ARCDATA PRAHA, s.r.o.
┌VODN═ STR┴NKA KDO JSME CO JE TO GIS? HARDWARE SOFTWARE DATA ⌐KOLEN═ PODPORA U«IVATEL┘ ARCREVUE

╣ipkaARCREVUE
╣ipkaArcRevue 2/99

menu┌VODEM
menuT╔MA
menuSOFTWARE
menuZPR┴VY

menuDownload
menuGIS Online
menuRok 2000
menuDiskuznφ f≤rum
menuArchiv tiskov²ch zprßv
menuKontakt
menuStruktura strßnek

nadpisArcRevue


ArcRevue 2/99


Software




ArcInfo verze 8: objektov∞ kompletnφ GIS

V p°edchßzejφcφch Φlßncφch o ARC/INFO verze 8 jste m∞li mo╛nost dozv∞d∞t se o v²vojov²ch zßm∞rech pro tuto novou verzi. Cφlem tohoto Φlßnku je vysv∞tlit objektov∞ komponentnφ datov² model jako nov² a velmi d∙le╛it² aspekt tohoto produktu. Hlavnφm d∙vodem p°echodu k objektov∞ komponentnφmu modelu je mφt k dispozici GIS, kter² podstatn∞ lΘpe vyjad°uje reßln² sv∞t, mß vφce mo╛nostφ pro roz╣i°ovßnφ a u╛ivatelskou ·pravu pro pot°eby zohledn∞nφ velmi specifick²ch datov²ch model∙ se specifick²mi prvky a pou╛itφ modernφch p°φstup∙ v softwarovΘm in╛en²rstvφ vedoucφch ke zvy╣ovßnφ kvality software a jeho snadn∞j╣φ ·dr╛b∞.
 

Datov² model GIS

Datov² model GIS je digitßlnφm vyjßd°enφm geografick²ch objekt∙ a vztah∙ mezi nimi. Je logick²m zobrazenφm vybran²ch Φßstφ reßlnΘho sv∞ta. Tvorba datovΘho modelu je proces abstrakce a reprezentace reßlnΘho sv∞ta v poΦφtaΦi.

V poslednφch vφce ne╛ t°iceti letech bylo s r∙zn²m ·sp∞chem zkou╣eno n∞kolik datov²ch model∙ GIS. ╪ada z nich (nap°. CAD, Image, TIN) je p°φmo zßvisl²ch na konkrΘtnφ aplikaci. V databßzov∞ orientovanΘm GIS byl georelaΦnφ model ╣iroce a ·sp∞╣n∞ uplat≥ovßn po vφce ne╛ deset let, nejlΘpe prßv∞ v ARC/INFO. V tomto modelu je geometrie a topologie geografick²ch prvk∙ ulo╛ena v systΘmu soubor∙ s atributy v systΘmu °φzenφ bßze dat S╪BD (DataBase Management System DBMS). Spojenφ mezi soubory a databßzφ je spravovßno softwarem GIS. Tento model je geometricky zam∞°en, modeluje sv∞t jako mno╛inu bod∙, liniφ a ploch, p°iΦem╛ geometrickΘ operace jsou zpracovßny jako samostatnΘ procedury (skripty AML). Tento georelaΦnφ datov² model dob°e slou╛il u╛ivatel∙m GIS mnoho let prßv∞ dφky svΘ flexibilit∞, roz╣i°itelnosti a velmi dobrΘmu v²konu. Av╣ak i tento p°φstup mß svß omezenφ nap°φklad pro modelovßnφ obsahov∞ bohat╣φch geografick²ch objekt∙ a nem∙╛e ani jednoduch²m zp∙sobem podporovat u╛ivatelsky nebo oborov∞ specifickΘ prvky.

B∞hem pokus∙ zohlednit tento problΘm byl poprvΘ uveden objektov² datov² model. Ten umo╛≥uje v systΘmech GIS modelovat stavy a chovßnφ jednotliv²ch objekt∙. Stavy objekt∙ mohou b²t chßpany jako vlastnosti Φi atributy objekt∙ (nap°. pro objekt lesnφ porost to m∙╛e b²t druh d°eviny, stß°φ porostu apod.). Chovßnφ objektu jsou metody nebo operace, kterΘ mohou b²t s objektem provedeny (nap°. pro objekt les to op∞t m∙╛e b²t vytvo°it, odstranit, vykreslit, rozd∞lit Φi spojit).
 

ObjektovΘ komponenty

D°φv∞j╣φ, objektov∞ orientovanΘ systΘmy GIS prvnφ generace byly vytvo°eny pomocφ jazyk∙ C/C++ a udr╛ovßny i p°es svß n∞kolikerß omezenφ, jako bylo obtφ╛nΘ sdφlenφ Φßstφ systΘmu (je velmi obtφ╛nΘ sdφlet binßrnφ komponenty C++), problΘmy s aktualizacφ komponent C++ bez rekompilace, nedostatek dobr²ch modelovacφch jazyk∙ a nßstroj∙ a v neposlednφ °ad∞ i proprietßrnφ rozhranφ a prost°edky pro u╛ivatelskΘ ·pravy. Aby se zamezilo t∞mto problΘm∙m, °ada softwarov²ch in╛en²r∙ zaΦala pro v²voj t∞chto systΘm∙ pou╛φvat komponentnφ technologie.

Softwarovß komponenta (component) je binßrnφ jednotka k≤du pro vφcenßsobnΘ u╛itφ. KlφΦem k popularit∞ komponent je jejich snadnß a ·Φelnß implementace s principy objektov∞ orientovanΘho programovßnφ, dnes b∞╛n∞ pou╛φvanΘho softwarov²mi in╛en²ry.

Komponenty v sob∞ dφky propracovanΘmu rozhranφ zapouzd°ujφ (encapsulate) ovlßdacφ metody a data, kterß ka╛d² samostatn² objekt charakterizujφ. To pak vede ke strukturovanΘmu a systΘmov∞ bezpeΦnΘmu v²voji aplikacφ.

D∞diΦnost (inheritance) je schopnost sdφlet k≤d v jin²ch komponentßch pou╛itφm odkazu na stav a chovßnφ jinΘho objektu. Nap°φklad nov² typ vodovodnφho uzßv∞ru m∙╛e b²t snadno vytvo°en p°epsßnφm nebo p°idßnφm n∞kolika mßlo vlastnostφ a metod ji╛ existujφcφmu typu uzßv∞ru, kter² je sv²mi vlastnostmi podobn².

Mnohotvarost (polymorphism) vyjad°uje postup, kdy ka╛d² objekt mß svΘ specifickΘ provedenφ pro r∙znΘ operace, jako jsou vykreslenφ, vytvo°enφ Φi odstran∞nφ. Jednφm z p°φklad∙ v²hod mnohotvarosti je, ╛e GIS m∙╛e obsahovat v╣eobecnou vytvß°ecφ komponentu, kterß vydßvß v╣eobecnΘ po╛adavky na vytvß°enφ objekt∙, kterΘ jsou zpracovßvßny r∙zn²m zp∙sobem podle typu v t°φd∞ objekt∙.

Objektov∞ komponentnφ p°φstup je nad°φzen² objektovΘmu p°φstupu pro GIS a poskytuje tak ka╛dΘmu rßmec pro roz╣φ°enφ svΘho datovΘho modelu. P°i pou╛itφ zßkladnφch metod objektovΘho p°φstupu majφ ucelenΘ mo╛nosti tvorby kompletnφch a bezproblΘmov²ch funkcφ pouze p∙vodnφ v²robci GIS. Naproti tomu s objektov∞ komponentnφm modelem mohou u╛ivatelΘ roz╣φ°it datov² model pomocφ tΘ samΘ technologie, jako programßto°i GIS aplikacφ. Z hlediska u╛ivatele tak nenφ v∙bec ╛ßdn² rozdφl mezi objekty dodan²mi v²robci GIS a jeho vlastnφmi objekty.

Pro v²voj a sdφlenφ komponent se zaΦalo pou╛φvat n∞kolik r∙zn²ch, av╣ak sv²m pojetφm p°ekr²vajφcφch se standard∙. Pro tvorbu interaktivnφch desktop aplikacφ se de facto standardem stal Component Object Model (COM) firmy Microsoft. Pro Internet, a snad v budoucnosti i jako vß╛n² soupe° COM na poli desktop, je ╛ivotaschopnß i technologie firmy Javasoft Java Beans. Na hrub╣φ ·rovni meziaplikaΦnφ komunikace byla jako vhodnß skupinou Object Management Group (OMG) specifikovßna technologie Common Object Request Broker Architecture (CORBA). Pro ARC/INFO zvolila ESRI technologii COM pro jejφ vysp∞lost, leganci a snadnou pochopitelnost.

Je velmi pravd∞podobnΘ, ╛e objektov∞ komponentnφ p°φstupy se v nßvrzφch GIS systΘm∙ brzo stanou provßd∞cφ normou prßv∞ z nßsledujφcφch d∙vod∙:

  • ObjektovΘ komponenty jsou zalo╛eny na standardech existujφ jasn∞ definovanΘ a v╣eobecn∞ znßmΘ standardy, kterΘ p°esn∞ popisujφ rozhranφ Φi ujednocujφ zp∙sob komunikace mezi komponentami.
  • Roz╣i°itelnost tφm, ╛e komponenty jsou zalo╛eny na standardech, ka╛d² (v²vojß°i jßdra systΘmu, ostatnφ tv∙rci aplikacφ, koncovφ u╛ivatelΘ) je m∙╛e vytvß°et a roz╣i°ovat tak sv∙j GIS. NovΘ komponenty mohou b²t snadno vytvo°eny p°esn²m vymezenφm funkcφ ji╛ existujφcφch komponent. Nap°φklad nov² typ lampy pouliΦnφho osv∞tlenφ m∙╛e b²t vytvo°en zφskßnφm vlastnostφ a chovßnφ ji╛ existujφcφ lampy d°φve vytvo°enΘ v systΘmu.
  • Podpora run-time souΦasnΘ operaΦnφ systΘmy, internetovΘ prohlφ╛eΦe a oblφbenΘ aplikace (nap°. Microsoft Office) umo╛≥ujφ komponentßm tzv. run-time. To znamenß, ╛e systΘm m∙╛e b²t kdykoliv roz╣φ°en v pr∙b∞hu spu╣t∞nΘ aplikace. Tento princip usnad≥uje pou╛itφ komponent a sni╛uje nßroky na systΘmovΘ zdroje, proto╛e novΘ komponenty mohou b²t zavedeny a╛ v okam╛iku jejich aktußlnφ pot°eby (nap°. komponenta urΦenß pro editaΦnφ operace je do systΘmu zavedena v okam╛iku, kdy u╛ivatel zaΦne s editacφ).
  • Neutrßlnφ programovacφ jazyk toto se specieln∞ t²kß objektov²ch komponent typu COM, kterΘ mohou b²t vytvo°eny tΘm∞° v ka╛dΘm dnes b∞╛n∞ pou╛φvanΘm programovacφm jazyce. V∞t╣ina z tzv. integrovan²ch v²vojov²ch prost°edφ (Integrated Development Environment) nabφzφ podporu pro vytvß°enφ a u╛φvßnφ komponent COM a Java.
  • Chovßnφ objekt∙ je souΦßstφ datovΘho modelu v objektov∞ komponentnφm modelu je chovßnφ objekt∙ p°eneseno z u╛ivatelskΘ aplikace do datovΘho modelu. SystΘm jej snadno rozpoznß a je k dispozici pro v╣echny u╛ivatele.
  • V²konnΘ nßvrhovΘ a analytickΘ nßstroje komponentnφ p°φstup se stal velmi ·sp∞╣n² a populßrnφ. Nßsledkem toho ji╛ existuje bohatß sbφrka nßstroj∙ IDE, CASE a jin²ch specializovan²ch komponent. V²vojß°i GIS tak ji╛ nemusφ do jßdra sv²ch program∙ vytvß°et nap°. komponenty pro tabulky (TableGrids), v²stupnφ sestavy (ReportWriters) a roz╣φ°enφ pro tvorbu graf∙ (Charts).

DatovΘ modelovßnφ

Sv∞t datovΘho modelovßnφ zφskal pro sv∙j rozmach nov² impuls v podob∞ modernφho jednotnΘho jazyka, tzv. Unified Modeling Language, neboli UML. Tento nov² jazyk spojuje vlastnosti metody modelovßnφ na bßzi vztah∙ mezi entitami a objektov∞ komponentnφ architekturu. UML je vyu╛φvßn pro popis rozhrannφ a vztah∙ mezi entitami.
 

Co z toho vypl²vß pro u╛ivatele GIS

Novß kategorie objektov∞ komponentnφch GIS zp∙sobφ patrn∞ v nejbli╛╣φ budoucnosti v n∞kolika ohledech p°evrat. Zesnadnφ pou╛φvßnφ systΘm∙: software bude pracovat s u╛ivatelsky orientovan²m konceptem objekt∙, jako jsou vodiΦe, sto╛ßry elektrickΘho vedenφ, transformßtory a ne se systΘmov∞ orientovan²m, jako jsou body, linie Φi plochy. GIS bude lΘpe a snadno roz╣i°iteln² u╛ivateli a v²vojß°i t°etφch stran: novΘ komponenty budou moci b²t snadno zapojeny do systΘmu a ka╛d², kdo je zb∞hl² v technikßch modernφho programovßnφ, bude moci vytvß°et vlastnφ objekty. Vyu╛φvßnφ standard∙ znamenß pohodln∞j╣φ vyu╛itφ dob°e zaveden²ch nßstroj∙, jako jsou programovacφ jazyky, nßstroje CASE Φi databßze; znamenajφ rovn∞╛ otev°enost a interoperabilitu.

Jmenujme n∞kolik typick²ch ·loh, kterΘ lze v ARC/INFO 8 provΘst prßv∞ dφky objektov∞ komponentnφmu datovΘmu modelu.

  • Editace mno╛iny heterogennφch prvk∙, jako nap°φklad souΦasnß editace bod∙ a liniφ.
  • Modelovßnφ slo╛it²ch prvk∙ v sφtφch, jako jsou za°φzenφ na sφti majφcφ internφ soustavu (tzv. aktivnφ schΘma), kterß nenφ reprezentovßna odd∞len²m prvkem.
  • Vyjßd°enφ geometrie prvk∙ pomocφ parametrizovan²ch k°ivek, jako jsou kruhovΘ oblouky nebo bezierovy k°ivky.
  • Vyu╛itφ tzv. verzovanΘ sprßvy systΘmu (optimistickΘ zßmky), kterß umo╛≥uje soub∞╛nou editaci vφce u╛ivatel∙ v jednΘ databßzi.
  • Roz╣i°ovßnφ za b∞hu programu o komponenty pro nßvrh graf∙ nebo v²stupnφch sestav.
  • Mo╛nost r∙znΘ reprezentace jednoho prvku implementovanß do jßdra systΘmu (nap°. zp∙sob vykreslenφ objektu m∞sta je vyjßd°en Φerven²m bodem v m∞°φtku 1 : 500 000 a oran╛ovou plochou v m∞°φtku 1 : 50 000).

Novß generace geografick²ch informaΦnφch systΘm∙ zalo╛enß na objektov∞ komponentnφ technologii je p°φslibem nastolenφ nov²ch standard∙ pro roz╣i°itelnost, otev°enost a datovΘ modely. ARC/INFO 8 bylo vytvo°eno se z°etelem na roz╣i°itelnost, vysok² v²kon a jednoduchost pou╛φvßnφ. Tato novß technologie tak ochrßnφ stßvajφcφ investice jak do dat, tak do podnikovΘho °e╣enφ GIS.

P°evzato z ARC News, Vol. 20 No. 4



Imagine Virtual GIS: trirozm∞rnß vizualizace a anal²za geografick²ch dat

S postupem technickΘho v²voje se m∞nφ zp∙soby zφskßvßnφ a zpracovßnφ informacφ o ·zemφ. Mapy, kterΘ byly v minulosti vytvß°eny analogov²m zpracovßnφm (ruΦnφm vykreslenφm) z informacφ zφskan²ch p°φm²m m∞°enφm v terΘnu, pozd∞ji s pomocφ analogovΘho zpracovßnφ leteck²ch snφmk∙ fotogrammetrick²mi metodami, jsou dnes postupn∞ digitalizovßny a zßkladem informacφ o ·zemφ se stßvajφ digitßlnφ geografickΘ databßze. Rovn∞╛ leteckΘ snφmky a data dßlkovΘho pr∙zkumu jsou dnes ve svΘ digitßlnφ podob∞ zpracovßvßny digitßlnφmi metodami. To umo╛≥uje uplatnit novΘ p°φstupy v tvorb∞ GIS a zv²╣it p°esnost a aktußlnost geografickΘ databßze. Av╣ak i ve sv∞t∞ digitßlnφch technologiφ lidsk² mozek stßle pot°ebuje vnφmat informace v analogovΘ form∞. Zcela beze zbytku to platφ o informacφch o ·zemφ. Proto pro jejich zp∞tnou vyu╛itelnost Φlov∞kem je t°eba p°evΘst digitßlnφ informace zp∞t do analogovΘ podoby provΘst jejich vizualizaci. Klasick²m zp∙sobem vizualizace geografick²ch informacφ je tvorba kartografickΘho v²stupu mapy.Mapa je kvalitnφm a nenahraditeln²m prost°edkem pro zobrazenφ ·zemφ, ale mß jednu nev²hodu: Φlov∞k musφ mφt urΦitΘ schopnosti a zku╣enosti, aby ji um∞l sprßvn∞ interpretovat,. N∞kdy v╣ak i p°i spln∞nφ t∞chto podmφnek je prßce s mapou obtφ╛nß, zejmΘna, je-li pot°eba rychle (pokud mo╛no v reßlnΘm Φase) vytvß°et varianty zobrazenφ ·zemφ nebo co nejv∞rn∞j╣φ zobrazenφ danΘho ·zemφ nebo obojφ souΦasn∞.
 

IMAGINE VirtualGIS

Rychl² v²voj v oblasti poΦφtaΦ∙ v poslednφch letech umo╛nil softwarov²m v²vojß°∙m dßt k dispozici b∞╛n²m u╛ivatel∙m zcela novou kategorii nßstroj∙ pro vizualizaci geografick²ch informacφ, kterß spl≥uje v²╣e uvedenΘ po╛adavky. Jednφm z prvnφch a nejdokonalej╣φch nßstroj∙ tΘto kategorie je IMAGINE VirtualGIS spoleΦnosti ERDAS. Tento nadstavbov² modul nad zßkladnφ systΘm ERDAS IMAGINE slou╛φ pro t°φrozm∞rnou vizualizaci digitßlnφch dat o ·zemφ formou interaktivn∞ ovlßdan²ch perspektivnφch pohled∙.

Umo╛≥uje zobrazit ve t°φrozm∞rnΘm perspektivnφm pohledu digitßlnφ model reliΘfu v rastrovΘm tvaru a na takto vytvo°en² 3D model polo╛it r∙znΘ dal╣φ typy dat o ·zemφ: rastrovß data (dru╛icovΘ a leteckΘ snφmky, tematickΘ rastrovΘ soubory nebo skenovanΘ mapy), vektorovß data z databßze GIS (p°φmΘ Φtenφ ARC/INFO coverage), a dal╣φ typy dat (anotace nebo 3D modely objekt∙).

Mo╛nosti IMAGINE VirtualGIS p°i prßci s daty jej v╣ak povy╣ujφ nad prost°edky pro pouhou 3D vizualizaci. Podφvejme se proto na tento v²konn² software trochu podrobn∞ji.
 

Data pro IMAGINE VirtualGIS

Digitßlnφ model reliΘfu v rastrovΘm tvaru lze zφskat bu∩ metodami digitßlnφ fotogrammetrie ze stereoskopick²ch dvojic leteck²ch nebo dru╛icov²ch snφmk∙ (nap°. pomocφ software IMAGINE OrthoMAX, IMAGINE StereoSAR DEM, IMAGINE IfSAR DEM) nebo lze pou╛φt ji╛ existujφcφ rastrov² model reliΘfu, nap°. DMR-2 (VTOP┌ Dobru╣ka), Φi jej lze importovat z jin²ch zdroj∙. Vrstev digitßlnφho modelu reliΘfu m∙╛e b²t najednou zobrazeno i vφce. Za pozornost stojφ, ╛e jak model reliΘfu, tak ve╣kerß dal╣φ data lze do IMAGINE VirtualGIS naΦφtat p°φmo a bez konverzφ v kterΘmkoliv formßtu, pro kter² je k dispozici p°φslu╣nß DLL knihovna v zßkladnφm systΘmu ERDAS IMAGINE (z rastrov²ch nap°. ERDAS IMAGINE, TIFF, JFIF, GRID, DTED, Generic Binary BIL/BIP/BSQ a dal╣φ, z vektorov²ch zejmΘna ji╛ zmφn∞nΘ ARC/INFO coverage). Rastrov²ch i vektorov²ch vrstev m∙╛e b²t naΦteno najednou vφce a interaktivn∞ lze m∞nit jejich po°adφ.
 

Zpracovateln² objem dat

Velmi v²znamnß je takΘ otßzka objemu dat, kterß je mo╛nΘ vizualizovat. JedinΘ omezenφ, na kterΘ z tohoto hlediska u╛ivatel p°i prßci s IMAGINE VirtualGIS m∙╛e narazit, spoΦφvß ve fyzickΘ kapacit∞ disponobilnφch pam∞╗ov²ch mediφ a v maximßlnφ p°φpustnΘ velikosti souboru v danΘm operaΦnφm systΘmu. IMAGINE VirtualGIS toti╛ umφ zachßzet s jak²mkoliv objemem dat. Dφky nßstroji World Editor systΘm vφ , kterΘ ·zemφ je pokryto jak²mi datov²mi soubory a p°φli╣ velkΘ soubory virtußln∞ rozd∞luje podle definovanΘ pravo·hlΘ sφt∞. Proto naΦφtß do pam∞ti a vizualizuje data jen za to ·zemφ, kterΘ je prßv∞ v zornΘm poli. Tφm je mo╛no se pohybovat nad virtußln∞ neomezen∞ velk²m prostorem.
 

3D zobrazovßnφ a v²kon poΦφtaΦe

Pro takto sestaven² t°φrozm∞rn² model ·zemφ jsou potΘ poΦφtßny perspektivnφ pohledy na zßklad∞ interaktivn∞ zadßvanΘho mφsta pozorovßnφ a ·hlu pohledu. Je tedy nynφ mo╛no v reßlnΘm Φase m∞nit ·hel pohledu na terΘn z danΘho pozorovacφho stanovi╣t∞, m∞nit pozici pozorovatele nebo obojφ souΦasn∞ a tφm simulovat nap°. pohled z letounu letφcφho nad terΘnem, jeho╛ let lze jednodu╣e interaktivn∞ °φdit. Pro simulaci pohledu z letounu je k dispozici i mo╛nost definovat drßhu letu

Krom∞ vlastnφho pohledu na terΘn a╗ ji╛ z letounu Φi p°i interaktivn∞ zadßvanΘ pozici pozorovatele lze aktußlnφ polohu pozorovatele sledovat na dvourozm∞rn∞ klasicky zobrazenΘm snφmku Φi map∞ - v druhΘm, dynamicky p°ipojenΘm, okn∞ na obrazovce.

Z uveden²ch mo╛nostφ manipulace s t°φrozm∞rn²m zobrazenφm je z°ejmΘ, ╛e nejde o promφtßnφ sekvencφ p°edem p°ipraven²ch pohled∙, ale o skuteΦn∞ interaktivnφ v²poΦty v reßlnΘm Φase. Pokud navφc hardware a operaΦnφ systΘm poΦφtaΦe podporuje stereoskopickΘ zobrazovßnφ, je mo╛no vid∞t ·zemφ nejen ve t°φrozm∞rnΘm perspektivnφm pohledu, ale skuteΦn∞ prostorov∞. StereoskopickΘ zobrazovßnφ je mo╛nΘ sekvenΦnφm zobrazovßnφm cel²ch obraz∙, proklßdßn²m zobrazovßnφm nebo anaglyfy.

Tento zp∙sob zobrazovßnφ samoz°ejm∞ vy╛aduje odpovφdajφcφ v²poΦetnφ v²kon poΦφtaΦe. Dφky prudkΘmu r∙stu v²konu osobnφch poΦφtaΦ∙ je v╣ak dnes IMAGINE VirtualGIS k dispozici nejen na v²kon-n²ch unixov²ch pracovnφch stanicφch, ale i na PC s operaΦnφm systΘmem MS Windows NT/95. A to nejen na t∞ch nejv²konn∞j╣φch IMAGINE VirtualGIS mß zabudovßny i specißlnφ re╛imy prßce, kterΘ jej Φinφ provozuschopn²m i na mΘn∞ v²konn²ch strojφch.

JednotlivΘ vypoΦφtanΘ zßb∞ry lze p°i letu podle stanovenΘ drßhy i p°i interaktivnφm pohybu zaznamenßvat jako sekvenci, a to v n∞kolika formßtech.
 

Dal╣φ mo╛nosti p°i vizualizaci ·zemφ

V °ad∞ p°φpad∙ hraje v²znamnou roli osv∞tlenφ scenΘrie. Polohu zdroje sv∞tla lze samoz°ejm∞ nastavit interaktivnφm nastavenφm azimutu a v²╣ky Slunce nad obzorem, ale u╛ivatel v∞t╣inou tyto ·daje neznß. Proto staΦφ zadat datum, Φas a zem∞pisnΘ sou°adnice mφsta pozorovßnφ a IMAGINE VirtualGIS umφstφ Slunce na sprßvnΘ mφsto na obloze sßm. Nemusφ v╣ak b²t jenom sluneΦno. M∙╛ete scenΘrii pono°it do mlhy nebo do tmy (a simulovat si pohled noktovizorem).

Pro realistickΘ vykreslenφ detail∙ scenΘrie v²znamn∞ p°ispφvajφ mo╛nosti zobrazovßnφ objekt∙ na terΘnu. Zde nabφzφ IMAGINE VirtualGIS n∞kolik mo╛nostφ. VektorovΘ vrstvy je mo╛no zv²╣it o hodnoty uvedenΘ v atributovΘ tabulce a simulovat tak nap°. budovy. Do scenΘrie je ale mo╛no umφs╗ovat i 3D modely budov, automobil∙, v∞╛φ a libovoln²ch dal╣φch objekt∙, vytvo°enΘ v n∞kterΘm ze systΘm∙ CAD (vΦetn∞ mo╛nosti jejich texturovßnφ). A nezapome≥me ani na mo╛nost vyu╛itφ analytick²ch a editaΦnφch funkcφ zßkladnφho systΘmu ERDAS IMAGINE: nap°. v nßstroji IMAGINE Model Maker, pomocφ n∞ho╛ je mo╛no v IMAGINE formou grafickΘho schΘmatu psßt u╛ivatelskΘ algoritmy pro zpracovßnφ ·loh, lze na zßklad∞ klasifikovanΘho dru╛icovΘho snφmku zv²╣it reliΘf o konstantnφ hodnotu, t°eba 20 m, v mφstech, kde se vyskytuje les.
 

Anal²za ·zemφ ve 3D zobrazenφ

Krom∞ pouhΘho zobrazenφ je mo╛no se dotazovat na popisnΘ informace jak k rastrov²m, tak k vektorov²m dat∙m, kterΘ jsou ulo╛eny v tzv. atributov²ch tabulkßch. Dotazy lze klßst obousm∞rn∞ , tj. je mo╛no jak zjistit informace o objektu Φi Φßsti ·zemφ jeho ukßzßnφm v t°φrozm∞rnΘm pohledu (dotaz typu Co je to tßmhle?), tak lze nalΘzt p°φslu╣nΘ objekty nebo ·zemφ jejich v²b∞rem v atributovΘ tabulce (dotaz Kde je tento objekt?).
 

Anal²za viditelnosti

Velmi u╛iteΦnou souΦßstφ modulu VirtualGIS je takΘ anal²za viditelnosti. Interaktivn∞ lze poΦφtat viditelnost pro zadan² sm∞r a ·hel pohledu z jednoho nebo vφce stanovi╣╗ o zadanΘ v²╣ce nad terΘnem. Dßle lze pro ka╛dΘ mφsto v zadanΘm pohledu urΦit, jak vysoko by musel b²t objekt nad zemφ (nebo v jakΘ nadmo°skΘ v²╣ce), aby byl z mφsta pozorovatele vid∞t.
 

Vyu╛itφ IMAGINE VirtualGIS v praxi

Mo╛nost anal²zy terΘnu zobrazenΘho lidskΘmu vnφmßnφ p°irozen²m zp∙sobem nachßzφ uplatn∞nφ nejen ve vojenstvφ p°i plßnovßnφ a p°φprav∞ bojovΘ Φinnosti, ale i v °ad∞ civilnφch aplikacφ. P°φprav∞ vojensk²ch operacφ se velmi podobß °e╣enφ krizov²ch situacφ p°i ╛ivelnφch pohromßch, kdy je nutno zasahujφcφ jednotky co nejlΘpe seznßmit s ·zemφm je╣t∞ d°φve, ne╛ jsou vyslßny do akce. Ale i v mΘn∞ dramatick²ch situacφch nachßzφ IMAGINE VirtualGIS svΘ mφsto. Nap°φklad v ·zemnφm plßnovßnφ lze IMAGINE VirtualGIS pou╛φt pro 3D vizualizaci ·zemφ nejen p°i tvorb∞ konceptu ·zemnφho plßnu nebo urbanistickΘ studie, ale i ve fßzi jejich projednßvßnφ, kdy IMAGINE VirtualGIS umo╛nφ srozumiteln² pohled na °e╣enΘ ·zemφ i t∞m ·Φastnφk∙m projednßvßnφ, kte°φ nejsou zvyklφ Φφst mapu. Obsluha systΘmu m∙╛e operativn∞ zobrazovat pohledy na ·zemφ z libovoln²ch stanovi╣╗ podle po╛adavk∙ ·Φastnφk∙ projednßvßnφ vΦetn∞ pr∙letu nad ·zemφm za r∙zn²ch podmφnek. P°i po╛adavku na vy╣╣φ podrobnost zobrazenφ lze nap°. polygony budov v tematickΘ vrstv∞ GIS zobrazovat jako 3D objekty anebo dokonce je mo╛no vlo╛it do scΘny detailnφ 3D podobu objekt∙ vytvo°en²ch v CAD systΘmech. Plßnovßnφ celulßrnφch sφtφ vy╛aduje dokonal² p°ehled o reliΘfu terΘnu vΦetn∞ charakteru povrchu. IMAGINE VirtualGIS ve spojenφ s mo╛nostmi zßkladnφho systΘmu umo╛≥uje °e╣it anal²zy terΘnu a viditelnosti pro umφst∞nφ zßkladnov²ch stanic (BTS) pro mobilnφ telefony a to i pro vφce souΦasn∞. Geolog∙m umo╛≥uje IMAGINE VirtulGIS souΦasnΘ zobrazenφ vφce soub∞╛n²ch Φi p°ekr²vajφcφch se ploch ve 3D, Φφm╛ pomßhß odhalit souvislosti mezi jednotliv²mi geologick²mi fenomΘny jako jsou pr∙b∞h jednotliv²ch geologick²ch vrstev, ·daje o magnetismu, seismickß data, hladina podzemnφch vod, v²skyt nerostu, zneΦi╣t∞nφ apod.
 

Zßv∞r

Podle statistik je z celkov²ch nßklad∙ na geografickΘ informaΦnφ systΘmy 70 a╛ 90 procent vynaklßdßno na po°φzenφ, sprßvu a aktualizaci dat. Proto Φφm kvalitn∞j╣φ jsou nßstroje, kterΘ Φlov∞ku umo╛≥ujφ ulo╛enΘ informace vyu╛φvat a analyzovat, tφm je vy╣╣φ jejich reßlnΘ zhodnocenφ a tedy vy╣╣φ nßvratnost vlo╛en²ch investic. ERDAS IMAGINE VirtualGIS je jednφm z novΘ kategorie vizualizaΦnφch a analytick²ch nßstroj∙, kterΘ umo╛≥ujφ zobrazit geografickΘ informace pro Φlov∞ka p°irozen²m zp∙sobem: pozve koncovΘho u╛ivatele Φlov∞ka zodpov∞dnΘho za rozhodovßnφ ve svΘm oboru, ale bez kartografickΘho vzd∞lßnφ na nßv╣t∞vu °e╣enΘho ·zemφ, ani╛ by se musel vzdßlit ze svΘho pracovi╣t∞. V p°φpad∞ vojensk²ch aplikacφ nemusejφ vojßci riskovat pobyt v nep°ßtelskΘm ·zemφ, aby se seznßmili s terΘnem, v p°φpad∞ civilnφch aplikacφ nemusejφ u╛ivatelΘ vynaklßdat Φas a finanΦnφ prost°edky na pronßjem letadla Φi vrtulnφku pokud by takov² v²let byl v∙bec realizovateln².

Ing. Vladimφr Zenkl
ARCDATA PRAHA s.r.o.
vlada@arcdata.cz



Imagine OrtoBaseTM: ka╛d² snφmek lze vyu╛φt v GIS

A nejen jako hot-link k n∞jakΘmu geografickΘmu prvku, ale skuteΦn∞ vlφcovan² do mapy tak, aby jej bylo mo╛no vyu╛φt pro tvorbu a aktualizaci geografickΘ databßze. A nemyslφme jen specißlnφ leteck² m∞°ick² snφmek, ale opravdu ka╛d². Nev∞°φte? Tak si p°eΦt∞te tento Φlßnek.

Ke stßvajφcφm modul∙m systΘmu ERDAS IMAGINE, kterΘ Firma ERDAS nabφzφ pro oblast digitßlnφ fotogrammetrie, p°ib²vß nynφ dal╣φ: Firma ERDAS uvedla 10. b°ezna t. r. na trh modul IMAGINE OrthoBASE , prvnφ z novΘ °ady produkt∙, kterΘ zp°φstup≥ujφ profesionßlnφ °e╣enφ digitßlnφ fotogrammetrie ╣irokΘmu okruhu u╛ivatel∙ na platform∞ Microsoft Windows 95, Windows 98 a Windows NT. SystΘm je svojφ koncepcφ urΦen nejen pro profesionßly v oboru digitßlnφ fotogrammetrie, ale zejmΘna v╣em u╛ivatel∙m GIS, kte°φ pro tvorbu a aktualizaci geografick²ch databßzφ vyu╛φvajφ nebo cht∞jφ vyu╛φvat geometricky sprßvnΘ (ortorektifikovanΘ) snφmky ·zemφ a pro kterΘ je v²hodnΘ provßd∞t jejich zpracovßnφ vlastnφmi silami v rßmci svΘ technologickΘ linky GIS.
 

ProΦ ortorektifikace

Snφmky ve stavu, jak byly po°φzeny, se toti╛ vyznaΦujφ znaΦnou geometrickou nep°esnostφ, kterß znemo╛≥uje jejich p°φmΘ vyu╛itφ pro digitalizaci na nich zobrazen²ch objekt∙. Tato geometrickß nep°esnost se projevuje prom∞nlivostφ m∞°φtka snφmku (snφmek mß v ka╛dΘm mφst∞ jinΘ m∞°φtko) a je zp∙sobena zejmΘna Φlenitostφ reliΘ-fu terΘnu (de facto r∙znou p°edm∞tovou vzdßlenostφ zobrazen²ch objekt∙), systematick²mi chybami kamery/senzoru a jeho orientacφ v okam╛iku po°φzenφ snφmku. Ortorektifikace je proces, kter² ze surov²ch snφmk∙ zemskΘho povrchu vytvß°φ polohov∞ nezkreslenΘ snφmky, tj. snφmky, na nich╛ lze dostateΦn∞ p°esn∞ odeΦφtat rovinnΘ geodetickΘ sou°adnice zobrazen²ch objekt∙. B∞hem tohoto procesu co nejp°esn∞ji rekonstruujeme drßhu paprsku od objektu p°es optickou soustavu objektivu a╛ na film nebo senzor. Proto musφme znßt p°esnou polohu a orientaci snφmacφho p°φstroje v∙Φi snφmanΘmu objektu v okam╛iku po°φzenφ snφmku (tzv. vn∞j╣φ orientaci snφmku), geometrickΘ parametry zobrazenφ v p°φstroji (vnit°nφ orientaci) a nakonec musφme provΘst je╣t∞ vlastnφ ortorektifikaci, tj. odstranit rozdφl v poloze obrazu objektu p°i st°edovΘm promφtßnφ (snφmek) a kolmΘm promφtßnφ (mapa). A prßv∞ pro °e╣enφ t∞chto t°ech ·kol∙ je urΦen software IMAGINE OrthoBASE.
 

Zßkladnφ vlastnosti IMAGINE OrthoBASE

IMAGINE OrthoBASE (Block Adjustment Sensor Environment) °e╣φ vnit°nφ a vn∞j╣φ orientaci snφmk∙ vΦetn∞ spoleΦnΘho vyrovnßnφ snφmk∙ v bloku (areotriangulace) a provßdφ jejich ortorektifikaci. Z u╛ivatelskΘho hlediska je IMAGINE OrthoBASE velmi p°φv∞tiv²: ovlßdßnφ programu je snadnΘ a program u╛ivatele vede pracovnφm postupem krok za krokem. To spolu s automatizacφ n∞kter²ch Φinnostφ v²razn∞ sni╛uje nßklady a celkov² Φas pot°ebn² k ortorektifikaci snφmk∙.

IMAGINE OrthoBASE je roz╣i°ujφcφ modul k systΘmu ERDAS IMAGINE Advantage, pro prßci se snφmky lze tedy vyu╛φt v╣echny jeho funkce pro export/import dat, zpracovßnφ a ·pravy obrazu, spojovßnφ snφmk∙ a tvorbu map.
 

Zpracovßnφ snφmk∙ z r∙zn²ch p°φstroj∙

IMAGINE OrthoBASE umo╛≥uje u╛ivatel∙m pracovat prakticky s jak²mkoliv typem snφmku. Pokud se vßm tato formulace zdß pon∞kud nadnesenß, Φt∞te pozorn∞ nßsledujφcφ °ßdky.

Jak bylo uvedeno v²╣e, nejprve musφme u p°φstroje, jφm╛ byl snφmek po°φzen, znßt ty parametry, kterΘ umo╛nφ dostateΦn∞ p°esn∞ matematicky modelovat zobrazenφ tφmto p°φstrojem. V IMAGINE OrthoBASE je k dispozici n∞kolik t∞chto tzv. geometrick²ch model∙ pro r∙znΘ typy p°φstroj∙: standardnφ fotogrammetrickΘ komory, senzor dru╛ice SPOT a IRS-1C. Tyto geometrickΘ modely jsou p°i zpracovßnφ zp°esn∞ny zadßnφm p°esn²ch parametr∙ konkrΘtnφho p°φstroje (nap°. pro fotogrammetrickΘ komory se zadßvß p°esnß laboratorn∞ prom∞°enß (kalibrovanß) ohniskovß vzdßlenost objektivu, sou°adnice rßmov²ch znaΦek a radißlnφ zkreslenφ objektivu).

Slo╛it∞j╣φ situace nastßvß, pokud parametry p°φstroje, kter²m byl snφmek po°φzen, neznßme dostateΦn∞ p°esn∞ (nap°. k archivnφm m∞°ick²m leteck²m snφmk∙m ji╛ nejsou k dispozici protokoly z kalibrace komory) nebo je neznßme v∙bec (nap°. snφmek byl po°φzen neprom∞°en²m p°φstrojem, kter² navφc nemß ani rßmovΘ znaΦky amatΘrsk²m fotoaparßtem, kamerou apod.). A p°itom i takovΘ snφmky jsou Φasto cenn²m zdrojem informacφ. Ne v╛dy je technicky, Φasov∞ i ekonomicky mo╛nΘ objednßvat specißlnφ snφmkovßnφ fotogrammetrickou firmou. Mnohdy pro dan² ·Φel pln∞ postaΦφ po°φdit snφmky z vrtulnφku, sportovnφho nebo ultralehkΘho letadla, bal≤nu Φi t°eba jen fotoaparßtem namontovan²m do vhodnΘho °iditelnΘho bezpilotnφho letadla. A tady p°ichßzφ ta pravß chvφle pro IMAGINE OrthoBASE. Umφ toti╛ pracovat s obecn²m geometrick²m modelem senzoru a obsahuje specißlnφ algoritmus, nazvan² Self-Calibrating Bundle Adjustment , kter² se dokß╛e obejφt bez explicitnφho zadßnφ p°esn²ch parametr∙ p°φstroje. Tφm umo╛≥uje vlφcovat do mapy i obyΦejnΘ snφmky, kterΘ byly d°φve vyu╛itelnΘ pouze jako ilustrace!

Seznam p°φstroj∙, z nich╛ lze zpracovat snφmky do vyu╛itφ v GIS, je dlouh²: krom∞ ji╛ zmφn∞n²ch standardnφch leteck²ch m∞°ick²ch snφmk∙ a snφmk∙ z dru╛ic SPOT a IRS-1C lze zpracovßvat snφmky po°φzenΘ amatΘrsk²mi fotoaparßty na 35mm film, fotoaparßty na st°ednφ a velk² formßt, digitßlnφmi fotoaparßty s CCD snφmaΦi nebo videokamerami. Lze takΘ zpracovat fotografie, nap°. archivnφ Φi historickΘ, naskenovanΘ b∞╛n²m stolnφm skenerem a zd∙razn∞me, ╛e nemusφ jφt jen o svislΘ snφmky z ptaΦφ perspektivy, ale i o ╣ikmΘ a pozemnφ snφmky vΦ. snφmk∙ blφzkΘ fotogrammetrie (tj. snφmk∙ r∙zn²ch p°edm∞t∙).
 

ProΦ blokovΘ vyrovnßnφ snφmk∙

Jednoduchost u╛ivatelskΘho rozhranφ ov╣em neznamenß, ╛e i vlastnφ software je jednoduch². V IMAGINE OrthoBASE jsou zabudovßny profesionßlnφ, robustnφ a p°esnΘ algoritmy pro blokovΘ vyrovnßnφ snφmk∙. Vlastnosti blokovΘho vyrovnßnφ lze shrnout do t∞chto t°ech bod∙:

  • pro ka╛d² ze snφmk∙ urΦφ jeho prvky vn∞j╣φ orientace (polohu a orientaci p°φstroje v okam╛iku po°φzenφ zßb∞ru),
  • umo╛≥uje urΦit geodetickΘ sou°adnice libovolnΘho bodu, kter² je identifikovßn na dvou a vφce snφmcφch (prßv∞ p°esnost urΦenφ sou°adnic t∞chto bod∙ umo╛≥uje jejich vyu╛itφ jako vlφcovacφ body a proto IMAGINE OrthoBASE vystaΦφ s tak mßlo p°edem znßm²mi vlφcovacφmi body),
  • do blokovΘho vyrovnßnφ vstupujφ informace ze v╣ech snφmk∙ najednou. Tφm je definovßn matematick² vztahy mezi v╣emi zpracovßvan²mi snφmky, vyrovnßnφm dochßzφ k rozlo╛enφ a minimalizaci chyb a v²sledkem je v∞t╣φ homogenita a geometrickß p°esnost v rßmci celΘho °e╣enΘho ·zemφ.

V²hodou IMAGINE OrthoBASE je, ╛e vystaΦφ s velmi mal²m poΦtem vlφcovacφch bod∙. Tento minimßlnφ poΦet vlφcovacφch bod∙ je t°eba zadat interaktivnφm prom∞°enφm jejich snφmkov²ch sou°adnic (lze m∞°it a╛ na 3 snφmcφch najednou) a vlo╛enφm nebo importovßnφm jejich geodetick²ch sou°adnic. Dal╣φ pot°ebnΘ vlφcovacφ body, kterΘ jsou zobrazeny na dvou nebo vφce snφmcφch souΦasn∞, dokß╛e program automaticky sßm vybrat, nalΘzt a zm∞°it jejich snφmkovΘ sou°adnice. Tato schopnost je jednou z vlastnostφ IMAGINE OrthoBASE, kterß velmi podstatn∞ zkracuje celkov² Φas zpracovßnφ. Tak lze b∞hem n∞kolika minut zvlßdnout prßci, kterß p°i ruΦnφm hledßnφ a m∞°enφ v╣ech pot°ebn²ch bod∙ trvß °adu hodin a p°i v∞t╣φm poΦtu snφmk∙ t°eba i n∞kolik dnφ.

PotΘ jsou geodetickΘ sou°adnice takto vygenerovan²ch vlφcovacφch bod∙ vypoΦteny aerotriangulacφ, o jejφm╛ pr∙b∞hu a v²sledku program podßvß protokol.

Ale pot°eba vlφcovacφch bod∙ m∙╛e b²t i zcela eliminovßna. V p°φpad∞, ╛e informace o poloze kamery nebo senzoru v okam╛iku po°φzenφ jednotliv²ch zßb∞r∙ (tzv. prvky vn∞j╣φ orientace) jsou zφskßny z jin²ch zdroj∙, lze je ke ka╛dΘmu snφmku importovat. Lze tak s v²hodou vyu╛φt informacφ z palubnφch p°ijφmaΦ∙ GPS, inercißlnφch navigaΦnφch systΘm∙, p°φpadn∞ i z jin²ch fotogrammetrick²ch systΘm∙ nap°. analytick²ch stereoplotter∙.
 

Ortorektifikace

Mßme-li urΦeny prvky vn∞j╣φ orientace v╣ech snφmk∙, m∙╛eme p°istoupit k poslednφ fßzi zpracovßnφ v IMAGINE OrthoBASE, kterou je ortorektifikace. Proces ortorektifikace vyu╛φvß d°φve zji╣t∞nΘ parametry snφmku: geometrick² model pou╛itΘ kamery/senzoru a prvky vn∞j╣φ orientace snφmku (polohu a orientaci kamery/senzoru v okam╛iku po°φzenφ). Dßle je t°eba programu IMAGINE OrthoBASE dodat informace o reliΘfu terΘnu. Pokud nemßme digitßlnφ model reliΘfu °e╣enΘho ·zemφ k dispozici, m∙╛eme vyu╛φt druhou z v²╣e uveden²ch vlastnostφ blokovΘ triangulace tak, ╛e nechßme vygenerovat v∞t╣φ mno╛stvφ vlφcovacφch bod∙, a jeliko╛ z blokovΘho vyrovnßnφ jsou urΦeny jejich 3D sou°adnice, lze z nich vyinterpolovat model reliΘfu pro ortorektifikaci. V rovinatΘm ·zemφ je mo╛no ortorektifikovat na st°ednφ v²╣ku terΘnu. Pro velmi p°esnΘ prßce, zejmΘna pro mapovßnφ ve velkΘm m∞°φtku, kdy je t°eba pro dosa╛enφ dostateΦnΘ p°esnosti ortorektifikace relativn∞ velmi p°esn² model reliΘfu (vΦetn∞ v╣ech objekt∙ zobrazen²ch na snφmku), je nejvhodn∞j╣φ vygenerovat model reliΘfu p°φmo z bloku p°ekr²vajφcφch se snφmk∙. Tuto ·lohu bude °e╣it dal╣φ z °ady specißlnφch modul∙ pro digitßlnφ fotogrammetrii, kter² firma ERDAS pro platformu Microsoft Windows NT/95/98 vyvφjφ.

Pro spojenφ ortorektifikovan²ch snφmk∙ do beze╣vΘho souboru lze s v²hodou vyu╛φt nßstroj Advanced Mosaicking, kter² je souΦßstφ zßkladnφho systΘmu ERDAS IMAGINE Advantage. Ten umo╛≥uje v jednΘ operaci snφmky nejen velmi kvalitn∞ barevn∞ vyrovnat a slo╛it do jednoho beze╣vΘho souboru, ale i v²sledek op∞t roz°ezat nap°. po mapov²ch listech.
 

Kdy pou╛φt IMAGINE OrthoBASE

M∙╛ete se te∩ zeptat: Kdy mi nestaΦφ b∞╛n∞ dostupnΘ metody rektifikace snφmk∙ nebo jednosnφmkovΘ ortorektifikace a kdy ji╛ pot°ebuji pou╛φt IMAGINE OrthoBASE?

P°i b∞╛n∞ dostupnΘ 2D rektifikaci (polynomißlnφ nebo tzv. rubber sheeting) je ka╛d² snφmek zpracovßvßn samostatn∞, p°iΦem╛ je vy╛adovßno mno╛stvφ vlφcovacφch bod∙. P°i polynomißlnφ nebo rubber-sheeting transformaci nenφ uva╛ovßn vliv p°ev²╣enφ reliΘfu terΘnu na polohu obrazu objekt∙ na snφmku. P°i spojovßnφ snφmk∙ rektifikovan²ch 2D rektifikacφ nenφ mo╛nΘ zajistit jejich p°esnou geometrickou nßvaznost. P°i jednosnφmkovΘ ortorektifikaci je sice vliv terΘnu uva╛ovßn, z∙stßvß v╣ak nev²hoda mnohem v∞t╣φho pot°ebnΘho poΦtu vlφcovacφch bod∙ (min. 4 a╛ 5 na jeden snφmek). I kdy╛ problΘmy se stykem jednotliv²ch snφmk∙ budou u jednosnφmkovΘ ortorektifikace men╣φ ne╛ p°i rektifikaci polynomickΘ nebo rubber-sheeting, p°ece jen se projevφ, ╛e snφmky nejsou vzßjemn∞ matematicky provßzßny jako p°i spoleΦnΘm vyrovnßnφ blokovou triangulacφ.

P°i pou╛itφ 2D rektifikace tak u╛ivatel zφskßvß po mnohem v∞t╣φ nßmaze hor╣φ v²sledky, ne╛ lze zφskat modulem IMAGINE OrthoBASE, kter² uva╛uje p°i ortorektifikaci v╣echny pot°ebnΘ vlivy a vystaΦφ s mnohem men╣φm poΦtem vlφcovacφch bod∙.
 

PraktickΘ vyu╛itφ IMAGINE OrthoBASE v GIS

A na zßv∞r si uve∩me n∞kolik p°φklad∙ praktickΘho vyu╛itφ modulu IMAGINE OrthoBASE:

  • Pruh snφmk∙ po°φzen²ch videokamerou p°i monitorovßnφ dßlkovΘho potrubφ lze v IMAGINE OrthoBASE ortorektifikovat bez znalosti nebo m∞°enφ vlφcovacφch bod∙ dφky mo╛nosti importu informacφ o poloze kamery/senzoru zφskanΘ z palubnφho GPS nebo INS.
  • P°i leteckΘm snφmkovßnφ zßjmovΘho ·zemφ je po°φzeno 300 standardnφch snφmk∙ leteck²ch m∞°ick²ch snφmk∙ v m∞°φtku 1 : 6 000. Tento blok snφmk∙ lze zpracovat s pou╛itφm pouh²ch 20 vlφcovacφch bod∙. Dal╣φ body, kterΘ propojφ v╣echny snφmky, nenφ t°eba hledat a m∞°it ruΦn∞, ale IMAGINE OrthoBASE je vybere a prom∞°φ sßm, Φφm╛ automaticky zajistφ p°esn∞ navazujφcφ beze╣vΘ spojenφ ortorektifikovan²ch snφmk∙.
  • IMAGINE OrthoBASE lze vyu╛φt i p°i po╛adavku na m∞°enφ geodetick²ch sou°adnic bod∙ na snφmcφch pro ·Φely velkom∞°φtkovΘho mapovßnφ.
  • Pro monitorovßnφ eroze a uklßdßnφ naplavenin v °φΦnφm kanßlu lze pou╛φt ╣ikmΘ snφmky po°φzenΘ ze b°ehu b∞╛n²m fotoaparßtem na 35mm film. V²sledkem jejich zpracovßnφ v IMAGINE OrthoBASE jsou ortosnφmky, vyu╛itelnΘ pro anal²zu zm∞n v ΦasovΘ °ad∞.
  • Ortorektifikace 200 barevn²ch infraΦerven²ch snφmk∙ po°φzen²ch digitßlnφm fotoaparßtem b∞hem osmihodinovΘho m∞°enφ za ·Φelem anal²zy choroby plodiny. Pro tuto ·lohu postaΦuje m∞°enφ pouh²ch 3 vlφcovacφch bod∙ a integrace dat z palubnφho p°ijφmaΦe GPS. IMAGINE OrthoBASE u╣et°φ ohromnΘ mno╛stvφ Φasu tφm, ╛e provede automatick² v²b∞r a prom∞°enφ vlφcovacφch bod∙ a takΘ tφm, ╛e nenφ t°eba provßd∞t vnit°nφ orientaci snφmk∙, nebo╗ IMAGINE OrthoBASE ji p°i pou╛itφ digitßlnφch fotoaparßt∙ nebo videokamer provßdφ automaticky.
  • Pro regionßlnφ projekt je t°eba rektifikovat 30 dru╛icov²ch snφmk∙. Mφsto nutnosti rektifikovat ka╛d² snφmek zvlß╣╗ m∙╛ete v IMAGINE OrthoBASE v╣echny snφmky ortorektifikovat najednou v jednom kroku.
  • Pro skenovßnφ standardnφch leteck²ch snφmk∙ nap°. pro ·Φely digitalizace hranic lesnφch porost∙ lze pou╛φt b∞╛n² kancelß°sk² skener (IMAGINE OrthoBASE dokß╛e vzφt v ·vahu i jeho systematickΘ chyby) a tφm znaΦn∞ snφ╛it nßklady na skenovßnφ.

A co bude dßl? Jak ji╛ bylo °eΦeno, IMAGINE OrthoBASE je prvnφm z novΘ °ady modul∙ firmy ERDAS pro °e╣enφ digitßlnφ fotogrammetrie na platform∞ MS Windows NT/95/98. Nßsledovat jej brzy bude modul Stereo Analyst, kter² bude vytvß°et stereoskopick² model z p°ekr²vajφcφch se snφmk∙ a umo╛≥ovat interaktivnφ digitalizaci 3D vektor∙ ve stereoskopickΘm re╛imu (tento modul bude dostupn² i jako roz╣i°ujφcφ modul pro ArcView). ╪adu pak doplnφ ji╛ zmφn∞n² modul pro automatickΘ generovßnφ digitßlnφho modelu reliΘfu.

Ing. Vladimφr Zenkl
ARCDATA PRAHA s.r.o.
vlada@arcdata.cz



Nov² systΘm podpory u╛ivatel∙ ARCDATA PRAHA s.r.o.

Jak jste ji╛ jist∞ informovßni, zavedla na╣e firma od b°ezna tohoto roku nov² systΘm podpory. I kdy╛ informace o nov²ch pravidlech byli ji╛ publikovßny, p°esto jsme se rozhodli Vßs i v Φasopise ArcRevue seznßmit s rozsahem t∞chto slu╛eb a v²hodami, kterΘ Vßm p°inß╣ejφ.

Program podpory u╛ivatel∙ nabφzφme zßkaznφk∙m v r∙zn²ch ·rovnφch. Zßle╛φ jak na typu produktu, tak i na p°ßnφ zßkaznφka, jak² zp∙sob p°φstupu k programu podpory u╛ivatel∙ si zvolφ.

D∙le╛itou souΦastφ v╣ech ·rovnφ na╣φ nabφdky je horkß linka. Slou╛φ pro °e╣enφ problΘm∙ a zodpovφdßnφ dotaz∙, kterΘ se mohou vyskytnout p°i prßci se softwarem. U╛ivatel m∙╛e ╛ßdat o pomoc telefonicky (v pracovnφ dny od 8:00 do 17:00 hodin), e-mailem (support@arcdata.cz), faxem Φi dopisem. ProblΘm p°ebφrß pracovnφk technickΘ podpory, kter² zodpovφ Vß╣ dotaz a pomßhß Vßm najφt °e╣enφ problΘmu. V p°φpad∞ pot°eby spolupracuje s p°φslu╣n²m specialistou. Podle povahy problΘmu p°i °e╣enφ spolupracujeme p°φpadn∞ i se specialisty a programßtory ESRI Φi ERDAS. V∞t╣ina dotaz∙ a problΘm∙ je vy°e╣ena je╣t∞ t²╛ den, obvykle ji╛ p°i prvnφm kontaktu.
 

Smlouva o systΘmovΘ podpo°e (maintenance)

Maintenance je slu╛ba, kterß se poskytuje v roΦnφch intervalech ode dne instalace software u zßkaznφka (resp. vygenerovßnφ key-code v ESRI). Prvnφch 12 m∞sφc∙ je zdarma, nßsledujφcφ obdobφ je placenß za nφ╛e uveden²ch pravidel. T²kß se n∞kter²ch desktop produkt∙, jako nap°. ARC/INFO nebo ArcView GIS (viz. podporovanΘ produkty).

SystΘmovß podpora zahrnuje:

  • bezplatnou dodßvku aktualizovan²ch a nov²ch verzφ software,
  • zdarma horkou linku v neomezenΘm rozsahu,
  • zdarma ·Φast na konferenci u╛ivatel∙ v ╚R (ARC/INFO, SDE), resp. 50% sleva (ArcView),
  • zdarma ·Φast na konferenci u╛ivatel∙ v USA (ARC/INFO, SDE),
  • Φasopis ArcNEWS,
  • Φasopis ArcUser,
  • Φasopis ArcRevue,
  • p°ednostnφ zφskßvßnφ informacφ z ESRI,
  • slevy na konzultace.

Software Subscription Service

Jednß se o systΘm podpory u╛ivatel∙ produkt∙ ERDAS, kterß se poskytuje na zßklad∞ smlouvy v╛dy na 12 kalendß°nφch m∞sφc∙.

Zßkaznφk zφskßvß:

  • bezplatnou dodßvku aktualizovan²ch a nov²ch verzφ software,
  • zdarma slu╛by horkΘ linky v neomezenΘm rozsahu,
  • zdarma ·Φast na konferenci u╛ivatel∙ v ╚R,
  • Φasopis ArcNEWS,
  • Φasopis ArcUser,
  • Φasopis ArcRevue,
  • p°ednostnφ zφskßvßnφ informacφ z ERDAS,
  • slevy na konzultace.

Technickß podpora

Technickß podpora zahrnuje p°edev╣φm slu╛by horkΘ linky plus n∞kterß dal╣φ zv²hodn∞nφ u╛ivatel∙. T²kß se n∞kter²ch desktop produkt∙, jako nap°. ArcView GIS nebo PC ARC/INFO.
 

    ZßruΦnφ technickß podpora

U podporovan²ch desktop produkt∙ mß u╛ivatel nßrok na bezplatnΘ pou╛φvßnφ horkΘ linky 60 dn∙ po registraci podporovanΘho software. Registrace se provßdφ bu∩ registraΦnφ kartou, e-mailem, p°φpadn∞ telefonicky p°i prvnφm po╛adavku na horkou linku, nejpozd∞ji do 15 dnφ od zakoupenφ software.
 

    RoΦnφ technickß podpora

RoΦnφ technickß podpora se poskytuje na zßklad∞ smlouvy podepisovanΘ v╛dy na 12 kalendß°nφch m∞sφc∙. U╛ivatel podepisuje smlouvu pro specifikovan² podporovan² produkt podle poΦtu kontaktnφch osob.

Zßkaznφk zφskßvß:

  • zdarma slu╛by horkΘ linky pro kontaktnφ osoby,
  • 50% sleva na konferenci u╛ivatel∙ v ╚R,
  • Φasopis ArcNEWS,
  • Φasopis ArcUser,
  • Φasopis ArcRevue,
  • p°ednostnφ zφskßvßnφ informacφ z ESRI.

    Jednorßzovß slu╛ba technickΘ podpory

Jednß se o jednorßzov∞ placenou slu╛bu pro u╛ivatele, kte°φ nemajφ smlouvu o technickΘ podpo°e nebo systΘmovΘ podpo°e, nebo o slu╛bu nad rßmec technickΘ podpory. Tato slu╛ba zahrnuje slu╛by horkΘ linky, p°φpadn∞ dal╣φ konzultace.

ARCDATA PRAHA, s.r.o.
support@arcdata.cz

 


[ ┌VODN═ STR┴NKA ][ KDO JSME ][ CO JE TO GIS? ][ HARDWARE ][ SOFTWARE ]
[ DATA ][ ⌐KOLEN═ ][ PODPORA U«IVATEL┘ ][ ARCREVUE ]