O autorovi tohoto archivu 

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Foto Dobr² den,
vφtßm vßs v tomto archivu, i na tΘto konkrΘtnφ strßnce. Mo₧nß jste oΦekßvali, ₧e se zde dozvφte n∞jakΘ detailnφ podrobnosti o mΘ osob∞. Asi vßs zklamu.

Nepat°φm k lidem, kte°φ se sna₧φ b²t st°edem pozornosti. Stejn∞ tak necφtφm pot°ebu vyu₧φt tΘto p°φle₧itosti k prezentovßnφ vlastnφ osoby a r∙zn²ch detail∙ ze svΘho soukromΘho ₧ivota. Ten je docela vÜednφ a normßlnφ, a snad i spo°ßdan² (jsem roΦnφk 1958, jsem ₧enat² a mßm dv∞ d∞ti).

Zde je alespo≥ n∞kolik zßkladnφch ·daj∙ z mΘho "oficißlnφho" ₧ivotopisu:

vystudoval jsem Matematicko-fyzikßlnφ fakultu UK (obor poΦφtaΦe a programovßnφ), a Elektrotechnickou fakultu ╚VUT (obor elektronickΘ poΦφtaΦe). Po internφ aspirantu°e jsem z∙stal na MFF UK (na tehdejÜφ kated°e kybernetiky a informatiky), a uΦil partie zab²vajφcφ se architekturou poΦφtaΦ∙, programovßnφm, a poslΘze i poΦφtaΦov²mi sφt∞mi, kterΘ se mezitφm staly m²m hlavnφm odborn²m zßjmem.
Od roku 1992 jsem pak pracoval souΦasn∞ i jako konzultant u nezßvislΘ konzultaΦnφ firmy DCIT (ve kterΘ je Univerzita Karlova zaklßdajφcφm spoluvlastnφkem). Nejprve na ΦßsteΦn² ·vazek, pozd∞ji na pln² ·vazek.
Koncem roku 1995 jsem se rozhodl dßt p°ednost publikaΦnφ Φinnosti p°ed dalÜφmi aktivitami, a od poΦßtku roku 1996 jsem "novinß°em na volnΘ noze". Stßle jeÜt∞ uΦφm na MFF UK (na poloviΦnφ ·vazek) a vypomßhßm i ve firm∞ DCIT, ale m²m hlavnφm zdrojem ob₧ivy je dnes psanφ Φlßnk∙. A pak takΘ p°φle₧itostnΘ p°ednßÜenφ o Internetu a poΦφtaΦov²ch sφtφ (v roli nezßvislΘho lektora).
Pokud vßs zajφmß, jak jsem se v∙bec dostal k psanφ Φlßnk∙, pak v∞zte ₧e se to odehrßlo nßsledovn∞:
JeÜt∞ b∞hem studia jsem si p°ivyd∞lßval p°eklßdßnφm r∙zn²ch odborn²ch text∙. Kdy₧ pak u nßs zaΦaly vychßzet poΦφtaΦovΘ noviny Computerworld a poslΘze i Φasopis PC World, p°eklßdal jsem i pro n∞, z angliΦtiny do ΦeÜtiny. Samoz°ejm∞ jsem p°itom m∞l velkΘ problΘmy s Φeskou terminologiφ, kterß tehdy v∙bec nem∞la vhodnΘ ekvivalenty pro mnohΘ anglickΘ termφny (a mnohdy je nemß dodnes). Jednou, kdy₧ jsem si nev∞d∞l rady s p°ekladem termφnu "peer-to-peer", jsem tak°φkajφc "vyp∞nil". Jednalo se o celou sΘrii Φlßnk∙ v∞novan²ch problematice sφtφ peer-to-peer, a s termφnem "peer-ot-peer" tam vÜechno doslova stßlo a padalo. Nakonec jsem se rozhodl tento termφn nep°eklßdat, ponechat jej v p∙vodnφm tvaru, a k celΘ sΘrii Φlßnk∙ p°ipsat krßtk² vysv∞tlujφcφ box (jak se dnes °φkß vlo₧en²m Φlßnk∙m). Sv∙j mal² Φlßnek jsem nazval "ZamyÜlenφ p°ekladatele: "Peer-to-peer", aneb .... " (a najdete jej i zde, v tomto archivu). SkuteΦn∞ vyÜel v p°φsluÜnΘm Φφsle Φasopisu PC World, pro kter² byla celß sΘrie Φlßnk∙ urΦena.

K mΘmu velkΘmu p°ekvapenφ vÜak tent²₧ m∙j Φlßnek vyÜel souΦasn∞ i v poΦφtaΦov²ch novinßch Computerworld (v Φφsle 39 z roku 1991). Jak jsem se pozd∞ji dozv∞d∞l, dostal se cestou osudu na st∙l i jednomu z redaktor∙ Computerworldu, a ten se rozhodl jej otisknout. A m∞ pak °ekl: ".... kdy₧ se zase n∞kdy takhle zamyslφte, ho∩te to na papφr ...".

Stalo se tak v dob∞, kdy se mi u₧ trochu zaΦalo zajφdat pouhΘ p°eklßdßnφ Φlßnk∙ zahraniΦnφch autor∙. ╚asto to toti₧ byly Φlßnky typu "ten °ekl tohle a ten zase to". Autor Φlßnku zde vystupoval v roli nezßvislΘho zapisovatele cizφch nßzor∙, a snad se i cφlen∞ sna₧il vyst°φhat jakΘhokoli vlastnφho nßzoru. A m∞ se tak Φasto cht∞lo naopak vyjßd°it vlastnφ nßzor. Tak₧e mne ani nemuseli dlouho p°emlouvat, a jß jsem zaΦal psßt vlastnφ Φlßnky.

Kdy₧ jsem k p∙vodnφmu zamyÜlenφ nad odbornou terminologiφ p°idal dalÜφ, vznikla z toho v Computerworldu pravidelnß rubrika s nßzvem "Co (ne)najdete ve slovnφku" (o historii jejφho vzniku se m∙₧ete doΦφst i zde). Vydr₧el jsem ji psßt ka₧d² t²den (jen s velmi mal²mi v²padky) a₧ do dubna 1995, kdy tuto rubriku p°evzal jin² autor. Ve stejnΘ dob∞ (na podzim roku 1991) pak zaΦal vychßzet v Computerworldu i dalÜφ m∙j serißl, tutorißlov∞ zam∞°enΘ "Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch". U tohoto serißlu jsem m∞l pon∞kud menÜφ v²dr₧, zpoΦßtku vychßzel ka₧d² t²den, pozd∞ji ka₧d²ch Φtrnßct dnφ, a v roce 1994 ji₧ spφÜe sporadicky. Jednφm z d∙vod∙ bylo i to, ₧e jsem hodn∞ Φasu v∞noval psanφ tzv. tΘmat t²dne, kterΘ zaΦaly v Computerworldu vychßzet prßv∞ ve zmφn∞nΘm roce 1994.

Pro poΦφtaΦovΘ noviny Computerworld jsem vydr₧el psßt a₧ do dubna roku 1995, kdy jsem p°ijal nabφdku nov∞ vznikajφcφho t²denφku CHIPweek, a zaΦal psßt p°edevÜφm pro tento t²denφk. Zde jsem si pak "otev°el" dalÜφ dv∞ rubriky, resp. pravidelnΘ t²dennφ serißly: terminologickou rubriku "Co to znamenß, kdy₧ se °ekne .....", jako pokraΦovßnφ mΘho p°edchozφho serißlu "Co ne(na)jdete ve slovnφku", a pak zcela nov² serißl "Toulky Internetem". PoΦßtkem roku 1996 pak k t∞mto dv∞ma serißl∙m p°ibyl jeÜt∞ dalÜφ serißl tutorißlovΘho typu, s nßzvem "Principy poΦφtaΦov²ch sφtφ". Nenφ p°φm²m pokraΦovßnφm serißlu "Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch", ale v mnohΘm na n∞j navazuje.

Na ja°e roku 1997 mi pak zaΦala vychßzet na znßmΘm Media serveru novß rubrika, s nßzvem "Elektronick² slovnφk Ji°φho Peterky" - tentokrßte ji₧ Φist∞ on-line, bez tiÜt∞nΘ verze (jako jistß nßhrada za rubriku "Co znamenß, kdy₧ se °ekne ....", kterß mezitφm p°estala vychßzet).

Ji°φ Peterka


zp∞t do archivu Φlßnk∙

╚lßnky a p°ednßÜky v tomto archivu mohou b²t voln∞ Üφ°eny, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm