bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Testy

Nagrody
czytelnik≤w 1997

Testy rower≤w

Test GT Karakoram '99

WWW firmy GT

Test roweru: GT Karakoram

Intro z │ykiem historii

GT Karakoram 1997 Gary Turner przed ponad dwudziestu laty rozpocz▒│ produkcjΩ rower≤w. Nie ma co tworzyµ legend, nie zacz▒│ od MTB. Pierwsze kroki stawia│ w dziedzinie Bicycle Motocross. Jednak dopiero udane konstrukcje tworzone z my╢l▒ o je╝dzie w g≤rach zapewni│y mu olbrzymi rozg│os. W pocz▒tkach istnienia naszego sportu ludzie zachwycali siΩ nie tyle cyrkiem profesjonalist≤w ╢cigaj▒cych sie na zawodach, ile wielkimi eskapadami. Bardziej rozpala│y wyobra╝nie wyczyny podobne do przedsiΩwziΩcia braci Krane, kt≤rzy jako pierwsi wjechali na Kilimand┐aro wykorzystuj▒c rowery g≤rskie ni┐ wyniki Mistrzostw ªwiata. Nazwa Karakoram mia│a sugerowaµ mo┐liwo╢µ zastosowania tego roweru do eksploracji region≤w tak trudnych jak Himalajskie prze│Ωcze wy┐yny Karakoram. Celem Garego Turnera by│o stworzenie pojazdu, kt≤ry by│by maksymalnie efektywny, ale pozwala│ na pozostanie w siode│ku d│u┐ej ni┐ jest to mo┐liwe na rowerze przeznaczonym do ╢cigania siΩ. GT Karakoram w za│o┐eniach mia│ byµ rowerem do bardzo wysoko kwalifikowanej turystyki. Czy uda│o mu siΩ zrealizowaµ to za│o┐enie? Odpowiedzi udzielili nabywcy, kupuj▒cy od kilkunastu ju┐ lat, prawie niezmienione GT Karakoram.

Rzut oka

S▒ takie rowery, kt≤re pojawiaj▒ sie na jeden sezon, dwa, a potem znikaj▒. S▒ takie, kt≤rych nazwy t│uk▒ siΩ w katalogach latami, ale patrz▒c na nie widzimy zupe│nie inne maszyny, zmieniono w nich geometriΩ albo materia│, z kt≤rego je wykonano. Trudno znale╝µ rower g≤rski, kt≤rego rdze±, czyli rama przetrwa│aby w prawie niezmienionej formie d│u┐ej ni┐ trzy sezony.

PamiΩtam, jak na pocz▒tku moich kontakt≤w z rowerami g≤rskimi kolega przywi≤z│ ze stan≤w "g≤rsk▒" maszynkΩ GT - Karakoram w│a╢nie. Wspomnienia tych chwil s▒ bardzo wyra╝ne. Jazda na nim by│a po prostu boska. Nie wiedzia│em dla czego, ale jecha│o siΩ na nim doskonale. Po kilku latach po raz kolejny mia│em mo┐liwo╢µ odbycia przeja┐d┐ki na Karakoram, gdy┐ rower ten postanowili╢my poddaµ testowi. Do╢wiadczenia, kt≤re uda│o mi siΩ zebraµ podczas jazdy na wielu innych rowerach nieco mniej entuzjastycznie nastawi│y mnie do nastΩpcy pierwszego prawdziwego g≤rala, jakiego mia│em okazjΩ dosiadaµ. Przypuszcza│em, ┐e bΩdzie to dobry rower, przyjemny w je╝dzie, ale rzeczywisto╢µ przesz│a wszelkie granice. To "Co╢" dos│ownie przyssa│o mi siΩ do cia│a. Wyci▒gn▒│em rΩce do przodu, w miejcu, kt≤re by│o najbli┐sze idea│owi ergonomii znalaz│o siΩ dla nich oparcie. To samo sta│o siΩ z moimi nogami. Wszystko by│o tam, gdzie mia│o byµ. Ustawione tak, ┐e... Bardzo pa±stwa przepraszamy, ale jeden z naszych tester≤w zagrozi│ nam, ┐e nie pozwoli nam wiΩcej wsi▒╢µ na Karakoram i musieli╢my pu╢ciµ te wynurzenia.

G≤rna rura Producenci u┐ywaj▒ cieniowanych rur Cro-Mo 4130. S▒ to rury robione na specjalne zam≤wienie dla GT Bikes, Santa Ana, Ca. S▒ one podw≤jnie pocieniane, a d│ugo╢ci wzmocnie± uwzglΩdniaj▒ poszczeg≤lne rozmiary ram.

Obecnie w dobie downhillu kolejek linowych i slalomu r≤wnoleg│ego geometria roweru mo┐e nieco tr▒ciµ myszk▒. Bardzo przestronny kokpit pozwala na przyjΩcie bardzo wygodnej i swobodnej pozycji. Ma na to wp│yw bardzo d│uga g≤rna rura ramy (59 cm) oraz mostek kierownicy 140 mm 50 wznosu. Bardzo │agodne k▒ty - 72,5 stopnia k▒t podsiod│owy i 70,5 stopnia g│≤wki ramy - i d│ugi jak nie wiem co tylny widelec (42 cm) maj▒ decyduj▒cy wp│yw na bardzo d│ug▒ jak na pojazd cross country bazΩ k≤│. Suport zosta│ umieszczony bardzo nisko, na wysoko╢ci 28 cm.

Bardzo klasyczny wygl▒d, nie odpowiadaj▒cy obecnym standardom, nadaje temu rowerowi praktycznie zupe│nie pozioma g≤rna rura. Nie jest to jednak zwyk│y kawa│ek rurki. W dw≤ch trzecich d│ugo╢ci od strony rury podsiod│owej jest silnie owalizowana w p│aszczy╝nie pionowej. Rura podsiod│owa przebija j▒ na wylot i wystaje na 2 cm ponad rurΩ g≤rn▒. G≤rna rura za╢lepiona zosta│a owaln▒ blaszk▒, na kt≤rej wybito dwie litery. Zgadniecie jakie? Pod spodem g≤rnej rury ramy biegnie linka tylnego hamulca, przedni przelot jest odlanym z metalu, aerodynamicznym w kszta│cie (│ezka), do╢µ poka╝nym elementem. Tylny przelot znajduje siΩ praktycznie pomiΩdzy przyspawanymi do g≤rnej rury, g≤rnymi rurkami tylnego widelca. Przedni tr≤jk▒t ramy jest bardzo ortodoksyjny w kszta│cie: pozioma g≤rna rura, standardowej d│ugo╢ci g│≤wka ramy i do╢µ szczup│e rury podsiod│owa i dolna. Elementem odrobinΩ retro jest konfiguracja przebiegu linek do przerzutek. Tak jak w starych dobrych czasach powielono wz≤r szos≤wek i linki do przerzutek biegn▒ pod dolna rur▒.

Charakterystyczny tylny tr≤jk▒t GT Tylny tr≤jk▒t jest najbardziej charakterystycznym elementem dla GT. Firma ta praktycznie od pocz▒tku istnienia lansuje ideΩ trzech tr≤jk▒t≤w. Pierwszy z nich, wiadomo chodzi o przedni tr≤jk▒t ramy, drugi to tylny widelec, natomiast trzeci jest wyznaczony przez g≤rne rurki widelca, kt≤re obejmuj▒ rurΩ podsiod│ow▒ i przyspawane s▒ do g≤rnej rury ramy. GT sugeruje, ┐e takie rozwi▒zanie usztywnia tyny widelec bocznie. Na ch│opski rozum co╢ w tym jest, przecie┐ im g≤rne rurki tylnego widelca poprowadzone s▒ bli┐ej poziomu, tym wiΩcej element≤w odpowiedzialnych jest za sztywno╢µ boczn▒. Haki tylnego widelca s▒ mikroskopijne, odlano je, a nastΩpnie kuto na gor▒co. Rurki widelca zosta│y nasuniΩte na trzpienie wystaj▒ce z hak≤w, a nastΩpnie po│▒czono te elementy przez lutowanie. Dolne rurki tylnego widelca s▒ mocno owalizowane w pionie i tak samo jak g≤rne pozostawiaj▒ mn≤stwo miejsca na zab│ocon▒ oponΩ.

Og≤lnie rzecz ujmuj▒c, rower jest bardzo oszczΩdny w formie i trudno znale╝µ w nim elementy, kt≤re mo┐na uznaµ za dziwactwo czy fanaberiΩ. Rama wyko±czona zosta│a z du┐a dba│o╢ci▒ o szczeg≤│y. Spawy po│o┐ono tak drobniutko, ┐e prawie ich nie widaµ. Przycinanie poszczeg≤lnych rurek laserem daje optymalny kontakt powierzchni │▒czonych. Po│▒czenia s▒ bardziej precyzyjne, a spawy mog▒ byµ bardzo drobne. Oznacza to mniejsze podgrzewanie rur, a tym samym zwiΩksza wytrzyma│o╢µ i trwa│o╢µ spaw≤w. Tylny widelec wyposa┐ono w oczka umo┐liwiaj▒ce monta┐ sakw, jest to wiΩcej ni┐ zrozumia│e, nie mamy bowiem do czynienia z pojazdem wyczynowym, tylko z bardzo wszechstronnym urz▒dzeniem stworzonym do pokonania trudnego technicznie terenu. Czy my ju┐ wspominali╢my, ┐e to klasyczny pojazd? Je╢li nie, to przypomni nam o tym granatowy, wpadaj▒cy w fiolet metaliczny lakier. Wyra╝ne, lecz nie krzykliwe napisy uzupe│niaj▒ efekt.

Komponenty

Zastosowano same markowe komponenty, Kore to brzmi dumnie i koniecznie trzeba zaznaczyµ, ┐e renoma, jak▒ posiada ta firma nie jest wy│▒cznie wynikiem dzia│a± reklamowych. Niewielka waga mostka kierownicy jest po│▒czona z fantastyczn▒ sztywno╢ci▒ tego elementu. Wspornik siod│a oraz zastosowane siod│o WTB SST izoluj▒ ty│ek bikera od uderze± o matkΩ ziemiΩ tylnym ko│em. Siode│ko to wieczny przyczynek do gor▒cych dyskusji na │onie redakcji. WTB SST to dobre siode│ko, jednak zbyt daleko podpiera ko╢ci miednicy i zamiast siedzieµ na ko╢ciach kulszowych faceci o w▒skich biodrach skar┐yli siΩ na poobijane o zewnΩtrzne krawΩdzi siode│ka ko╢ci udowe. Niestety nie mamy ┐adnych doniesie± od facetek. Mo┐e kobietom │atwiej by│oby na nim je╝dziµ. Wa┐n▒ zalet▒ jest wyj▒tkowo miΩkki nos SST, umo┐liwia przesuniΩcie siΩ w siode│ku do przodu bez ryzyka gro╝nych kontuzji. I tu zn≤w brak doniesie± od facetek.

Za t│umienie drga± przedniego ko│a odpowiada Indy SL. To po prostu przyzwoity, bardzo lekki widelec, ani mniej ani tym bardziej wiΩcej.

Na rogach nie ma co prawda napisu, ale s▒ one wiern▒ kopi▒ s│ynnych Onza. S▒ rewelacyjnie wygodne i lekkie jak pi≤rka. Zastosowano pe│ny zestaw napΩdu Shimano. LX nie jest specjalnie kultowy, ale pe│ni│ swoj▒ rolΩ tak, jak tylko mo┐na sobie to by│o wymarzyµ. Zaskoczeni byli╢my jako╢ci▒ zmiany bieg≤w. Mimo deszczowych jazd i ci▒g│ego podlewania wod▒ z b│otem okolic suportu, obie przerzutki funkcjonowa│y pewnie i bezb│Ωdnie. Czy┐by g≤rne prowadzenie linek by│o tylko kwesti▒ mody i nie mia│o nic wsp≤lnego ze zwiΩkszeniem tarcia linek o przeloty pod wk│adem suportowym?

WTB Velociraptor GT wie, gdzie zainwestowaµ pieni▒dze, ┐eby uzyskaµ najwiΩksze benefity. Jako╢µ k≤│ jest absolutnie bezdyskusyjna. Cieniowane szprychy DT Competition i obrΩcze Mavic zapewniaj▒ solidno╢µ i niewielk▒ wagΩ. Bezkompromisowo potraktowana zosta│a kwestia opon. WTB Velociraptor to wszechstronne i bardzo przyczepne opony. Ich jedyn▒ wad▒ jest ciΩ┐ar. 650 g to nie jest ma│o, poza tym ich dzia│anie w b│ocie jest do╢µ problematyczne, bo ╝le siΩ z niego oczyszczaj▒. Co do pozosta│ych cech, to wszyscy testerzy zgodnie twierdz▒, ┐e WTB wie jak robiµ opony, kt≤re │api▒ przyczepno╢µ w ka┐dych warunkach. Velociraptory to obecnie najlepsze opony na skaliste pod│o┐e.

Hamulce? No oczywi╢cie V-brake'i - │atwe do ustawienia, silne i z ca│kiem przyzwoit▒ modulacj▒, w tej dziedzinie M600 przewy┐szaj▒ o niebo swoich dro┐szych braci Shimano. Jeden z naszych tester≤w wci▒┐ uwa┐a, ┐e dobrze ustawione cantilevery mog▒ z powodzeniem konkurowaµ w skuteczno╢ci hamowania z V'kami. Mo┐e to konserwatyzm, mo┐e niechΩµ do wsp≤│czesnych technologii, ale jak na razie V-brake'i wydaj▒ siΩ byµ skonstruowane z my╢l▒ o wypoczΩtych i ╢wietnie analizuj▒cych przyczepno╢µ terenu bikerach. Pozostali mog▒ byµ nieco zaskoczeni, jak niewiele potrzeba, by zablokowaµ ko│o.

Jazda

Jazda na GT Karakoram Mimo egzaltowanego charakteru jednego z naszych tester≤w, ju┐ po jednej przeja┐d┐ce mo┐na zgodziµ siΩ z twierdzeniem "┐e to co╢ dos│ownie przysysa siΩ do cz│owieka". Ergonomia umieszczenia komponent≤w jest istotnie wzorowa. Wspaniale po│▒czono cechy zapewniaj▒ce efektywno╢µ przy wysokim komforcie jazdy. GT opar│o siΩ w wypadku Karakoram og≤lno╢wiatowej tendencji do produkowania ma│ych, kompaktowych rower≤w o ogromnej sztywno╢ci. W programie firmy z Santa Ana jest inny model spe│niaj▒cy takie oczekiwania - Zaskar, aluminiowe monstrum dla wyczynowc≤w z inklinacj▒ do masochizmu.

Karakoram jest du┐e i przestronne, na pocz▒tku wydaje siΩ nawet zbyt du┐e. Bardzo wysoki przekrok, jaki ma 19" rama gwarantuje do╢µ czΩste zetkniΩcia tzw. orzech≤w z "tward▒ jak Roman Bratny" g≤rn▒ rur▒ ramy. To zdecydowanie nie odpowiada│o ┐adnemu z tester≤w bikeBoardu. Jest na to metoda, trzeba nauczyµ siΩ zeskakiwaµ tak, ┐eby na ramie opiera│o siΩ udo, a nie wy┐ej wspomniana, wstydliwa, acz istotna czΩ╢µ cia│a.

Jazda na GT Karakoram Gdy ju┐ usi▒dzie siΩ na rowerze i wygodnie oprze siΩ rΩce na kierownicy, pozycja jest na tyle wygodna, ┐e pozornie uniemo┐liwia podje┐d┐anie stromizn. Projektanci ramy Karakoram zastosowali jednak bardzo sprytny trick pozwalaj▒cy na ostre podjazdy bez odrywania przedniego ko│a, a jednocze╢nie pozwalaj▒cy przyj▒µ wygodn▒ pozycjΩ za kierownic▒: bardzo nisko umieszczony wk│ad suportowy. DziΩki temu, ╢rodek cie┐ko╢ci zespo│u rowerzysta - rower znajduje siΩ na tyle nisko, ┐e zapobiega to podskakiwaniu przedniego ko│a na podjazdach.

Przednia czΩ╢µ roweru, odpowiedzialna za prowadzenie maszyny jest wynikiem bardzo d│ugotrwa│ych do╢wiadcze± GT na niwie sportowej. Konstruktorzy po│▒czyli stosunkowo d│ugi mostek o 5-stopniowym wznosie z │agodnym k▒tem g│≤wki ramy. Zaowocowa│o to niezwyk│▒ stabilno╢ci▒ sterowania pojazdem. úagodne │uki to jest to, co Karakoram lubi najbardziej. Jak zwykle mamy tu do czynienia z kompromisem pomiΩdzy stabilnym prowadzeniem siΩ a │atwo╢ci▒, z jak▒ rower skrΩca. Na ╢cie┐ce Karakoram mo┐e wydawaµ siΩ wo│owaty, ale przy prΩdko╢ciach powy┐ej 15 km/h silne pochylanie roweru na zakrΩtach niweluje tΩ wadΩ.

Rower jest stalowy i po raz kolejny wyjdziemy na stalowych szowinist≤w, wychwalaj▒c pod niebiosa doskona│e w│a╢ciwo╢ci jezdne ramy Karakoram. T│umi drgania i zachowuje sztywno╢µ boczn▒ - tak powinna brzmieµ lakoniczna wypowied╝ na temat tej ramy. Mo┐na by dorzuciµ ca│e mn≤stwo przymiotnik≤w, ale po co? Najwa┐niejsza jest konkluzja, ┐e z d│ugich przeja┐d┐ek wracali╢my daleko mniej zmΩczeni ni┐ gdy te odbywane by│y na innych rowerach. Wp│yw na to ma wspomniana amortyzacja. Co do sztywno╢ci to powiedzmy szczerze, si│Ω nacisku na peda│y nale┐y do╢µ delikatnie dozowaµ. Jest to rama dla delikatnego i niezbyt ciΩ┐kiego bikera. Agresywny typ mo┐e byµ zawiedziony transmisj▒ energii.

Jazda na GT Karakoram Og≤lnie rzecz bior▒c, rower doskonale spisuje siΩ na szutr≤wkach i │agodnych zakrΩtach ╢cie┐ek, nieco trudniej poradziµ sobie z nim na technicznych zjazdach po korzeniach i kamieniach, kiedy potrzebna jest szybka reakcja roweru na ruchy kierownicy.

Rower wspina siΩ jak kozica, wynika to po czΩ╢ci z wyj▒tkowej pozycji, jak▒ mo┐e przyj▒µ biker. Swoboda oddychania i ergonomia u│o┐enia cia│a jest rzadko spotykana. Odchylona do╢µ mocno rura podsiod│owa pozwala na stosowanie ni┐szej kadencji i si│owego podej╢cia do podjazd≤w. Jednocze╢nie d│ugi tylny widelec umo┐liwia atakowanie podjazd≤w na stoj▒co bez utraty przyczepno╢ci i po╢lizg≤w tylnej opony. Niestety podjazdy, podczas kt≤rych niezbΩdne s▒ umiejΩtno╢ci trialowe, tj. szybkie zmiany w dystrybucji obci▒┐ania k≤│, s▒ znacznie trudniejsze. W takich sytuacjach lepiej zej╢µ i poprowadziµ rower przez nieprzyjazny odcinek. Karakoram to niew▒tpliwie rower na d│ugie dystanse. Ich pokonywanie jest szybkie i nie tak mΩcz▒ce jak w wypadku maszyn o bardziej sportowym zaciΩciu.

Podsumowanie

To jest rower na alpejskie maratony. D│ugie i strome podjazdy i takie same zjazdy. úykanie kilometr≤w nie stanowi ┐adnego problemu dla Karakoram. Jest wygodny i efektywny. Nazwa tego modelu sugeruje gotowo╢µ do pokonywania w spokojny spos≤b wysokich prze│Ωczy. Wielka turystyka to jest idealny spos≤b na wykorzystanie tego pojazdu. Po zdjΩciu sakw, tak, tak do tego te┐ siΩ nadaje, mo┐na spokojnie wybraµ siΩ na umiarkowanie trudn▒ technicznie ╢cie┐kΩ. Bikerzy o spokojnym temperamencie albo ci nieco l┐ejsi lub delikatnie je┐d┐▒cy bΩd▒ zachwyceni jako╢ci▒ jazdy oferowan▒ przez GT.

bikeBoard 6/1997

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy