bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Turystyka

G≤ry Skaliste

G≤ry Skaliste

Sugestie i wskaz≤wki

Noclegi i kontakty ze zwierzΩtami

Klonowy li╢µ Du┐ym zagro┐eniem dla cz│owieka w G≤rach Skalistych, pr≤cz nieszczΩ╢liwego wypadku i nie otrzymania pomocy od innego cz│owieka (zdarza siΩ, ┐e ╢mierµ kierowcy nie jest bezpo╢rednio spowodowana wypadkiem lecz nieudzieleniem mu pomocy), s▒ zwierzΩta. Najgro╝niejszym z nich jest nied╝wied╝ grizzly, choµ wypadki zaatakowania turyst≤w przez baribala - nied╝wiedzia czarnego r≤wnie┐ siΩ zdarzaj▒. Ataki nied╝wiedzia mo┐na podzieliµ na dwie grupy - pierwsza to atak na szlaku - druga: na kempingu. Spotkanie nied╝wiedzia na szlaku jest powszechne. Co prawda s│u┐by parkowe staraj▒ siΩ monitorowaµ rozmieszczenie osobnik≤w na terenach parku, nie zawsze jednak takie informacje s▒ do ko±ca prawdziwe. Mimo to nale┐y przestrzegaµ ostrze┐e± i nie wchodziµ na tereny zamkniΩte z powodu obecno╢ci nied╝wiedzi. W│adze parku ograniczaj▒ dostΩp turyst≤w do jakiego╢ regionu wtedy, gdy wcze╢niej zdarzy│ siΩ tam jaki╢ wypadek zaatakowania cz│owieka. Granice takiego miejsca s▒ dobrze oznakowane w terenie. Nale┐y siΩ poruszaµ w grupach (minimum 2-3 osoby) i podczas wΩdr≤wki zachowywaµ siΩ g│o╢no - nale┐y mieµ przyczepiony do plecaka dzwonek, puszkΩ z kamieniami, g│o╢no rozmawiaµ itp. W razie spotkania nied╝wiedzia nie mo┐na uciekaµ, nale┐y spokojnie do niego m≤wiµ, nuciµ piosenkΩ monotonnym g│osem i nie spuszczaj▒c z niego wzroku, powoli siΩ wycofywaµ. Gdy nied╝wied╝ zachowuje siΩ agresywnie, nale┐y po│o┐yµ siΩ na ziemi i zas│oniµ g│owΩ rΩkami. Czasem nied╝wiedzie markuj▒ atak i zaraz po nim oddalaj▒ siΩ.

Kempingi nie s▒ ogrodzone, w zwi▒zku z czym s▒ czΩsto odwiedzane przez zwierzΩta, jak choµby jelenie czy znacznie gro╝niejsze nied╝wiedzie. W zwi▒zku z tym na kempingu obowi▒zuj▒ og≤lne zasady zachowania, z kt≤rych naczeln▒ jest trzymanie jedzenia w specjalnych, antynied╝wiedziowych schronach. Zar≤wno resztki jedzenia, jak i wszelkie ╢mieci nale┐y wyrzucaµ do specjalnych koszy, kt≤rych nied╝wied╝ nie jest w stanie odtworzyµ. Mniejsze ssaki, jak choµby wiewi≤rki, w przeciwie±stwie do nied╝wiedzi doskonale radz▒ sobie kradn▒c jedzenie prosto ze sto│u. Ka┐dy kemping ma specjalne ulotki informuj▒ce o zachowaniu koniecznych ╢rodk≤w ostro┐no╢ci. Podobnie rzecz ma siΩ z wyznaczonymi miejscami na biwak w terenie.

Cena za biwak wynosi 14-20 dolar≤w za miejsce pod namiot. WiΩkszo╢µ kemping≤w ma wyznaczone oddzielne sektory dla turyst≤w zmotoryzowanych, rowerzyst≤w i turyst≤w pieszych. Z racji najmniejszej ilo╢ci tych ostatnich, jakie╢ miejsce na kempingu zawsze siΩ znajdzie. Najlepszym terminem do odwiedzenia tych region≤w jest okres od lipca do wrze╢nia. Od ko±ca sierpnia zdarzaj▒ siΩ w nocy przymrozki, za╢ we wrze╢niu w wy┐ej po│o┐onych miejscach opady ╢niegu nie s▒ rzadko╢ci▒.

Podr≤┐owanie

Kanadyjczycy, podobnie jak Amerykanie podr≤┐uj▒ samochodami. R≤┐nymi, wiΩkszo╢µ z nich preferuje auta, kt≤re s▒ de facto domami na k≤│kach. Rozmiarami dor≤wnuj▒ czΩsto naszym autobusom. Widok doniczek z kwiatami w oknach takiego samochodu, podobnie jak anteny satelitarnej na dachu nie jest zjawiskiem rzadkim. Do takiego pojazdu przyczepione s▒ na og≤│ kajaki, pontony, rowery, olbrzymie ilo╢ci sprzΩtu biwakowego. Za owym pojazdem holowany jest czΩsto albo samoch≤d terenowy albo - w przypadku mniej majΩtnych - zwyk│y samoch≤d do lokalnych wypad≤w i rekonesans≤w. Inaczej na terenie Kanady siΩ nie podr≤┐uje, dlatego noclegi na kempingu s▒ czym╢ zwyczajnym i s▒ sposobem na spΩdzenie wakacji. Przemys│ z tym zwi▒zany jest niepor≤wnywalnie bardziej rozwiniΩty ni┐ u nas. Poruszanie siΩ bez samochodu traktowane jest tam jako dziwactwo dozwolone wy│▒cznie obcokrajowcom. Widok cz│owieka poruszaj▒cego siΩ pieszo lub na rowerze budzi zaniepokojenie, dlatego nie nale┐y siΩ dziwiµ czΩstym pytaniom ze strony kierowc≤w, czy aby wszystko w porz▒dku.

Najrozs▒dniejszym wyj╢ciem jest wypo┐yczenie samochodu. Koszt takiego przedsiΩwziΩcia oscyluje od 30 do 80 dolar≤w za dobΩ, benzyna jest ta±sza ni┐ u nas - litr kosztuje oko│o 1 z│. W przypadku kilkuosobowej wyprawy jest to najbardziej komfortowy i najta±szy spos≤b przemieszczania siΩ z miejsca na miejsce. Nie nale┐y siΩ obawiaµ, ┐e w razie jazdy samochodem umkn▒ jakie╢ piΩkne widoki. Z racji powszechno╢ci tego typu turystyki wiΩkszo╢µ punkt≤w widokowych jest dobrze oznakowana i zasygnalizowana.

Innym wariantem jest skorzystanie z publicznych ╢rodk≤w transportu typu kolej lub autobus. Ma to sens, gdy posiada siΩ legitymacje ISIC lub ITIC, uprawniaj▒ce do 30% zni┐ki na ceny bilet≤w. Kolej kanadyjska, poza wschodnimi prowincjami, mimo nowoczesnego wygl▒du, zasiΩg i temperament przejΩ│a wprost od swej poprzedniczki "ciuchci" z Dzikiego Zachodu. Przejazd przez g≤ry kolej▒, mimo d│ugiego czasu trwania tej podr≤┐y, jest ze wszech miar godny polecenia ze wzglΩdu na piΩkne poprowadzenie linii kolejowej, gwarantuj▒ce wspania│e widoki. Linia z Calgary pozwala na przejechanie siΩ spiralnymi tunelami, co prawda wewn▒trz tunelu nie do ko±ca widaµ i czuµ (chyba, ┐e kto╢ ma bardzo wyczulony b│Ωdnik), ┐e jedzie siΩ po spirali, ale du┐e przewy┐szenia i monumentalne g≤ry, kt≤re znajdziecie na granicy park≤w Banff i Yoho, warte s▒ zobaczenia z perspektywy pasa┐era kolei. GwarantujΩ, ┐e bΩdziecie co jaki╢ czas wygl▒daµ Indian atakuj▒cych poci▒g.

Jazda autobusem dostarcza niepor≤wnywalnie mniejszych emocji i jest mniej komfortowa. Linie autobusowe Greyhound zapewniaj▒ gΩst▒ sieµ po│▒cze±; je╝dzi siΩ nimi szybko i, podobnie jak w przypadku kolei, umo┐liwiaj▒ zabranie wiΩkszego baga┐u typu rower, kajak itp. Przew≤z takiego baga┐u jest op│acany, a wysoko╢µ stawki zale┐y od ciΩ┐aru przesy│ki i dystansu na jaki jedzie. Przy nadawaniu nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na op│acenie priorytetu baga┐owego, dziΩki kt≤remu baga┐ zostanie nadany pierwszym autobusem z wolnymi lukami i bΩdzie mia│ pierwsze±stwo przy za│adunku.

Na terenie G≤r Skalistych Greyhound ust▒pi│ miejsca firmie turystycznej Brewster, kt≤ra zar≤wno przejΩ│a us│ugi transportowe - autobusy, jak i organizuje wycieczki w najciekawsze miejsca. Posiada te┐ schroniska, w kt≤rych pobyt, najczΩ╢ciej drogi, wliczony jest w rado╢µ odbycia konnych wycieczek po wyznaczonych szlakach, czasem dwu- i wiΩcej dniowych. Przeznaczone jest to dla mi│o╢nik≤w westernu i to majΩtnych. Organizowane s▒ r≤wnie┐ sp│ywy raftingowe i du┐o innych atrakcji. Informacje na ten temat dostΩpne s▒ na dworcach autobusowych. Brewster ma stacje tam gdzie Greyhound, kt≤ry zatrzymuje siΩ w granicznych punktach G≤r Skalistych - Jasper, Canmore, Banff. Dalej trzeba sobie radziµ Brewsterem albo samochodem.

Na koniec parΩ s│≤w na temat transportu z Polski. Linie lotnicze umo┐liwiaj▒ ro┐ne warianty po│▒cze± zar≤wno bezpo╢rednie jak i z przesiadkami. Po│▒czenia bezpo╢rednie oferowane przez LOT zabezpieczaj▒ przed kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku na przesiadkΩ, s▒ natomiast dro┐sze. ªrednio koszt przelotu do zachodniej Kanady oscyluje wok≤│ 3000 z│. Poleca│bym przelot do Calgary i tam wypo┐yczenie samochodu lub podr≤┐ autobusem do Banff (z Calgary to nieco ponad godzinΩ jazdy) i przygodΩ ze zwiedzaniem g≤r rozpocz▒µ w kierunku odwrotnym od przyjΩtego przeze mnie tzn. z po│udnia na p≤│noc.

Pobyt w g≤rach i zachowanie na kempingu

Pobyt w g≤rach wymaga du┐ego do╢wiadczenia traperskiego - by nie rzec survivalowego - i alpejskiego oraz doskona│ego przygotowania kondycyjnego. Podczas pobytu na szlaku mo┐na liczyµ tylko na siebie. Spotkanie innego turysty, bikera czy piechura jest bardzo rzadkie. Na szlakach co mniej wiΩcej 20 km s▒ przygotowane miejsca na kemping a raz na jaki╢ czas spotkaµ mo┐na schronisko nale┐▒ce na og≤│ do jakiej╢ firmy turystycznej, kt≤ra rezerwuje je dla swoich klient≤w. Nocleg w takim schronisku oscyluje wok≤│ 100 dolar≤w.

Turystyka rowerowa wymusza z oczywistych przyczyn poruszanie siΩ do piΩtra turni. Powy┐ej nie ma ju┐ przygotowanych ╢cie┐ek. ªcie┐ki i drogi, po kt≤rych poruszaj▒ siΩ tury╢ci w G≤rach Skalistych s▒ dla Europejczyka czym╢ niezwyk│ym, Przyzwyczajeni jeste╢my do szlak≤w g≤rskich, kt≤rych historia siΩga czas≤w Hannibala i Cesarstwa Rzymskiego (oczywi╢cie w Europie nie w Polsce), choµ i nasze drogi licz▒ sobie znacznie wiΩcej lat ni┐ najstarsze kanadyjskie. Kanadyjczycy nazywaj▒ siebie budowniczymi ╢cie┐ek. Jest to trafne okre╢lenie. Dr≤g i ╢cie┐ek w G≤rach Skalistych nie ma du┐o. S▒ one na bie┐▒co wyr▒bywane w lesie. Parki narodowe staraj▒ siΩ z tym walczyµ, ale z racji olbrzymich powierzchni maj▒ z tym k│opoty. Nowe drogi wycinaj▒ w puszczy najczΩ╢ciej pasjonaci m│odych dyscyplin g≤rskich np. rowerzy╢ci, kt≤rzy przy pomocy pi│ i │opat nie do╢µ, ┐e karczuj▒ las, to jeszcze tak projektuj▒ przebieg drogi i jej nawierzchniΩ, by dawa│a najwiΩcej rado╢ci podczas jazdy. ªcie┐ki te s▒ najczΩ╢ciej w▒skie, krΩte posiekane korzeniami i kamieniami.

W ni┐szych partiach g≤r czΩstym rodzajem dr≤g s▒ tzw. fireroads - ┐wirowe drogi wykorzystywane przez s│u┐by le╢ne. Szlaki nie s▒ oznakowane - do g≤rnej granicy lasu nie ma jednak siΩ czym martwiµ, drogi bowiem rzadko siΩ krzy┐uj▒ - jest ich po prostu zbyt ma│o. Pl▒taniny ╢cie┐ek spotkaµ mo┐na jedynie w pobli┐u osad.

Sprawdzone kempingi

Jasper - Whistler Campground - ok. 4 km od Jasper, │azienki z ciep│▒ wod▒, du┐y kemping, dobrze przygotowany.

Lake Louise - Lake Louise Campgrounds - ok. 1,5 km od centrum. Do╢µ ciemny i zimny. Brak prysznic≤w - mo┐liwo╢µ umycia siΩ w │a╝ni w centrum handlowym.

Banff - Tunnel Mtn Campgrounds - piΩkne widoki. Ok. 6 km od miasta. Kursuje jednak autobus, kt≤ry mo┐e dowie╝µ turyst≤w bez w│asnego ╢rodka transportu. S▒ │azienki i inne wygody.

Grzegorz Ch│opickiNapisz! bikeBoard 1-2/2000

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy