MATERIAúY DO AKWARIUM

Nale┐y bardzo uwa┐nie dobieraµ materia│y stosowane w akwarium, gdy┐ niekt≤re z nich mog▒ mieµ wp│yw na sk│ad chemiczny wody. Musimy byµ pewni, ┐e materia│y u┐yte do urz▒dzenia zbiornika s▒ absolutnie czyste. Nie nale┐y myµ materia│≤w ┐adnymi ╢rodkami chemicznymi, np.: myd│o, proszek do prania, p│yn do mycia. Czy╢cimy je pod bie┐▒c▒, ciep│▒ wod▒ przy u┐yciu ostrej szczoteczki, a nastΩpnie wszystko wygotowujemy.
Kamienie i ska│ki

Najlepiej jest zastosowaµ ska│ki kwarcowe (najczΩ╢ciej wystΩpuj▒ce) i granitowe.

Wiele innych rodzaj≤w ska│ zawiera zwi▒zki chemiczne, kt≤re w akwarium powodowaµ mog▒ zmianΩ sk│adu chemicznego wody. Ska│y takie jak: wapie±, piaskowiec czy │upek silnie wp│ywaj▒ na zmianΩ sk│adu wody. Mniejszy wp│yw maj▒ ska│y wulkaniczne i metamorficzne. Sk│ad niekt≤rych ska│ mo┐na dobrze wykorzystaµ, np.: ska│ki wapiennej nie umieszcza siΩ w zbiornikach z miΩkk▒ wod▒, ale doskona│a jest w hodowlach ryb lubi▒cych tward▒ wodΩ, np.: ryby ze skalistych jezior le┐▒cych wzd│u┐ afryka±skich uskok≤w tektonicznych. W akwariach morskich ska│y u│atwiaj▒ utrzymanie w│a╢ciwego sk│adu wody.

Groty z kamieni sklejamy klejem silikonowo-ka│czukowym. Niekt≤rzy akwary╢ci przy budowie grot u┐ywaj▒ cementu. W takim przypadku grotΩ przed w│o┐eniem do zbiornika nale┐y moczyµ przez co najmniej 14 dni, codziennie zmieniaj▒c wodΩ.

Dobrym sprawdzianem na wapienie jest polanie ska│ki octem, je┐eli zawiera ona du┐o wΩglan≤w wapnia powierzchnia jej zapieni siΩ.

Piasek i ┐wir

Najodpowiedniejszy jest piasek o ziarnisto╢ci 1 do 3 mm i ┐wir 3 do 10 mm. Drobniejszy piasek szkodzi ro╢linom. Utrudnia swobodny dop│yw wody zawieraj▒cej sk│adniki pokarmowe, a tak┐e mo┐e spowodowaµ gnicie niedotlenionych korzeni. Do akwari≤w najlepszy jest piasek i ┐wir z wartkich i czystych, nie zatrutych strumieni i rzek. Nale┐y uwa┐aµ by nie zawiera│ mu│u i nie mia│ "nie╢wie┐ego" zapachu. Oczywi╢cie coraz trudniej jest znale╝µ niezanieczyszczon▒ rzekΩ, przez co najczΩ╢ciej stosujemy piasek i ┐wir kwarcowy u┐ywany w budownictwie.

Przygotowanie : Przed wy│o┐eniem pod│o┐a tak d│ugo przemywamy je pod bie┐▒c▒ wod▒, a┐ po silnym zamieszaniu woda bΩdzie zupe│nie przezroczysta. Piasek i ┐wir mog▒ r≤wnie┐ zawieraµ wapie± . Je┐eli zak│adamy akwarium z wod▒ miΩkk▒ , warto postaraµ siΩ o ┐wir i piasek wolne od wapieni . Wapie± po czasie podnosi twardo╢µ wody.

W domowy spos≤b mo┐na uzdatniµ piasek i ┐wir przez gotowanie ich z dodatkiem octu (1 szklanka na 5 litr≤w k▒pieli) oko│o piΩciu godzin , co godzinΩ zmieniaj▒c wodΩ.

Z do╢wiadczenia : »wir , kt≤ry zakupi│em w sklepie, maj▒cy etykietkΩ jakiej╢ firmy, na kt≤rej by│o napisane, ┐e jest oczyszczony chemicznie i uzdatniony, gotowy do u┐ytku, BYú BARDZIEJ BRUDNY NI» »WIR WYBRANY PRZEZE MNIE Z DNA POBLISKIEJ RZEKI . ! ! !

Korzenie i drewno

Drewno zbieraµ mo┐na z rzek. Nie stosuje siΩ drewna ╢wie┐ego lub wykazuj▒cego ╢lady zgnilizny, powinno te┐ byµ wolne od wszelkich organizm≤w ┐ywych, np.: ╢limak≤w. Powinno te┐ byµ bez kory.

Najlepiej przed w│o┐eniem drewna i korzeni do akwarium moczyµ je w czystej wodzie, czΩsto zmienianej, tak d│ugo, a┐ nie bΩd▒ wyp│ywaµ na jej powierzchniΩ, a nastΩpnie wygotowaµ z odrobin▒ soli (powiedzmy, 1 szklanka na piΩµ litr≤w wody), uwa┐aj▒c by ca│e by│y zanurzone. Po wygotowaniu p│uczemy je pod bie┐▒c▒ wod▒.

Lignity
Odmiana wΩgla brunatnego o barwie ciemnobr▒zowej do czarnej z zachowan▒ jeszcze struktur▒ drewna. Spotykane w du┐ych ilo╢ciach w kopalniach wΩgla brunatnego. Ze wzglΩdu na neutralno╢µ do sk│adu wody, ciekawe kszta│ty i piΩkne komponowanie siΩ z zieleni▒ ro╢lin w naszym akwarium szczeg≤lnie polecam do stosowania zamiast korzeni.

 

PamiΩtaj : Materia│y zebrane samemu czy kupione w sklepach akwarystycznych
nale┐y przygotowaµ przed w│o┐eniem do akwarium.