WODA

Akwarium "funkcjonuje" optymalnie, je┐eli technika, woda i elementy dekoracyjne s▒ dostosowane do ryb i ro╢lin, a dziΩki niezbΩdnym mikroorganizmom w akwarium panuje w│a╢ciwa dla ryb i ro╢lin r≤wnowaga biologiczna. Woda jest szczeg≤lnie wa┐na, spreparowania jej do potrzeb ryb i ro╢lin nie nale┐y lekcewa┐yµ. BΩd▒c elementem ┐ycia ryb decyduje o ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Od jako╢ci wody zale┐y tak┐e rozw≤j ro╢lin, mikroorganizm≤w i niechcianych glon≤w. Dlatego kontrola podstawowych parametr≤w wody i regularna czΩ╢ciowa jej wymiana maj▒ w akwarystyce zasadnicze znaczenie. Kiedy╢ akwarysta musia│ mieµ "ma│e laboratorium" i trochΩ wiedzy o chemii wody. Do tej pory wiele ju┐ zosta│o zrobione. Aby zapewniµ optymaln▒ jako╢µ wody w akwarium wystarczy zakupiµ kilka preparat≤w. W nowoczesnej akwarystyce stosuj▒c odpowiednie preparaty wodΩ mo┐na przygotowaµ w kilka godzin. Poni┐ej przedstawiΩ Wam kilka z nich i podstawowe czynno╢ci zwi▒zane z utrzymaniem odpowiedniej jako╢ci wody.

Cyrkulacja wody - Wody, w kt≤rych ┐yj▒ ryby w ╢rodowisku naturalnym s▒ w│▒czone w jej obieg. Woda wycieka i paruje, opady atmosferyczne, rzeki dop│ywaj▒ce i wyp│ywaj▒ce zapewniaj▒ jej ci▒g│▒ cyrkulacjΩ. W wodach naturalnych szkodliwe substancje i zanieczyszczenia powstaj▒ce z obumar│ych czΩ╢ci ro╢lin i odchod≤w ryb rozpuszczaj▒ siΩ i ulegaj▒ procesowi naturalnego rozk│adu. Akwarium jest systemem wy│▒czonym z naturalnego procesu wymiany wody. Stworzenie i utrzymanie odpowiednich warunk≤w ╢rodowiskowych wymaga filtracji i wymiany wody, kt≤re s▒ w akwarium tym samym, czym proces cyrkulacji wody w warunkach naturalnych. Nale┐y uwa┐aµ jednak, ┐eby przep│yw wody powodowany filtrem i natleniaczem nie by│ zbyt mocny. Zbyt mocny nurt wody w naszym zbiorniku spowoduje wycie±czenie ryb i mo┐e to doprowadziµ do ich ╢niΩcia. Oczywi╢cie nie dotyczy to ryb, kt≤re w swoich ╢rodowiskach naturalnych ┐yj▒ w│a╢nie w takich warunkach (rw▒ce rzeki, potoki). W akwariach towarzyskich nurt powinien byµ s│aby, poniewa┐ wystΩpuj▒ w nim r≤┐ne gatunki ryb. Co jaki╢ okres powinni╢my wymieniµ ok.10 - 15% wody na ╢wie┐▒. WodΩ do dolania nale┐y uzdatniµ do takich parametr≤w jakie ma woda w akwarium. Dolanie "kran≤wy" grozi powa┐nym zachwianiem r≤wnowagi w zbiorniku, a co za tym idzie mo┐e spowodowaµ ╢mierµ ryb.

Filtracja wody - Obumar│e czΩ╢ci ro╢lin, resztki po┐ywienia i odchody ryb powoduj▒ widoczne go│ym okiem zanieczyszczenie wody. W procesie rozk│adu odpad≤w organicznych dostaj▒ siΩ do wody dodatkowo szkodliwe substancje, kt≤re s▒ dla ludzkiego oka niewidoczne. Stale dzia│aj▒cy system filtracyjny usuwa w spos≤b mechaniczny wszelkie zanieczyszczenia znajduj▒ce siΩ w wodzie. DziΩki zastosowaniu w filtrach specjalnego wk│adu g▒bkowego nawet najmniejsze drobiny zanieczyszcze± zostaj▒ zatrzymane. Specjalny wk│ad g▒bkowy jest wymarzonym ╢rodowiskiem ┐ycia dla bakterii, kt≤re przyczyniaj▒ siΩ do biologicznego rozk│adu substancji szkodliwych. Filtry w dwojaki spos≤b dbaj▒ o dobr▒ jako╢µ wody:
- filtrowanie mechaniczne usuwa zanieczyszczenia widoczne go│ym okiem,
- system filtracji biologicznej powoduje rozk│ad produkt≤w przemiany materii.
Z czasem wk│ad filtra ulega zanieczyszczeniu, dlatego nale┐y go oczyszczaµ regularnie.

Ka┐dy akwarysta chce zapewniµ swoim rybom mo┐liwie najlepsze warunki ┐yciowe. Oznacza to, ┐e powinien zapoznaµ siΩ z w│a╢ciwo╢ciami w≤d tych obszar≤w, z kt≤rych pochodz▒ tropikalne ryby akwariowe. Wiele ryb hodowanych w akwariach towarzyskich pochodzi z podzwrotnikowej strefy wilgotnych las≤w tropikalnych np. z dorzecza Amazonki. Woda z tych obszar≤w w por≤wnaniu z nasz▒ wod▒ jest bardziej miΩkka, nie zawiera bowiem tak wiele wapnia i ma lekko kwa╢ny odczyn. Bardzo typowe s▒ tzw. "czarne rzeki", kt≤rych wody zawieraj▒ substancje organiczne jak np. humus, sprawiaj▒cy, ┐e maj▒ one kolor br▒zowo-czarny.

Uzdatnianie wody - jest proste o ile przygotowanie innych urz▒dze± przeprowadzili╢my wed│ug zasad okre╢lonych w rozdzia│ach:
filtr , natleniacz , o╢wietlenie , oraz zastosowali╢my odpowiednie materia│y: pod│o┐e , kamienie i ska│ki , korzenie .
Gdy wszystkie elementy naszego akwarium s▒ ju┐ gotowe nalewamy wodΩ do 90% objΩto╢ci. 10% zostawiamy na dolewanie wody przy ewentualnych zmianach jej parametr≤w. NastΩpnie proponujΩ zastosowaµ preparat Tetra AquaSafe . W│▒czamy natleniacz i zostawiamy wodΩ na 1 godz.. Po godzinie przystΩpujemy do dalszej pracy. Badamy wodΩ zaczynaj▒c od TwO(twardo╢µ og≤lna), TwW(twardo╢µ wΩglanowa) i pH(odczyn). Do pomiaru polecam testy firmy Zoolek Aquatest Tw i Aquatest pH . Po pomiarze twardo╢ci oczywi╢cie zmiΩkczamy wodΩ, je┐eli tego wymaga (chyba nikt nie ma zbyt miΩkkiej wody), a je┐eli nie to przystΩpujemy do pomiaru pH.

Dopiero po przygotowaniu wody o odpowiedniej twardo╢ci mo┐emy j▒ doprowadziµ do w│a╢ciwego odczynu (pH). UWAGA ! zmiana twardo╢ci powoduje zmiany odczynu wody.

Po ustaleniu twardo╢ci wody przystΩpujemy do ewentualnej korekty odczynu, czyli zakwaszamy lub alkalizujemy wodΩ.

Gdy doprowadzimy parametry wody do zamierzonych, mo┐emy uruchomiµ nasze akwarium. W│▒czamy filtr, natleniacz (nie , ju┐ jest w│▒czony), o╢wietlenie i ogrzewanie. Rozruch taki powinien trwaµ najmniej 2 dni. Po pierwszym dniu dokonujemy powt≤rnego badania TwO, TwW i pH i je┐eli wszystko jest zgodne z wynikami z poprzedniego pomiaru to po drugim dniu mo┐emy wprowadziµ ostatnie poprawki w ro╢linno╢ci, sprzΩcie, materia│ach dekoracyjnych i mo┐emy wpu╢ciµ w ko±cu nasze rybki oczywi╢cie odpowiednio dobrane. W przypadku zmiany parametr≤w musimy jeszcze raz skorygowaµ Tw i pH , a nastΩpnie poczekaµ jeszcze jeden dzie± i sprawdziµ parametry wody. Dopiero gdy parametry Tw i pH s▒ stabilne i odpowiednie dla naszych ryb mo┐emy je wpu╢ciµ do akwarium. I to ju┐ wszystko, musimy teraz mierzyµ Tw i pH co tydzie± przez 2 miesi▒ce oraz utrzymywaµ czysto╢µ w naszym zbiorniku i pielΩgnowaµ ro╢liny. Akwarystyka oznacza na╢ladowanie ╢rodowiska naturalnego. Filtr oczyszcza wodΩ, ale nie zapewnia jej wymiany. Jednym z najwa┐niejszych naszych zabieg≤w pielΩgnacyjnych bΩdzie czΩ╢ciowa wymiana wody. DziΩki niej woda "stara" zastΩpowana jest ╢wie┐▒. CzΩ╢ciowa wymiana wody powinna byµ dokonywana tak czΩsto, jak to tylko mo┐liwe. Co najmniej co 2 - 3 tygodnie nale┐y wymieniµ 20% wody. Lepiej jest raz w tygodniu wymieniµ oko│o 10% wody akwariowej na ╢wie┐▒, uzdatnion▒ wodΩ.

Witalno╢µ. Nasza woda wodoci▒gowa nie zawiera mikroelement≤w takich jak jod czy witaminy, kt≤rych ryby potrzebuj▒ w szczeg≤lnych sytuacjach ┐yciowych np. w okresie tar│a. Aby dostarczyµ rybom niezbΩdnego jodu i witamin z grupy B, kt≤re wp│ywaj▒ na ich og≤lne dobre samopoczucie i wzmacniaj▒ ich mechanizmy obronne polecam dolaµ do naszego zbiornika preparat Tetra Vital. Do akwarium hodowlanego stosujemy wed│ug instrukcji, a do towarzyskiego - po│owΩ dawki. Witaminy z grupy B wspomagaj▒ ponadto prawid│owy rozw≤j ro╢lin i mikroorganizm≤w.