Vznik
První (veřejné) zmínky o procesoru s kódovým označením Hammer sahají až do roku 2001. Hammer měl být revolučním procesorem. Měl běžným "písíčkům" přinést schopnost provádět operace s 64 bitovými celými celými čísly a mimo to měl přinést řadu velmi unikátních technologií a nápadů jako integraci paměťového řadiče přímo do procesoru. Jenže... plán se zpožďoval a i když jsme všude slyšeli, že uvedení bude tehdy a tehdy, skutečnost byla jiná. První odhady uvedení zněly na konec roku 2002, později se začalo spekulovat o srpnu 2002 (což bylo naprosto absurdní, protože tehdy procesor pracoval na nějakých 800 MHz). Z konce roku se termín uvedení přesunul na první čtvrtletí roku 2003, kdy ale AMD oznámilo...
Současný, doufejme už finální plán, hovoří o uvedení procesoru 23. září letošního roku (tj. dnes). Ale protože tento článek musím napsat s předstihem...
Athlon 64 - zlepšujeme ověřené technologie
Hammer je sice označován také jako K8, ale spíše by se hodil název "K7 plus" nebo "K7 a půl". Je to totiž v základu upravený Athlon, nic víc, nic míň. Ale nechme název na AMD, Intel také vytvořil Pentium III jednoduchou změnou stávajícího Pentia II (a tato změna byla mnohem méně výrazná než nyní u K8).
Základem procesoru Athlon jsou tři páry ALU a AGU jednotek (jednotky pro výpočet celých čísel) a dvě výpočetní FPU jednotky plus jedna FPU jednotka na ukládání dat.
Základem procesoru Opteron / Athlon 64 jsou taktéž tři páry ALU a AGU a také dvě výpočetní FPU a jedna FPU jednotka na další operace. V zásadě to samé. Jak je potom možné, že nové procesory jsou rychlejší? Rozdíl spočívá ve věcech okolo výpočetní jednotky.