Krásná tabulka (no, někteří hardwarová redaktoři mají zvrácené cítění :) procesorů AMD se objevila na serveru Pbase. Tento rozsáhlý a velice pěkně zorganizovaný seznam obsahuje všechny procesory Athlon XP, nové Durony a také Athlon 64 a Athlon 64 FX. Každý procesor je rozlišen podle jádra, jsou uvedeny změny oproti předchozím verzím a také se zde dozvíte reálnou frekvenci.
Zde je tedy ono schéma, které si níže popíšeme:
A začneme hezky od píky, resp. od procesorů AMD K7. První novinkou je, že podle údajů v tabulce bude jádro Barton v budoucnu vyráběno 90nm procesem. Na to navazují i informace o budoucnosti Athlonů XP. Ač se již přes pět měsíců neobjevil nový procesor s jádrem K7, měla by se řada Athlonů XP dále rozšířit. Ještě do konce roku by se tak měl objevit procesor Athlon XP „Barton“ 3400+, v první polovině příštího roku pak modely 3600+ a 3800+. Zajímavostí je, že Barton 3400+ bude mít jen o 50MHz vyšší frekvenci než Athlon XP „Thoroughbred B“ 2800+. To AMD ospravedlňuje zdvojnásobením cache a zvýšením frekvence FSB na 200MHz. Těžko říci, zda budou tyto Bartony vyráběné již 90nm procesem.
Další otázkou je, kam chce společnost tyto procesory pozicovat. Už dnes je cena Athlonu XP 3200+ vyšší než Athlonu 64 3200+, což by mohlo značit jisté potíže s výtěžností rychlých Bartonů. V podstatě nevidím příliš důvodů upřednostnit Athlon XP před novým 64-bitovým protějškem, který má lepší vlastnosti, jako je IHS, Cool’n’Quiet, integrovaný paměťový řadič apod. Navíc když A64 překonává při stejném modelovém označení Bartona. Proto bych si možná těmito informacemi o plánech v oblasti Athlonů XP nebyl tak jistý.
Jeden přírůstek zaznamená ještě končivší Duron. Jeho nové jádro Applebred, což je vlastně Thoroughbred s vypnutými 192kB L2 cache (zbývá tedy 64kB), je v současnosti na trhu s frekvencemi 1,4GHz a 1,6GHz, do konce roku bude řada rozšířena o 1,8GHz model. Ovšem všechny Durony budou pomalu mizet z trhu až nebudou vůbec k dostání.
Mnohem zajímavější je ovšem situace u procesorů AMD K8, tedy u platformy Athlon 64. Zde se již vrhnu na podrobnější popis jednotlivých jader, což nebylo v případě starých známých Athlonů XP třeba. V současnosti, a také až do konce roku, budou na trhu jádra SledgeHammer a ClawHammer. První zmiňované jádro používá Socket 940 a prakticky se neliší od Opteronů. Proto je nutné používat s procesorem registrované paměti. ClawHammer je naproti tomu 754-pinový desktopový model, který obsahuje dvoukanálový řadič pro DDR400. Podrobné popisy Athlonu 64 naleznete v Eaglově technologickém preview, recenzi Martina Štěpánka pak naleznete zde.
Athlon 64 FX bude do konce letošního roku, a to je zajímavé, rozšířen o další dva modely – FX-53 a FX-55 na frekvencích 2,4GHz, resp. 2,6GHz. Tuto informaci bych bral ovšem s rezervou, protože výtěžnost by musela opravdu prudce stoupnout. A vzhledem k tomu, že procesor Athlon 64 byl vypuštěn na úplném konci třetího kvartálu tohoto roku, mi to přijde jako nesplnitelný úkol. Ostatně, model FX-53 by se podle mě objevit měl, už jen s ohledem na několik úspěšných pokusů o přetaktování jediného současného FX-51. Ten mimochodem stojí u nás kolem 30 tisíc Kč, takže výtěžnost tak úžasná nebude. Nebo jinak řečeno, AMD nechce vyrábět přespříliš čipů pro Socket 940, takže ceny budou vysoké stále.
Možná ještě překvapující je fakt, že podle tabulky by se měl do konce měsíce objevit Athlon 64 3400+ na frekvenci 2,2GHz a v listopadu či prosinci model 3700+ taktovaný na 2,4GHz. O první novince bych opět nepochyboval, ale dosáhnout v relativně krátkém čase další mety 2,4GHz mi přijde málo pravděpodobné. A protože i cena Athlonu 64 3200+ dosahuje 15 tisíc Kč, bude se AMD spíše snažit vydělat na tomto prvním procesoru, po kterém se nepochybně spousta nadšenců poohlíží. Na druhou stranu, půlmilion vyrobených čipů pro Socket 754 tento rok mluví ve prospěch této neoficiální roadmap.
A nakonec tu máme pár nových procesorů na příští rok. Tím prvním je Athlon 64 FX-57 pracující na frekvenci 2,8GHz. Ten má být již postaven na novém 90nm jádře San Diego pro Socket 939, který se bude od SledgeHammeru lišit podporou dvoukanálových pamětí DDR400. Toto jádro by se mělo ale začít vyrábět mnohem hromadněji než Opter… pardon, Athlon 64 FX „SledgeHammer“.
Zbylé novinky budou tvořeny Athlonem 64 s jádrem Victoria, který se vyšplhá na frekvence 2,6GHz a 2,8GHz. Odlišností oproti ClawHammeru je málo, vlastně jen 90nm výrobní proces a nová revize čipu. Stejně jako ClawHammer budou procesory s jádrem Victoria podporovat jen jednokanálové paměti a budou taktéž obsahovat 1MB L2 cache.
Souvislosti: Pokud se chcete dostat ještě hlouběji do politiky procesorů AMD, přečtěte si tento článek o připravované produkci jednotlivých čipů v až do druhého čtvrtletí příštího roku. Podle počtu vyrobených čipů by se dalo usuzovat, že 940-pinový Athlon 64 FX nebude již o nové modely tento rok rozšířen, protože AMD plánuje rychlý přechod na perspektivnější jádro San Diego. Navíc se u SledgeHammeru zaměřuje AMD spíše na produkci Opteronů, které zatím nepotřebují tolik škálovat. Proto bych viděl modely FX-53 ale hlavně FX-55 spíše pro Socket 939.
Nástup Athlonů 64 ovšem naopak mluví pro nové verze. Jak je ve zmiňovaném článku vidět, AMD chystá několik různých jader se 754-pinovými čipy, a tak se dočkáme mnoha nových procesorů. Podle toho, jaká je v současnosti výtěžnost ClawHammeru, se bude odvíjet i vypouštění nových modelů. Proto se letos objeví s velkou pravděpodobností 3400+, ale možná již ne 3700+.
Pozn.: Rád bych připomněl, že roadmap je silně neoficiálního charakteru a informace nemusí být pravdivé. Ostatně, proto se v článku zmiňuji o tolika rozporech. Minimálně lze ale tabulku brát jako velice praktický přehled současných procesorů AMD.