home *** CD-ROM | disk | FTP | other *** search
- Newsgroups: misc.consumers
- Path: sparky!uunet!gatech!emory!sol.ctr.columbia.edu!usc!sdd.hp.com!hpscit.sc.hp.com!cupnews0.cup.hp.com!news1.boi.hp.com!hp-pcd!hpcvusn!hpcvxkm.cv.hp.com!kam
- From: kam@hpcvxkm.cv.hp.com (Keith Marchington)
- Subject: Re: Bread makers: recommendations?
- Message-ID: <1993Jan7.185656.29398@hpcvusn.cv.hp.com>
- Sender: nobody@hpcvusn.cv.hp.com (Nobody - UID must be 99999)
- Nntp-Posting-Host: hpcvxkm.cv.hp.com
- Reply-To: kam@hpcvlx.cv.hp.com
- Organization: UTD-CV Corvallis, OR
- References: <C0CzIn.AKq@tct.com> <1ic7qgINNbca@symbi1.symbiosis.ahp.com>
- Distribution: na
- Date: Thu, 7 Jan 1993 18:56:56 GMT
- Lines: 62
-
-
- I always enjoy it when someone generalizes their personal experiences
- to the population at large!
-
- (a.e.mossberg) writes:
- |> jtt@tct.com (John Tombs) writes:
- |> >Would any bread maker owners out there care to let me know their views?
- |> >Surprisingly, Consumer Reports doesn't seem to have tested them.
- |>
- |> aem@symbiosis.ahp.com replies:
- |> How often do you go out and buy speciality (i.e. non-sandwich) breads?
- |> Think about how many times you can do that before you match the purchase
- |> price of the bread machine, let alone operating costs. And will you stop
- |> buying bread outside once you have a bread machine?
-
- I am not sure why specialty breads are of concern here, but just for
- the sake of analysis... I have had a Panasonic bread maker for over
- two years now. I currently use it about five to eight times a week
- and over the course of the last two years have probably averaged 3.5
- time per week. Yes, per week. We are a family of four, and we love
- bread. Over the course of the last two years, we have made about
- (let's see, 3.5*52*2=364) 360 loaves of bread. The cost of the whole
- wheat bread that I typically bought in the store was about $1.40. Now
- those loaves were bigger by about 30% than the loaves that I make in
- the bread maker, so I will say an equvalent loaf from the store costs
- about $1.00. I have carefully analyzed the cost of a loaf of bread in
- the bread maker to be about $0.22 (including electricity.) Thus we
- have a savings per loaf of $.78. Multiply times the number of loaves
- so far and we see a savings of $280.80. MUCH more than the cost of
- the bread maker. And of course, the bread maker continues to save us
- money on a daily basis.
-
- |> Like most appliances, bread machines tend to gather dust after a few
- |> months of activity.
-
- See above for a strong personal counter to this statement.
-
- |> The bread will not taste the same as that from a bakery. Sure you can
- |> make special breads that you can't buy, but you can do that now unless
- |> you are disabled, and perhaps even then.
-
- He's right about this. The bread out of the machine does not taste
- like bakery or store bought bread. It is MUCH better. Not to mention
- the fact that nothing quite beats the taste of a hot slice of
- fresh-baked bread for breakfast. Let's see you do that with your food
- processor!
-
- |> FYI, I have a bread machine. Three friends bought theirs on the basis of
- |> seeing mine. I know another eight people with bread machines. That's
- |> twelve bread machines in all. Among those twelve probably only one is in
- |> use during any given week. When I use mine now, I use it solely to
- |> knead the dough.
-
- |> aem
-
- While some may find this to be the case, not all do. Each person is
- different. Weigh your own needs and desires. If you like fresh hot
- bread with a minimum of effort, a bread machine is very economical.
- If you like to be intimately involved with the creation of your bread,
- get a Kitchen-Aid mixer or do it by hand.
-
- Keith
-