[ja.chlip] [ksiΩga.go╢ci] [bajarz] [kulturalnik] [pomy╢lnik] [wiedzajnik] [sieµ] [dobra.strona] [pogaduchy] [x] chlip.pl [x]
strefa.zrzutu
a oto nieustannie rosn▒ca lista recenzji aplikacji internetowych - pisane dla strefy zrzutu Republiki.
[x] GaduGadu - polskie ICQ?

[x] Pixel32 - m│odszy brat Photoshopa?

[x] gnutella - konkurentka napstera, komuinizm plik≤w wszelakich.

[x] napster - komunizm MP3

[x] pine - Twoja poczta zawsze i wszΩdzie taka sama.. i jak┐e kultowa! :]

[x] UltraEdit - jeszcze jeden wielki edytor tekstowy

[x] Mail Warrior - bardzo ma│a poczta; mini-klient e-mail

[x] Gif Movie Gear - potΩga w animacji i kompresji GIF≤w

[x] dicer - jak elegancko poci▒µ obrazki?

[x] CuteFTP - klient ftp dla ma│ych i du┐ych

[x] Teleport Pro - kopiowanie ca│ych stron www na dysk lokalny... :]

[x] ICQ - czyli jak sprawdziµ, kto jest w sieci i jak to potem wykorzystaµ

[x] PIRCH98 - je╢li ju┐ musisz "siedzieµ na IRCu" - u┐yj odpowiedniego narzΩdzia

[x] NoteTab - o bardzo zaawansowanym edytorze plik≤w tekstowych i html

[x] TheBat! - m≤j zachwyt nad programem do obs│ugi skrzynek e-mail

TheBat!
   Sieµ niejako przywr≤ci│a tradycjΩ pisania list≤w, minimalizuj▒c koszt ich wysy│ki, jak i "produkcji". Mo┐e odrobinΩ zmieni│a formΩ (choµ niekt≤rzy pr≤buj▒ upodobniµ listy elektroniczne do ich papierowych pierwowzor≤w - wysy│aj▒c "htmlowe giganty"), jednak powr≤t rzeszy Internaut≤w do s│owa pisanego jest faktem niepodwa┐alnym.

   W wypadku listu "tradycyjnego" wa┐ne by│y warunki pracy - o╢wietlenie, odpowiedni papier, koperta, pi≤ro czy d│ugopis... W sieci wa┐ny sta│ siΩ program (╢wiadomie pomijam kwestiΩ monitora i klawiatury), spod kt≤rego nasze listy wychodz▒ - w tym wypadku liczy siΩ to, czy bΩd▒ czytelne dla odbiorc≤w (zgodno╢µ ze standardami - dla Polski najwa┐niejsza jest zgodno╢µ z ISO-8859-2, kt≤re z w│a╢ciwym sobie uporem stara siΩ wyprzeµ Microsoft stosuj▒cy w│asn▒ "normΩ" - Windows-1250), oraz mo┐liwo╢ci, jakie oferuje on u┐ytkownikowi.

thebat! screenshot

   Tych nie brakuje produktowi programist≤w ze wschodu, autor≤w znanego wielu osobom Dos Navigatora - firmie RitLabs. TheBat! - to rozbudowany (i wci▒┐ rosn▒cy!) klient e-mail, umo┐liwiaj▒cy korzystanie z wielu kont jednocze╢nie, w pe│ni zgodny z ISO-8859-2, o zaawansowanych mechanizmach filtracji wiadomo╢ci, jak i szablon≤w (templates) - w tych ostatnich jest chyba nie do pobicia.

   Dla ka┐dego folderu (lub u┐ytkownika) istnieje mo┐liwo╢µ ustawienia odrΩbnego szablonu wiadomo╢ci wychodz▒cych, odpowiedzi, forward≤w; mo┐na mu tak┐e przyporz▒dkowaµ plik *.WAV odgrywany w momencie pojawienia siΩ nowych list≤w (w praktyce oznacza to, i┐ dzia│aj▒cy "w tle" TheBat!, sprawdzaj▒c pocztΩ co kilka minut - powiadamia o nowych wiadomo╢ciach w spos≤b indywidualny dla ka┐dej osoby czy listy dyskusyjnej).

   Niew▒tpliwym plusem programu jest jego "reformowalno╢µ". Tygodniowo pojawia siΩ do kilku wersji beta uwzglΩdniaj▒cych uwagi u┐ytkownik≤w (maj▒cych okazjΩ om≤wiµ swoje pomys│y z autorami na powo│anej w tym celu li╢cie dyskusyjnej). Zauwa┐one b│Ωdy czy niedopatrzenia s▒ zatem z miejsca poprawiane, za╢ pojawienia siΩ funkcji, kt≤rych nam brakuje, mo┐emy z powodzeniem oczekiwaµ w najbli┐szych wersjach.

   Argumentem, kt≤ry przekonuje rzesze polskich u┐ytkownik≤w do korzystania z takiego, czy innego programu jest jego ojczysta wersja jΩzykowa - nie brakuje jej i "Nietoperzowi" (ang. The Bat - nietoperz) - po zainstalowaniu pakietu jΩzykowego program komunikuje siΩ z nami po polsku, co wiΩcej - mo┐e "w locie" sprawdzaµ poprawno╢µ pisowni, korzystaj▒c ze s│ownika Microsoft Office.

   Usatysfakcjonuje on tak┐e profesjonalist≤w - bogate opcje administracji (od zmiany portu, z kt≤rym ma siΩ komunikowaµ, poprzez pracΩ programu w sieci lokalnej - a wiΩc korzystanie ze wsp≤lnych zasob≤w, lokalne dostarczanie poczty itp.), wsp≤│praca z PGP, mo┐liwo╢µ w│▒czania w│asnych tabel konwersji znak≤w, import skrzynek innych program≤w pocztowych - to tylko niekt≤re z jego opcji, kt≤rych liczba ro╢nie w niesamowitym tempie.

   TheBat! to program komercyjny - o czym przypomina nam przez pierwsze 30 dni u┐ytkowania, po czym pyta o zakupiony klucz, bez kt≤rego odmawia wsp≤│pracy. Rejestracja studencka to 25 USD, co dla wielu mo┐e byµ przeszkod▒ - z drugiej jednak strony narzΩdzie to warte jest swojej ceny, je╢li tylko "przerzucamy" dziennie ca│kiem sporo poczty... Nawet je╢li na razie nie zamierzamy go kupiµ - spr≤bowaµ nie zaszkodzi, nieprawda┐?
Tekst ukaza│ siΩ w WebReporterze 5/99.
© piotr.chlipalski