czarn▒, matow▒ farb▒.

3. Reflektor do ╢wiat│a rozproszonego. CzΩsto u fotografa widaµ srebrne ‘parasolki’ przy pomocy kt≤rych o╢wietla postaµ. Taki firmowy sprzΩt kosztuje koszmarne pieni▒dze, a mo┐na go zrobiµ samemu. Wystarczt wzi▒µ stara parasolkΩ i po prostu pomalowaµ j▒ od ╢rodka srebrn▒ farb▒. Reflektor kierujemy wtedy do wnΩtrza parasolki o odbite ╢wiat│o na plan. By otrzymaµ rozproszone ╢wiat│o, mo┐na te┐ u┐yµ tiulu albo innej gΩstej, przezroczystej tkaniny umieszczonej przed reflektorem. UWAGA! Kontroluj ca│y czas temperature, by tkanina siΩ nie zapali│a!

4. Blenda. S│u┐y do do╢wietlania planu ╢wiat│em odbitym. Wystarczy du┐y kawa│ bia│ej tektury, ale proponuje kupiµ specjaln▒ ocieplinΩ do ╢cian. Jest to cienka warstwa styropianu pokryta foli▒ aluminiow▒. W zale┐no╢ci od tego czy chcemy ╢wiat│o ostre czy rozproszone, obracamy nasz▒ blendΩ stron▒ metaliczn▒ lub bia│▒ w kierunku o╢wietlanego miejsca.

5. Piwo. Niezast▒pione PO pracy. Bezalkoholowe oczywicie ;)

Maciej Lewandowski

Autor powy┐szego poradnika jest mistrzem amatorskich efekt≤w specjalnych. WiΩcej o jego dzia│alnosci znajdziecie na stronie www.efix.wokiss.wlkp.pl
  

LITERATURA

LEKTURY

PLANOWANIE
FILMU

»ARGON
CZYLI SúOWNIK

TROCH╩
PO ANGIELSKU

DOBRE SúOWO

CZYM KR╩CI╞

ZDJ╩CIA

FX

WHO IS WHO

POSTPRODUKCJA

GOTOWY FILM
I CO DALEJ

 

  
 
                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl