KíCYKO - jak zarabiaµ na cyfrowej telefoni kom≤rkowej - porady
wersja 0001
Posiadanie telefonu kom≤rkowego umo┐liwia zwiΩkszenie efektywno╢ci wykonywania pracy zarobkowej co pozwala na stwierdzenie, ┐e "telefon kom≤rkowy zarabia na siebie". Wiekszo╢µ u┐ytkownik≤w telefon≤w kom≤rkowych chce jednak tylko korzystaµ z us│ug telekomunikacyjnych dostΩpnych dziΩki telefonii kom≤rkowej a nie interesuje j▒ zarabianie bezpo╢rednio na niej pieniΩdzy.

Jest jednak druga strona: s▒ to ci co na telefoni kom≤rkowej zarabiaj▒ pieni▒dze. Telefonia kom≤rkowa to du┐e pieni▒dze. Polska zbli┐a siΩ (jeszcze jej daleko) do sytuacji rynkowej w telekomunikacji. Rynek to wolna konkurencja: nie ma miejsca na filantropiΩ i bawienie siΩ w ideologie. Liczy siΩ obr≤t i zysk. »eby przyczyniµ siΩ do rozwoju telekomunikacji ruchomej w Polsce podajΩ na tej stronie gar╢µ uwag na temat mo┐liwo╢ci zarabiania pieniΩdzy z telefonii kom≤rkowej w Polsce.

Niniejszym o╢wiadczam, ┐e nie odpowiadam za skutki finansowe i inne decyzji podjΩtych na podstawie zawarto╢ci KíCYKOa. Informacje podane tutaj odpowiadaj▒ mojej wiedzy ale nie mogΩ wykluczyµ nie╢cis│o╢ci i blΩd≤w.

Wszelkie sugestie, pytania lub oferty zwi▒zane z t▒ tematyk▒ proszΩ kierowaµ do mnie poprzez pocztΩ elektroniczn▒ lub poprzez telefon pod numerem 0049171522597 o dowolnej porze.
Mo┐liwo╢ci zarabiania pieniΩdzy na telefoni kom≤rkowej w Polsce:

byµ wsp≤│w│a╢cicielem operatora sieci telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

Operator buduje i utrzymuje w ruchu sieµ telefoni kom≤rkowej. Poza tym sprzedaje on abonamenty (czyli karty SIM wykonane w technologii "smart card"), a zdobycie ka┐dego abonamentu premiuje premi▒ pieniΩ┐n▒. Operatorzy sprzedaj▒ te┐ hurtowo pojemno╢µ sieciow▒ dostawc▒ (ang. service provider). Nale┐y wykupiµ czΩ╢µ udzia│≤w ju┐ istniej▒cego operatora lub takiego co ma powstaµ dopiero. Na rynku operator≤w panuje quasi-monopol - mutlipol (?). Oznacza to, ┐e liczba operator≤w (czyli liczba sieci telefoni kom≤rkowej) nie przerkroczy w najbli┐szej przysz│o╢ci piΩciu.

wymagania:

Bardzo du┐y kapita│.

wady:

Inwestycja zwraca siΩ d│ugoterminowo - trzy do piΩciu lat. Na rynku polskim tylko Centertel jest nad kresk▒ - zwr≤ci│y mu siΩ inwestycje i zarabia na czysto.

zalety:

Jako, ┐e istnieje quasi-monopol mo┐na byµ [prawie] pewnym osi▒gniΩcia wystarczaj▒cej liczby klient≤w, ┐eby zapewniµ po zwr≤ceniu siΩ inwestycji zyski. Po osi▒gni▒ciu du┐ego pokrycia w skali kraju robi siΩ jedynie │atanie dziur radiowych a przychody s▒ zapewnione.

ryzyka:

Mo┐e powstaµ sytuacja, ┐e jeden z operator≤w ma du┐▒ przewagΩ nad drugim (pokrycie, ceny, us│ugi) i zdobΩdzie znacz▒co wiΩcej klient≤w. Wtedy ten drugi, kt≤ry siΩ zagapi│ mo┐e mieµ problemy finansowe.

Innym ryzykiem jest, ┐e du┐o klient≤w bΩdzie trzyma│o telefon w szufladzie i nie korzysta│o z niego ze wzglΩdu na zbyt wysokie ich zdaniem op│aty. Lub, ┐e bΩdzie ten telefon u┐ywa│o tylko do odbierania rozm≤w a nie do ich inicjowania.

porady:

Operatorzy powinni stosowaµ siΩ do porad zawartych w KACYKO tutaj i tutaj.

byµ wsp≤│w│a╢cicielem dostawcy us│ug (ang. service-provider) telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

Dostawca us│ug to firma, kt≤ra wykupuje hurtowo pojemno╢µ sieciow▒ od operator≤w (zwykle wszystkich operator≤w istniej▒cych na rynku) dorzuca do tego sw≤j serwis i us│ugi i sprzedaje to klientom ko±cowym. Prawdziwy dostawca us│ug ma conajmniej w│asny billing, w│asne taryfy, sw≤j hotline i obs│ugΩ klient≤w. Dostawcy oferuj▒ te┐ dodatkowo inne us│ugi. Prawdziwych dostawc≤w na rynku polskim jeszcze jest brak.

wymagania:

Do╢µ du┐y kapita│.

wady:

W miarΩ wzrostu konkurencji liczba dostawc≤w ustabilizuje siΩ na pewnym poziomie. Oznacza to, ┐e niekt≤rzy z nich nie wytrzymaj▒ konkurencji i przestan▒ istnieµ.

zalety:

Je╢li sprzedaje siΩ karty SIM r≤┐nych operator≤w to mo┐na siΩ od nich niejako uniezale┐niµ. Przy prowadzeniu dodatkowych w stosunku do operatora us│ug (np. e-mail przez SMS) lub w│asnych promocji (np. wszystkie rozmowy poni┐ej 10 sekund s▒ za darmo) mo┐na uzyskaµ du┐▒ liczbΩ klient≤w. NajwiΩkszy dostawca niemiecki ma np. ju┐ ponad milion klient≤w.

ryzyka:

Operator mo┐e zrobiµ w konia dostawcΩ gdy ten te same us│ugi bΩdzie musia│ sprzedawaµ po starych cenach podczas gdy sam operator te ceny obni┐y.

porady:

Podobne lub te same jak do operator≤w. Nacisk nale┐y po│o┐yµ na jako╢µ obs│ugi klienta i dodatkowe us│ugi (mo┐liwie darmowe).

Nale┐y zapewniµ abonentom te same korzy╢ci wynikaj▒ce z zawarcia nowej umowy nawet wtedy kiedy po pewnym okresie abonent ten chce zmieniµ operatora w ramach tego samego dostawcy.

zatrudniµ siΩ u operatora sieci telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

Niezale┐nie od tego czy siΩ jest specjalist▒ od telefoni kom≤rkowej czy te┐ innym specjalist▒ operatorzy zatrudniaj▒ wielu pracownik≤w. Og│oszenia mo┐na znalezµ m.in. na serwerach WWW operator≤w.

wymagania:

Wymagane kwalifikacje. Pracownicy do obs│ugi klient≤w chyba w og≤le nie musz▒ mieµ ┐adnych kwalifikacji - s▒dz▒c po dotychczasowych ich wyczynaniach: nieuprzejmo╢µ i niekompetencja. Podobnie z technikami: nie wystarczy zakupiµ pude│ka i jej pod│▒czyµ do sieci i ju┐ udawaµ, ┐e wszystko jest OK. Sieµ wymaga sta│ej optymalizacji i w│a╢ciwego skonfigurowania.

wady:

Po uruchomieniu sieci (gdy ju┐ nie bΩdzie trzeba jej na du┐▒ skalΩ rozbudowywaµ a czΩ╢µ klient≤w obs│ugiwana bΩdzie przez dostawc≤w us│ug) mog▒ nast▒piµ zwolnienia.

zalety:

Stabilna praca. Wyjazdy szkoleniowe za granicΩ. Firmowy telefon kom≤rkowy do dyspozycji z mo┐liwo╢ci▒ dzwonienia praktycznie bez limit≤w czasowych wewn▒trz kraju.

ryzyka:

Nie zauwa┐ono. Nawet niekompetentni i nieuprzejmi w stosunku do klient≤w pracownicy nie s▒ zwalniani. Podobnie jest z technikami, kt≤rzy wprawdzie postawili tu i ≤wdzie kilka baz≤wek ale klienci siΩ denerwuj▒ na jako╢µ po│▒cze± bo ci technicy nie potrafi▒ dobrze skonfigurowaµ i zoptymalizowaµ sieci.

porady:

Je╢li chodzi o technik≤w: podnoszenie kwalifikacji przez samokszta│cenie - wiedza praktyczna a nie tylko akademickie bzdety. Je╢li chodzi o pracownik≤w maj▒cych kontakt z klientami to: przede wszystkim uprzejmo╢µ. Klienta nie obchodzi, ┐e panienka z obs│ugi przechodzi trudny okres lub, ┐e przed chwil▒ zosta│a napastowana przez telefon przez perwersa - nie mo┐na zdradzaµ tonem g│osu nieuprzejmo╢ci.

Inn▒ przypad│o╢ci▒ jest wewnΩtrzne sk│≤cenie: obs│uga nie lubi tych technik≤w a ci technicy nie lubi▒ tamtych technik≤w a ci z koleji nie przepadaj▒ za dyrekcj▒ itd. Klienta to nie interesuje: je╢li panienka z okienka telefonicznego nie umie odpowiedzieµ to powinna │▒czyµ do technika co umie daµ odpowiedz na problem.

zatrudniµ siΩ u dostawcy us│ug telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

G│≤wnie obs│uga klienta ale r≤wnie┐ informatyka (billing).

wymagania:

Patrz wy┐ej.

wady:

Dostawca us│ug ma nieco ni┐szy status ni┐ operator. Jego stabilno╢µ nie jest pewna: musi konkurowaµ z samymi operatorami i z innymi dostawcami oraz dealarami.

zalety:

Je╢li interes bΩdzie szed│ dobrze mo┐na liczyµ na dobre dochody. Mo┐na sprzedawaµ us│ugi kilku operator≤w i unikn▒µ w ten spos≤b uzale┐nienia.

ryzyka:

Liczba dostawc≤w bΩdzie okre╢lona przez wolny rynek (nie tak jak operator≤w kt≤ra pewien minister wzi▒│ z sufitu) i niekt≤rzy splajtuj▒.

porady:

Uprzejmo╢µ w obs│udze klienta ! Za wszelk▒ cenΩ zdobywanie klienta: nawet je╢li po pewnym okresie zmieni on operatora mo┐e pozostaµ przy tym samym dostawcy (zwykle dostawcy oferuj▒ karty kilku operator≤w) ! Za wszelk▒ cenΩ utrzymanie klienta: nawet je╢li chce zmieniµ operatora powinien byµ przekonywany promocjami do pozostania u tego samego dostawcy.

zostaµ dealerem telefoni kom≤rkowej - sprzeda┐ abonament≤w, aparat≤w i akcesori≤w


zasada dzialania:

Przywdziaµ barwy wybranego operatora i sprzedawaµ jego abonamenty.

wymagania:

Ka┐dy operator ma swoje wymagania co do mo┐liwo╢ci kwaterunkowych, finansowych i innych jakimi musz▒ dysponowaµ dealerzy.

wady:

Uzale┐nienie tylko od jednego operatora.

zalety:

Nie trzeba prowadziµ billingu i du┐ej obs│ugi klienta: tylko sprzedawaµ karty SIM jak ╢wie┐e bu│eczki.

ryzyka:

Uzale┐nienie od jednego operatora mo┐e byµ zab≤jcze gdy ten odpowiada ╢lamazarnie lub wcale na kroki konkurencji.

porady:

Prowadziµ w│asne promocje. Przelewaµ na klienta ko±cowego maksymalnie du┐▒ czΩ╢µ premii od operatora.

zostaµ sprzedawc▒ telefoni kom≤rkowej - sprzeda┐ abonament≤w, aparat≤w i akcesori≤w


zasada dzialania:

Umowa z dealerem dotycz▒ca sprzeda┐y.

wymagania:

W│asny lokal.

wady:

Mo┐na kiepsko trafiµ je╢li chodzi o umiejscowienie.

zalety:

Ma│e wymagania finansowe.

ryzyka:

Mo┐na zakupiµ hurtowo towary kt≤re ze wzglΩdu na szybki postΩp siΩ zestarzej▒ i bΩdzie je trudno potem sprzedaµ.

porady:

Mo┐na w sklepie zainstalowaµ komputer, zgraµ na niego strony WWW operatora, kt≤rego siΩ reprezentuje i/lub KACYKO, tak, ┐e klienci mog▒ sami siΩ zapoznawaµ z ofert▒. Do dyspozycji powinny byµ dostΩpne dok│adne cenniki wraz z opisami oferowanych us│ug i towar≤w.

zostaµ sprzedawc▒ akcesori≤w do telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

Nawi▒zaµ kontakty z producentami tych akcesori≤w lub ich dystrybutorami.

wymagania:

W│asny lokal.

wady:

Z samych akcesori≤w mo┐na mieµ problemy z wy┐yciem. Trzeba to │▒czyµ ze sprzeda┐▒ innych towar≤w i us│ug.

zalety:

Bardzo proste w realizacji.

ryzyka:

Niekt≤re akcesoria staj▒ siΩ szybko przestarza│e i trudno je wtedy sprzedaµ.

porady:

Lepiej nawi▒zywaµ bezpo╢rednie kontakty - bez po╢rednik≤w, ┐eby uzyskaµ najni┐sze ceny.

zorganizowaµ wysy│anie e-maili poprzez SMS do Internetu bezpo╢rednio z telefon≤w kom≤rkowych


zasada dzialania:

U┐ytkownik pisze w telefonie wiadomo╢µ tekstow▒. Specjalnymi znakami (tzw. tagami) oznacza adres nadawcy oraz pisze tresc (│▒cznie do 160 znak≤w). Jako numer do, kt≤rego ma byµ wys│any SMS podaje numer firmy, kt≤re tΩ us│ugΩ oferuje. Tak wys│any SMS dochodzi poprzez Internet na wskazany adres e-mailowy.

wymagania:

Urz▒dzenie (telefon lub specjalny adapter) do │▒czenia GSMu z komputerem. Komputer pod│▒czony do Internetu.

wady:

Do╢µ wyrafinowana us│uga. Mo┐e byµ trudno znalezµ na to klient≤w.

zalety:

Niedu┐e wymagania: zw│aszcza je╢li ju┐ dana firma jest pod│▒czona do Internetu. Niekt≤rzy operatorzy oferuj▒ tani abonament tylko na transmisjΩ danych i SMS - bez rozm≤w.

ryzyka:

Klienci wi▒zani s▒ zwykle umow▒ miesiΩczn▒ i mog▒ odp│ywaµ - nie wielu ma takie wyrafinowane potrzeby.

porady:

Us│uga ta mo┐e byµ dodatkiem do innych dzia│alno╢ci i mo┐e s│u┐yµ przyci▒ganiu klient≤w do konkretnego operatora lub dostawcy - wtedy powinna byµ darmowa (tak jest w niekt≤rych krajach) lub niskop│atna.

zorganizowaµ wysy│anie SMS≤w poprzez e-mail z Internetu bezpo╢rednio do telefon≤w kom≤rkowych


zasada dzialania:

Kto╢ wysy│a e-maila na adres NumerTelefonu@NazwaFirmy.pl a zawarto╢µ pola Subject: jest przekazywana poprzez SMS do wskazanego abonenta GSMu.

wymagania:

Urz▒dzenie (telefon lub specjalny adapter) do │▒czenia GSMu z komputerem. Komputer pod│▒czony do Internetu.

wady:

Ju┐ istniej▒ za granic▒ firmy co oferuj▒ tΩ us│ugΩ za darmo. Jednak takie darmowe dzia│anie nie jest pewne a czas wysy│ania jest czasami d│ugi.

zalety:

Niedu┐e wymagania: zw│aszcza je╢li ju┐ dana firma jest pod│▒czona do Internetu. Niekt≤rzy operatorzy oferuj▒ tani abonament tylko na transmisjΩ danych i SMS - bez rozm≤w.

ryzyka:

Ludzie bΩd▒ woleli niepewne ale darmowe firmy co oferuj▒ tΩ us│ugΩ za granic▒.

porady:

Us│uga ta mo┐e byµ dodatkiem do innych dzia│alno╢ci i mo┐e s│u┐yµ przyci▒ganiu klient≤w do konkretnego operatora lub dostawcy - wtedy powinna byµ darmowa (tak jest w niekt≤rych krajach) lub niskop│atna.

zorganizowaµ wysy│anie SMS≤w poprzez WWW z Internetu bezpo╢rednio do telefon≤w kom≤rkowych


zasada dzialania:

Kto╢ za pomoc▒ przegl▒darki WWW otwiera adres typu: http://NazwaFirmy.pl . Wypelnia pola zawieraj▒ce: numer telefonu GSM, tre╢µ wiadomo╢ci do przes│ania, oraz ewentualnie adres e-mailowy gdzie powinno zostaµ wys│ane potwierdzenie dotarcia wiadomo╢ci.

wymagania:

Urz▒dzenie (telefon lub specjalny adapter) do │▒czenia GSMu z komputerem. Komputer pod│▒czony do Internetu.

wady:

Ju┐ istniej▒ za granic▒ firmy co oferuj▒ tΩ us│ugΩ za darmo. Jednak takie darmowe dzia│anie nie jest pewne a czas wysy│ania jest czasami d│ugi.

zalety:

Niedu┐e wymagania: zw│aszcza je╢li ju┐ dana firma jest pod│▒czona do Internetu. Niekt≤rzy operatorzy oferuj▒ tani abonament tylko na transmisjΩ danych i SMS - bez rozm≤w.

ryzyka:

Ludzie bΩd▒ woleli niepewne ale darmowe firmy co oferuj▒ tΩ us│ugΩ za granic▒.

porady:

Us│uga ta mo┐e byµ dodatkiem do innych dzia│alno╢ci i mo┐e s│u┐yµ przyci▒ganiu klient≤w do konkretnego operatora lub dostawcy - wtedy powinna byµ darmowa (tak jest w niekt≤rych krajach) lub niskop│atna.

Umieszczenie serwera w Polsce by│oby korzystne: czasami po│▒czenie z zagranic▒ i uruchomienie tam programu CGI na serwerze WWW wymaga zbyt du┐o czasu.

zorganizowaµ wysy│anie poprzez SMS informacji ekonomicznych (np. gie│dowych)


zasada dzialania:

Chodzi o otrzymywanie wiadomo╢ci ekonomicznych poprzez SMS bezpo╢rednio na telefony kom≤rkowe abonent≤w tej us│ugi. Mo┐liwo╢ci jest wiele. Przyk│ad: ustalam wide│ki na kurs akcji firmy Optimus w przedziale 115 do 215 z│otych. Je╢li faktyczny kurs tych akcji siΩ znajdzie w tym przedziale to otrzymujΩ wtedy SMS z informacj▒ na ten temat: mogΩ wtedy dzwoniµ do biura maklerskiego i podejmowaµ decyzje dotycz▒ce sprzeda┐y/kupna.

wymagania:

Komputer z adapterem GSMa i telefon lub specjalne urz▒dzenie. Oraz specjalny software do przyjmowania zg│osze± i ich bezpo╢redniej realizacji.

wady:

W▒ska specjalizacja. Trudno╢ci z dotarciem do klient≤w, kt≤rzy by owszem takie us│ugi potrzebowali ale nie s▒ zbyt zoorientowani w mo┐liwo╢ciach cyfrowej telefoni kom≤rkowej.

zalety:

W sumie niewielki nak│ad. Wszystko robi komputer.

ryzyka:

Utrata klient≤w przy masowych spadkach zainteresowania tego rodzaju informacjami.

porady:

Oferta powinna byµ przystΩpnie opisana tak, ┐e nawet ci technicznie niezbyt uzdolnieni mogli z niej korzystaµ. Mo┐na zrobiµ te┐ serwer WWW na has│o, gdzie mo┐na by wprowadzaµ zlecenia.

sprzedawaµ i/lub montowaµ w samochodach zestawy glo╢nom≤wi▒ce


zasada dzialania:

Sprzeda┐ │▒czona: g│o╢nom≤wi▒cy zestaw samochodowy do telefonu kom≤rkowego plus us│uga polegaj▒ca na jego wmontowaniu.

wymagania:

Podstawowa wiedza dotycz▒ca techniki samochodwej. Przy bardziej z│o┐onych zestawach trzeba odpowiednio u│o┐yµ elementy zestawu i sprawdziµ jego dzia│anie.

wady:

Klient mo┐e skarzyµ siΩ na nie dobr▒ jako╢µ rozm≤w przez zestaw.

zalety:

W sumie niskie wymagania i prostota.

ryzyka:

Klient mo┐e ska┐yµ niew│a╢ciwe zamontowanie.

porady:

Sp≤jrz na stronΩ o korzystaniu z telefonu kom≤rkowego w samochodzie.

sprzedawaµ rozwiazania software'owo-sprzΩtowe do pod│▒czania telefon≤w kom≤rkowych do komputer≤w (transmisja danych, SMS)


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

sprzedawaµ rozwi▒zania software'owo-sprzΩtowe do komunikacji poprzez SMS w ramach jednej firmy


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

prowadziµ naprawΩ zepsutych telefon≤w kom≤rkowych


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

sprzedawaµ u┐ywane telefony kom≤rkowe przywiezione z zagranicy


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

sk│adaµ telefony kom≤rkowe w Polsce z czΩ╢ci przywiezionych z zagranicy


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

produkowaµ telefony kom≤rkowe


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

produkowaµ akcesoria do telefon≤w kom≤rkowych


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

pisaµ artyku│y do czasopism/gazet na temat telefoni kom≤rkowej


zasada dzialania:

w przygotowaniu

wymagania:

w przygotowaniu

wady:

w przygotowaniu

zalety:

w przygotowaniu

ryzyka:

w przygotowaniu

porady:

w przygotowaniu

Copyright 1996-97 by Jacek Rutkowski, jpzr - j.rutkowski@ieee.org. All rights reserved.
No telephone call will be rejected by me at any time. My current mobile telephone number can be found here.