POWIETRZE

Niedob≤r lub brak tlenu bywa powodem wielu chor≤b ryb. Zapobiega temu stosowanie przewietrzania. Powoduje ono zwiΩkszenie powierzchni styku powietrza z wod▒ oraz wywo│uje jej ruch, dziΩki czemu u│atwione jest rozpuszczanie siΩ tlenu (natlenienie) i wymiana gaz≤w w wodzie. Przewietrzanie zapobiega powstawaniu ko┐ucha bakteryjnego na powierzchni wody. Przewietrzania mo┐na zaniechaµ tylko w przypadku chowu ryb labiryntowych lub wtedy, gdy w du┐ym, do╢µ gΩsto zaro╢niΩtym zbiorniku znajduje siΩ niewiele ryb. tj. gdy na jedn▒ ╢redniej wielko╢ci rybΩ (do 10 cm) przypada nie mniej ni┐ 20 litr≤w wody. Natomiast pr≤by wychowania wiΩkszej gromadki narybku bez napowietrzania ko±cz▒ siΩ prawie zawsze niepowodzeniem. Powietrze do akwarium t│oczy siΩ za pomoc▒ rozmaitych pompek.

Pompki

Najpospolitsze s▒ pompki membranowe tzw. "brzΩczyki" - stosunkowo tanie i │atwe w obs│udze. Niestety s▒ ma│o wydajne, wystarczaj▒ tylko na dwa -- trzy zbiorniki. Przyrz▒d dzia│a na zasadzie drga± blaszki stalowej w zmiennym polu magnetycznym wytwarzanym przez elektromagnes. Do drgaj▒cej blaszki przymocowana jest gumowa membrana umieszczona w pojemniczku z zaworami. Przybli┐anie blaszki do elektromagnesu powoduje wiΩksze jej odchylanie i silniejsz▒ pracΩ pompki, oddalanie za╢ zmniejsza szybko╢µ pompowania powietrza. Wad▒ takiej pompki (produkowanej nie jednokrotnie przez prywatne "firmy" w "stodole"- dorobkiewicze cholerni ! ) jest przykre jednostajne brzΩczenie wywo│ane przez wibruj▒c▒ blaszkΩ.
Od kilku lat w sklepach s▒ w sprzeda┐y dobre pompki membranowe. Produkowane s▒ w kilku wersjach r≤┐ni▒cych siΩ wydajno╢ci▒, a charakteryzuj▒ siΩ ma│ymi gabarytami, niezawodno╢ci▒ i cich▒ prac▒. Nie chcΩ tu robiµ reklamy, ale dobre s▒ pompki firmy FLUVAL.

Pospolite r≤wnie┐ s▒ rozmaite pompki t│okowe. Silnik elektryczny napΩdza t│oki w cylindrach z zaworami zwrotnymi lub po prostu mieszek gumowy. Poniewa┐ wydobywaj▒ce siΩ z takiej pompy powietrze wyra╝nie pulsuje, najczΩ╢ciej stosuje siΩ przy nich zbiorniki wyr≤wnawcze, czyli szczelne naczynia zaopatrzone we wlot i wylot powietrza. Wyr≤wnuj▒ one ci╢nienie powietrza i zabezpieczaj▒ przed zassaniem wody do pompki. S▒ to na og≤│ bardzo wydajne urz▒dzenia, mog▒ obs│u┐yµ wiΩksz▒ ilo╢µ zbiornik≤w. Je┐eli s▒ dobrze wykonane i konserwowane pracuj▒ prawie bezg│o╢nie. W krajach zachodnich produkowane s▒ specjalne pompy mimo╢rodowe i od╢rodkowe, pracuj▒ one bardzo cicho i s▒ bardzo wydajne. S▒ te┐ pompy powietrzne albo wodne, w kt≤rych specjalnie metalizowana membrana drga bezpo╢rednio w polu magnetycznym.

Ko±c≤wka do natleniania

Do przewietrzania wody w akwarium u┐ywany jest tzw. "kamie±". Jest to kawa│ek piaskowca lub drobnoporowatego pumeksu. Powietrze wprowadzone do wywierconego w nim otworu wydobywa siΩ drobnymi banieczkami. Do przewietrzania akwari≤w tarliskowych tzw. kotnik≤w stosuje siΩ r≤wnie┐ cienk▒ pipetΩ, z kt≤rej powietrze wychodzi do╢µ du┐ymi pΩcherzykami, ale nie wywo│uj▒ one tak silnych pr▒d≤w wody jak przy u┐yciu kamienia i nie uszkadzaj▒ ikry lub m│odego narybku.

W ostatnich latach pojawi│y siΩ te┐ r≤┐nego rodzaju ko±c≤wki w formie wΩ┐yka z porowatej styrogumy, o r≤┐nych d│ugo╢ciach. RadzΩ zastanowiµ siΩ przy zakupie tego wyposa┐enia i wzi▒µ pod uwagΩ to, ┐e lepiej natleniaj▒ poprzez wiΩksz▒ powierzchniΩ styku powietrza z wod▒ w akwarium.

Te same pompki mog▒ s│u┐yµ do zasilania urz▒dze± filtracyjnych i do natleniania.

Mo┐emy te┐ zrezygnowaµ z zakupu pompki do przewietrzania o ile zastosujemy filtr wewnΩtrzny z mo┐liwo╢ci▒ natleniania wody.Warto rozwa┐yµ zakup takiego filtra przez co zminimalizujemy ilo╢µ urz▒dze± w naszym zbiorniku. (przecie┐ bΩdziemy w nim hodowaµ rybki :-)