VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:3/95
Datum:23. duben 1995
Strana:33
Rubrika/kategorie: Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ...

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Viewer

Informace, kterΘ je sv²m u₧ivatel∙m schopna poskytovat slu₧ba WWW (World Wide Web), tolik oblφbenß v dneÜnφm Internetu, majφ Φasto textovou povahu. Mohou ale do nich b²t zakomponovßny i takovΘ Φßsti, kterΘ textovou povahu nemajφ - nap°φklad nejr∙zn∞jÜφ grafickΘ obrßzky, zvukovΘ nahrßvky, videosekvence apod. V²Φet mo₧n²ch druh∙ takov²chto komponent p°itom nenφ apriorn∞ omezen, a v budoucnu se z°ejm∞ setkßme i s dalÜφmi mo₧nostmi, Φi alespo≥ s nov²mi a dosud nepou₧φvan²mi formßty obrßzk∙, zvuk∙ Φi ₧iv²ch obraz∙.

Tato zajφmavß vlastnost samotnΘ slu₧by WWW je ovÜem po°ßdn²m o°φÜkem pro tv∙rce nejr∙zn∞jÜφch nßstroj∙, urΦen²ch pro vyu₧itφ tΘto slu₧by - zejmΘna pro tv∙rce tzv. browser∙ (viz minule), jak se obecn∞ oznaΦujφ programy, vystupujφcφ v roli klient∙ slu₧by WWW. Jestli₧e zßkladnφ funkcφ t∞chto browser∙ je sprßvn∞ zobrazovat obsah jednotliv²ch WWW strßnek, jak se majφ vyrovnat s tφm, ₧e v t∞chto strßnkßch mohou b²t obsa₧eny Φßsti r∙zn²ch specifick²ch formßt∙? Navφc takov²ch formßt∙, kterΘ teprve dynamicky vznikajφ a teprve postupn∞ se prosazujφ? Auto°i ka₧dΘho browseru sice mohou vzφt v ·vahu vÜechny formßty, o jejich₧ existenci v∞dφ, a do svΘho produktu zabudovat schopnost korektn∞ je zobrazit, p°ehrßt apod. T∞₧ko se ale mohou vyrovnat s takov²mi formßty, kterΘ teprve vzniknou - v dob∞, kdy jejich produkt u₧ bude b∞₧n∞ na trhu a nebude mo₧nΘ v n∞m d∞lat ₧ßdnΘ zßsahy.

Obvykl²m °eÜenφm je za°φdit v∞ci tak, aby si browser v situaci, kterou nedokß₧e sßm zvlßdnout, um∞l zavolat na pomoc jin² program. Tedy aby si v p°φpad∞, kdy narazφ na Φßst strßnky v takovΘm formßtu, kter² nedokß₧e sßm zpracovat, dokßzal vyvolat jin² program, a ten p°φsluÜnou Φßst strßnky zpracoval za n∞j. V souΦasnΘ dob∞ se nejΦast∞ji jednß o zobrazenφ grafick²ch obrßzk∙ v nejr∙zn∞jÜφch formßtech, kterΘ browser sßm nepodporuje. Proto se takΘ p°φsluÜn²m äpomocn²m" program∙m obecn∞ °φkß viewers (doslova: prohlφ₧ecφ programy, äprohlφ₧edla").

Zp∙sob, jak²m se vytvo°φ vazba mezi browserem a konkrΘtnφmi prohlφ₧ecφmi programy, je vcelku jednoduch². V podstat∞ jedinΘ, co browser pot°ebuje v∞d∞t, je na jak² jin² program se mß obrßtit, kdy₧ narazφ na konkrΘtnφ formßt se kter²m si nevφ rady, a jak²m zp∙sobem mß tomuto programu p°edat pot°ebnΘ parametry. Tato informace se browseru nejΦast∞ji zadßvß v rßmci jeho konfiguraΦnφho souboru (mß-li jej browser v∙bec, je-li textovΘ povahy a urΦen pro p°φmΘ nastavenφ u₧ivatelem), nebo prost°ednictvφm r∙zn²ch konfiguraΦnφch dialog∙ (nap°φklad v hlavnφm menu m∙₧e b²t polo₧ka pro konfiguraci browseru, p°es kterou se lze dostat na dalÜφ polo₧ky a jejich prost°ednictvφm pak nastavit pot°ebnΘ informace o dostupn²ch prohlφ₧ecφch programech). JeÜt∞ dalÜφ mo₧nostφ je pak to, aby si browser pot°ebnΘ informace sßm ävytßhnul" ze svΘho okolφ - nap°φklad aby si v prost°edφ MS Windows sßm zjistil, jakΘ prost°edky pro p°ehrßvßnφ zvukov²ch sekvencφ jsou v danΘm systΘmu nainstalovßny, a pak je takΘ skuteΦn∞ pou₧φval.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm