VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:39/91
RoΦnφk:1991
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | nßsledujφcφ dφl

Ji°φ Peterka: Co (ne)najdete ve slovnφku

Peer-to-peer, aneb ...."

P°i p°ekladech odborn²ch Φlßnk∙ zab²vajφcφch se poΦφtaΦovou technologiφ si i ten nejlepÜφ p°ekladatel musφ Φas od Φasu vzφt na pomoc slovnφk. Jsou vÜak situace, kdy je lΘpe slovnφk naopak odlo₧it, a rad∞ji se zamyslet nad kontextem odbornΘho Φlßnku. Jinak se toti₧ z diskov²ch mechanik stßvajφ pohony, z rozÜi°ujφcφch slot∙ Üt∞rbiny, do obrazovek se zaΦφnajφ montovat barevnΘ monitory, a u₧ivatelΘ v∙bec zaΦφnajφ tendovat k portabl∙m, vybaven²m za°φzenφmi Interface a s napßjenφm ze st°adaΦ∙.

Anglick² termφn "peer-to-peer" je tvrd²m p°ekladatelsk²m o°φÜkem. Letm²m nahlΘdnutφm do slovnφku lze zjistit, ₧e "Peer" je Φlen britskΘ sn∞movny lord∙ a sloveso "to peer" znamenß dφvat se zblφzka Φi pokukovat. Nejblφ₧e skuteΦnosti je asi p°eklad ve smyslu "druh, osoba stejnΘho stavu, sob∞ rovn²".

Do anglicky psanΘ odbornΘ literatury se termφn "peer-to-peer" dostal z oblasti komunikacφ a rozlehl²ch poΦφtaΦov²ch sφtφ. Zde mß dva zßkladnφ v²znamy - prvnφ z nich oznaΦuje takovou komunikaci mezi dv∞ma procesy Φi programy, p°i kterΘ oba ·Φastnφci majφ stejnΘ postavenφ v rßmci svΘho systΘmu, a p°i kterΘ jsou souΦasn∞ zast°eny vÜechny p°φpadnΘ fyzickΘ rozdφly mezi poΦφtaΦi na obou stranßch. V p°φpad∞ vrstevnat²ch model∙ poΦφtaΦov²ch sφtφ se tφm obvykle mφnφ komunikace mezi dv∞ma vrstvami na stejnΘ ·rovni hierarchickΘho Φlen∞nφ.

Druh² mo₧n² v²znam termφnu "peer-to-peer" se t²kß prßva navazovßnφ spojenφ. Zd∙raz≥uje takovou variantu, p°i kterΘ oba ·Φastnφci majφ stejnΘ prßvo iniciovat, resp. navßzat vzßjemnΘ spojenφ.

Termφn "peer-to-peer" se vÜak pou₧φvß i v oblasti lokßlnφch poΦφtaΦov²ch sφtφ. V typickΘ sφti LAN nemajφ vÜechny uzlovΘ poΦφtaΦe stejnΘ postavenφ - n∞kter² Φi n∞kterΘ z nich jsou urΦeny k pln∞nφ ·lohy server∙, tedy poskytovatel∙ slu₧eb, zatφmco jinΘ poΦφtaΦe v roli (u₧ivatelsk²ch) pracovnφch stanic tyto slu₧by vyu₧φvajφ. Termφn "peer-to-peer" se pak pou₧φvß k oznaΦenφ lokßlnφ sφt∞, kterß takovΘ rozd∞lenφ uzlov²ch poΦφtaΦ∙ nevy₧aduje. Jak to ale proboha °φci sprßvn∞ Φesky, a to jeÜt∞ jednφm slovem?


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | nßsledujφcφ dφl
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm