bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Testy

Testy rower≤w

Test roweru: Merida Big Air Pro

Kontakt

Merida Big Air Pro Z niecierpliwo╢ci▒ otwiera│em karton Meridy. Nie by│em pewien, jaki rower w ko±cu do nas dotar│. Z rozm≤w przeprowadzonych miΩdzy dystrybutorem a dzia│em test≤w bikeBoardu wynika│o, ┐e egzemplarz testowy nie do ko±ca bΩdzie odpowiadaµ specyfikacji Big Aira. Ciekawy, co zosta│o zmienione, wyci▒gn▒│em MeridΩ z pude│ka. Tym samym nawi▒za│em pierwszy kontakt z rowerem. By│ bardzo │adny, wrΩcz dopieszczony pod wzglΩdem estetycznym, jednak nie tak lekki, jak siΩ spodziewa│em.

Rok temu

Podczas wyjazdu grupy naszych tester≤w na Cypr mieli╢my ze sob▒ kilkana╢cie rower≤w, w wiΩkszo╢ci takie "wypasy" jak Intoxica czy Taaboo, w zwi▒zku z czym cukierkowato wygl▒daj▒ca Merida Cobra nie cieszy│a siΩ, w przeciwie±stwie do wymienionych modeli, du┐ym zainteresowaniem. Jednak do czasu. Nied│ugo wszyscy odkryli, jak wiele rado╢ci daje jazda na tym rowerze, i ┐e jej amortyzacja dzia│a bardzo sprawnie. Kolejnym atutem tego roweru by│a korzystna cena. Pochlebne recenzje naszych tester≤w zaowocowa│y przyznaniem Cobrze przez redakcjΩ bikeBoardu miana roweru roku 1999.

RamaAlu 7005 d.b. (17,5", 18,5", 20,5")
Baza k≤│1075 mm
D│. tylnego widelca440 mm
D│. g≤rnej rury580 mm
Wys. osi suportu345 mm
K▒t g│≤wki ramy/rury podsiod│owej70/72 st.
Masa roweru13800 g
Masa k≤│ (p/t)1900/2600 g
WidelecManitou Mars (80 mm)
Amortyzator tylnyRock Shox SID
PiastyShimano XT Disc
ObrΩczeMavic X-317 Disc
OponyRitchey Z-Max 1.95
KorbyShimano LX (42-32-22T)
KasetaShimano CS-HG50-9 11-32T
Przerzutka p/tShimano XT
ManetkiShimano XT
Klamki hamulc≤wMagura Louise
SzczΩkiMagura Louise
Peda│yno name (platformy/zatrzask)
úo┐yska ster≤wRitchey Logic
Wspornik kierownicyRitchey
KierownicaRitchey Rizer
Wspornik siode│kano name
DystrybutorBike Sport
(0-32) 234 88 94
Sugerowana cena detaliczna8499 z│

Obecnie Merida poszerzy│a swoj▒ ofertΩ rower≤w zbudowanych na ramie Cobry do 4 modeli, przygotowanych dla klient≤w o r≤┐nej zasobno╢ci portfela. Big Air Pro to zwie±czenie tej kolekcji. Model najdro┐szy i w zwi▒zku z tym prawdopodobnie najlepszy. Skoro Cobra doczeka│a siΩ tak wysokich ocen, Big Air powinien spowodowaµ jeszcze wiΩcej zachwyt≤w. Przynajmniej teoretycznie. ªwiadomy, ┐e podobie±stwo do roweru sprzed roku mo┐e byµ tylko powierzchowne, zacz▒│em przygl▒daµ siΩ Big Air Pro.

Pierwszy komentarz

Ten rower naprawdΩ wygl▒da nie╝le. Producent do│o┐y│ stara±, by najbardziej wybredni bikerzy podchodzili do Big Aira bez w▒tpliwo╢ci. Obchodz▒c go w k≤│ko, zagl▒daj▒c tu i tam przypomnia│em sobie wra┐enia po jazdach na protopla╢cie tego modelu - Cobrze i nasze reakcje. Wszyscy byli╢my zauroczeni jak tanim kosztem mo┐na zrobiµ bardzo dobrze dzia│aj▒cego fulla. Efektem tego by│a wspomniana na wstΩpie nagroda. W tym przypadku mia│em wra┐enie pewnego przerostu tre╢ci nad form▒. W du┐ej mierze by│o to spowodowane brakiem SID-a. Obecno╢µ tego amortyzatora (mam na my╢li tylny) na pewno znacznie poprawi│aby og≤lne wra┐enie z jazdy i pozwala│a doskonale zestroiµ pracΩ zawieszenia. Wyposa┐enie w wysokiej klasy komponenty Ritcheya i osprzΩt z najwy┐szej p≤│ki, jak r≤wnie┐ u┐ycie cieniowanych rur, spowodowa│o obni┐enie ciΩ┐aru roweru do 13.8 kg. Nie jest to jednak warto╢µ, kt≤ra powinna charakteryzowaµ rower tego typu. PrzypomnΩ, ┐e Cobra wa┐y│a 14.2 kg a ciΩ┐ar Big Aira jest obecnie dobry (w tej klasie cenowej) dla rower≤w ze skokiem przekraczaj▒cym 10 cm - czyli og≤lnie m≤wi▒c freerid≤w. No w│a╢nie patrz▒c na Big Aira pr≤bowa│em rozstrzygn▒µ po co stworzono taki rower i czemu ma s│u┐yµ. Wiecz≤r, kt≤ry na to po╢wieci│em z powodzeniem m≤g│bym wykorzystaµ na rozwik│anie zagadki tajemniczych okrΩg≤w na polach po│udniowej Anglii. NastΩpnego dnia zmusi│em Big Aira, by udzieli│ mi wszystkich odpowiedzi w terenie.

Z nosem przy spawach

Istotn▒ r≤┐nic▒ podkre╢lan▒ przez producenta jest zastosowanie do produkcji ram tego modelu (w odr≤┐nieniu od roweru testowanego w roku ubieg│ym) podw≤jnie cieniowanych rur. Materia│ pozosta│ ten sam - aluminium serii 7005. Pierwotnie wykorzystanie cieniowanej g│≤wnej i g≤rnej rury ramy mia│o siΩ ograniczyµ wy│▒cznie do opisywanego modelu, jednak na wskutek (nie uda│o nam siΩ dowiedzieµ w│a╢ciwie czego) wszystkie modele │▒cznie z podstawowym - Cobr▒ - maj▒ takie same, ulepszone ramy.

W por≤wnaniu do ramy zesz│orocznej dokonano kilku zmian, zar≤wno w konstrukcji jak i geometrii. Pierwszy rzut oka wystarczy, by zorientowaµ siΩ, ┐e zrezygnowano z tradycyjnych hamulc≤w na rzecz tarcz. W wahaczu s▒ gniazda pozwalaj▒ce na zainstalowanie V-brake'≤w. Jest to istotne zw│aszcza dla nabywc≤w ram - s▒ bowiem r≤wnie┐ w sprzeda┐y.

Jazda na Meridzie Skr≤cono g≤rn▒ rurΩ i bazΩ k≤│ zwiΩkszaj▒c r≤wnocze╢nie otwarcie k▒t≤w ramy. Rower sta│ dziΩki temu jeszcze bardziej dynamiczny i szybki w prowadzeniu. Du┐ym zmianom uleg│ wahacz. Jego sztywno╢µ boczn▒ osi▒gniΩto wykorzystuj▒c rurki o prostok▒tnym przekroju (w miejsce owalnych) i esowatego ich wygiΩcia. D│ugo╢µ tylnego widelca pozosta│a ta sama - 440 mm. Najnowsze fulle do crossu maj▒ ju┐ kr≤tsze widelce. Obecno╢µ tarczy spowodowa│a konieczno╢µ wspawania po lewej stronie poprzecznego elementu usztywniaj▒cego wahacz. Na skutek zastosowania przewod≤w z p│ynem hamulcowym, zmianie uleg│o r≤wnie┐ prowadzenie linek tylnego hamulca. W miejsce przelotki nad tylnym amortyzatorem pancerz poprowadzono na zewn▒trz elementu imituj▒cego rurΩ podsiod│ow▒. System tylnego zawieszenia nie zmieni│ siΩ od zesz│ego roku - jedna o╢ obrotu dzia│aj▒ca w oparciu o d│ugowieczne │o┐yska maszynowe, wa│eczkowe o ╢rednicy 36,5 mm. Punkt obrotu umieszczono na wysoko╢ci ╢redniej tarczy. DziΩki temu wp│yw peda│owania na pracΩ zawieszenia jest s│abo widoczny, jedynie przy mocnej je╝dzie z "du┐ej p│yty". Amortyzator ma trzy alternatywne punkty mocowania w ramie. Nie powoduj▒ one zmiany wielko╢ci skoku tylnego ko│a wynosz▒cego maksymalnie 8 cm.

Wyposa┐enie

Rower zosta│ starannie wyposa┐ony w osprzΩt i komponenty. Za napΩd odpowiada praktycznie kompletna grupa XT - tutaj komentarz jest zbΩdny. Dzia│anie poszczeg≤lnych element≤w tego zestawu budzi│o jedynie zachwyty naszych tester≤w. Ko│a r≤wnie┐ dosta│y dobre recenzje - sztywne, w miarΩ lekkie, wyposa┐one w robi▒ce du┐e wra┐enie piasty XT. Skoro jestem przy piastach nie spos≤b pomin▒µ hamulc≤w. Louisa Magury doczeka│a siΩ ostatnio testu na naszych │amach. Nie bΩdΩ przeto powtarza│ pewnych spostrze┐e±. Kr≤tko m≤wi▒c s▒ dobre (dobra si│a hamowania, dobra modulacja), ale bez rewelacji. Za nieporozumienie nale┐y uznaµ wyposa┐enie ich w plastikowe klamki. To ju┐ drugi egzemplarz, kt≤ry nie wytrzyma│ testowej eksploatacji.

Jazda na Meridzie Przedni amortyzator to Mars - reprezentant kolekcji Manitou. By│o to dla nas pierwsze spotkanie z tym amortyzatorem. System opieraj▒cy siΩ o komorΩ powietrzn▒ i ulubione medium Manitou - elastomer, wydaje siΩ dobrym rozwi▒zaniem. Regulacja amortyzacji obejmuje zwiΩkszenie b▒d╝ obni┐enie, za pomoc▒ pompki, ci╢nienia powietrza. T│umienie (system TPC) pozwala regulowaµ szybko╢µ dobicia i odbicia. W charakterystyczny spos≤b dla amortyzator≤w powietrznych, Mars potrzebuje wyra╝nego indukowania do p│ynnej pracy. Inaczej m≤wi▒c pocz▒tkowo jest twardy, po przekroczeniu odpowiedniej si│y pracuje p│ynnie, wychwytuj▒c bardzo dobrze zar≤wno ╢rednie i du┐e nier≤wno╢ci. Ma bardzo dobre t│umienie. Mnie osobi╢cie przypad│ do gustu. Nie lubiΩ amortyzator≤w uginaj▒cych siΩ na byle g..., kt≤re spotyka siΩ na drodze. Mars nie ma jednak progresji ugiΩcia predestynuj▒cej go do za│o┐enia we freeridzie - to typowy (b. dobry, jak ju┐ powiedzia│em) widelec do crossu.

Z ty│u mieli╢my do czynienia, w miejsce sygnalizowanego w specyfikacji SID-a, z Rock Shoxem Deluxe. To stosunkowo prosty amortyzator, bez mo┐liwo╢ci regulacji t│umienia. Zakres amortyzacji mo┐na zmieniµ poprzez napiΩcie b▒d╝ wymianΩ sprΩ┐yn. Deluxe dobrze wsp≤│dzia│a│ z Marsem (g│≤wnie dziΩki mo┐liwo╢ci regulacji Manitou w szerokim zakresie), wykazywa│ jednak wyra╝nie niedostatki w zakresie wiΩkszych nier≤wno╢ci i t│umienia.

Jazda

Rower poprzez geometriΩ wymusza wysok▒ i wyprostowana sylwetkΩ. Mimo 72-stopniowego k▒ta rury podsiod│owej ╢rodek ciΩ┐ko╢ci jest silnie przesuniΩty do przodu. Jest to spowodowane kr≤tk▒ g≤rn▒ rur▒ ramy. Merida jest bardzo zwinna, reaguje szybko, by nie powiedzieµ nerwowo. SkrΩca bardzo │atwo. Wymaga pewnego do╢wiadczenia w prowadzeniu. Idealna, jak wiΩkszo╢µ rower≤w tej firmy, na techniczne trasy. Wysokie zawieszenie osi suportu jest na trudnych odcinkach dodatkowym atutem pozwalaj▒cym na swobodne przeje┐d┐anie po ska│ach i pniach. Dobra modulacja Louisy pozwala w takich wypadkach w komfortowy spos≤b regulowaµ prΩdko╢µ. Na Big Airze │atwo, zgodnie z nazw▒, siΩ wybiµ i poszybowaµ ponad hopk▒.

Jazda na Meridzie Przy ka┐dym te╢cie Meridy piszemy, ┐e "rower zachΩca do szybkiej jazdy po krΩtych" itp. Tym razem jest podobnie. Szybka zmiana kierunku to kwintesencja jazdy na tym rowerze. Gorzej mo┐na wykorzystaµ przyspieszenie. Po szczΩ╢liwym dopasowaniu amortyzator≤w rower pracuje bardzo dobrze. Bez wiΩkszego trudu ustawi│em zakres t│umienia Marsa pod tylnego Rock Shoxa. Przy ma│ej prΩdko╢ci amortyzatory pracowa│y w ostateczno╢ci wybieraj▒c tylko wiΩksze dziury. Przy szybszej je╝dzie wy│apywa│y idealnie ╢redni zakres nier≤wno╢ci. Na zjazdach, jad▒cy ma pod sob▒ "poduszeczkΩ" daj▒c▒ niezbΩdny komfort wymagany od fulla. Podczas pr≤b "freeridu" rower szybko mnie usadzi│ - nie jest stworzony do takich rzeczy. Jedynie praca przedniego amortyzatora (szkoda, ┐e ma tylko 8 cm skoku) i jako╢µ hamowania Louisy pozwol▒ na ostrzejsz▒ jazdΩ. Przy pr≤bie downhillu tylny amortyzator rozczarowywa│ t│umieniem. Poprowadzenie linek na zewn▒trz elementu imituj▒cego rurΩ podsiod│ow▒ okaza│o siΩ niezbyt szczΩ╢liwe - zw│aszcza na zjazdach, przew≤d hamulca czΩsto wypada na wskutek wstrz▒s≤w. Na podjazdach rower nie zaskakuje niczym niezwyk│ym. Prowadzi siΩ dobrze, choµ trochΩ nerwowowo. Wyra╝nie czuµ r≤┐nicΩ wzglΩdem zesz│orocznej Cobry, zmniejszenie bazy k≤│ os│abi│o precyzjΩ w pilotowaniu. Przyk│adna trakcja tylnego ko│a by│a os│abiona przez nienajlepsze opony Z-Max. Dobrze sprawuj▒ siΩ tylko na miΩkkiej, nie ╢liskiej nawierzchni. Na stromych, technicznych uphillach Merida zawiod│a moje oczekiwania, │atwo gubi│a przyczepno╢µ a nerwowo╢µ w prowadzeniu stawa│a siΩ irytuj▒ca.

Podsumowanie

Du┐ym nieszczΩ╢ciem tego testu by│ wyposa┐enie Big Aira w inny tylny amortyzator ni┐ SID. BezwzglΩdnie polepszy│oby to charakterystykΩ pracy zawieszenia. W zaistnia│ej sytuacji zakres wy│apywania nier≤wno╢ci sugeruje jazdΩ na maszynie do crossu. Niestety nie idzie z tym w parze jako╢µ t│umienia w tylnym amortyzatorze i ciΩ┐ar roweru. Trudno o jednoznaczne okre╢lenie Big Aira, poniewa┐ Merida stworzy│a nowy trend. Dla tajwa±skiego potentata full suspension przesta│ byµ czym╢ niezwyk│ym maj▒cym swoje uzasadnienie w konkretnym zastosowaniu - rower do zjazdu, freeride'u, maratonu, crossu. Ka┐dy z nich przyzwyczai│ nas do konkretnych kryteri≤w oceny. Big Air wymkn▒│ siΩ im wszystkim, gdy┐ jest to po prostu normalny rower przeznaczony do sportowej jazdy w terenie lub ambitnej turystyki. Zosta│ pomy╢lany tak, by zainteresowaµ biker≤w z grubszym portfelem, lubi▒cych rowery estetycznie dopracowane i pragn▒cych przesi▒╢µ siΩ na fulla ze sprawdzonym systemem zawieszenia.

Caca volante -  Foto: Pawe│ Epler & autor bikeBoard 7/2000

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy