Akademia Teatralna im. Al. Zelwerowicza w Warszawie
ul. Miodowa 22/24
02-246 Warszawa

EGZAMINY:

Wydzia│ Aktorski:

Egzaminy praktyczne:

Egzamin jest tr≤jstopniowy, dla zdaj▒cych na Wydzia│ Aktorski obowi▒zuje limit wieku i wynosi on 22 lata.

Minimalny wym≤g to przygotowanie trzech utwor≤w pisanych wierszem (np. fragment poematu, monolog ze sztuki), dw≤ch fragment≤w prozy (klasycznej i wsp≤│czesnej). Nale┐y tak┐e przygotowaµ piosenkΩ lub pie╢±. To s▒ wymogi minimalne, ale mo┐na tez przygotowaµ wiele innych tekst≤w. Przydadz▒ siΩ i pozwol▒ lepiej siΩ zaprezentowaµ. Teksty powinny byµ r≤┐norodne – powa┐ne, liryczne, i te ujawniaj▒ce poczucie humoru, powinny tez ujawniaµ sceniczny temperament i si│Ω g│osu kandydata. R≤┐norodno╢µ zwiΩksza szansΩ, bo cz│onkowie Komisji bΩd▒ szukaµ r≤┐nych “braw” uzdolnie±. Radzimy wybraµ teksty dobrych i uznanych autor≤w polskich lub najlepsze przek│ady tekst≤w obcych. Wyb≤r ╢wiadczy o kulturze, wra┐liwo╢ci i gu╢cie zdaj▒cego. Dobry autor daje te┐ lepsze mo┐liwo╢ci interpretacji. Wybrane teksty musza byµ starannie wyuczone na pamiΩµ i przemy╢lane.

W Akademii Teatralnej ju┐ od listopada a┐ do samych egzamin≤w dzia│a Poradnia, w kt≤rej nauczyciele udzielaj▒ fachowych i bezp│atnych wskaz≤wek. Poradnia czynna jest w soboty od godz. 15.00. Osoby pragn▒ce z niej skorzystaµ powinny opanowaµ pamiΩciowo przynajmniej jeden utw≤r.

Eliminacje rozpoczynaj▒ siΩ 14 czerwca i trwaj▒ oko│o dw≤ch tygodni.

I ELIMINACJA:

Przewodnicz▒cy poprosi o zaprezentowanie jednego wybranego utworu.

Uwaga: w czasie I eliminacji zdaj▒cy ma prawo powiedzieµ tylko jeden utw≤r !

Nie nale┐y zmarnowaµ tej szansy, dlatego tez trzeba dokonaµ starannego wyboru. Na podstawie tego utworu Komisja, w drodze g│osowania, wpiszΩ ocenΩ w cztery rubryki kwestionariusza: G│os, Wymowa, Interpretacja, Warunki sceniczne. Komisja dysponuje tylko dwiema ocenami – dostateczna i niedostateczn▒. Nale┐y zgromadziµ cztery oceny dostateczne, aby wzi▒µ udzia│ w II eliminacji.

Czasami komisja prosi o fragmenty innych utwor≤w ju┐ w I eliminacji; wynika to z troski o prawid│ow▒ ocenΩ.

Po ka┐dej sesji egzaminacyjnej Przewodnicz▒cy Komisji wywiesza na tablicy listΩ os≤b, kt≤re przesz│y do kolejnego etapu. Przys│uguje prawo zapytania Przewodnicz▒cego o powody niedopuszczenia do II eliminacji.

II ELIMINACJA:

Ten etap sk│ada siΩ z kilku element≤w : konsultacji, egzaminu ruchowego i praktycznego.

Konsultacje :

Grono os≤b wy│onionych w I eliminacji jest podzielone na 4-5 grup, a ka┐dej grupie przydzielony jest do╢wiadczony pedagog, kt≤ry przeprowadzi konsultacje aktorskie. Jest to 2-3 godzinne spotkanie, w czasie kt≤rego pedagog udzieli szeregu wskaz≤wek przygotowuj▒cych do zdania egzaminu praktycznego. Mo┐na to potraktowaµ jako pr≤bΩ egzaminu. Przeprowadza siΩ r≤wnie┐ konsultacje muzyczne, w czasie kt≤rych pedagodzy sprawdzaj▒ s│uch muzyczny, pomagaj▒ przygotowaµ siΩ do wykonania piosenki. Dlatego tez nale┐y mieµ ze sob▒ nuty przygotowanej piosenki. Ka┐dy ze zdaj▒cych spotyka siΩ tez z pedagogami od dykcji i g│osu.

Egzamin ruchowy:

Odbywa siΩ w sali gimnastycznej. DziewczΩta powinny ubraµ siΩ w jednoczΩ╢ciowy kostium gimnastyczny a ch│opcy w kr≤tkie spodenki gimnastyczne, wszyscy boso. Wchodz▒ 5-6 osobowe grupy dziewcz▒t i ch│opc≤w. Wyk│adowcy przedmiot≤w ruchowych prosz▒ o wykonanie kilku µwicze± zbiorowo i indywidualnie. BΩd▒ to proste µwiczenia rytmiczne, taneczne i gimnastyczne. Komisja stawia od 0 do 20 pkt. Od tego momentu kandydaci zaczynaj▒ gromadziµ punkty.

Konkursowy Egzamin praktyczny:

Porz▒dek tego egzaminu ustala lista u│o┐ona wed│ug alfabetu. Ka┐dy z kandydat≤w spΩdza w Sali Estradowej 20-30 minut na wsp≤lnej pracy z Komisj▒. Przewodnicz▒cy wyznacza jednego z cz│onk≤w komisji do pracy z kandydatem. BΩdzie on prosi│ o przypomnienie tytu│u tekstu, kt≤ry by│ prezentowany w i eliminacji. Prowadz▒cy bΩdzie pracowa│ nad innymi przygotowanymi tekstami, np. poprosi o ich w│asn▒ interpretacje, a nastΩpnie sformu│uje zadanie aktorskie, kt≤re zdaj▒cy powinien zrealizowaµ u┐ywaj▒c tego samego tekstu jako materia│u do nowej interpretacji.

Na ko±cu prowadz▒cy poprosi o za╢piewanie piosenki. Mo┐e akompaniowaµ jeden z pedagog≤w, zaproszony przez zdaj▒cego akompaniator lub sam zdaj▒cy, je╢li posiada takie umiejΩtno╢ci.

Cz│onkowie Komisji przyst▒pi▒ do stawiania punkt≤w. W czasie egzaminu praktycznego II eliminacji mo┐na uzyskaµ 0-10 pkt. za g│os, 0-10 pkt. za dykcjΩ, 0-20 pkt. za interpretacjΩ 0-20 pkt. za wykonanie zadania aktorskiego, 0-10 pkt. za piosenkΩ, 0-10 pkt. za warunki sceniczne. Lista kandydat≤w uk│adana jest wed│ug ilo╢ci punkt≤w, osobna dla dziewcz▒t i dla ch│opc≤w. Komisja patrzy w kt≤rym miejscu listy nastΩpuje wyra╝ny skok i oddziela tych, kt≤rzy przechodz▒ do III eliminacji, kt≤ra jest egzaminem teoretycznym.

III ELIMINACJA

Egzamin teoretyczny

(Zwolnieni z niego s▒ uczestnicy fina│≤w i zwyciΩzcy Olimpiad)

Najpierw jest egzamin pisemny z literatury polskiej, na kt≤rym sprawdza siΩ og≤lne wykszta│cenie kandydat≤w i m.in. umiejΩtno╢µ jasnego formu│owania my╢li oraz kulturΩ s│owa pisanego. Temat≤w jest kilka do wyboru, w tym jeden wolny, a wszystkie mieszcz▒ siΩ w programie szko│y ╢redniej. NastΩpnie jeszcze tego samego dnia odbywa siΩ testowy egzamin z jΩzyka obcego, zg│oszonego wcze╢niej przez kandydata. Dopiero na koniec tej eliminacji kandydaci przystΩpuj▒ do egzaminu ustnego przed kilkuosobow▒ komisja profesor≤w. Ka┐dy z nich zadaje pytania z nastΩpuj▒cej dziedziny:

  • historia teatru polskiego i teatr w ╢wiecie widowisk

  • literatura polska i dramat

  • literatura obca i dramat

  • historia Polski i elementy wiedzy o Polsce i ╢wiecie wsp≤│czesnym

W czasie egzaminu teoretycznego mo┐na zdobyµ 0-6 punkt≤w za pracΩ pisemn▒, 0-15 punkt≤w za test jΩzykowy oraz od 0-8 punkt≤w za egzamin ustny. Ocena niedostateczna z egzaminu teoretycznego eliminuje kandydata.

Wymagane dokumenty:

Tegoroczni maturzy╢ci powinni sk│adaµ dokumenty do 30 maja, natomiast ubieg│oroczni do 15 maja. Egzaminy rozpoczynaj▒ siΩ 14 czerwca.

Dokumenty:

  • orygina│ lub odpis matury

  • karta zdrowia kandydata na wy┐sz▒ uczelniΩ

  • podanie na obowi▒zuj▒cym formularzu wraz z ┐yciorysem i kwestionariuszem statystycznym (formularze mo┐na otrzymaµ w szko│ach ╢rednich i dziekanatach szk≤l wy┐szych)

  • cztery fotografie w formacie legitymacyjnym

Do dokument≤w powinien byµ do│▒czony spis utwor≤w przygotowanych na egzamin. Po dokonaniu op│aty egzaminacyjnej nale┐y zg│osiµ siΩ na egzamin zgodnie z zawiadomieniem otrzymanym poczt▒.

Dodatkowych informacji udziela Dziekanat tel.(22) 635 74 14

 

Wydzia│ Wiedzy o Teatrze

Studia dzienne

Egzamin ma charakter konkursowy i sk│ada siΩ z trzech eliminacji : testu, egzaminu w│a╢ciwego i egzaminu ze znajomo╢ci jΩzyka obcego. Aby przyst▒piµ do pr≤by nale┐y opr≤cz koniecznych dokument≤w przedstawiµ wcze╢niej pracΩ pisemn▒ na temat wybranego przedstawienia teatralnego lub przedstawienia teatru TV. Nie wyznacza siΩ rygor≤w dotycz▒cych objΩto╢ci pracy czy felietonu. Najwa┐niejsze jest to, aby wypowiedz by│a ╢wiadectwem wra┐liwo╢ci, spostrzegawczo╢ci, gustu, rozumowania i umiejΩtno╢ci pisania. Prace ocenia dw≤ch animator≤w i przeciΩtna wystawionych przez nich stopni jest pierwsza ocen▒ egzaminacyjn▒.

I ELIMINACJA - test (w pliku do ╢ci▒gniΩcia)

Kwestionariusz zawiera kilkadziesi▒t pyta±. Celem sze╢µdziesiΩciominutowego testu jest sprawdzenie poziomu i rozleg│o╢ci wiedzy o faktach i zdarzeniach spo│ecznych i kulturalnych, zar≤wno przesz│ych jak i obecnych. Dlatego te┐ postawione pytania wykraczaj▒ poza sferΩ teatru i dotycz▒ literatury, sztuki, historii, a nawet geografii czy polityki. Do testu nie nale┐y siΩ przygotowywaµ w szczeg≤lny spos≤b.Jest to wy│▒cznie ╢wiadectwo og≤lnej orientacji w problematyce kulturalnej.

II ELIMINACA

Jest to egzamin ustny, sk│adany przed kilkuosobow▒ Komisj▒. Rozmowa trwa ok. 40 minut i dotyczy kilku dziedzin: literatury polskiej i powszechnej, historii Polski i powszechnej, historii teatru polskiego i powszechnego, teatru dzisiejszego oraz zagadnie± spo│eczno-kulturalnych dotycz▒cych wsp≤│czesnego ╢wiata. CzΩ╢ci▒ tego egzaminu jest tak┐e rozmowa o wcze╢niej z│o┐onej pracy pisemnej.

Wymagana na egzaminie wiedza mie╢ci siΩ w zasadzie w programie og≤lnokszta│c▒cego liceum o profilu humanistycznym. Dla Komisji spraw▒ r≤wnie wa┐n▒ jak wiedza kandydata s▒ jego zainteresowania i spos≤b my╢lenia..

Oceny uzyskane ze wszystkich przedmiot≤w sk│adaj▒ siΩ na wynik II eliminacji, po kt≤rej odpada najwiΩksza ilo╢µ kandydat≤w.

III ELIMINACJA

Jest to egzamin ze znajomo╢ci wybranego jΩzyka obcego.

ú▒czny wynik trzech eliminacji decyduje o przyjΩciu na studia. Zwykle studentami I roku wydzia│u wiedzy o Teatrze zostaje oko│o 15 os≤b.

Wymagane Dokumenty:

  • podanie na obowi▒zuj▒cym formularzu wraz z ┐yciorysem i kwestionariuszem statystycznym

  • cztery fotografie (format legitymacyjny)

  • karta zdrowia kandydata na wy┐sz▒ uczelniΩ

  • orygina│ lub kopia ╢wiadectwa dojrza│o╢ci

Obowi▒zkowa praca pisemna na temat wybranego przedstawienia teatralnego.

Termin sk│adania pracy i dokument≤w : 

do 15 maja
ubieg│oroczni maturzy╢ci,
do 30 maja pozostali.

Termin egzamin≤w wstΩpnych : 16 czerwca

Poradnia wydzia│owa dzia│a w soboty od godz. 11.00

Studia zaoczne

Egzamin wstΩpny pomy╢lany jest jako sprawdzian zainteresowa±, do╢wiadcze±, podstaw og≤lnej wiedzy. Do egzaminu wstΩpnego mog▒ byµ dopuszczeni kandydaci, kt≤rzy w terminie do ko±ca sierpnia z│o┐▒ nastΩpuj▒ce dokumenty:

  • ╢wiadectwo dojrza│o╢ci

  • podanie na ustalonym formularzu

  • orzeczenie lekarskie

  • cztery fotografie

  • skierowanie zak│adu pracy b▒d╝ jego zgoda na podjecie studi≤w (dotyczy kandydat≤w pracuj▒cych zawodowo)

Egzamin wstΩpny odbywa siΩ 11 wrze╢nia i sk│ada siΩ z dw≤ch czΩ╢ci :

  1. rozmowa kwalifikacyjna o zainteresowaniach, dorobku, pracy zawodowej lub zamierzeniach kandydata

  2. sprawdzian wiedzy z nastΩpuj▒cych przedmiot≤w:

  • wiedza o teatrze i dramacie polskim oraz powszechnym

  • historia literatury polskiej i powszechnej oraz wsp≤│czesne ┐ycie literackie i kulturalne

  • historia oraz wsp≤│czesne problemy Polski i ╢wiata.

  • Kandydaci sk│adaj▒ tylko egzamin ustny, zdaj▒c wszystkie przedmioty w trakcie jednego “wej╢cia”

Studia zaoczne s▒ odp│atne. Na rok akademicki 2000/2001 przyjΩto odp│atno╢µ w wysoko╢ci 1500 z│. za rok akademicki. Akademia Teatralna zastrzega sobie prawo zmiany wysoko╢ci czesnego, jednak zmiany te nie mog▒ byµ dokonywane w trakcie semestru.

Kandydaci mog▒ kozy staµ z Poradni, kt≤ra jest czynna w ka┐d▒ II i IV ╢rodΩ miesi▒ca w godz. 15.00-16.30

Wydzia│ re┐yserii dramatu: 

Kandydat musi mieµ nawyk uczestniczenia w kulturze. Winien orientowaµ siΩ w teatrze i jego dziejach, literaturze, psychologii i socjologii, plastyce, muzyce, filozofii i polityce. Egzamin wstΩpny na Wydzia│ Re┐yserii nie jest typowym egzaminem, do kt≤rego mo┐na siΩ przygotowaµ, opanowuj▒c okre╢lon▒ wiedzΩ. Jest rozmow▒ podczas kt≤rej kandydat ma okazjΩ zaprezentowaµ swoj▒ osobowo╢µ. Komisja ocenia predyspozycje re┐yserskie kandydat≤w i sze╢ciorgu z nich daje szansΩ potwierdzenia tych predyspozycji w ci▒gu pierwszego roku studi≤w.

Egzamin wstΩpny sk│ada siΩ z trzech etap≤w:

  • Napisanie egzemplarza re┐yserskiego dowolnie wybranej przez kandydata sztuki. Po pierwszym etapie nastΩpuje selekcja.

  • Obrona pracy pisemnej, wykonanie szeregu µwicze± re┐yserskich, sprawdzenie wyobra╝ni kandydata, kontrola jednego z czterech je┐yk≤w obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Sprawdzana jest tak┐e umiejΩtno╢µ rysowania, muzykalno╢ci i poczucia rytmu.

  • Rozmowa, w trakcie kt≤rej sprawdza siΩ orientacjΩ kandydata we wsp≤│czesnej i dawnej literaturze polskiej i obcej, we wsp≤│czesnym i dawnym teatrze polskim i obcym, w historii sztuki, muzyki w problematyce intelektualnej i politycznej wsp≤│czesnego ╢wiata.

Od ka┐dego z egzaminator≤w zdaj▒cy otrzymuje punkty. Sze╢ciu kandydat≤w, kt≤rzy uzbierali najwiΩksz▒ ilo╢µ zostaje warunkowo przyjΩtych na pierwszy rok.

Pierwszy rok jest rokiem selekcyjnym. Komisja dopuszcza sze╢µ os≤b mimo i┐ wydzia│ ma prawo kszta│cenia jedynie cztery osoby. PrzyjΩci kandydaci uprzedzani s▒, ┐e dwoje spo╢r≤d nich straci po I roku prawo do kontynuowania studi≤w.

Egzaminy rozpoczynaj▒ siΩ 18 wrze╢nia, dokumenty nale┐y sk│adaµ do ko±ca sierpnia.

Wymagane Dokumenty:

  • Podanie na obowi▒zuj▒cym formularzu wraz z ┐yciorysem i kwestionariuszem statystycznym.

  • Cztery fotografie.

  • Karta zdrowia kandydata na wy┐sz▒ uczelniΩ.

  • Orygina│ lub odpis notarialny ╢wiadectwa dojrza│o╢ci lub dyplom uko±czenia wy┐szej uczelni.

  • Obowi▒zkowa praca pisemna: egzemplarz re┐yserski wybranego dramatu lub adaptacji.

   
Tutaj
test z roku 1999/2000 na wydzia│ Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie
   

Rekrutacja 2000:
   

Akademia
Teatralna
 im. A. Zelwerowicza Warszawa

PWSFTiT
im. L. Schillera
ú≤d╝

Akademia 
Filmu i Telewizji
Warszawa

Dwuletnia 
Szko│a
Aktorska
 Warszawa

Harmonogram egzamin≤w wstΩpnych na rok akademicki 2000/2001
Wydzia│ Radia
 i Telewizji
Uniwersytetu
ªl▒skiego

 

  

                             

[ o firmie | reklama na naszych stronach | kontakt | napisz do nas ]

    
www.infofilm.pl
- www.infofilm.com.pl - www.infofilm.zobacz.to
  

Copyright (c) 2000, InterInfo sp. z o.o.

Wszystkie nazwy firm i produkt≤w u┐yte na stronach tego serwisu mog▒ byµ zastrze┐onymi znakami firmowymi
lub towarowymi ich w│a╢cicieli. U┐yte zosta│y jedynie w celach identyfikacyjnych.

projekt, wykonanie i hosting serwisu: icon Polska
uwagi techniczne: webmaster@icon.pl