Kr▒┐enie
Zielnik Wrzody Alergia Cukrzyca Apetyt W▒troba Kr▒┐enie Mia┐d┐yca Nadci╢nienie K▒cik Apiterapii Historia Medykamenty Adresy

 

Niewydolno╢µ kr▒┐enia

400 letnie do╢wiadczenia medyczne - bowiem od tylu lat Bonifratrzy
(czyli Dobrzy Bracia) nios▒ pomoc ludziom chorym na ca│ym ╢wiecie.

n-ico.gif (4620 bytes)iewydolno╢µ kr▒┐enia, nazywana ╢ci╢lej niewydolno╢ci▒ serca, jest to taki stan, w kt≤rym serce nie jest w stanie podtrzymaµ pe│nego kr▒┐enia krwi dla potrzeb ustroju. PojΩcie niewydolno╢ci kr▒┐enia jest r≤wnoznaczne z niewydolno╢ci▒ miΩ╢nia sercowego i mo┐e obejmowaµ tylko jedn▒ z kom≤r serca.

Wskutek s│abych skurcz≤w i niewystarczaj▒cego opr≤┐nienia komory podnosi siΩ ci╢nienie rozkurczowe w komorze, w przedsionku oraz w odpowiadaj▒cym mu uk│adzie ┐ylnym. W niewydolno╢ci lewej komory podwy┐sza siΩ ci╢nienie w lewym przedsionku oraz powstaje zastoina ┐ylna w p│ucach, objawiaj▒ca siΩ duszno╢ci▒. W niewydolno╢ci prawej komory podwy┐sza siΩ ci╢nienie w ┐y│ach obwodowych, powstaj▒ obrzΩki i powiΩksza siΩ w▒troba wskutek zastoju ┐ylnego. Do╢µ czΩst▒ postaci▒ jest niewydolno╢µ ca│ego serca, na kt≤re sk│adaj▒ siΩ objawy zar≤wno prawokomorowej, jak i lewokomorowej niewydolno╢ci serca. Schorzenie serca leczy lekarz kardiolog, stosuj▒c odpowiednie leki i wskazania, kt≤rych trzeba skrupulatnie przestrzegaµ.

 

Zio│a dzia│aj▒ tu tylko pomocniczo.

Ziele serdecznika (Hb. Leonuri) 100,0
Koszyczek rumianku (Anth. Chamomillae) 100,0
Kwiatostan g│ogu (Infe Crataegi) 100,0
Li╢µ brzozy (Fol. Betulae) 50,0
Ziele po│onicznika (Hb. Herniariae) 50,0
K│▒cze perzu (Rhiz. Agrpyri) 50,0
Kwiaty wrzosu (Flor. Callunae) 50,0
Kwiat kasztanowca (Flos. Hippocastani) 50,0

Zio│a zmieszaµ, wsypaµ │y┐eczkΩ na szklankΩ wrz▒tku, naparzaµ pod przykryciem 20 - 30 min., piµ gor▒ce po szklance rano i przed spaniem.

 

DEKALOG ZDROWEGO SERCA

  1. RACJONALNIE OD»YWIA╞ SI╩ (codziennie spo┐ywaµ co najmniej 40 dag. jarzyn, owoc≤w - w tanie surowym; t│uszcze zwierzΩce zast▒piµ ro╢linnymi i wielonienasyconymi; zredukowaµ do minimum spo┐ycie soli kuchennej; cukier zast▒piµ miodem; unikaµ wΩglowodan≤w prostych - wyrob≤w cukierniczych; spo┐ywaµ minimum 30 kg ryb rocznie; zredukowaµ do minimum spo┐ycie czerwonego miΩsa i jego przetwor≤w)

  2. WYELIMINOWA╞ PALENIE PAPIEROS╙W, PICIE ALKOHOLU, MOCNEJ KAWY (ewidentnie sprzyjaj▒ chorobom uk│adu kr▒┐enia i wystΩpowaniu choroby nowotworowej)

  3. DBA╞ O NALE»Ní MAS╩ CIAúA (WAG╩) - oty│o╢µ to wiΩksza ilo╢µ naczy± krwiono╢nych i wiΩksze obci▒┐enie dla serca i uk│adu kr▒┐enia. Sprzyja ona mia┐d┐ycy i chorobie niedokrwiennej serca z zawa│em w│▒cznie

  4. BY╞ CIíGLE W RUCHU - ka┐dego dnia przej╢µ pieszo co najmniej 4 kilometry. Nie uprawiaµ sport≤w wyczynowych. Wskazane p│ywanie, jazda na rowerze, spacery, itp. Odpowiednio dozowaµ ruch w zale┐no╢ci od wydolno╢ci uk│adu kr▒┐enia. Bezruch jest zab≤jczy dla cz│owieka. Nie przesiadywaµ godzinami w fotelu przed telewizorem.

  5. CODZIENNIE ZA»YWA╞ EKOLEKI - zawieraj▒ce GLA, NNKT, antyksydanty. Zapobiegaj▒ one mia┐d┐ycy, chorobom cywilizacyjnym, a tak┐e poprawiaj▒ odporno╢µ organizmu.

  6. CZ╩STO KONTROLOWA╞ POZIOM CIªNIENIA T╩TNICZEGO KRWI I LIPID╙W W SUROWICY KRWI - pozwala to na szybkie uchwycenie zaburze± pracy organizmu i zapbie┐y niepo┐▒danym zmianom organicznym ustroju

  7. PODDAWA╞ SI╩ COROCZNYM LEKARSKIM BADANIOM KONTROLNYM (osoby zdrowe) I SYSTEMATYCZNEMU LECZENIU LEKARSKIEMU (chorzy). CzΩsto lekcewa┐enie objaw≤w i niesystematyczne leczenie prowadzi do gro╝nych nastΩpstw zdrowotnych.

  8. OPTYMISTYCZNIE PODCHODZI╞ DO »YCIA. Silne zbΩdne stresy, nerwowy styl ┐ycia, negatywne my╢lenie o sobie, innych, chorobie - to wrogowie zdrowia. Stan psychiki odbija siΩ na zdrowiu somatycznym i odwrotnie.

  9. MIE╞ PO»YTECZNE HOBBY - nie ma nic gorszego, ni┐ bezczynno╢µ i obojΩtno╢µ. Oddawanie siΩ r≤┐norodnym pasjom pozwoli zapomnieµ o trudach codziennego dnia, wyzwoli w cz│owieku pozytywne reakcje i emocje. Nie robiµ nic na si│Ω i wbrew w│asnej woli i sumieniu.

  10. ROZUMNIE WYPOCZYWA╞ I PRACOWA╞ - dbaµ o prawid│owy sen, nie pracowaµ w nocnej porze; wypoczywaµ w ekologicznie czystych terenach, bΩd▒c w ruchu; unikaµ zajΩµ obci▒┐aj▒cych nadmiernie uk│ad kr▒┐enia.

 

Od┐ywianie w niewydolno╢ci kr▒┐enia

Celem diety jest poza ochronieniem chorego od szkodliwego wp│ywu niekt≤rych pokarm≤w - odci▒┐enie przemiany materii.

Nale┐y unikaµ przepe│nienia ┐o│▒dka, spo┐ywaj▒c posi│ki w mniejszych ilo╢ciach, ale czΩ╢ciej. Chory musi otrzymywaµ lekko strawne po┐ywienie regularnie, a ostatni posi│ek nie kr≤cej ni┐ 3 godz. przed snem.

Wa┐na jest ilo╢µ przyjmowanych doustnie p│yn≤w - zalecane jest 5-6 szklanek p│yn≤w dziennie, ale nie mniej ni┐ 1l na dobΩ. Przy powstawaniu obrzΩk≤w du┐y nacisk k│adzie siΩ na ograniczanie nie tylko p│yn≤w, ale i soli kuchennej, kt≤rej ilo╢µ w dziennym pozywieniu powinna wyno╢iµ 2 - 4 kg (niekiedy trzeba s≤l ograniczyµ a┐ do 0.5g, a nawet wy│▒czyµ zupe│nie).

Niewskazane jest d│ugotrwa│e stosowanie diet - jarskiej lub bezbia│kowej. CΩsto chory odczuwa brak │aknienia - posi│ki powinny byµ przyrz▒dzone smacznie, apetycznie. Brak apetytu mo┐e doprowadziµ do wyniszczenia organizmu, szczeg≤lnie u chorych z niedoborem wagowym.

 

W schorzeniach uk│adu kr▒┐enia stosuje siΩ dietΩ:

Produkty dozwolone Produkty zabronione
Pieczywo (wszelkie) bez dodatku soli lub z ma│▒ ilo╢ci▒ soli, wszystkie rodzaje m▒ki, kasz i makaron≤w. Pieczywo s│one, przygotowane z dodatkiem proszk≤w do pieczenia, groch, soja, fasola.
Mleko, twar≤g, ser bia│y Wszelkie sery twarde i topione(fermentowane)
Bia│ka jaj (ca│e jaja po uzgodnieniu z lekarzem) »≤│tka jaj, jaja cale.
Chude gatunki miΩs i ryb (cielΩcina, wo│owina, konina, kura bez sk≤ry, kr≤lik, go│▒b, dorsz, karmazyn, karp, leszcz, szczupak, p│otka, sandacz) T│uste gatunki miΩs i ryb (wieprzowina, baranina, gΩ╢, kaczka, ╢led╝, wΩgorz, │oso╢, ryby w oleju, konserwy miΩsne i rybne, miΩsa peklowane i wΩdliny)
Owoce dojrza│e (wszelkie) - surowe i gotowane Owoce niedojrza│e
Warzywa swie┐e i mro┐one Kapusta, groch, fasola, konserwy, warzywne, solone.
Rafinowane oleje ro╢linne, mas│o i smietanka (w ilo╢ci dozwolonej przez lekarza) S│onina, smalec, boczek, margaryny twarde, mas│o solone.
Mi≤d, przetwory owocowe, cukier w rozs▒dnej ilo╢ci Ciasta t│uste, ciastka z kremem, ciasta z proszkiem do pieczenia, torty, czekolada.
Przyprawy: zielony koper, szczypiorek, pietruszka, kminek, any┐, majeranek, cytryna. Pieprz, musztarda, papryka w proszku, listki bobkowe, gorczyca, ocet.

 

W niewydolno╢ci kr▒┐enia wskazane jest leczenie w uzdrowiskach: Ciechocinek, Gocza│kowice Zdr≤j, Inowroc│aw, Ko│obrzeg, L▒dek - Zdr≤j, Na│Ωcz≤w, ªwinouj╢cie.

W zio│olecznictwie Bonifratr≤w w úodzi, Warszawie i Krakowie mo┐na zaopatrzyµ siΩ w specjalne mieszanki zio│owe i krople zio│owe.

ZapamiΩtaj!

zmniejsz ilo╢µ cholesterolu we krwi przez odpowiedni▒ dietΩ

kontroluj cukier we krwi

kontroluj c╢nienie

b▒d╝ aktywny fizycznie

nie pal tytoniu

unikaj nadmiaru stres≤w

Mieszanki i krople zio│owe pomocne w leczeniu niewydolno╢ci kr▒┐enia dostΩpne s▒ w Zio│olecznictwie Bonifratr≤w w Warszawie.

Sambucus Ebulus

Venol.jpg (12120 bytes) Leonuri.jpg (12194 bytes)
Krople.jpg (13375 bytes) Wiesiole.jpg (26963 bytes)

Wykorzystano literaturΩ:

O. Grzegorz Sroka - "Poradnik zio│owy"
Poradnik Uzdrowiciela - art. p. Paw│a Glugli

Poprzednia strona Zielnik NastΩpna strona