Sv─¢t hardware Sv─¢t PDA DigiManie Sv─¢t s├¡t├¡  
vyhledávání
separator separator

Nově v diskusích

Ati mobility M6 d─¢l├í probl├⌐my.... (dnes 13:45)

M├ím ├║pln─¢ stejn├╜ pro­bl├⌐m.... :o)

Re: Souboj VIA KT600 proti nForce 2 Ultra400 (dnes 13:36)

koukni se, kolik HDD spo­t┼Öebov├ívaj energi­e. bude┼í velice p┼Öe­kvapem, ale je to­ pom─¢rn─¢ m├ílo, p┼Öi­ star

Re: Pro uplnost jeste SIS748 a nForce v singlu (dnes 13:14)

jj, dopln├¡me a┼╛ ji­ se┼╛eneme...

Re: Souboj VIA KT600 proti nForce 2 Ultra400 (dnes 13:12)

Ale jist─¢ uzn├íte, ┼╛e­ v situaci kdy SATA di­sky stoj├¡ t├⌐me┼Ö ste­jn─¢ nako PATA (a­ jsou prakticky ste­jn─¢

Pro uplnost jeste SIS748 a nForce v singlu (dnes 13:06)

... a bylo by to do­konaly :)


Budoucnost 64-bitového Itania od Intelu

Budoucnost 64-bitového Itania od Intelu

(Zdeněk Kabát, 20.1.2003, zpráva)

Přestože nejsou 64-bitové procesory společnost Intel úplnou špičkou, nejvíce se o nich mluví. Dokazuje to i nová roadmap procesorů Itanium, která odhaluje nový procesor na rok 2004 a prozrazuje, že Intel se chystá v roce 2005 vypustit Itanium s dvěma jádry.

Doporu─ìit ─ìl├ínek  Tisknout ─ìl├ínek

64-bitové procesory byly donedávna dominantou serverů, kde jich mohlo být umístěno až několik desítek. V několika týdnech se ale objeví procesor osmé generace od AMD s jádrem Hammer, který díky architektuře x86-64 přinese podporu 64-bitových aplikací i do desktopů a pracovních stanic, přitom zůstane kompatibilní s 32-bitovým softwarem. Přesto ale tyto procesory až na pár výjimek (např. Opteron s jádrem SledgeHammer MP) nebudou konkurovat čistokrevným 64-bitovým procesorům jako Sun UltraSPARC III, HP Alpha 21364, IBM Power4 či v neposlední řadě Intel Itanium 2.

Po nepříliš povedené první generaci Itania s jádrem Merced se objevilo Itanium 2 „McKinley“, které už do serverového světa zasáhlo výrazněji. Dalším kouskem do rodiny bude procesor s jádrem Madison, o kterém jsme podrobně psali zde. Jenom stručně pro připomenutí – frekvence procesoru bude asi 1,5GHz, výrobní proces bude již pokročilejší 0,13mikronový a na čipu o velikosti 374mm2 bude celkem 410 milionů tranzistorů, z nichž drtivou většinu zabere až 6MB cache.

Brzy po vypuštění jádra Madison se objeví ještě jakási odlehčená verze s kódovým označením Deerfield, která bude vynikat hlavně lepší efektivitou s ohledem na spotřebu. Právě Deerfieldu by mohl konkurovat procesor AMD Opteron, který ovšem bude mít blíže jiným serverovým procesorům od Intelu, Xeonům s architekturou IA-32. A nakonec se v plánech společnosti Intel objevil ještě jeden procesor na rok 2004, a to další verze jádra Madison s 9MB cache a samozřejmě vyšší frekvencí apod.

Novinkou v roadmapě Intelu je jistě zpráva, že procesor Montecito, o kterém jsme slyšeli již dříve, bude podle prohlášení obsahovat dvě jádra. Znamená to, že jeden takový procesor bude levnější než dva s jediným jádrem a zároveň nebudou jednotlivé CPU komunikovat přes kolikrát pomalou systémovou sběrnici. Myšlenka dvou jader na jednom čipu není ale nová. Již na konci roku 2001 se objevil IBM Power4 s dvěma jádry a Sun Microsystems plánují podobné řešení na konec letošního roku (UltraSPARC IV). A podle analytiků zvládne dvě jádra i SledgeHammer. Jádro Montecito by se mělo objevit někdy v roce 2005.

Intel také, aby „pohrozil“ konkurenci, přišel s jedním zajímavým postupem. Protože IBM Power4 je sice jeden čip, ale vlastně dva procesory, musí si zákazníci pořizovat dvě licence. Intel takovou metodu zavrhl a bude jednat s čipem Montecito jako s jedním procesorem, což se pak ukáže jako úspora peněz. Na rozdíl od procesorů Madison, Madison II a Deerfield, které budou 0,13mikronové, přijde Montecito s 0,09mikronovým výrobním procesem.

Poměrně zajímavou informací je také, že všichni výše zmiňovaní nástupci jádra McKinley - Madison, Madison II, Deerfield i Montecito - budou pojmenovaní taktéž Itanium 2. Hlavně u Montecita je to z důvodu odlišně architektury zvláštní. Na rozdíl od desktopového trhu se bude také Intel u všech těchto procesorů držet stejné patice a čipových sad, takže půjde jednoduše upgradovat.

Bude zajímavé sledovat, jak se tyto procesory prosadí na náročném 64-bitovém trhu. Itanium bylo víceméně propadák a Itanium 2, přestože je velice povedené se zatím také netěší tak velké podpoře, jak by si jistě Intel přál. Až začnou vývojáři podporovat Itanium i ze strany software, stane se teprve vážným konkurentem procesorů od Sun, HP a IBM


Zdroj: ZDNet


Zn├ímkujte jako ve ┼íkole 1 2 3 4 5  

Další články na podobné téma

Diskuzní příspěvky
 Re: Budoucnost 64-bitov├⌐ho Itania od Intelumarek21.1.2003  17:24:32
 Itanium 2 a SGI s nativnim Linuxemtervi21.1.2003  22:35:25
      

ISSN 1213-0818    © 1998-2004 ProMON spol. s r.o.
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Používáme redakční systém oXyMEDIA.