Wrzody
Zielnik Wrzody Alergia Cukrzyca Apetyt W╣troba Kr╣┐enie Mia┐d┐yca Nadci£nienie K╣cik Apiterapii Historia Medykamenty Adresy

 

Zio│a w chorobie wrzodowej.

400 letnie do£wiadczenia medyczne - bowiem od tylu lat Bonifratrzy
(czyli Dobrzy Bracia) nios╣ pomoc ludziom chorym na ca│ym £wiecie.

s-ico.gif (4992 bytes)tosowanie zi≤│ w tym schorzeniu jest ze wszech miar korzystne, gdy┐ przynosi stopniow╣, lecz trwa│╣ poprawe. Dzia│aj╣ one os│aniaj╣co na uszkodzon╣ b│onΩ £luzow╣, maj╣ te┐ w│a£ciwo£ci przeciwzapalne, przeciwb≤lowe, przeciwhistaminowe, przeciwkrwotoczne oraz reguluj╣ce ubytki.

1.

Przyk│adowe zestawy zi≤│: g
K│╣cze piΩciornika 50
Ziele tasznika 50
Ziele krwawnika 50
Korze± prawo£lazu 50
Li£µ podbia│u 50
Korze± koz│ka 50
Korze± melisy 50
Kwiat lawendy 50
Korze± mniszka 50
Li£µ pokrzywy 50
Ziele srebrnika 50

2.

Przyk│adowe zestawy zi≤│: g
Korze± arcydziΩgla 50
Korze± mniszka 50
Li£µ podbia│u 50
Korze± prawo£lazu 50
Korze± koz│ka 50
Porost islandzki 50
Korze± lukrecji 50
Ziele drapacza 50
Koszyczek rumianku 50
Ziele dziurawca 50
Kwiat £lazu 50

Wszystkie sk│adniki dobrze wymieszaµ, 2 │y┐ki sto│owe zi≤│ zalaµ 2 szklankami zimnej wody, doprowadziµ do wrzenia, po 30 minutach naparzania przecedziµ i piµ ciep│e po 1/2 szkl. na p≤│ godziny przed jedzeniem.

Medycyna ludowa proponuje.

Oczy£ciµ szczoteczk╣ w wodzie 2 kg ziemniak≤w. NastΩpnie ugotowaµ je i obraµ z │upiny. úupinΩ rozdrobniµ i rozgotowaµ w wodzie po ziemniakach, oko│o 20 min. Odcedziµ i piµ tΩ wodΩ codziennie:
na czczo fili┐ankΩ,
drug╣ w po│udnie,
trzeci╣ przed snem.
Po jakim£ czasie wrzody znikn╣.

Zaleca siΩ te┐ picie surowego soku z tartych ziemniak≤w 3 razy dziennie, po 2-3 │y┐ki sto│owe przed jedzeniem

Aloes jest stosowany w chorobie wrzodowej. Ro£lina, kt≤r╣ zamierzamy u┐yµ do leczenia, musi spe│niaµ kilka warunk≤w: powinna mieµ przynajmniej 3 lata (ale nie przekraczaµ 5 lat), nie mo┐emy jej podlewaµ 10 do 15 dni. Do zrobienia leczniczego wina potrzeba oko│o 0.5 kg li£ci aloesu.

500g li£ci £cieramy na miazgΩ i wyciskamy z nich sok. Do szklanego naczynia z sokiem dodajemy 0.5 l czerwonego wina i 0.5 kg miodu pszczelego. Mieszamy wszystko razem i odstawiamy na 7-10 dni. Po tym okresie przecedzamy p│yn przez gΩste sito, przelewamy do butelki i odstawiamy do lod≤wki.

W pierwszym tygodniu nale┐y wypiµ 3x dziennie po jedzeniu po 1 │y┐eczce, w nastΩpnych 3-4 tygodniach 3x dziennie po │y┐ce, potem przez kolejne 3-4 tygodnie ponownie 3 │y┐eczki dziennie.

Okres kuracji powinien trwaµ 2-3 miesi╣ce. Winko pije siΩ zawsze na 1 godz. przed jedzeniem. Kuracja ta pomaga tak┐e przy owrzodzeniu jelita grubego, w skurczach miΩ£ni, nerwob≤lach, w b≤lach reumatycznych, w dychawicy oskrzelowej, dodaje te┐ si│ witalnych, pomaga w leczeniu impotencji.

Z dobrym skutkiem mo┐na stosowaµ propolis w kroplach na naparze z siemienia lnianego przez 3 tygodnie. Propolis r≤wnie┐ stosuje siΩ 3x dziennie po 15 kropli na mleko lub cukier.

W chorobach wrzodowych dobrze jest przeprowadziµ kuracjΩ kapustn╣. Podaje siΩ 5x dziennie nap≤j z│o┐ony z 10-20 dag soku z kapusty i 5 dag soku z selera. Leczenie trwa 6-9 dni. W celach leczniczych trzeba wycisn╣µ sok z g│≤wki kapusty o wadze 1 kg.

Zim╣ potrzebne bΩd╣ do tego 2 g│≤wki kapusty, gdy┐ warzywo jest w≤wczas mniej soczyste. Mo┐na te┐ sok otrzymaµ w sokowir≤wce, mo┐na kapustΩ zmiksowaµ i przetrzeµ przez sito.

Sok jako dawkΩ lecznicz╣ nale┐y piµ 5 szklanek dziennie w mniej wiΩcej r≤wnych odstΩpach czasu.

Uwaga!

Kapusty nie mog╣ nadu┐ywaµ osoby chore na tarczycΩ. Zaleca siΩ herbatkΩ z pokrzywy,

w czasie jednotygodniowej kuracji 3x dziennie po jednej szklance
w czasie jednotygodniowej kuracji 3x dziennie po jednej szklance, pitej przeciwko skurczom i wrzodom ┐o│╣dka.

Aby nie straciµ cennych substancji, herbatkΩ przygotowuje siΩ zalewaj╣c wrz╣tkiem (nie gotuj╣c).

Zapobiegawczo pije siΩ 1 szklankΩ dziennie, ale przez ca│y rok.

Na wrzody dwunastnicy bardzo skuteczne s╣ k│╣cza tataraku zwyczajnego - herbatkΩ z tataraku przygotowuje siΩ tylko jako wyci╣g na zimno.

Pe│n╣ │y┐eczke do kawy k│╣cza tataraku zalewa siΩ na noc 1/4 l wody. Rano lekko ogrzewa siΩ i cedzi. Przed u┐yciem herbatkΩ podgrzaµ na │aƒni wodnej (podgrzewaµ garnek z zio│ami w garnku z wod╣).

Wystarczy wypiµ 6 │yk≤w herbatki dziennie.

Zio│olecznictwie Bonifratr≤w mo┐na zaopatrzyµ siΩ w preparaty pomocnicze w leczeniu choroby wrzodowej:

PROPOLIS

3x dziennie 15 kropli na mleko lub cukier

STOMACH BONIFRATERSKI

krople ┐o│╣dkowe 3x dziennie po 30-40 kropli, na wodΩ

Preparat ten jest r≤wnie┐ skuteczny przy braku apetytu. Stosuje siΩ go w zale┐no£ci od wieku: dzieci 3x 5 - 10 kropli, doro£li 20 - 30 kropli

NERVINA

- preparat uspokajaj╣cy, stosowaµ 3x dziennie po │y┐ce sto│owej

leczeniu tej choroby wa┐na jest dieta.

W okresie zaostrzenia objaw≤w choroby, przebiegaj╣cej z silnymi i uporczywymi b≤lami, stosuje siΩ do£µ rygorystyczn╣ dietΩ, podaj╣c co godzinΩ ma│e porcje mleka z dodatkiem chudej £mietanki i ewentualnie bia│ko jaja. DietΩ tak╣ stosuje siΩ przez kr≤tki okres, p≤ƒniej wystarczaj╣ca jest dieta lekkostrawna.

Zalecane jest czΩste przyjmowanie ma│ych posi│k≤w (co 2 - 3 godz.), unikanie potraw wzmagaj╣cych wydzielanie soku ┐o│╣dkowego (roso│y, sosy, ostre przyprawy, kawa, mocna herbata, potrawy sma┐one, pieczone, wΩdzone, t│uste, kwa£ne, razowy chleb) i zwiekszenie ilo£ci potraw bia│kowych, kt≤re dobrze neutralizuj╣ kwas solny.

Poniewa┐ nadmiar mleka mo┐e okazaµ siΩ szkodliwy, nale┐y wypijaµ nie wiΩcej ni┐ 1 litr dziennie.

Dalsze wskaz≤wki dietetyczne na te i inne choroby znajdzie Czytelnik w Poradniku Bonifratr≤w - Praktyczne wskaz≤wki ┐ywienia w zdrowiu i w chorobie wydanym przez Zio│olecznictwo bonifratr≤w.

PamiΩtajmy!

W leczeniu choroby wrzodowej ┐o│╣dka i dwunastnicy, obok leczenia farmakologicznego, najwa┐niejsze jest wyeliminowanie stresu, przestrzeganie diety, regularne od┐ywianie oraz systematyczne leczenie wspomagaj╣ce zio│ami.

 

Czynnikami wrzodotw≤rczymi s╣:

stres

leki, zw│aszcza aspiryna, sterydy, salicylany

palenie papieros≤w

ostre przyprawy

z│e ┐ywienie, mocna herbata, alkohol

Vaccinium vitis idaea

powr≤t do g│ownej strony

 

Zielnik NastΩpna strona