KíCYKO - korzystanie z telefonu kom≤rkowego w samochodzie
wersja 0007

wstΩp


Br, br, ... wrzuciµ pi▒tkΩ, pu╢ciµ sprzΩg│o, gaz do dechy i ziiiiiu. Oooch, co za przyjemnocha pojezdziµ sobie samochodem. Z telefonem kom≤rkowym mo┐e byµ jeszcze przyjemniej ... lecz tylko pod warunkiem, ┐e bΩdziesz stosowa│ siΩ do wskaz≤wek dotycz▒cych bezpiecze±stwa zawartych poni┐ej - w przeciwnym wypadku telefon kom≤rkowy mo┐e CiΩ lub Twoich bliskich zabiµ (┐e ju┐ nie wspomnΩ o innych uczestnikach ruchu drogowego - oni te┐ maj▒ bliskich, kt≤rzy mog▒ CiΩ zabiµ za to, ┐e spowodowa│e╢ wypadek). Je╢li chodzi o bezpiecze±stwo to mam na my╢li g│≤wny grzech i przestΩpstwo, jakim jest u┐ytkowanie podrΩcznego telefonu kom≤rkowego podczas jazdy poprzez trzymanie go w jednej rΩce:
Hm, jest to cholernie niemoralne bo opr≤cz nara┐ania siebie nara┐amy innych uczestnik≤w ruchu drogowego - je╢li wiΩc u┐ywaµ telefonu kom≤rkowego w samochodzie to tylko w zestawie g│o╢nom≤wi▒cym. Mo┐e trochΩ przynudzam tym glΩdzeniem ale dziΩki temu mo┐e uratujΩ komu╢ ┐ycie ... Je╢li kto╢ przeczyta│ KíCYKO a pomimo to u┐ywa aparatu podrΩcznego bez zestawu g│o╢nom≤wi▒cego podczas jazdy to jest to umy╢lne przestΩpstwo.

Przede wszystkim jednak znajdziesz tu informacje praktyczne dotycz▒ce mo┐liwo╢ci u┐ytkowania i instalacji telefonu kom≤rkowego w samochodzie.

No to, br, br, ziiiiiiiiiiiiiiiiiiuu ...

wprowadzenie


U┐ytkownicy podrΩcznych telefon≤w kom≤rkowych zwykle nosz▒ je zawsze ze sob▒ - w pracy, w czasie wolnym no i naturalnie rzec bior▒c r≤wnie┐ w samochodzie. Do telefon≤w podrΩcznych dostΩpne s▒ zestawy do wbudowania w samoch≤d, dodatkowe anteny i zestawy g│o╢nomowi▒ce dla praktycznie ka┐dego ich modelu. Przy pomocy tych akcesori≤w ma│e telefony podrΩczne staj▒ siΩ pe│nowarto╢ciowymi autotelefonami. Wprawdzie w zasadzie kom≤rkowy telefon podrΩczny dzia│a r≤wnie┐ we wnΩtrzu samochodu - jednak stanowczo nie zaleca siΩ u┐ywania tego telefonu w ten spos≤b - bez dodatkowych akcesori≤w. Jest wiele powod≤w tego zalecenia. Szczeg≤lnie du┐e problemy powstaj▒ wtedy kiedy kierowca jedn▒ rek▒ trzyma kierownicΩ i skrΩca a w drugiej ma podrΩczny telefon kom≤rkowy i rozmawia. Je╢li kto╢ zatem trzyma telefon podrΩczny przy uchu to pozostaje mu tylko jedna rΩka do obs│ugi kierownicy i zmiany bieg≤w. ZwiΩksza siΩ w ten spos≤b ryzyko spowodowania wypadku a w krajach Europejskich dodatkowo firmy ubezpieczeniowe odmawiaj▒ zap│aty odszkodowania.

W ka┐dym wypadku telefon kom≤rkowy podrΩczny nie powinien luzno le┐eµ w samochodzie, gdy┐ w przypadku sytuacji krytycznych mo┐e on spowodowaµ dodatkowe uszkodzenia cia│a kierowcy i pasa┐er≤w. Wniosek: musi byµ on zawsze trzymany w specjalnym umocowaniu.

I nawet wtedy kiedy dzwonisz ze stoj▒cego samochodu, nale┐y tylko w wyj▒tkowych przypadkach robiµ to z wnΩtrza samochodu. Z jednej strony odbi≤r nie jest tak dobry jak m≤g│by byµ - w ko±cu znajdujesz siΩ w puszce Faradaya, kt≤ra utrudnia kontakt z anten▒ nastΩpnej stacji bazowej. Z drugiej strony tw≤j aparat wydziela silny elektrosmog, w kt≤rym siΩ ty automatycznie znajdujesz, gdy┐ fale radiowe we wnΩtrzu samochodu s▒ odbijane.

»eby wiΩc u┐ywaµ telefon podrΩczny w samochodzie, potrzebujesz wiΩc conajmniej antenΩ zewnΩtrzn▒. Antena ta dba o to, ┐e unika siΩ szkodliwego elektrosmogu i │atwiej jest nawi▒zaµ i utrzymaµ po│▒czenie radiowe. Jest wiele r≤┐nych rodzaj≤w anten, z kt≤rych ka┐da posiada specyficzne wady i zalety. Patrz dalej, ┐eby dowiedzieµ siΩ, kt≤ry typ jest najlepszy dla Ciebie.

Podczas jazdy podrΩczny telefon kom≤rkowy powinien zawsze znajdowaµ siΩ w bezpiecznym miejscu. Dla ka┐dego typu podrΩcznych telefon≤w kom≤rkowych s▒ dostΩpne odpowiednie umocowania, kt≤re montuje siΩ np. do tablicy przyrz▒d≤w. W zasadzie do tej najprostrzej formy wbudowywania w samoch≤d nale┐y r≤wnie┐ kabel │aduj▒cy, dziΩki kt≤remu akumulator telefonu otrzymuje zasilanie z samochodu oraz gniazdko do pod│▒czenia anteny zewnΩtrznej:
W ten spos≤b wyposa┐ony nie musisz opuszczaµ samochodu a┐eby wykonywaµ rozmowy. Niestety jednak podczas jazdy nie powiniene╢ u┐ywaµ takiego zestawu, je╢li jeste╢ kierowc▒.

Jeszcze prymitywniejsze rozwi▒zanie to sam kabel │aduj▒cy:



PodrΩczny telefon kom≤rkowy staje siΩ pe│nowarto╢ciowym autotelefonem dopiero wtedy gdy u┐ywa siΩ wygodnego zestawu do wbudowania w samoch≤d, kt≤ry opr≤cz wymienionych powy┐ej wymaga± minimalnych oferuje r≤wnie┐ mo┐liwo╢µ g│o╢nego m≤wienia (zestaw g│o╢nom≤wi▒cy) - bez odrywania ┐adnej rΩki od kierowania samochodem. Chodzi tu o zestaw wyposa┐ony w mikrofon i w g│o╢nik umieszczone we wnΩtrzu samochodu, kt≤re przejmuj▒ rolΩ s│uchawki telefonicznej. Kierowca mo┐e wtedy trzymaµ podczas jazdy obie rΩce na kierownicy podczas przeprowadzania rozm≤w. W ten spos≤b mo┐esz spokojnie rozmawiaµ nie zagra┐aj▒c siebie i innych uczestnik≤w ruchu drogowego. W niekt≤rych krajach europejskich ju┐ teraz zakazane jest u┐ywanie telefon≤w kom≤rkowych w samochodzie bez zestaw≤w g│o╢nom≤wi▒cych. W Polsce nie ma jeszcze takich przepis≤w, kt≤re by to wyraznie i jednoznacznie regulowa│y ale powiniene╢ dla swojego w│asnego dobra (bezpiecze±stwa) u┐ywaµ wy│▒cznie zestaw≤w g│o╢nomowi▒cych.

Komfortowe zestawy do wbudowania w samoch≤d oferuj▒ dodatkowo, opr≤cz g│o╢nego m≤wienia, inne dodatkowe i u┐yteczne wyposa┐enia. Zalicza siΩ do nich np. uk│ad automatycznego wyciszania radia gdy kto╢ do nas dzwoni. Innym u┐ytecznym uk│adem jest filtr elektroniczny, kt≤ry redukuje przeszkadzaj▒ce szumy. Jest to przydatne gdy┐ podczas rozm≤w mikrofon chwyta naturalnie rzec bior▒c szumy pochodz▒ce z silnika, wiatru jazdy oraz k≤│. »eby mimo to m≤c swobodnie rozmawiaµ sprytne uk│ady potrafi▒ rozr≤┐niaµ szumy otoczenia od Twojego g│osu i przekazywaµ dalej tylko g│os. W zale┐no╢ci jednak od silnika i t│umienia dzwiΩku w samochodzie uk│ady takie trafiaj▒ na granice ich mo┐liwo╢ci. Szybciej nast▒pi to oczywi╢cie w jad▒cym nawet wolno grzechocz▒cym samochodzie dostawczym z dieslem, ni┐ w luksusowej limuzynie. Mo┐na ewentualnie staraµ siΩ dopasowaµ odpowiednio szybko╢µ jazdy.

Chocia┐ nowoczesne zestawy do wbudowania telefonu kom≤rkowego w samoch≤d oszczΩdzaj▒ kierowcy wiele roboty to jednak nie potrafi▒ [jeszcze] wszystkiego. Na przyk│ad numer trzeba wybieraµ rΩcznie (oczywi╢cie s▒ dostΩpne zestawy sterowane g│osem ale jednak nie s▒ one dostΩpne cenowo dla zwyk│ych u┐ytkownik≤w a algorytmy rozpoznawania g│osu nie s▒ stuprocentowo skuteczne). Niekt≤re podrΩczne telefony kom≤rkowe niestety posiadaj▒ bardzo ma│o miejsca na naciskanie - np. zbyt ma│e klawisze lub niewygodna konstrukcja klawiatury. Technologicznie mo┐na ju┐ budowaµ telefony o niezwykle ma│ych wymiarach (wielko╢ci szpilki?) - jednak trzeba przy zakupach zwracaµ uwagΩ na wygodΩ u┐ytkowania - niekt≤rzy maj▒ albo zbyt du┐e paluchy lub zbyt nieporΩczne │apy, ┐eby u┐ywaµ te najbardziej zminiaturyzowane modele. NieporΩczno╢µ klawiszy telefonu gdy siΩ go u┐ywa bΩd▒c pieszym nie gra zbyt du┐ej roli - mo┐na siΩ na przyk│ad zatrzymaµ, ┐eby rzuciµ okiem na spoko na klawisze i wybraµ numer. Przy kierowaniu samochodu nie mo┐na jednak na zbyt d│ugo odrywaµ zwroku od ruchu drogowego. Nale┐y wiΩc opanowaµ jak najszybsze wybieranie numeru. Najlepiej zapamiΩtaµ mo┐liwie wszystkie numery, kt≤re mo┐esz potrzebowaµ, w pamiΩci karty SIM i pamiΩci telefonu. Wtedy wystarczy ma│a liczba szybkich ruch≤w i telefon wybiera automatycznie.

Naturaln▒ kolej▒ rzeczy zachodzi potrzeba raz po raz wybrania numeru, kt≤ry nie jest zapisany w ┐adnej z pamiΩci. Kiedy podczas jazdy chcemy wybraµ numer to wtedy grzebiemy po notatniku, wstukujemy numer do telefonu i mamy wszystko pod kontrol▒ - tylko nie ruch drogowy - i wypadek gotowy ! Dla takich przypadk≤w ka┐dy operator telefoni kom≤rkowej oferuje us│ugΩ zwan▒ rΩcznym po╢rednictwem. Poprzez kr≤tki numer │▒czymy siΩ z operatorem - cz│owiekiem, kt≤ry nie tylko wyszukuje konkretny, potrzebny numer lecz r≤wnie┐ bezpo╢rednio │▒czy nas z tym numerem - my sami nie musimy ju┐ naciskaµ guzik≤w - wszystko da siΩ za│atwiµ przez zestaw g│o╢nom≤wi▒cy. Obydwie rΩce pozostaj▒ przy kierownicy !


na co nale┐y zwracaµ uwagΩ przy zakupie?


zakup podrΩcznego telefonu kom≤rkowego


Gdy siΩ kupuje telefon podrΩczny i ma siΩ na my╢li u┐ywanie go w samochodzie nale┐y od razu zwr≤ciµ uwagΩ na pewne cechy. Klawisze musz▒ byµ wystarczaj▒co du┐e a miΩdzy nimi musi byµ do╢µ przestrzeni ┐eby przy wybieraniu nie naciskaµ dw≤ch klawiszy na raz. Poza tym przy naciskaniu klawiszy musi byµ │atwo wyczuwalny punkt naci╢niΩcia. NastΩpnie przy u┐yciu w samochodzie potrzebne jest niezbΩdnie pod╢wietlenie klawiatury. Na przyk│ad w telefonie Nokia 8110 nie da siΩ w│▒czyµ na sta│e pod╢wietlania - wygasza ono po pewnym czasie gdy siΩ nie dotyka klawiatury - dopiero gdy aparat ten w│o┐ony jest do zestawu g│o╢nom≤wi▒cego pod╢wietlanie dzia│a na sta│e, w prostych zestawach jednak zawsze wy│▒cza siΩ ono po kilkunastu sekunadach niedotykania klawiatury. Wy╢wietlacz powinien byµ r≤wnie┐ wystarczaj▒co du┐y, tak, ┐e jednym rzutem oka ogarn▒µ mo┐na wszystkie wa┐ne informacje.

Podczas jazdy zaleca siΩ wybieraµ tylko te numery, kt≤re s▒ zapisane w pamiΩci telefonu lub karty. Zwr≤µ zatem szczeg≤ln▒ uwagΩ na zdolno╢µ danego telefonu na to, ┐e funkcja szybkiego wybierania daje siΩ obs│ugiwaµ ma│▒ ilo╢ci▒ krok≤w. Akumalatory do u┐ycia w samochodzie powinny ponadto byµ wyposa┐one w akumulatory niklowo-wodorkowe. Jako, ┐e telefon w samochodzie jest ci▒gle do│adowywany, wystΩpuje szybko przy akumulatorach niklowo-kadmowych bardzo niepo┐▒dany efekt pamiΩci. Z kolei akumulatory litowo-jonowe wymagaj▒ specjalnych uk│ad≤w elektronicznych do ich │adowania i dlatego mog▒ byµ u┐ywane tylko w niekt≤rych zestawach do wbudowania w samoch≤d (jak siΩ ma d│ug▒ podr≤┐ samochodem to mo┐liwo╢µ do│adowywania w samochodzie jest istotna - trzeba siΩ zatem upewniµ czy dany aparat i zestaw do niego posiadaj▒ tΩ cechΩ - to nie zawsze jest oczywiste).

zakup zestawu do wbudowania w samoch≤d

Przy umocowaniu potrzebne s▒ dwie rzeczy: telefon kom≤rkowy musi byµ z ma│ym nak│adem wysi│ku wk│adany i wyjmowany z niego. Mimo tego, telefon powinien mocno siedzieµ w umocowaniu, tak, ┐eby podczas ewentualnego wypadku nie wylecia│ z niego (stwarzaj▒c dodatkowe zagro┐enie). Elektronika │aduj▒ca natomiast powinna byµ wyposa┐ona w zabezpieczenie prze│adowania, kt≤re automatycznie zatrzymuje przebieg │adowania, gdy tylko bateria jest pe│na.

Poza tym dostΩpne s▒ pewne uk│ady, kt≤re czyni▒ telefonowanie bardziej komfortowym i przez to te┐ bardziej bezpiecznym. Jednym z nich jest automatyczny odbi≤r rozmowy przychodz▒cej, kt≤ry automatycznie, bez pomocy kierowcy, odbiera rozmowΩ ("podnosi s│uchawkΩ") i przekazuje rozmowΩ na zestaw g│o╢nom≤wi▒cy. Innym jest przyciszanie radia, kt≤re przy przychodz▒cej rozmowie automatycznie obni┐a g│o╢no╢µ radia samochodowego. Sterowana czasem automatyka wy│▒czaj▒ca od│▒cza po pewnym czasie podrΩczny telefon kom≤rkowy od sieci, po tym jak siΩ wyjmie klucz ze stacyjki.

instalacja telefonu kom≤rkowego w samochodzie - wprowadzenie


Najskuteczniejszym rozwi▒zaniem jest telefon GSM do wbudowania w samoch≤d:
Telefony te maj▒ zwykle moc 8 W i dodatkowo wiele funkcji specjalnie do samochodu przeznaczonych. Wad▒ tego rozwi▒zania jest, ┐e nie mo┐na tego telefonu u┐ywaµ poza samochodem. WiΩc czΩsto stosuje siΩ w samochodzie zwyk│e telefony podrΩczne, kt≤re maj▒ typowo moc 2 W - umieszczenie ich w zestawie samochodowym bez boostera-dopalacza (patrz dalej) nie daje automatycznie wiΩkszej mocy.

»eby mieµ z podrΩcznego telefonu kom≤rkowego w samochodzie maksimum uciechy nale┐y poszczeg≤lne elementy zestawu idealnie rozmie╢ciµ. Jako, ┐e w│a╢ciwe okablowanie: anteny, zasilania, g│o╢nika i mikrofonu oraz skrzynki steruj▒cej nie jest proste powiniene╢ wbudowanie tego zestawu do samochodu powierzyµ wykwalifikowanemu warsztatowi:
... ale nie powiniene╢ daµ siΩ zje╢µ: p│acisz to i wymagasz. Warsztat powinien nie tylko zamontowaµ elementy zestawu ale te┐ sprawdziµ, przetestowaµ i ewentualnie skorygowaµ zak│≤cenia wystΩpuj▒ce przy rozmowach prowadzonych przy jego u┐yciu. PrzykrΩcaµ ╢rubki potrafi ka┐dy a system ma przede wszystkim skutecznie dzia│aµ a nie tylko │adnie wygl▒daµ. Musisz koniecznie nie tylko sprawdziµ prowadzenie rozm≤w bed▒c w samochodzie ale te┐ wyj╢µ na zewn▒trz, np. do sieci sta│ej i do niego zadzwoniµ i sprawdziµ jak s│ychaµ i czy nie ma zak│≤ce± podczas rozm≤w.

Wielorako╢µ komponent≤w nowoczesnych samochod≤w powoduje, ┐e przy rozmieszczaniu element≤w zestawu telefoni kom≤rkowej trzeba czΩsto i╢µ na kompromis. Nawet je╢li dane rozmieszczenie nie wygl▒da zbyt │adnie nale┐y preferowaµ funkcjonalno╢µ wzglΩdem optyki (tj. wygl▒du).

umocowanie do telefonu podrΩcznego

Umocowanie do telefonu podrΩcznego:
musi byµ zamontowane w zasiΩgu kierowcy tak, ┐e mo┐e on obs│ugiwaµ aparat swobodnie, bez specjalnego wyginania siΩ. R≤wnie wa┐ne jest, ┐eby da│o siΩ wy╢wietlacz aparatu jednym rzutem oka odczytaµ, bez zbyt d│ugiego odwracania zwroku od jezdni. Idealnym miejscem do umieszczenia umocowania by│aby tablica przyrz▒d≤w na wysoko╢ci innych wskaznik≤w.

Jako, ┐e coraz wiΩcej samochod≤w posiada poduszkΩ powietrzn▒ dla pasa┐era z przodu to zwykle montuje siΩ w warsztatach umocowanie pomiΩdzy siedzeniami na tunelu przek│adni. Jest to drugie pod wzglΩdem wygody umieszczenie - ┐eby wybieraµ numer trzeba odwracaµ zwrok do╢µ znacznie od sytuacji na drodze. Mimo to by│oby niebezpieczne umie╢ciµ mocowanie na wolnym miejscu w tablicy przyrz▒d≤w - w przypadku zderzenia przykrycie poduszki powietrznej otworzy│oby siΩ i telefon m≤g│by trafiµ ciΩ z hukiem w ucho.

DostΩpne s▒ pomocniczne akcesoria do umocowania. Bardzo przydatne jest na przyk│ad ramiΩ z plastiku, kt≤re z jednej strony montuje siΩ do samochodu w pobli┐u tablicy wskaznik≤w a z drugiej wsuwa siΩ lub przykrΩca siΩ umocowanie do telefonu podrΩcznego. RamiΩ to posiada kilka stopni swobody i umo┐liwia usytuowanie umocowania do telefonu w dowolnej pozycji - tak, ┐eby telefon mo┐na dobrze widzieµ, wygodnie u┐ywaµ i ┐eby nie przeszkadza│ on w obs│udze innych urz▒dze± sterowniczych samochodu i nie zas│ania│ wskaznik≤w.

g│o╢nik

G│o╢nik nale┐y umie╢ciµ pod schowkiem podrΩcznym lub z prawej strony w przestrzeni na stopy pasa┐era przedniego. Musi on byµ tak zamontowany, ┐e wprawdzie kierowca mo┐e dobrze s│yszeµ, ale mimo to wypromieniowuje on mo┐liwie najmniej fal dzwiΩkowych bezpo╢rednio do mikrofonu. W przeciwnym wypadku wystΩpuj▒ sprzΩ┐enia zwrotne z g│o╢nym dzwiΩkiem gwizdz▒cym. Og≤lnie rzec bior▒c mo┐na pod│▒czyµ do zestawu g│o╢nom≤wi▒cego r≤wnie┐ g│o╢niki od radia . W zale┐no╢ci od budowy wystΩpuj▒ jednak trudno╢ci z ich dostrojeniem. Je╢li na przyk│ad znajduj▒ siΩ oba te g│o╢niki na tablicy przyrz▒d≤w to celuj▒ one bezpo╢rednio w mikrofon. Poza tym specjalne g│o╢niki telefoniczne, kt≤re przenosz▒ tylko w▒zkie pasmo czΩstotliwo╢ci, oferuj▒ czΩsto lepsz▒ zrozumia│o╢µ rozmowy.

mikrofon

Mikrofon powinien siΩ znajdowaµ z lewej strony kierowcy na filarze lub ponad nim na os│onie przeciws│onecznej. Wa┐ne jest, ┐e w Twojej zwyk│ej pozycji siedz▒cej, mniej lub wiΩcej m≤wisz bezpo╢rednio do mikrofonu. Mo┐na to te┐ wprawdzie osi▒gn▒µ przez umieszczenie mikrofonu nad piast▒ kierownicy, jednak du┐e powierzchnie niekt≤rych kierownic mog▒ przykrywaµ przy kierowaniu membranΩ mikrofonu co mo┐e prowadziµ do strat jako╢ciowych.

Wzajemne rozmieszczenie mikrofonu i g│o╢nika ma ogromne znaczenie: nale┐y to zrobiµ tak, ┐eby unikn▒µ sprzΩ┐e±. Robi siΩ to przez regulacjΩ trzech zmiennych. Pierwsz▒ jest pozycja i skierowanie mikrofonu. Drug▒ jest pozycja i skierowanie g│o╢nika. Trzeci▒ jest ustawienie g│o╢no╢ci w telefonie (warto wiedzieµ, ┐e niekt≤re telefony zapamiΩtuj▒ ustawienia z zestawu oddzielnie do ustawie± aparatu gdy jest on wyjΩty; wtedy w zestawie g│o╢no╢µ jest ustawiona na "niska" a po wyjΩciu automatycznie wraca ustawianie na "wysoka"). Je╢li sprzΩ┐enia wystΩpuj▒ to trzeba zmieniaµ te trzy zmienne. Niekt≤re aparaty maj▒ uk│ady elektroniczne, kt≤re wycinaj▒ te sprzΩ┐enia gdy poziom ich zak│≤ce± jest zbyt du┐y: efekt tego jest taki, ┐e nasz rozm≤wca s│yszy ciszΩ.

skrzynka steruj▒ca

Skrzynka steruj▒ca wystΩpuje tylko w tych systemach, kt≤rych elektronika nie znajduje siΩ w umocowaniu. Powinna ona byµ zamontowana mo┐liwie blisko anteny zewnΩtrznej ┐eby zminimalizowaµ straty na kablu antenowym:
gdy┐ czym d│u┐szy jest kabel pomiΩdzy aparatem telefonicznym a anten▒ tym wiΩcej mocy nadawania jest tracone. Zw│aszcza przy aparatach podrΩcznych gdzie moc jest niedu┐a (typowo 2W w GSMie i 1W w DCS1800) rezerwy mocy w trudnych warunkach odbioru spe│niaj▒ du┐▒ rolΩ. Przy du┐ych d│ugo╢ciach kabla antenowego mo┐e siΩ zatem przyda┐yµ, ┐e w tym samym miejscu na zewn▒trz samochodu z aparatu podrΩcznego ma siΩ ╢wietn▒ jako╢µ i silne pole a wewn▒trz samochodu gdy aparat siedzi w zestawie wystΩpuj▒ zniekszta│cenia.

antena

AntenΩ najlepiej umie╢ciµ na dachu. Tam siedzi ona na najwy┐szym miejscu samochodu a blacha karoserii erkanuje doskonale przeciw wpromieniowywaniu do ╢rodka samochodu. Wszystkie inne miejsca przedstawiaj▒ jaki╢ kompromis. Anteny kombi - do radia i do kom≤rki posiadaj▒ s│abo╢ci uzale┐nione ich budow▒. Anteny naklejane na szybie powieniene╢ montowaµ na tylnym oknie jako, ┐e ten typ wpromieniowuje pewn▒ czΩ╢µ energi do wnΩtrza samochodu. Antenty zaciskane na oknie montuje siΩ, z tych samych powod≤w, na g≤rnej krawΩdzi okna tylnych drzwi. W obydwu tych przypadkach wystΩpuj▒ jednak do╢µ znaczne d│ugo╢ci kabla antenowego, kt≤re zalecam Ci wyr≤wnaµ dopalaczem (tzw. booster, patrz ni┐ej).

Je╢li chodzi o kable to nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na wtyczkΩ jak▒ ma antena: musi ona pasowaµ do naszego zestawu - czasami kupuje siΩ zestaw oddzielnie i antenΩ oddzielnie. Je╢li te wtyczki nie pasuj▒ to potrzebny bΩdzie kabel zamieniaj▒cy jeden rodzaj wtyczki na inny co dodatkowo wyd│u┐a drogΩ dla sygna│u i pogarsza paramtery zestawu.

instalacja telefonu kom≤rkowego w samochodzie - zestawy dla telefon≤w podrΩcznych


Poni┐ej zostan▒ pokr≤tce om≤wione mo┐liwo╢ci wmontowania telefonu podrΩcznego do samochodu na przyk│adzie zestaw≤w firmy Nokia.

Najprostrzym rozwi▒zaniem wbudowania telefonu podrΩcznego do samochodu jest zestaw sk│adaj▒cy siΩ z umocowania, kabla │aduj▒cego samochodowego, kabla antenowego i anteny:
W ┐adnym wypadku nie powinno siΩ u┐ywaµ takiego zestawu podczas jazdy - co najwy┐ej gdy samoch≤d stoi. Oczywi╢cie je╢li jedynym pasa┐erem jest kierowca i nie ma nikogo innego do obioru telefon≤w to radzΩ w│▒czyµ przekierunkowanie bezwarunkowe na skrzynkΩ poczty g│osowej.

Kolejnym zestawem, jest prosty zestaw g│o╢nom≤wi▒cy:
Zestaw ten umo┐liwia prowadzenie rozm≤w podczas jazdy. Nie trzeba te┐ robiµ specjalnych po│▒cze± elektrycznych: zasilanie zestaw bierze tak samo jak poprzedni prosto z samochodowego gniazdka elektrycznego - przek│adanie miΩdzy samochodami jest banalnie │atwe - zw│aszcza wtedy kiedy umocowanie jest na ramieniu mocuj▒cym na wsuniΩcie a antena jest magnetyczna.

Kolejnym zestawem, jest pe│ny zestaw g│o╢nom≤wi▒cy:
Zestaw ten umo┐liwia prowadzenie rozm≤w podczas jazdy i posiada wszystkie funkcje zestaw≤w g│o╢nom≤wi▒cych.

kwestie antenowe


Najlepsza jest antena dachowa:
Najlepiej zainstalowaµ j▒ po╢rodku dachu samochodu. Podwy┐szone jej zamontowanie oferuje nawet kr≤tkim antenom w systemach GSM i DCS1800 dobre mo┐liwo╢ci nadawania i odbioru we wszystkich kierunkach. Wpromieniowywanie elektromagnetyczne do wnΩtrza samochodu jest nieszkodliwie ma│e. Wad▒ tego rozwi▒zania jest to, ┐e trzeba wywierciµ dziurΩ (m≤wi▒c ╢ci╢le: otw≤r wiertniczy czyli odwiert) w ╢wiΩtej blasze karoserii. Blacha ta jest zwykle z wielk▒ czu│o╢ci▒ chroniona przed wszelkimi zadrapaniami i uszkodzeniami ale my╢lΩ, ┐e akurat tΩ dziurΩ mo┐e byµ warto zrobiµ.

Kolejnym typem jest antena tylna:
R≤wnie┐ w tym wypadku wykonanie otworu wiertniczego jest nieodzowne. Jej zalet▒ jest szczeg≤lnie ma│e zagro┐enie obci▒┐eniem wynikaj▒cym z promieniowania, ze wzglΩdu na jej znaczn▒ odleg│o╢µ od kabiny kierowcy. Z drugiej strony niezbyt przyjemne s▒ jej du┐e szumy bo antena ta musi byµ wzglΩdnie do╢µ d│uga, ┐eby m≤c wypromieniowywaµ ponad dachem samochodu.

Dla tego kto siΩ obawia kolejnego odwierty (czyli popularnej dziuuury) mo┐e wydaµ siΩ dobry rozwi▒zaniem antena kombi, kt≤ra obs│uguje zar≤wno podrΩczn▒ kom≤rkΩ jak i radio. Montuje j▒ siΩ na miejscu anteny radiowej. Ale uwaga: anteny kombi stanowi▒ zawsze jaki╢ kompromis. Ju┐ przez samo po│o┐enie uko╢ne potrzebne do dobrego odbioru radia traci siΩ wydajno╢ci nadawania. A w│a╢nie tego szczeg≤liku brakuje w krytycznych warunkach odbioru (kom≤rka to nie radio samochodowe - ┐eby utrzymaµ po│▒czenie potrzebna jest komunikacja dwustronna).

Je╢li chce siΩ koniecznie unikn▒µ wiercenia i robienia dziury to przychodzi z pomoc▒ antena naklejana na szybie:

Jest ona zwykle z regu│y montowana przy pomocy dwustronnego paska zaciskowego u g≤ry tylnej szyby, tak, ┐e wystaje ponad dach:
Sygna│y s▒ przenoszone od anteny (zewn▒trz) do kabla (wewn▒trz) przy pomocy kondensatora (sprzΩ┐enia pojemono╢ciowego) poprzez szybΩ. Przez to i przez blisko╢µ szyby wzrasta jednak promieniowanie elektromangnetyczne we wnΩtrzu samochodu.

Nale┐y te┐ zwr≤ciµ uwagΩ na fakt, ┐eby powierzchnie sprzΩgaj▒ce czΩ╢ci wewnΩtrznej i zewnΩtrznej nie krzy┐owa│y siΩ z drutami ogrzewczymi szyby:


Do szybkiego zamontowania i │atwego demonta┐u - a wiΩc nadaj▒ce siΩ w sytuacji czΩstej zmiany samochod≤w - s▒ antenty zaciskane na oknie:
Wtyka siΩ je po prostu do szyby tylnych drzwi i ju┐. A┐eby bez przeszk≤d promieniowaµ ponad dachem nie mog▒ byµ te anteny zbyt kr≤tkie. Wy┐ej ustawiony promiennik zmniejsza dodatkowo wpromieniowywanie do wnΩtrza samochodu. Ca│kowicie jednak przy tym typie nie da siΩ tego unikn▒µ. Inn▒ wad▒ tego rozwi▒zania jest zwisaj▒cy luzno (majtaj▒cy dyndaj▒co) kabel we wnΩtrzu samochodu.

Kolejnym typem anteny jest antena mocowana magnetycznie. Mo┐na j▒ przyczepiµ do dachu magnesem i ju┐. W ╢rodku samochodu wystΩpuje niestety jednak pl▒tanina kabli - mo┐e w ni▒ siΩ na przyk│ad Tw≤j pies zapl▒taµ - nie ma to jednak takiego znaczenia je╢li korzysta siΩ z samochodu indywidualnie - bez pasa┐er≤w opr≤cz kierowcy. Magnetyczne umocowanie mo┐e nie wytrzymaµ w sytuacjach krytycznych takich jak wypadki i mo┐e byµ dodatkowym czynnikiem zwiΩkszaj▒cym ryzyko. Przy montowaniu jej nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ ┐eby miejsca te by│y czyste ┐eby unikn▒µ zarysowa± karoserii - jest to grozne zw│aszcza przy jej czΩstym monta┐u i demonta┐u. TΩ antenΩ ze wzglΩdu na jej mocowanie jest r≤wnie┐ bardzo │atwo ukra╢µ - ale z drugiej strony te┐ │atwo jest j▒ zdj▒µ i schowaµ przed z│odziejami gdy opuszcza siΩ samoch≤d na d│u┐szy czas.

Kolejnym typem jest antena montowana wewn▒trz zderzak≤w:
Jest ona niewidoczna z zewn▒trz.

Kolejnym typem jest antena wykonana w technologi planarnej:
Przymocowywana jest ona do wewnΩtrznej strony szyby przedniej. Producenci twierdz▒ ┐e wpromieniowywanie do wnΩtrza samochodu jest w niej zminimalizowane.

Przy zestawach dla podrΩcznych telefon≤w kom≤rkowych d│ugo╢µ kabla antenowego jest wiΩksza ni┐ przy telefonach specjalnie do wbudowania w samoch≤d. Powoduje to t│umienie sygna│≤w. Dlatego nale┐y rozwa┐yµ u┐ycie zestawu z dopalaczem (tzw. booster):
Taki dopalacz pozwala uzyskaµ maksymalnie do 5 W podczas gdy aparaty podrΩczne maj▒ typowo 2 W dla GSMu i 1 W dla DCS1800 - nawet je╢li s▒ w zestawach.

Kolejna kwestia:

pytania i odpowiedzi



dalsze informacje


W cyfrowej telefoni kom≤rkowej nie trzeba uciΩ┐ale przeprogramowywaµ informacji o abonencie je╢li chce siΩ korzystaµ z tego samego telefonu ale przez innego abonenta. Wystarczy prze│o┐yµ kartΩ SIM z telefonu podrΩcznego do wbudowanego w samoch≤d ! (niekt≤rzy dostawcy oferuj▒ dwie karty - nie trzeba przek│adaµ - ka┐da na ten sam numer telefonu - ale dzia│a tylko jedna w tym samym czasie) Je╢li np. s│u┐bowy samoch≤d ma wbudowany telefon a korzysta z niego trzech pracownik≤w w r≤┐nych czasach to pracodawca mo┐e im kupiµ trzy karty SIM i siΩ wiΩcej nie przejmowaµ faktem, pod jakim numerem danego pracownika mo┐e znale╝µ - numer i karta s▒ dla danego pracownika te same - choµ samochody mog▒ byµ r≤┐ne - a pracownik jest dostΩpny dziΩki temu pod tym samym numerem nie tylko w samochodzie ale wszΩdzie indziej te┐. Mo┐na wiΩc pogodziµ wygodΩ z bezpiecze±stwem.

Najprostrzym zestawem g│o╢nom≤wi▒cym jest to urz▒dzenie:
Potrafi ono nie tylko dostarczaµ pr▒d do akumulatora. Przejmuje ono r≤wnie┐ funkcjΩ zestawu g│o╢nom≤wi▒cego. G│o╢nik i mikrofon tkwi▒ w spiralnym kablu tego urz▒dzenia. Pasuje to do wszystkich bie┐▒cych modeli telefon≤w GSM. Cena 149.90 DM a kontakt pod telefonem: 0180/5313738 w Niemczech (0180 to odpowiednik naszego 0700 i nie wiem czy siΩ da z Polski tam dodzwoniµ).

Korzystanie z aparatu podrΩcznego podczas jazdy: odwracanie uwagi i oderwanie jednej rΩki do obs│ugi aparatu mo┐e sko±czyµ siΩ tragicznie. Je╢li nie masz zestawu g│o╢nom≤wi▒cego dla aparatu podrΩcznego lub specjalnego aparatu do wbudowania w samoch≤d - lepiej wy│▒cz aparat a rozmowy przekierunkowuj na automat zg│oszeniowy. Byµ mo┐e dziΩki temu po┐yjesz d│u┐ej i nie u╢miercisz innych. Sorry theodory, ┐e przynudzam ale b≤j siΩ: je╢li spowodujesz wypadek bo rozmawia│e╢ bez zestawu g│o╢nom≤wi▒cego a znajomi ofiar siΩ tego dowiedz▒ (lub domy╢l▒) to tw≤j los mo┐e byµ nie do pozazdroszczenia: ofiary wypadku i ich znajomi mog▒ siΩ zem╢ciµ a firma ubezpieczeniowa mo┐e odm≤wiµ wyp│aty odszkodowania (tak jest w niekt≤rych krajach rozwiniΩtych).

Copyright 1996-97 by Jacek Rutkowski, jpzr - j.rutkowski@ieee.org. All rights reserved.
No telephone call will be rejected by me at any time. My current mobile telephone number can be found here.