VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:28/96
Datum:10. Φervence 1996
Strana:33
Rubrika/kategorie: Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ...

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Domain, domain name

V Internetu se pro adresovßnφ jednotliv²ch uzl∙ pou₧φvajφ ΦφselnΘ adresy v rozsahu 32 bit∙, oznaΦovanΘ jako IP adresy - o tΘto skuteΦnosti i r∙zn²ch zajφmav²ch d∙sledcφch jsme se v tΘto rubrice ji₧ n∞kolikrßt zmi≥ovali. Faktem je, ₧e a₧ na drobnΘ v²jimky (jako t°eba v p°φpad∞ tzv. privßtnφch Internet∙, viz CW 25/96) tyto adresy pln∞ postaΦujφ pro jednoznaΦnou identifikaci ka₧dΘho uzlovΘho poΦφtaΦe Φi jinΘho za°φzenφ (nap°. sm∞rovaΦe) p°ipojenΘho k Internetu. Otßzkou ale je, zda jsou tyto ΦφselnΘ adresy takΘ nejÜikovn∞jÜφ pro dan² ·Φel?

Kdy₧ majφ s Φφseln²mi IP adresami pracovat lidΘ, zapisujφ je symbolicky - v takovΘm tvaru, ₧e cel²ch 32 bit∙ adresy rozd∞lφ na Φty°i osmibitovΘ Φßsti (tedy vlastn∞ po bytech), obsah ka₧dΘ Φßsti zapφÜφ jako desφtkovΘ Φφslo, a jednotlivΘ Φßsti od sebe odd∞lφ teΦkou. Pak z toho vychßzφ zßpisy jako nap°φklad 147.32.1.3, 193.84.252.190 apod. Ale p°ipadß vßm to ÜikovnΘ? Hlavn∞ dostateΦn∞ mnemonickΘ a dob°e zapamatovatelnΘ? Asi ne, ₧e.

╚φselnΘ IP adresy jsou vhodnΘ pro poΦφtaΦe, ale nikoli pro lidi. LidΘ naopak cht∞jφ pracovat se skuteΦn∞ symbolick²mi jmΘny, kterß jsou pro n∞ snßze zapamatovatelnΘ, a takΘ se o nich snßze hovo°φ a pφÜe - lidΘ by nejrad∞ji p°id∞lovali uzlov²m poΦφtaΦ∙m jmΘna jako äalpha", äsun", äpc1", äwww" apod. Celß v∞c ale mß jeden hßΦek - pokud by se pou₧φvßnφ takov²chto symbolick²ch jmen povolilo, pak by bylo nutnΘ zachovat jejich jednoznaΦnost v rßmci celΘho Internetu. Tedy to, aby i symbolickΘ jmΘno staΦilo k jednoznaΦnΘmu urΦenφ konkrΘtnφho uzlu. Pokud se takovßto podmφnka dodr₧φ, pak budou mφt symbolickß jmΘna stejnou ävypovφdacφ schopnost" jako ΦφselnΘ adresy, a z principu bude muset existovat algoritmus vzßjemnΘho p°evodu mezi symbolick²mi jmΘny a Φφseln²mi adresy (tam i zp∞t). Bude pak ji₧ jen technickou zßle₧itostφ, jak vzßjemnΘ p°evody implementovat co mo₧nß nejefektivn∞ji (o tom si takΘ povφme, a₧ bude °eΦ o systΘmu DNS).

P°i dneÜnφm poΦtu uzl∙ Internetu ale nenφ mo₧nΘ, aby p°id∞lovanß symbolickß jmΘna byla brßna äz jednΘ hromady" - ta by se jednak rychle vyΦerpßvala, a hlavn∞ by bylo organizaΦn∞ zcela ne·nosnΘ udr₧ovat n∞co takovΘho jako spoleΦn² rejst°φk ji₧ pou₧it²ch symbolick²ch jmen - vzpome≥te si na to, jak komplikovanΘ je p°id∞lovßnφ Φφseln²ch IP adres v celosv∞tovΘm m∞°φtku (viz dφl slovnφku o Internet registry). V podstat∞ jedinΘ °eÜenφ je rozd∞lit velk² problΘm na mnoho menÜφch, snadn∞ji zvlßdnuteln²ch problΘm∙ - neboli delegovat pravomoc k p°id∞lovßnφ jmen na takovΘ subjekty, kterΘ budou mφt p°esn∞ definovan² äokruh p∙sobnosti", a budou moci p°id∞lovat symbolickß jmΘna pouze v rßmci tohoto svΘho okruhu p∙sobnosti. No a takov²mto subjekt∙m se °φkß domΘny (domains). P°φkladem m∙₧e b²t domΘna odpovφdajφcφ urΦitΘ organizaci Φi firm∞, s pravomocφ p°id∞lovat symbolickß jmΘna poΦφtaΦ∙m a dalÜφm uzl∙m v rßmci p°φsluÜnΘ organizace (firmy).

PouhΘ rozd∞lenφ äcelΘho sv∞ta" na domΘny, kterΘ by si byly navzßjem rovny, by vÜak problΘm jeÜt∞ ne°eÜilo - po°ßd by musel existovat jeden centrßlnφ subjekt, kter² by musel evidovat existenci vÜech stßvajφcφch i nov∞ vznikajφcφ domΘn, a znaΦn² problΘm by byl i s pojmenovßvßnφm domΘn (jak uvidφme zßhy, i ty musφ mφt svΘ jmΘno). Proto se do systΘmu domΘn zavedlo hierarchickΘ uspo°ßdßnφ, umo₧≥ujφcφ aby si kterßkoli domΘna vytvß°ela sob∞ pod°φzenΘ ädce°innΘ" domΘny (tzv. subdomΘny), a delegovala jim Φßst sv²ch pravomocφ. P°edstavφme-li si nap°φklad domΘnu odpovφdajφcφ Karlov∞ univerzit∞, pak tato m∙₧e vytvo°it subdomΘny odpovφdajφcφ jednotliv²m fakultßm a delegovat jim prßvo p°id∞lovat jmΘna v rßmci p°φsluÜnΘ fakulty. P°φsluÜnΘ subdomΘny pak mohou (ale nemusφ) uΦinit totΘ₧, a takΘ vytvo°it svΘ vlastnφ subdomΘny a t∞m delegovat Φßst svΘ pravomoci p°id∞lovat symbolickß jmΘna. V²sledn² efekt je pak ten, ₧e vznikß celß hierarchie domΘn a subdomΘn, se stromovit²m uspo°ßdßnφm.

Ale zp∞t k p°id∞lovßnφ symbolick²ch jmen - jestli₧e mß ka₧dß domΘna prßvo p°id∞lovat tato symbolickß jmΘna v okruhu svΘ p∙sobnosti, musφ se p°itom n∞jak koordinovat s ostatnφmi domΘnami? Nap°φklad chce-li p°id∞lit urΦitΘ konkrΘtnφ jmΘno, musφ se zajφmat o to zda ji₧ bylo stejnΘ jmΘno p°id∞leno v n∞jakΘ jinΘ domΘn∞? Kdyby odpov∞∩ byla kladnß, negovala by celou myÜlenku delegovßnφ pravomocφ a zp∙sobovala nep°ekonatelnΘ organizaΦnφ problΘmy. Ka₧dß domΘna proto musφ dbßt pouze na to, aby sama, v rßmci svΘho okruhu p∙sobnosti, nezp∙sobila ₧ßdnou duplicitu jmen, tj. nep°id∞lila vφce stejn²ch jmen.

P°id∞lenß symbolickß jmΘna proto musφ b²t jednoznaΦnß pouze v rßmci tΘ domΘny, kterß je p°id∞lila - ale ji₧ nemusφ b²t jednoznaΦnß celosv∞tov∞. Jak se pak ale toto sluΦuje s po₧adavkem na celosv∞tovou jednoznaΦnost symbolick²ch jmen?

Zde pomßhß skuteΦnost, ₧e i jednotlivΘ domΘny majφ svß jmΘna, a jsou uspo°ßdßny hierarchicky - pokud se toti₧ vezme jmΘno danΘ domΘny i jmΘna vÜech jejφch nad°φzen²ch domΘn, vznikß tφm celosv∞tov∞ jednoznaΦnΘ oznaΦenφ danΘ domΘny. No a kdy₧ se tento v²sledn² ·daj p°idß k symbolickΘmu jmΘnu, kterΘ danß domΘna p°id∞lila urΦitΘmu uzlu v rßmci svΘho okruhu p∙sobnosti, pak bude i toto jmΘno celosv∞tov∞ jednoznaΦnΘ, a p∙jde o tzv. pln∞ kvalifikovanΘ domΘnovΘ jmΘno. Nap°φklad www.ms.mff.cuni.cz, kde äwww" je symbolickΘ jmΘno konkrΘtnφho uzlovΘho poΦφtaΦe (v roli WWW serveru) p°id∞lenΘ domΘnou äms" (Φßst MFF UK na MalostranskΘm nßm∞stφ), a ämff", äcuni", a äcz" jsou po °ad∞ jejφ nad°φzenΘ domΘny (odpovφdajφcφ Matematicko-fyzikßlnφ fakult∞, Univerzit∞ Karlov∞ a ╚eskΘ republice). No a to je prßv∞ to, co jsme pot°ebovali.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm